Кошаркарска репрезентација на Македонија

Член од
5 април 2013
Мислења
3.311
Поени од реакции
6.533
Нов power rankings на официјалната страна на еуробаскетот:

http://www.eurobasket2013.org/en/coid_P3Q3x6ARHj-j0u-84Z73Q2.articleMode_on.html

Македонија е 12та, но ова е од пред вториот меч со Шпанија. Противконкурентите од нашата група се: Литванија 2ра, Црна Гора 6та, Србија 7ма, Босна 16та и Латвија 21ва. Според оваа логика Македонија нема да ја мине групата. Да се надеваме дека дечките ќе ги надминат очекувањата.
 
Член од
2 јули 2010
Мислења
5.872
Поени од реакции
7.295
Нов power rankings на официјалната страна на еуробаскетот:

http://www.eurobasket2013.org/en/coid_P3Q3x6ARHj-j0u-84Z73Q2.articleMode_on.html

Македонија е 12та, но ова е од пред вториот меч со Шпанија. Противконкурентите од нашата група се: Литванија 2ра, Црна Гора 6та, Србија 7ма, Босна 16та и Латвија 21ва. Според оваа логика Македонија нема да ја мине групата. Да се надеваме дека дечките ќе ги надминат очекувањата.
Знаеш Црна Гора кога ќе биде 6?
Кога Стојанче ќе заигра за Оклахома:icon_lol:
Не ги гледајте овие глупости,според мене летонците се многу гадни,а им се повредија 2 НБА играчи...среќа инаку кој ќе се расправаше со нив.Од нашата група единствено Литванија ја сметам за стварно јак противник,иако и тие не се непобедливи,кога ги совладавме во сред Литванија...за во Словенија муабет не праам.
Осеќам инаку дека босанците ќе бидат топовско месо за сите:icon_mrgr:
 
Член од
8 декември 2009
Мислења
702
Поени од реакции
528
Нов power rankings на официјалната страна на еуробаскетот:

http://www.eurobasket2013.org/en/coid_P3Q3x6ARHj-j0u-84Z73Q2.articleMode_on.html

Македонија е 12та, но ова е од пред вториот меч со Шпанија. Противконкурентите од нашата група се: Литванија 2ра, Црна Гора 6та, Србија 7ма, Босна 16та и Латвија 21ва. Според оваа логика Македонија нема да ја мине групата. Да се надеваме дека дечките ќе ги надминат очекувањата.
Оваа логика е без логика, ич на к.. не ја ставај :).


Него друго ми беше муабетот. Целиов подфорум за кошарка ми изгледа доста квалитетен, па малку ме чудат некои „нервозни„ постови (не овој што го цитирам, зборам генерално, посебно за време и по утакмиците) за кои реално нема потреба. За сега:D.
Не е ваљда дека треба некој да остави линк со дефиниција за пријателска („подготвителна„) утакмица за да се увиди што уствари нашите пробуваат на овие пријателски и дека семафорот работи реда ради - да не доаѓа публика на утакмица на која не се бројат кошеви:D.
Мислам, убаво звучи дека си ја победил Шпанија/Литванија, макар и во пријателска, ама ако некој очекува дека ќе им дадеме на Босанците и Црногорците цели 2 недели време да спремат одбрана за нашите напади, дека ќе се рискира повреда на Антиќ и банкрот на државата :D или преоптеретување на Бо и Гече во некоја чкљ пријателска само за да нас ни биде топличко на душата и да може да ги подебаваме србите/босанците/хрватите по форуми, е тој некој најблаго речено се заебал:). Така да уживајте, ни Антич ни Гец ни Бо ни Илиевски не заборавиле да играат кошарка, а сигурно не се вратија во репрезентација за да се избламираат и да си заминат запамтени како лузери.
 
Член од
5 април 2013
Мислења
3.311
Поени од реакции
6.533
Него друго ми беше муабетот. Целиов подфорум за кошарка ми изгледа доста квалитетен, па малку ме чудат некои „нервозни„ постови (не овој што го цитирам, зборам генерално, посебно за време и по утакмиците) за кои реално нема потреба. За сега:D.
Не е ваљда дека треба некој да остави линк со дефиниција за пријателска („подготвителна„) утакмица за да се увиди што уствари нашите пробуваат на овие пријателски и дека семафорот работи реда ради - да не доаѓа публика на утакмица на која не се бројат кошеви:D.
Мислам, убаво звучи дека си ја победил Шпанија/Литванија, макар и во пријателска, ама ако некој очекува дека ќе им дадеме на Босанците и Црногорците цели 2 недели време да спремат одбрана за нашите напади, дека ќе се рискира повреда на Антиќ и банкрот на државата :D или преоптеретување на Бо и Гече во некоја чкљ пријателска само за да нас ни биде топличко на душата и да може да ги подебаваме србите/босанците/хрватите по форуми, е тој некој најблаго речено се заебал:). Така да уживајте, ни Антич ни Гец ни Бо ни Илиевски не заборавиле да играат кошарка, а сигурно не се вратија во репрезентација за да се избламираат и да си заминат запамтени како лузери.
Дека треба со голема доза на резерва да се земаат овие пријателси натпревари, тоа е точно. Ама исто така точно е и дека СИТЕ репрезентации тактизираат и испробуваат варијанти за време на подготовките.


Не сум воошто загрижен од поразите од Шпанија, Литванија и Словенија. Тие се меѓу оние 5 фаворити за медали (заедно со Франција и Грција), а ние секако не сме на тој ранг. Со Хрватска која е сосема солидна селекција имавме по една победа и пораз во гости. Тоа воопшто не е лошо. Единствен алармантен резултат е поразот од Украина, но тоа беше во првиот натпревар само неколку дена откако се собраа, а и без пола тим, така што на крај и краишта и тоа не е толку страшно. Според мене многу повеќе ќе покаже турнирот во Германија. Пораз од Грција, нема да ме загрижи, ама Босна и Германија се екипи кои ако сакаме да ја минеме групата, мора да можеме да ги победиме 1 недела пред првенството.

И пак ќе кажам, колку што тактизираат нашите толку тактизираат и противниците.
 
Член од
8 декември 2009
Мислења
702
Поени од реакции
528
Дека треба со голема доза на резерва да се земаат овие пријателси натпревари, тоа е точно. Ама исто така точно е и дека СИТЕ репрезентации тактизираат и испробуваат варијанти за време на подготовките.


Не сум воошто загрижен од поразите од Шпанија, Литванија и Словенија. Тие се меѓу оние 5 фаворити за медали (заедно со Франција и Грција), а ние секако не сме на тој ранг. Со Хрватска која е сосема солидна селекција имавме по една победа и пораз во гости. Тоа воопшто не е лошо. Единствен алармантен резултат е поразот од Украина, но тоа беше во првиот натпревар само неколку дена откако се собраа, а и без пола тим, така што на крај и краишта и тоа не е толку страшно. Според мене многу повеќе ќе покаже турнирот во Германија. Пораз од Грција, нема да ме загрижи, ама Босна и Германија се екипи кои ако сакаме да ја минеме групата, мора да можеме да ги победиме 1 недела пред првенството.

И пак ќе кажам, колку што тактизираат нашите толку тактизираат и противниците.
Те сфаќам и се сложувам со тебе. Не само што тактизираат и тие, туку е нормално и тие да напредуваат како што напредуваме и ние.
Ако го анализирамем учинокот на утакмиците ќе се сложиме дека Антиќ бил дрво на пример, ама муабетот ми е дека нема потреба да анализираме, затоа што нема што да се анализира. Човекот едноставно не игра, дури ми изгледа како Пипан да му кажал „одбери си сам што ќе играш и како ќе играш, вежбај ти што мислиш да вежбаш :D (претерав знам, сакав да го доловам моментот :D). И не само тој, никој од стандардните 8 не форсираше многу, освен Самарџиски. Евидентно е дека во сите три утакмици се инсистираше на игра преку него. што по мене е добро, Литванците и со Шпанците се совршена прилика за еден центар да види до каде е. Ако за 1 месец го научат нешто одлично, ако не, барем не сме полоши од пред две години. Тројцата мускетари не ги рачунам, а за нив важи истото- може само на арно да испадне, бидејќи од нив сме спремни на најлошото.
Е случајот со Брчков ми е и мене малку енигма. Не е исклучено Пипан да го спрема за џокер на првенството, секој гледа да чува по еден кец во ракав за вакви настани. Секако може и да грешам, ама за сега ми стои дека ќе игра многу повеќе од славнава тројка.
 

Drettica

Graxhanin of Severstan
Член од
24 ноември 2008
Мислења
12.625
Поени од реакции
14.931
На Пера логиката колку тетоважи толку промашени тројки :D
 
Член од
28 јули 2008
Мислења
10.785
Поени од реакции
3.522
Може да се исмејуват и да се критикуваат играчите али после првенствово, ако недај боже поради лош резултат треба да играме квалификации за идното ЕП Украина 2015 прашање е и дали ќе ги минеме со тоа што рачунајте си дека ова е крај за Владо, Перо и Тодор... Најверојатно и за Бо... Тоа не значи дека сега на ова првенство треба да се треснат од земја, дури и да не успеат да направат солиден резултат барем пласман во втора фаза, критиките се ислишни врз основа на тиа што како колектив го направија за Македонија. Тргајќи од квалификациите за 2007 во Менорка кога не успеавме за еден меч со Израел, па преку Полска 2009, Литванија и сега Словенија...
 
Член од
8 декември 2009
Мислења
702
Поени од реакции
528
Може да се исмејуват и да се критикуваат играчите али после првенствово, ако недај боже поради лош резултат треба да играме квалификации за идното ЕП Украина 2015 прашање е и дали ќе ги минеме со тоа што рачунајте си дека ова е крај за Владо, Перо и Тодор... Најверојатно и за Бо... Тоа не значи дека сега на ова првенство треба да се треснат од земја, дури и да не успеат да направат солиден резултат барем пласман во втора фаза, критиките се ислишни врз основа на тиа што како колектив го направија за Македонија. Тргајќи од квалификациите за 2007 во Менорка кога не успеавме за еден меч со Израел, па преку Полска 2009, Литванија и сега Словенија...
Резултат не знам дали ќе направат (втора фаза ми е ОК, се понатаму плус), ама верувам дека ќе дадат се од себе на првенството, никој не сака да се повлече како лузер. И искрено, планирам да уживам во ова ЕП затоа што после пак ќе ни следат макљажи со разноразни Белоруси, Ирци, Естонци...


П.С. Може малку претерувам со поддршката и бранењето, ама чекав прво од браќата Боцевски да испаднат центри, (ај од Душан и испадна нешто), па од Станковиќ, па од Симиќ, па ќе ме разберете зошто од време на време Антиќ и Пеџа ми заличуваат на О'Нил и Олајџувон во тандем :D:D:D
 

naumdb

Кајгана Менаџер!!!
Член од
5 јуни 2007
Мислења
8.951
Поени од реакции
5.508
Се ми се чини дека Литванциве пак ќе го примат од нас на ЕП, нешто ептен форсираат на пријателскиве. :D
 
G

Geezer

Гостин
Не знам како разбирате, дека критика мора да има. Секогаш, за да се знаат слабостите и да се поправи тоа со тек на време.
Е проблем ви е тоа што не можете да разграничите '' јадење гомна/хејтање '' и конструктивна критика.
 

The xx

Russia state-affiliated bot. ☑️
Член од
8 април 2013
Мислења
6.020
Поени од реакции
11.210
Критиките кон Стојан поради тоа што е во репрезентација не се јадење гомна.
Детето играше за Работнички и никогаш не покажал потенцијал пример да го споредам со Магдевски,Двојаковски,Николов. Поради тоа неговото форсирање во репрезентацијата изгледа на сила и нелогично. Типот речиси нема покажано никакви резултати а веќе има 21 година.
 

naumdb

Кајгана Менаџер!!!
Член од
5 јуни 2007
Мислења
8.951
Поени од реакции
5.508
Дај културно да го замолиме на Твитер да не се брука за репрезентација и нека иде да и се пушта на Лоба на раат… Подобро Перо Блажевски нека го земат.
 

dragonsky

Hate leads to suffering
Член од
25 декември 2010
Мислења
42.912
Поени од реакции
84.318
Дај културно да го замолиме на Твитер да не се брука за репрезентација и нека иде да и се пушта на Лоба на раат… Подобро Перо Блажевски нека го земат.
Кој и што ?
 

dragonsky

Hate leads to suffering
Член од
25 декември 2010
Мислења
42.912
Поени од реакции
84.318

Kajgana Shop

На врв Bottom