Коронавирус (COVID-19)

Член од
22 јули 2010
Мислења
32.528
Поени од реакции
81.968
Чешка и Шведска двете со ист број на население а различен пристап на мерките, после одредено време кај Чесите вртоглавно паѓа кривата додека кај Шведска некако израмнето па дури и угоре оди. Бројот на починати од корона во Шведска скоро 3000 додека кај Чесите 260 (11 пати помалку) и викаш исто ќе беше а ?

Прегледај го приврзокот 249972

И тоа правиме муабет за Швеѓани кои и по природа се не толку социјални, живеат доста одвоено, имаат многу повисока култура да почитуваат правила и без строги правила и закони, додај тука и дека живеат поквалитетно од просечен Македонец и само замисли си што ќе станеше кај нас без строги мерки.
Јас искрено прифаќам личност да има различно мислење од моето и форумов ме научи дека тоа е во ред, со што ќе можеш да дискутираш и да се објаснуваш али ликов со последниов пост некако се' мислам дека не' подјебава сите и дури ни сам не верува во последново напишано (она што си го цитирал).
 

A__

Супер модератор
Член од
16 март 2005
Мислења
4.578
Поени од реакции
7.559
Чешка и Шведска двете со ист број на население а различен пристап на мерките, после одредено време кај Чесите вртоглавно паѓа кривата додека кај Шведска некако израмнето па дури и угоре оди. Бројот на починати од корона во Шведска скоро 3000 додека кај Чесите 260 (11 пати помалку) и викаш исто ќе беше а ?



И тоа правиме муабет за Швеѓани кои и по природа се не толку социјални, живеат доста одвоено, имаат многу повисока култура да почитуваат правила и без строги правила и закони, додај тука и дека живеат поквалитетно од просечен Македонец и само замисли си што ќе станеше кај нас без строги мерки.
Супер е графата ама Чешка 2 месеци од дома не се излезени. Во моментот кога ќе се вратат во нормала истиот тој мал дел од луѓе кои беа изложени на ризик во Шведска ќе бидат изложени и во Чешка и ќе им се случат горе долу истите бројки зависно од населението општото здравје итн. Со тоа што во меѓувреме Шведска финансиски не изгуби „премногу„ финансиски и нема дополнителни жртви од недавање медицинска нега како во други земји.

Ако рестрикција на движење и затварање тогаш зошто истото решение не функционира во Шпанија и Италија? Зошто Германија, Швајцарија, Австрија со минимални мерки споредени со други земји имаат „одлични„ резултати

Илузорно е да се мисли со затварање на општество спасуваме животи. Само купуваме време и го одолговлекуваме времето на зарази, тоа значи она „ја исправаме кривата„. Не е возможно да ги спасиме сите туку да нема наеднаш премногу заразени па да има колапс во здравството.

Замисли еден чика од 90 години кој има големи шанси при зараза од корона да не преживее, со сегашниве мерки само се надеваме дека ќе се зарази за 1-2-3 месеци а во меѓувреме живее во ќумез без контакт со фамилија и рестриктивно движење. Е тоа ние го нарекуваме „спасуваме живот„
 
Последно уредено:

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.195
Поени од реакции
21.347
Германија многу сигурна почнуваат сега за скоро време све да отворат едино маските и држење дистанца ќе останат. Втор бран не бега и за џабе што се достигна до сега. Како увек Германциве на крај ја прекоцкуваат. Се надевам нема да испадне силен втор бран ама шансата е голема.
 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.039
Поени од реакции
2.270
Днес во БГ има решение, ако се стигне отново до над 100 ново заразени за 1 ден , да се вратат дел от мерките.
 

Ivica^

Confident Liar
Член од
14 август 2007
Мислења
11.172
Поени од реакции
15.982
Германија многу сигурна почнуваат сега за скоро време све да отворат едино маските и држење дистанца ќе останат. Втор бран не бега и за џабе што се достигна до сега. Како увек Германциве на крај ја прекоцкуваат. Се надевам нема да испадне силен втор бран ама шансата е голема.
Да ама нели изјавија дека ако бројот на заболени се зголемува пак почнуваат да важат мерките од претходно.
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.195
Поени од реакции
21.347
Да ама нели изјавија дека ако бројот на заболени се зголемува пак почнуваат да важат мерките од претходно.
Да, 50 новозаболени дневно на 100.00 жители во еден регион (Landkreis). Моментално 3 или 4 се со над 50. Во таков случај автоматски старите мерки се активираат, ќе има отвори затвори. На државно ниво 50 на 100.000 би значело 7.000 новозаболени дневно, колку што беше и во пикот.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.297
Поени од реакции
78.968
Не знам кој викаше во Индија дека е ок.
Само во Бомбај има по 400 случаи дневно.
 
Член од
31 март 2008
Мислења
2.504
Поени од реакции
1.721
Директно од Лондон, 80% од работите функционираат нормално, луѓето одат на работа едвај се и приметува дека постои епидемија, да не се медиумите и фудбалот немаше ни да се примети.
Информации од две братучетки што живеат таму, значи нема полициски часови, нема карантини, нема маски и ракавици... стварно во големи проблеми се.
Донекаде точно. освен дека 80 посто се функционира се друго е на место, ефинг ракавици нема, маски ни на амазон, ако потрае така ќе земам маски ќе накупам и од франција ќе им ги пратам. овде барем продаваат во аптеките. ни од тоа течното за дезинфекција нема...
 
Член од
17 јануари 2019
Мислења
3.313
Поени од реакции
7.448
Не знам кој викаше во Индија дека е ок.
Само во Бомбај има по 400 случаи дневно.
Јас викав, ама ако сметаш дека тоа е висока бројка тогаш летото, топлото или УВ зраците нема да не спасат и вирусот ќе остане до есен.

Сепак ако земеш дека во Бомбај има 20 милиони луѓе, Индија има 1.2 Милијарди, јадат на земја, грото сиромашен народ со слаби хигиенски навики 50 000 случаи и не е висока бројка, значи имаат 38 случаи на 1 милион и 1 смртен случај на 1 милион... Што би се рекло незначителни бројки.

Не знам каква им е бројката на вратени од дијаспора немам такви податоци ама дијаспората на Индија можеби и е најголема во цел свет па сега замисли колку Цаци се имаат таму вратено...
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.813
Поени од реакции
15.736
Не знам кој викаше во Индија дека е ок.
Само во Бомбај има по 400 случаи дневно.
што е 400 случаи, зараза или смртни случаи ??
Бомбај е огромен, таму дневно може има 500 случаи на напади на кобри, леопарди, мајмуни, башка паразити знае и во вода за пиење да има ... сообраќајки, силувања , грабежи ич да не бројам...
 
Член од
26 април 2020
Мислења
53
Поени од реакции
73
Preporacuvam sekoj da go pogleda videovo,intervju so Otecot Dr.Nikodim eden od malkute vo Pravoslavieto koj sto otvoreno zboruva za opasnosta sto ni se slucuva no i za toa sto sleduva,pred se od duhoven aspekt a sekako i na materijalen,fizicki.Neka sekoj se poduci od sovetite na Otecot ........Pogledajte za da rabotite stanat pojasni
 
Член од
17 јануари 2019
Мислења
3.313
Поени од реакции
7.448
Preporacuvam sekoj da go pogleda videovo,intervju so Otecot Dr.Nikodim eden od malkute vo Pravoslavieto koj sto otvoreno zboruva za opasnosta sto ni se slucuva no i za toa sto sleduva,pred se od duhoven aspekt a sekako i na materijalen,fizicki.Neka sekoj se poduci od sovetite na Otecot ........Pogledajte za da rabotite stanat pojasni
Колко е цена?
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.297
Поени од реакции
78.968
што е 400 случаи, зараза или смртни случаи ??
Бомбај е огромен, таму дневно може има 500 случаи на напади на кобри, леопарди, мајмуни, башка паразити знае и во вода за пиење да има ... сообраќајки, силувања , грабежи ич да не бројам...
Кога во тема за Корона велам има 400 случаи, не мислам ни на кобри каснување, ни на напади на леопард, туку на 400 случаи на пукање на водоводни цевки во градот.
 
Член од
24 јуни 2009
Мислења
177
Поени од реакции
345
4 излегоја позитивни, тој, жена му, шоферите.
Цела смена е тргната од работа, најверојатно во изолација сите ќе одат, од одмор ги вратиле луѓето да одат на нивно место.
Тебе ако ти е полесно да се тешиш дека вирусот е обичнс настинка, не ми смета, твој проблем е тоа.
Автоматски споено мислење:


Наводно криеле останатите кои имале близок контакт со него, првично било дека 4 биле со него во возилото, сега испаднало дека уште 3 биле со нив.
Цела смена е тргната од работа.
Не ги сваќам овие кои кријат и кажуваат лаги за да не одат во самоизолација а со тоа се ставаат сами во ризик, фамилијата па колегите, после Минисрееее луѓе ти умираат, епа ќе умираат.
A dali si se zaprasal deka mozebi samo toj vo familijata raboti i samo toj nosi pari doma,dali si se zaprasal deka ako ne odi na rabota negovoto dete,sopruga ke nema sto da jade,dali si razmislil ili nekogash si bil vo situacija da sedish doma na svekji,sekako toa ne e bitno.Posto te citam tebe i drugi kako tebe koi imaat slicno razmisluvanje so tebe,doagjam do zaklucok deka vie sto imate tolku strav ste strasno iskompleksirani licnosti,egoisti,sto samo za sebe gledaat.Gledam te citam tebe i takvite kako tebe,humanitarci,sto kako svetost ja cekaat vakcinata,koga vi kazuvaat ubavo i da ja pronajdat i napravat najperfektnata vakcina smrtnosta od nea ke bide 0,1%,odnosno okolu 800000 lugje,ama neli toa ne e bitno.STO SE 800000 lugje,sto e bitno dali ke imas komplikacii od nea i posledici za cel zivot.Poz
 

Kajgana Shop

На врв Bottom