Кошаркарска репрезентација на Македонија

Кирца

Монк
Член од
7 април 2008
Мислења
7.051
Поени од реакции
2.289
Го тргнале од "дневник" :toe: Само сликата останала




Ова е од "вечер" :
Во доцните вечерни часови, на плоштадот во Познањ, грчките фанови повторно провоцираа, но овој пат се обидоа да се пресметаат со нашите откако се скараа кој е поголем Македонец. Грците сметаа дека тие се Македонци, додека нашите возвратија со пцости кои, интересно, Грците ги разбраа.
- Ние сме Македонци, а вие не сте Грци зашто разбирате македонски - беа зборовите на нашите фанови пред да бидат спречени од полицијата во обидот да се степаат со Грците.
А кој биле побројни?
Ма и помалце и повеќе требале да им влезат.Барем ако немало полиција требало да се замаваат.
А уствари ако се Македонци шо го носат тоа педерсконо знаме.Ептен прост народ се!
 
А

Ајсшутер

Гостин
А кој биле побројни?
Ма и помалце и повеќе требале да им влезат.Барем ако немало полиција требало да се замаваат.
А уствари ако се Македонци шо го носат тоа педерсконо знаме.Ептен прост народ се!
Го гледав видеото на Канал 5 на вестите и они беа околу 20-30 и само еден се чаламеше нешто другиве пееја само али нашите сигурно беа 80+ и кога почнаа они да пејат се изгубија грциве.
 

Кирца

Монк
Член од
7 април 2008
Мислења
7.051
Поени од реакции
2.289
Го гледав видеото на Канал 5 на вестите и они беа околу 20-30 и само еден се чаламеше нешто другиве пееја само али нашите сигурно беа 80+ и кога почнаа они да пејат се изгубија грциве.
Па дајте ако имате линк од видеото.:smir:
 
А

Ајсшутер

Гостин
Па дајте ако имате линк од видеото.:smir:
Незнам јас го гледав на Канал 5 инаку застанале 2-3 коња од еднава страна македонски навивачи сигурно преку 100 може беа од другава група грци 20-30 .. и македонциве им викаат Macedonia така нешто и грциве не се слушааат :pos:
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498
Имаше само 2 инцидента со Грците, едниот тој што го пишува погоре, а другиот вечерта после натпреварот кога 4 Грци се впуштија во дискусија со тоа кој од нас е “Македонец“ , ние или тие :pos2:

Се заврши со Гркот патос на улица и полицијата одма долета и тука се' заврши. На наша страна само еден дрес беше скинат. :smir:

Малце слики од прва рака за вас:

мала заебанција со презентерката од полската тв





 

Io Sono Interista

The original, one and only IoSono.
Член од
21 декември 2007
Мислења
28.504
Поени од реакции
58.914
Јас признавам дека неколку години сум тотално во аут од кошарката, па затоа не се мешав во дискусија кога многумина овде пишуваа дека ова е најсилната кошаркарска репрезентација на Македонија во историјата!

Самиот пласман е доволно возбудлив ама ова дополнително ме заинтересира, си реков ај да го видам и тоа чудо.

Сега кога го видов, се прашувам дали сеуште го имате тоа мислење.

За споредба, репрезентацијата пред 10 години, против Франција испадна но воопшто не се посрамоти. Со Франција на стартот пред 20 000 гледачи во Париз, изгубивме во самиот финиш, домашната публика се тресеше на трибините. Со СРЈ (ваљда така се викаа тогаш) изгубивме некои 20 разлика, но тоа беше екстра силен тим со Бодирога и компанија, и тогаш не се срамевме. Со Израел загубивме со кош во последна секунда, откако скоро цел натпревар го одигравме без Наумовски, а без него бевме друга екипа, но и така беше борба до крај...

Сега, губиме по 35 коша разлика во трета четвртина, за 10 минути ни прават 30 разлика... нема ни што да се коментира.

Веројатно разликата е во Пеце. Врба, дури и во најдобрите денови, е класа зад него. Пеце беше машинерија, играч кој знаеше да ја земе топката и да одигра симултанка. Еднаш на Полска на гости и даде 49 коша, не знаеја што да му прават Полјаците.

Одамна сум надвор од следење на кошарка, ама некои бројки ми останале во главата. Според нив, ова не ќе да е најдобрата наша репрезентација до сега...
 
Член од
12 мај 2009
Мислења
105
Поени од реакции
91
Јас признавам дека неколку години сум тотално во аут од кошарката, па затоа не се мешав во дискусија кога многумина овде пишуваа дека ова е најсилната кошаркарска репрезентација на Македонија во историјата!

Самиот пласман е доволно возбудлив ама ова дополнително ме заинтересира, си реков ај да го видам и тоа чудо.

Сега кога го видов, се прашувам дали сеуште го имате тоа мислење.

За споредба, репрезентацијата пред 10 години, против Франција испадна но воопшто не се посрамоти. Со Франција на стартот пред 20 000 гледачи во Париз, изгубивме во самиот финиш, домашната публика се тресеше на трибините. Со СРЈ (ваљда така се викаа тогаш) изгубивме некои 20 разлика, но тоа беше екстра силен тим со Бодирога и компанија, и тогаш не се срамевме. Со Израел загубивме со кош во последна секунда, откако скоро цел натпревар го одигравме без Наумовски, а без него бевме друга екипа, но и така беше борба до крај...

Сега, губиме по 35 коша разлика во трета четвртина, за 10 минути ни прават 30 разлика... нема ни што да се коментира.

Веројатно разликата е во Пеце. Врба, дури и во најдобрите денови, е класа зад него. Пеце беше машинерија, играч кој знаеше да ја земе топката и да одигра симултанка. Еднаш на Полска на гости и даде 49 коша, не знаеја што да му прават Полјаците.

Одамна сум надвор од следење на кошарка, ама некои бројки ми останале во главата. Според нив, ова не ќе да е најдобрата наша репрезентација до сега...
главна разлика е во тренерот - тогаш беше Заре Марковски, а сега овој србинов.
 

rossonerka

too good to be true
Член од
8 октомври 2007
Мислења
6.081
Поени од реакции
889
Да сме живи здрави, солидна игра покажаа нашите и дека можат да бидат дел од најдобрите во Европа. Конечно не израдуваа сите нас по 10 години пауза да сме дел од едно првенство. Правевме многу грешки, не бевме континуирани, но сепак останавме запаметени. Сепак секогаш може подобро.
Но затоа тука се следните квалификации па имаат шанса да се докажат дека имаат квалитет.

A за виновници има многу. Арсиќ со лошата тактика и неговото аматерство, очекував подобра игра од Антиќ но човекот скоро цела оваа година беше повреден, Тодор Гечевски не беше на припремите цело лето, Врба нема клуб цела година а немаат засега и Мираковски и браќата...

Здравје следната година Турција нека не очекува:) :pipi:
 
Член од
21 септември 2008
Мислења
14.537
Поени од реакции
14.267
Дечки мислам дека заслужуваат нашите достоен пречек, како што тоа беше за ракометарите. Засекогаш тие ќе останат наши херои.

Ова првенство не треба да не крева во облаци. Ова треба да значи само почеток на успешна ера на оваа кошаркарска генерација. Да не се креваме на високо, затоа што може да не снајде исто како ракометарите, завршија 11то место на Светското првенство, и сега се спуштија ниско, и нема да играат на европското првенство.

:oeoeoe:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom