Која ви е омилена земја?

The_Master_NeptuNE >:D

Таканаречен космополит
Член од
15 јуни 2014
Мислења
250
Поени од реакции
159
Сите бивши СССР републики , Норвешка , Данска , а особено Шведска. Дефинитивно најубавите женчиња ги имаат. Плус се палат на странски тврди акценти , ова проверено. :icon_lol:
Инаку си бил некогаш во Шведска/Данска? За да знам од твое лично искуство бидејќи за отприлика 1 месец ќе идам таму.
 

Del Boy

You plonker!
Член од
28 септември 2012
Мислења
11.967
Поени од реакции
35.596
Инаку си бил некогаш во Шведска/Данска? За да знам од твое лично искуство бидејќи за отприлика 1 месец ќе идам таму.
Само во Шведска али кратко , туристички на 5 дена.
 

Newton'

Fapstronaut
Член од
25 јули 2015
Мислења
322
Поени од реакции
290
1. Јапонија
2. Нов Зеланд
3. Ј. Кореа

Септември треба да идам за Сингапур и Филипини па може да се смени листава
 

RebelMk

₪ ₪ ₪
Член од
18 октомври 2010
Мислења
1.680
Поени од реакции
1.019
После моја Македонија (секако) :) Норвешка/Ирска <3
Но тука би ги ставил и Данска, Швајцарија, Јапонија, Израел, Јужна Кореа, Исланд :)
 

Bibo

Модератор
Член од
9 април 2006
Мислења
4.106
Поени од реакции
3.952
После моја Македонија (секако) :) Норвешка/Ирска <3
Но тука би ги ставил и Данска, Швајцарија, Јапонија, Израел, Јужна Кореа, Исланд :)
Ауууу ја и ти ептен слични вкусови да сме имале! Си мислев единствен сум со ваков избор лол

Sent from my SM-N910F using Tapatalk
 

RebelMk

₪ ₪ ₪
Член од
18 октомври 2010
Мислења
1.680
Поени од реакции
1.019
Ауууу ја и ти ептен слични вкусови да сме имале! Си мислев единствен сум со ваков избор лол

Sent from my SM-N910F using Tapatalk
Да :D
Се знае Нордиско - Келтска комбинација :)
 

Bibo

Модератор
Член од
9 април 2006
Мислења
4.106
Поени од реакции
3.952
Да :D
Се знае Нордиско - Келтска комбинација :)
Кореја и Јапонија баш не одговараат на таа комбинација али тие од други причини ми се уникатни.

Израел порано никад не ме интересирал се додека не бев таму и ме фасцинира.


Sent from my SM-N910F using Tapatalk
 

RebelMk

₪ ₪ ₪
Член од
18 октомври 2010
Мислења
1.680
Поени од реакции
1.019
Кореја и Јапонија баш не одговараат на таа комбинација али тие од други причини ми се уникатни.

Израел порано никад не ме интересирал се додека не бев таму и ме фасцинира.


Sent from my SM-N910F using Tapatalk
Ј.Кореа ми се допаѓа поради нејзината висока развиеност и технологијата, а Јапонија поради нејзиното богато културно наследство и мирот.
Израел не сум бил, а баш сакам. Еден мој пријател беше и вика дека е вистински рај, баш како што е опишано во Стариот Завет ( земја во која тече мед и млеко ) :) .
 

Bibo

Модератор
Член од
9 април 2006
Мислења
4.106
Поени од реакции
3.952
Израел е малце специфичен оти малце зависи од тоа каде точно си. Ерусалим е баш како што секогаш си го замислував според Библијата и тие прикаски (исто ко другар ти што кажал, целата околина и природа и архитектура е многу уникатна, се е ко песок и камења лол), а Тел Авив на пример беше ко сосема друг свет, многу модерен со палми и ноќни клубови, таму тек на полноќ почнуваат забавите.

Sent from my SM-N910F using Tapatalk
 

RebelMk

₪ ₪ ₪
Член од
18 октомври 2010
Мислења
1.680
Поени од реакции
1.019
Израел е малце специфичен оти малце зависи од тоа каде точно си. Ерусалим е баш како што секогаш си го замислував според Библијата и тие прикаски (исто ко другар ти што кажал, целата околина и природа и архитектура е многу уникатна, се е ко песок и камења лол), а Тел Авив на пример беше ко сосема друг свет, многу модерен со палми и ноќни клубови, таму тек на полноќ почнуваат забавите.

Sent from my SM-N910F using Tapatalk
Јудеа и Самарија или "Западниот Брег" е сосема нормално да е претежно мирно место бидејќи на овие подрачја се и најсветите места на трите најголеми монотеистички религии, најверојатно и порелигиозни луѓе живеат на тој предел. Останатиот дел на Израел е доста развиен, Тел Авив, Јафа, Ашдод, Ашкелон. Сдерот, Хаифа :)
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.322
Поени од реакции
22.611
Филипините, 7000+ острови, океан, релативно чисто надвор од манила, народ/менталитет сличен на нашиот, многу слободни... Ова повеќе за пензија.

Сингапур, богато, чисто, одлинчна клима за бизнис и работа. Динамично, одлична храна... За помлади е супер.

Од европа шпанија за пензија, шкотска за помлад...
 

DonRistovski

Peace Disturber
Член од
1 септември 2009
Мислења
3.432
Поени од реакции
4.030
Сакам да ја посетам Монголија поточно главниот град УланБатар. Да направам неколку споредби со Македонија. eheh
 
Член од
26 февруари 2016
Мислења
5.419
Поени од реакции
13.587
Од земјите што сум ги посетил, убав впечаток ми имаат оставено Германија (северниот дел каде што бев) и Босна и Херцеговина (која инаку ми е омилена балканска земја покрај наша Македонија).

Инаку би сакал да ги посетам Шпанија, Велика Британија (посебно Шкотска), Франција, Аргентина и Куба.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom