Која банка е најдобра? (ваши искуства со банки)

Член од
3 март 2020
Мислења
2.413
Поени од реакции
5.063
Mене НЛБ ми се супер, и откако имам mKlik, (почеток на пандемијата), не сум влегла во банка: плаќање, вадење пари, ставање на банкомат кеш ... Ама не-дај-боже да треба да чекам ред, ќе се начекам.
За нечекање ред, пак, Шпаркасе ми се нај - кога и да појдам, јас сум на ред, најмногу еден човек да има пред мене
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
Зема кредит и после еден месец бара да работи непријавен, зема пари на рака, само за да не го враќаш кредитот, ама важно ќе има за одмор. Оние другите што плаќаат редовно глупи се.
Ништо нема да му земат ако нема на негово име, ќе растат камати и при прв прилив на сметка ќе ја блокираат 1/3
Прво гледаат вака да наплатат долг, а после од дома лаптоп, мобилен, тв, клима иако нема којзнае каква вредност.

Него не ми е јасно зошто банките не се заштитуваат преку брачниот другар или да бараат одговорност од работодавецот кој ја има дадено потврдата.

Не дека ги бранам и банки и извршители, ама според должникот ок е кога ќе земе пари од банка и не планира да ги враќа, а не е во ред кога некој од него ќе земе, тогаш ги боли.
 

Zaptija Stojkov

Комунист
Член од
23 февруари 2010
Мислења
3.128
Поени од реакции
2.766
Ќе ви кажам еден случај каде што типот успеал да ја укради банката со една нула допишување на штедната книшка:

Почетокот на 80-тите години жител на Охридското село Елшани во Охридска Банка си допишува една нула во неговата штедна книшка, ама го искористува моментот кога вработениот на шалтер е завртен со грбот се пресегнува со раката и во документот од банката и тука допишува уште една нула...

Се дозна после некоја година парите сите ги врати, ама со инфлацијата тие пари станаа безвредни...

Така искористи тој период бидејќи по банките немаше компјутери...
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
Направи го ти тоа сега во 2020 кога има камери.


Sent from my Mi MIX 2S using Tapatalk
 

Zaptija Stojkov

Комунист
Член од
23 февруари 2010
Мислења
3.128
Поени од реакции
2.766
Направи го ти тоа сега во 2020 кога има камери.


Sent from my Mi MIX 2S using Tapatalk
Епа затоа тоа сега не може да се направи...

И заборавив да докажам истиот тип кога ќе дојдело 5-ти платата со чековите си ја подигнувал од четири експозитури во Македонија. Прво во Охрид, потоа Битола, па Прилеп и на крајот Скопје...

Го откриле бидејќи наеднаш се луксузирал, а пред тоа бил копук... Епа затоа не треба одма наеднаш луксузирање...
 
Член од
30 јули 2014
Мислења
749
Поени од реакции
731
Zdr koj banki t.e bankomati primat pari od bankomat za da gi imas posle parite na smetka/karticka (osven NLB).
 
Член од
8 јуни 2010
Мислења
105
Поени од реакции
261
Zdr koj banki t.e bankomati primat pari od bankomat za da gi imas posle parite na smetka/karticka (osven NLB).
Веројатно мислиш на cash in банкомати во кои можеш да депонираш готовина која ќе ти легне на сметка. Комерцијална има такви на улица Македонија.
Автоматски споено мислење:

Zdr koj banki t.e bankomati primat pari od bankomat za da gi imas posle parite na smetka/karticka (osven NLB).
Веројатно мислиш на cash in банкомати во кои можеш да депонираш готовина која ќе ти легне на сметка. Комерцијална има такви на улица Македонија.
 
Член од
30 јули 2014
Мислења
749
Поени од реакции
731
Веројатно мислиш на cash in банкомати во кои можеш да депонираш готовина која ќе ти легне на сметка. Комерцијална има такви на улица Македонија.
Да да токму така,само таа банка? Чекај тие посебни се банкомати не може и на овие што вадиш?
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.648
Поени од реакции
34.913
Периодов два пати слушам муабет по народ дека и Стопанска банка е пред катанец, дали е некоја патка или и тие пропаѓаат?

Инаку теоретски гледано, ако се затвори барем една од трите поголеми банки дали би имало влијание на стабилноста на денарот?
 

Xibalba

Corona Australis
Член од
24 јануари 2012
Мислења
6.069
Поени од реакции
11.434
И јас тоа препрашав и ми рекоа Скопската, ваљда не разбрале погрешно.
Скопската има над милијарда евра депозити, плус е доста профитабилна, за разлика од загубарот Еуростандард. Најверојатно на Битолската мислеле.
 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
10.341
Поени од реакции
3.846
Не ми се верува да е Скопската банка. Стабилна е таа.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom