Кошаркарска репрезентација на Македонија

naumdb

Кајгана Менаџер!!!
Член од
5 јуни 2007
Мислења
8.951
Поени од реакции
5.508
Има изиграно најмалце три меча и изгледа слабо му оди.

Sent from my P6-U06 using Tapatalk
 
Член од
18 септември 2011
Мислења
5.432
Поени од реакции
5.555
Со Фмп, 0 поени во натпревар за третото место на турнирот во Чачак.

Sent from my HTC One M9 using Tapatalk
 

Andy-95

The Slim Shady
Член од
29 јули 2014
Мислења
285
Поени од реакции
108
Пријателски турнири се овие, тој се чува сега во АБА лигата ќе експлодира ! :D
 

K.Warrior

Why So Serious?
Член од
25 јануари 2009
Мислења
415
Поени од реакции
675
Па то е работата мора да признајме, по имиња се посилни од нас, ама во игра и на терен сме 50-50 можи. Работата е шо на ова првенство една утакмица не изигравме 40минути и 100%. Цело првенство калкулиравме. И ми е жал, оти имавме добри шанси, ако ни се отвореше ждрепката во 1/8 финалето и понатаму. Ако се пласиварме во 1/4 финале имаш автоматски 2 шанси за олимпијада. Или 1/2 директен пласман или 1/4 пораз и да играме квалификации.
Па ние уште тогаш требаше директно да влезиме, ама да не беше тој квалификациски турнир Јужните немаше да намирисат олимпијада. А и менвала ФИБА некој правила годинава
Не е точно.

Само финалистите одат директно на Олимпијада,исто како и пред 4 години.

https://en.wikipedia.org/wiki/Basketball_at_the_2016_Summer_Olympics
 
A

Aruna_Kone

Гостин
На страна тоа што Пеце и Заре ја ебаа работата со Џикич. Кораци у старт. Работата што си ја почна Џикич требаше да си ја доврши.. Во тоа сите сме сложни... За тоа и во очите на сите нас ќе испаднат само луѓе со личен интерес и ништо повеќе. Нивно е сега а си го исперат образот и да наметнат авторитет (ако воопшто можат), да не убедат дека се вистински луѓе за поставување на кошаркат во вистинска насока.
Иначе само за потсетување, зошто гледам нити еден портал нити еден весник не спомна КОНКРЕТНО што е причината за раздорот на Заре со играчите и зошто тој не отпатува со стручниот штаб у Загреб.
Целата вистина е дека дибекот Трајковски закаснил на тренинг 2 саати, Заре му рекол дека тоа е недозволиво и без разлика на се, да си ги спакува куферите и назад во Македонија... На тоа дебилот од Каменица со цел памет што го нема, го фатил за гуша и почнал да го дави нашиот ни Зарко.
Играчите, од мои неразбирливи причини, застанале во одбрана на Бокита и така Заре посран си се врати у МКД.
Муабетот ми е, не дека го бранам Заре, али мора да се почитува некаква хиерархија, мора да се има дисциплина, мора да се биде професионалец за да имаме каков таков успех.
Истото се деси у Венецуела со Врба и Перо. И тогаш Перо се искурнази со нетренирање, заклучување на Бекардини у сала за они да пијат на раат у кафана, и ред други ,,професионални работи,, па Врба напушти и се деси што се деси....
За тоа, додека некои работи не се изменат од корен кај нас џабе ни е све и во кошарката и во фудбалот и во спортот, општо и во државава. Ќе си останеме таму кај што сме, а и она дека од ова полошо нема, више не ни го кажуваме, пошто и сами знаеме дека полошо сами можеме да си напраиме...
 
Член од
11 јули 2008
Мислења
4.589
Поени од реакции
3.296
Бојан Трајковски е најголемото копиле во македонскиот спорт. По тоа што го кажуваш, има логика јер тоа е негова одлика. Не сака да тренира, инаетлив, своеглав, не игра тоа што се бара од него, шутира кога сака, се расправа со сите, проблематичен. . . До мене стигна еден податок (ќе го проверам), а тоа е дека на цело ЕП шутирал 4 слободни. Пази 4ка, на 6 утакмици шутира 4 слободни?? Не сака дечкото контакт игра, не сака да игра под кош не сака борба, едноставно игра тоа што му одговара (а далеку од тоа дека е шутер). Затоа никој не го сака и нема клуб.

Во полска го избркаа на клоци, а во Косово му рекле да ја напушти државата за 1 саат. Јас таква гнаса никогаш не би имал во екипа. Пре би на ЕП да одам со Шалев или Бакоч или некој од улица него со таков овчар.

И познавајќи го Заре и неговата реакција е типична за него и вистинита. За оние што не знаат, Заре е Хитлер. Сака сите работи да бидат под контрола, да има ред и дисциплина, почитување на хиерархија, организација. Но не е покварен човек.
Заре долго време живее во странство (најмногу во Италија) и за него сево ова е Техеран. Од тука и таа негова реакција да ја напушти репрезентацијата (ако ја напуштил), иако за мене погрешна.

Од друга страна, не разбирам за тоа кој е личниот интерес на Пеце и Заре? Каде е нивниот интерес и што корист имаат они двајца, ако ние доживееме фијаско на ЕП? Може некој да ми објасни?

Со или без Џикич максимумот на оваа репрезентација е тој. Можеби со него ке имавме плус уште една победа (ма да не ми се верува), а со тоа и 1 натпревар во нокаут фаза и тоа е тоа.
Нема сомнеж дека Џикик измислил кошарка за Марче, но без оглед на се, квалитетот на репрезентацијата во моментот е тука, без разлика дали е Џикич, Марче, Заре, Даниел или некој трет.
 
Член од
18 септември 2011
Мислења
5.432
Поени од реакции
5.555
После фаќањето за гуша од Бокица кон Заре, му удрил и бокс, не останало само на фаќање на гуша...после боксот ги разделиле играчите и стручниот штаб.

Треба некој на Бокица да му ја отвори муцката, како еднаш на времето у миднајт у Скопје ми се чини дека беше, кога се искурчи на едни дечки, па едвај го собраа по подот покасно, каков непрофесионализам, бог те јебо.

Sent from my HTC One M9 using Tapatalk
 
Член од
11 јули 2008
Мислења
4.589
Поени од реакции
3.296
Проверив за Бојан и точно е, 4 пенали шутирал за цело ЕП два против Грузија и два против Словенија. Само едно погодил.

Офчар.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom