Која е најдобрата работа во Македонија?

Член од
11 мај 2010
Мислења
2.952
Поени од реакции
714
Административец.
бог да чува... никад...ке останеш со прекарот СЛУЖБЕНИК до крај на живот... и ке се фалиш како ти дошол овој или оној на шалтер или во канцеларија и толку... напредок НУЛА, надградба лична НУЛА, единствен успех ти е да станеш шеф за едно 10-20 години шалтерување по канцеларии и зголемена плата за 20% за цел животен век и тоа ако ДОБРО ЛИЖЕШ Г’З НА ДИРЕКТОРИТЕ кои се мењаат со секоја политичка гарнитура што се мења на власт...

значи јас за мене си зборам, дека ова е неприфатлива работа за мене...
 

tomsaso

Пемпере
Член од
10 септември 2005
Мислења
1.387
Поени од реакции
339
бог да чува... никад...ке останеш со прекарот СЛУЖБЕНИК до крај на живот... и ке се фалиш како ти дошол овој или оној на шалтер или во канцеларија и толку... напредок НУЛА, надградба лична НУЛА, единствен успех ти е да станеш шеф за едно 10-20 години шалтерување по канцеларии и зголемена плата за 20% за цел животен век и тоа ако ДОБРО ЛИЖЕШ Г’З НА ДИРЕКТОРИТЕ кои се мењаат со секоја политичка гарнитура што се мења на власт...

значи јас за мене си зборам, дека ова е неприфатлива работа за мене...
Не само тоа, за 5-6 години кога ќе мора да отпуштат барем пола од административците ќе бидиш неспособен да се прехраниш...
 

gODHEAD

Crucified
Член од
6 декември 2007
Мислења
1.827
Поени од реакции
1.163
ИЗВРШИТЕЛ, блокираш сметки ти стигаат пари од сите страни, за година дена фиксно си милионер :party3:

 

Erich Zann

Модератор
Член од
13 мај 2012
Мислења
14.612
Поени од реакции
31.819
ИЗВРШИТЕЛ, блокираш сметки ти стигаат пари од сите страни, за година дена фиксно си милионер :party3:
И пропратно некогаш колата ти ја вивнуваат во воздух, спиеш ,,смирено" искулирано, без страв дека некогаш чотекот че го окркаш.
Инаку најдобра, главен советник во кабинетот на претседателот :)
 

smihajlo

Superposition, Relentless
Член од
11 август 2010
Мислења
3.668
Поени од реакции
4.397
90% како да не сте ја сфатиле темава.
Најдобра работа, а не најџаболебарска.

Во кратки црти ова би значело најдобра.

-Да е солидно платена
-Да те исполнува
-Да те надоградува
-По можност да нема многу стрес
-Флексибилно работно време итн...

За мене сега за сега немам некој зацементиран став пошто сеуште немам работено за да дознаам дали ме исполнува.

Професии кои ми изгледаат интересно се:

-Не го знам името(шеташ по хотели се журкаш и даваш рејтинг за нив)
Ова повеќе за краток рок додека си млад е атрактивно работно место па можеби и подоцна сепак зависи од човекот.

-Компјутерска анимација(исто интересна професија си правиш видеа, анимации итн)

-Маркетинг менаџер (Потребна е иновативност и може да биде интересна професија ако си добар/а исто така може да биде многу добро платена професија)

-Политичар (Убава професија која не е за секого од една страна имаш шанса да направиш нешто за општото добро од друга страна можеш да им го уништиш животот на илјадници така да ако си нормален човек и се грижиш за животот на сограѓаните сигурно ќе бидеш под голем стрес што е еден минус)

...има уште што моментално не ми текнуваат ваљда.


П.С Пробајте да промовирате некоја професија за хејтање сите сме доктори на науки на форумов.
 
А

Атомската мравка

Гостин
Нема добра а воедно и платена работа во државава, единствена добра “работа“ ти е било каков приватен бизнис твој ни да те замараат шефови за мизерни плати а ниту пак да имаш строго ограничено работно време..
 
Член од
22 јануари 2012
Мислења
76
Поени од реакции
23
Нема добра а воедно и платена работа во државава, единствена добра “работа“ ти е било каков приватен бизнис твој ни да те замараат шефови за мизерни плати а ниту пак да имаш строго ограничено работно време..
Хех абе то се во ред сите го знаат тоа ама има еден проблем.. луѓето немаат пари за леб а камоли за приватен бизнис..
 
А

Атомската мравка

Гостин
Хех абе то се во ред сите го знаат тоа ама има еден проблем.. луѓето немаат пари за леб а камоли за приватен бизнис..
Има и такви не викам не ама познавам и многу што нерационално ги трошат парите наместо да заштедат нешто и да пробаат на пр мал бизнис, познавам луѓе што вкупните приходи дома им се 300евра а он купува мобилен телефон од 200евра друго немаат пари и зима кредит за матурска да прославел човекот (јакото школо у пм), живеат под кирија а зимаат кола од 3-4.000е за да се возат од работа до дома (а за 3-4км далечина), познавам луѓе што продаваат земјиште на нивни предци кој ги заработувале истите со пот за фамилијарно да ги спукаат за едно лето парите на одмор.. затоа треба да ја читаат повеќе онаа “пуштете си ги нозете колку што ви е долго черџето“ а не да глумат нешто што не се. На крај краева ако не ја гледаат иднината тука пасош нека вадат и нека тргаат на запад, не гледам зошто нешто би ги приврзувало за земјата ако немаат пари за основни потреби.
 
Член од
22 јануари 2012
Мислења
76
Поени од реакции
23
Има и такви не викам не ама познавам и многу што нерационално ги трошат парите наместо да заштедат нешто и да пробаат на пр мал бизнис, познавам луѓе што вкупните приходи дома им се 300евра а он купува мобилен телефон од 200евра друго немаат пари и зима кредит за матурска да прославел човекот (јакото школо у пм), живеат под кирија а зимаат кола од 3-4.000е за да се возат од работа до дома (а за 3-4км далечина), познавам луѓе што продаваат земјиште на нивни предци кој ги заработувале истите со пот за фамилијарно да ги спукаат за едно лето парите на одмор.. затоа треба да ја читаат повеќе онаа “пуштете си ги нозете колку што ви е долго черџето“ а не да глумат нешто што не се. На крај краева ако не ја гледаат иднината тука пасош нека вадат и нека тргаат на запад, не гледам зошто нешто би ги приврзувало за земјата ако немаат пари за основни потреби.
е ама мравке има еден проблем и тука :D Ова се што го пиша е ти е апсолутно точно и ќе додадам уште нешто... Нашиов народ по цел ден зборува тука не е убаво, нема пари, нема живот нема ништо. Така? Ама па од друга страна да одиш ти на Запад нема ни приближно да ти биди како шо ти е тука.. Нема таму да ти даваат на секој пола сат пауза за цигара (зедов еден пример) и уште многу други работи. Е тоа е проблемот сите скокаат за Западот, ама многу малку се осмелиле да одат :)
 
Член од
30 мај 2011
Мислења
552
Поени од реакции
130
е ама мравке има еден проблем и тука :D Ова се што го пиша е ти е апсолутно точно и ќе додадам уште нешто... Нашиов народ по цел ден зборува тука не е убаво, нема пари, нема живот нема ништо. Така? Ама па од друга страна да одиш ти на Запад нема ни приближно да ти биди како шо ти е тука.. Нема таму да ти даваат на секој пола сат пауза за цигара (зедов еден пример) и уште многу други работи. Е тоа е проблемот сите скокаат за Западот, ама многу малку се осмелиле да одат :)
Абе каква пауза на секој пола саат.Работиш по 15 саати една пауза од 30 мин за јадење (и во таа те брза да ти скрати 5 мин)покрај тоа што работиш 15 саати не ти дава ниту цигара па и вода кога ќе се напиеш се мршти,што е натрагично ти касни со плата 3 месеци и + саатите ги ''заборава'' па кога ќе му ги спомнеш се лути.Така да на запад ќе одам,ќе работам, и знам дека секоја минута ќе ми биде платена.
 
Член од
22 јануари 2012
Мислења
76
Поени од реакции
23
Абе каква пауза на секој пола саат.Работиш по 15 саати една пауза од 30 мин за јадење (и во таа те брза да ти скрати 5 мин)покрај тоа што работиш 15 саати не ти дава ниту цигара па и вода кога ќе се напиеш се мршти,што е натрагично ти касни со плата 3 месеци и + саатите ги ''заборава'' па кога ќе му ги спомнеш се лути.Така да на запад ќе одам,ќе работам, и знам дека секоја минута ќе ми биде платена.
Абе не е така знаеш ваљда и сам дека овај балкански народ е таков. Сака да седи дома и да му стигаат пари, или па да се вработи и да седни во директорска фотеља, а посебно денешниве млади..И затоа сите велат дека нема работа нема пари, а сепак му трта да заминат на Запад.. Ако споредиме тука со таму. ние овде живот живееме, се ни е дозволено, затоа и многумина се плашат т.е. не сакаат да заминат таму..А пак тие тамошните знаат дека работат 10-12 сати на ден ама исто така знат дека и со месечната плата можи комотно да си купи кола или нешто друго...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom