Коронавирус (COVID-19)

A__

Супер модератор
Член од
16 март 2005
Мислења
4.575
Поени од реакции
7.497
Затоа и напоменав потврдени, знам дека е бројката на заразени поголема. Но тоа сигурно не е милиони и милиони како што ти викаш. 2-3 пати поголема бројка од официјалнта верно е. Плус сигурно има и починати без да бидат регистрирани како носители на вирусот. Да не е и направеа дополнителен трет тест на жената од Куманово сега и она ќе беше во таа група.
Процентот на смртни случаи од сезонскиот грип е 0,1%, а за коронава е најмалку 10 пати поголем.

Опасноста е што се шири пребрзо и многу лесно може да се пречекори капацитетот на болниците (ова милион пати е повторено од експерти). Затоа и целиот свет е во карантин. Кога е под контрола како во Германија имаш статистика од 150 мртви на 32,000 заболени. А кога не е под контрола ја имаш Италија со скоро 7 илјади починати на 70,000 официјално заболени.
Бројката е гарант милиони бидејќи вирусот не го донесоа вчера од Кина туку неговото ширење е од почетокот на оваа година. Самата Меркел изјави дека очекуваат 60-70% од нивните граѓани да се заразат, тоа ти се 40-50 милиони луѓе само во Германија, што мислиш вирусот ќе чека години да ги зарази овие или веќе се заразени?

Нема никаде контрола и невозможно е да се постигне контрола, ниту во Германија ниту во Италија, затоа Шведска и Холандија од старт воопшто не се ни обидуваат, во овој момент има огромен наплив на лоши вести без дополнително прецизирање за претходните болести или аномалии кај починатите и имаш безпотребна и огромна паника. Познавам двајца кои го прележаа вирусов и дознаа дека го имаат откако без тестирани бидејќи биле во контакт со заразен а симптомите им беа омалаксаност и температура и апсолутно ништо друго. Во моментов 99% од заразените се вакви ама за нив нема ништо во ударни вести.

Се кладам пола форум да се тестира денес ќе биде позитивен или имун дека го прележал а не е свесен, покрај толку антибиотици пиење
 
Член од
14 ноември 2009
Мислења
17.290
Поени од реакции
15.508
Никој не располага со целосни статистики, само го тупите без потреба на темава.

Тој шпанецот што бил болен од леукемија, прашање е дали ќе починел од обичен грип, ко и сите други починати. Тука треба да се бара статистика.
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.649
Поени од реакции
27.975
Добро бе луѓе,што џандари се овие нашиве кога за време на полициски час успеа некој у центар на Гевгелија да им демолира плоштад? :( На 5 километри се гледа и слуша све вака кога се пусти улиците
 
Член од
14 ноември 2009
Мислења
17.290
Поени од реакции
15.508
Не реков дека немаш право, таман работа, живееме во демократија. Реков да не ја шириш хистеријата и на другите.
@Acid сам си го пиеше сумамедот или ти го препиша доктор? Една работа е кога има индикација за пиење на антибиотикот, друга е кога некој има параноичен испад и си го зема на своја рака. Еден проблем е што создава резистенција, друг е што стварно го оптеретува организмот и се користи како антибиотик од последна линија само ако има силна индикација за негова примена. Во случајот со коронавирусот се користи за лечење (или спречување) на бактериските инфекции на белите дробови кои се bffs со вирусните инфекции и се налепуваат на веќе оштетените бели дробови од вирусот.
Значи, ни сумамед ни антималарикот не се користат ако ти се јавила Пресвета Великомаченица Јадранка Бибан на сон, туку мора да има стручно лице (инфектолог) кој ќе процени дали треба или не треба да се пие таа комбинација на лекови.
Да се надоврзам на муабетов, јас го пиев пред неколку месеци, 2 дози т.е. 6 апчиња, задолжително со пробиотик, ако некој веќе планира да се дрогира. Го пиев поради бактерија на дишните патишта, она што го спомна и ти, а симптомот ми беше сува кашлица, првично мислев дека е алергија.
Стварно ако немате потреба, особено оние со послаб "желудник" нека го избегнуваат
 
Член од
16 април 2014
Мислења
7.072
Поени од реакции
11.056
Да се надоврзам на муабетов, јас го пиев пред неколку месеци, 2 дози т.е. 6 апчиња, задолжително со пробиотик, ако некој веќе планира да се дрогира. Го пиев поради бактерија на дишните патишта, она што го спомна и ти, а симптомот ми беше сува кашлица, првично мислев дека е алергија.
Стварно ако немате потреба, особено оние со послаб "желудник" нека го избегнуваат
Не сум сигурен дали ги пиев истите ( не памтам имина) ама исто така беа 2 пакетчина х3 внатре, по 1но денот. Првото го испијав, партал ме направи се изнафрлив цел.
 
B

Beginner

Гостин
Добро бе луѓе,што џандари се овие нашиве кога за време на полициски час успеа некој у центар на Гевгелија да им демолира плоштад? :( На 5 километри се гледа и слуша све вака кога се пусти улиците
Ова со кого јас го делам воздухот значи страшно овде веќе и се "погодува" кои се виновниците ама за сигурно не се знае. Што постигнаа со однесување како пред 2 века незнам дали некој револт дека дома седат или многу досадно им станало. Страшно треба да одговараат ако се најдат кои се како овие полицајците и тој што ќе мавал со пендрак си доби 600-800 евра казна испадна и дека не бил полицаец а тие во колата се.

Sent from my SM-A705FN using Tapatalk
 
Член од
23 август 2010
Мислења
38.160
Поени од реакции
107.608
Ме интересира како не кракна здравствениот систем во Италија изминатите години туку сега баш најде.
хмм.
Затоа што не е видео игра, логично. hh

Не се чудете многу многу за Италија и Шпанија затоа што они, Грција и балканските земји минус Словенија ти се исти кур, цигански менталитет, безредие, корумпираност итн итн.
 
Член од
25 декември 2019
Мислења
1.743
Поени од реакции
2.665
Добро бе луѓе,што џандари се овие нашиве кога за време на полициски час успеа некој у центар на Гевгелија да им демолира плоштад? :( На 5 километри се гледа и слуша све вака кога се пусти улиците
Taka e koga ulicni nepismeni tepaci gi stavaat policajci.
 

chef_cook

._perlous
Член од
25 октомври 2011
Мислења
4.295
Поени од реакции
13.156
значи од денес у москва пациенте со полесна фотма на корона вирус,освен бремените,асматичарите,67+ и хронично болните, и официјално нема да се хоспитализираат,а ќе се лечат дома у самоизолација.
Три пати дневно имаш визита,и доставка на храна и маренда ако немаш излаз.
Исто така денес Ипобруфен е ставен на листата на официјални лекарства!
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.766
Поени од реакции
17.482
А што толку ви значи стапкава на смртност не ми е јасно? Сте запнале дека морала да е помала пошо не се тестираат сите. Океј да, помала е. И тоа помага некако? Ако 6000 се 10 посто е многу пострашно него ако се 5? Во секој случај тие 6000 луѓе умреле и тоа е доволно лошо па и 0.2 да се. Во секој случај немаме капацитети за ова и во секој случај се распаѓаат здравствени системи ама вие битно да докажете дека стапката била помала..
Не се тестирале сите во Италија.. Па ни тука нема да се тестираат сите така да слободно може да рачунате по таа статистика

Sent from my ANE-LX1 using Tapatalk
Па прилично е битна стапката на смртност, ако ради вирус со 0.2 смртност како последица на меркиве умрат 0.5 проценти од луѓето.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom