Коронавирус (COVID-19)

TheTrooper

Психијатриски случај
Член од
27 април 2009
Мислења
6.826
Поени од реакции
6.351
Не знам колку е вистина, но причитав дека sample група од 3000 тестирани во Њујорк - 21% испаднале дека веќе имаат антитела и дека го прележале вирусот. Ако се проектира на цела популација тогаш смртноста паѓа на некои 0.5%

 

Partizanen banditen

Психијатриски случај
Член од
24 август 2016
Мислења
5.586
Поени од реакции
16.500
зашто мислиш дека го мести
Прво и двајцата се од различни струи во сдс, друго Максо веќе неколку недели бара карантин како оној во Дебар, на што Владата неколку пати го одбива.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
23.120
Поени од реакции
30.900
Znam deka niz EU ne se pravat zasega takvi testiranja ( vo idnina sigurno kaj pacienti koi ke pokazat znaci na tesko disenje post korona infekcija definitivno ke bidat praveni analizi vo smisla na spirometrija i RTG diagnostika).
Sekako mnogu zavisi kolku vreme covekot koj imal pokriticen tek na samata infekcija pa preziveal imal predhodni promeni i kolku e seto toa predizvikano od samiot korona virus a ne sekundarno na primer zatoa sto bil na ventilator nad 2 nedeli. Za vakvi analizi ti trebaat predhodni spirometrii i RTG diagnostiki za da mozes da gi sporedis. Druga rabota e sinifikantniot vzorec , primer Italija golem del izumrea na intenzivno lecenje, vo drugive bolnici brojot e mnogu mal za da imas senzitiven podatok kolku kontretno samiot virus napravil steta.
Ona sto sakam da kazam e duri i da imaat takvi podatoci i luge so post korona znaci so tesko disenje i pozitivna spirometrija tesko deka ke go zakljucuvaat kako posledica od korona.
Ок, фала на одговорот.
Јас на пример редовно имам систематски прегледи и резултати од спирометрии со години наназад. Веројатно има и други како мене, луѓе со резултати од спирометрија, и шансите се дека некој од мерените ќе заврши на интензивна нега таму кај вас... Мислев би било фина вежба за некои студенти од 4-та година од професорот да добијат задача малку да ги споредуваат резултатите од спирометрија пред и после COVID-19. Си мислев можеби познаваш некој професор... ;)


Да го нафрлам и ова тука: https://makfax.com.mk/svet/ковид-19-предизвикува-ненадеен-мозочен/
Пред некој ден го гледав видеово и следниве линкови:

Излегува дека се повеќе се користат антикоагуланти како терапија. Се надевам дека и кај нас се следат трендовите.




Можеше само накратко да кажеш “мене ми е страв“, седи дома.
Не разбирам?




Никој нема да умре од глад, овде барем нема (а за други држави ај да не правиме филмови дека толку не интересира).

На крај одлуката е меѓу економски загуби или повеќе жртви. Мене другар, луѓето ми се поважни. Не знам за вас другите ама јас имам и најблиски со коморбидитет и постари родители со повеќе коморбидитети. Повеќето мои пријатели имаат блиски со коморбидитети. Во државата имаме многу луѓе со коморбидитети. Доколку не се контролира брзината на заразувањето, еден куп луѓе ќе умрат без воопшто да бидат примени во болниците во кои нема да има место.

Жал ми е и за тие што ќе изгубат работа. Или нема да земаат плата неколку месеци (или привремено ќе им ја намалат платата). Но никогаш нема да ги ставам парите пред шанса за да се изгубат најблиските.

Од глад никој нема да умре овде. Границите нема да се затворат за трговија, дури и да се деси тоа на некое време (ајде worst case scenario) државата има државни резерви на храна. Верувај дека нема да умреш од глад. А штом не умираш бе другар, не можам да ти го жалам џебот повеќе од некој што умира.
 
Последно уредено:
Член од
13 август 2013
Мислења
1.039
Поени од реакции
2.041
А вака што се постигна ?
Цела Македонија искочена беше од 08:00 до 16:00 да ги заврши сите обврски. Наместо да биде искочена од 08:00 до 22:00. Тоа ти се 6 саати плус време. А иста бројка на народ. Гужви низ улиците, гужви низ:
-Банки
-Маркети
-Аптеки
-Бензиски
-Трафики
-Пекари
Во полициски час работи:
Бензиска
Трафика
Фаст Фуд - Достава
Ресторан - Достава
Маркет - Достава
Обезбедување
Продавачки
Комунална
Прехрамбена Индустрија
Таксисти...
Чекај, па кој седи дома ? 30-40% од Скопјево иде на работа и работи за време на полициски час. Да тука ги изоставив Полиција, Армија и Здраствените Работници. Тие мора да работат, ама другиве ?
Дека е лошо осмислено - лошо е.
Не требаше снајпери на згради Требаше АРМ и МВР на улица и само НАЈ НУЖНОТО да работи и сите дома да седиме 1 месец. И после тоа ќе немаше од каде вирусот да се шири, ако имаш затворени граници и сите од надвор беа исто тој месец у карантин. Еве и 2 месеци да е. Вака поголема штета ќе има и на психата на луѓето и на економијата. А и државата поголем удар прима. За во Банка, во 08:00 чекав до 08:45 за да платам рата. За 3 минути работа. Даваш пари, Лична карта и се потпишуваш на уплатница. надвор со уште 7 луѓе чекав. Безброј маани и примери можат да се најдат.

Нити Државата ја бива, а нити Нас како народ не бива. Совест 0.
Остани ми со здравје. :)
А ти си бил у банка, мораше а, а другите не смеат. Мораш и у пошта сметки да платиш нели, а другите не морат, треба дома да седат да не ти прават гужва у животот, нели.
Психата ти ја повредуваат другите, нели, ненормални. Ти мораше, а другите од заебанција се шетат, ко у банката, само гужва да ти прават, наместо 3 минути, 45 минути ти да се потиш од други луѓе околу тебе шо сакаат само да те заразат и на психа да те удрат.
Автоматски споено мислење:

Де бре уште ли на шалтер плаќате рати, не може и преку апликацијата на мобилен и од дома се плаќаат рати за кредит? :D
Ти преку апликација ли уплаќаш пари у банка, дај кажи како да не се гужваме, или можда со биткоинти плаќаш, ми личиш на копач голем.
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
10.071
Поени од реакции
10.791
Банките работат до 18:00/19:00. Салоните на Вип/ТМобиле.
А маркетите, трафиките, бензиските и во превод сите продажни места, ќе беа по растеретени, помаце луѓе ќе имаше пред и внатре во нив.
Тоа што ние не сме совесни и претеруваме, гледаме секогаш да искористиме нешто плус е друг муабет.
у нормално време секад е гужва у т- мобиле за а1 незнам несум корисник плус се можеш онлајн, бензиските исто гужва секад посебно на макпетрол зашто така се дизајнирани а и доста блокираат со паркирање па често наместо 4 во функција се две пумпи, гужва у трафика ОК, маркетите и тие се подлежни на гужва у нормално време
заклучок не е до мерките, до нас е и таков впечаток се добива дека е гужва ради мерките а не дека и претходно не било така


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
29 јуни 2018
Мислења
3.537
Поени од реакции
5.567
А ти си бил у банка, мораше а, а другите не смеат. Мораш и у пошта сметки да платиш нели, а другите не морат, треба дома да седат да не ти прават гужва у животот, нели.
Психата ти ја повредуваат другите, нели, ненормални. Ти мораше, а другите од заебанција се шетат, ко у банката, само гужва да ти прават, наместо 3 минути, 45 минути ти да се потиш од други луѓе околу тебе шо сакаат само да те заразат и на психа да те удрат.
Автоматски споено мислење:


Ти преку апликација ли уплаќаш пари у банка, дај кажи како да не се гужваме, или можда со биткоинти плаќаш, ми личиш на копач голем.
Другарче, ја ова го пишав за СИТЕ не за мене. Лоши си ме сфатил излеа. Проблемот е што сите мораме. А не тоа што јас сум чекал... сфаќаш ?
 
Член од
13 август 2013
Мислења
1.039
Поени од реакции
2.041
Човекот кој препорачува пржена сланина и јајца за срцево болни :icon_lol:
Не се смеј кога појма немаш, холестеролот учествува во многу процеси во организмот, ако не се внесува доволно, мора сам да се оптеретува да го ствара, прав е човекот. И после го исмејувате народот дека стока бил, е стока е. Ти го крстиш оно прде.
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
10.071
Поени од реакции
10.791
Прво и двајцата се од различни струи во сдс, друго Максо веќе неколку недели бара карантин како оној во Дебар, на што Владата неколку пати го одбива.
добро и како у случајов би бил наместен за да би понел било какво одговорност за ситуацијата кога има алиби дека се залагал за карантин итн
јас мислам он нешо пробува да си се извади за тоа што иако чекал резултати си се шетал наоколу па уште им го начука на филипче, оливер и остали да дремат у самоизолација што е крајно дебилно
исто онаа од кочани докторкана истреска као иако кас чекав резултати и си идев на работа сосема одговорно и професионално се однесувала и презела мерки како не би заразила други па доказ се фамилијата и на колешката најблиска фамилијата што не била заразена и не се осеќала виновно зашто немало препорака да седиш у самоизолација тогаш...


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
13 август 2013
Мислења
1.039
Поени од реакции
2.041
Другарче, ја ова го пишав за СИТЕ не за мене. Лоши си ме сфатил излеа. Проблемот е што сите мораме. А не тоа што јас сум чекал... сфаќаш ?
Е арно де, и јас го пишав за сите, пошто сите размислуваат како тебе. Да парафразирам, НЕ Е ДО МЕНЕ, ДО ДРУГИТЕ Е.
 
Член од
29 јуни 2018
Мислења
3.537
Поени од реакции
5.567
Е арно де, и јас го пишав за сите, пошто сите размислуваат како тебе. Да парафразирам, НЕ Е ДО МЕНЕ, ДО ДРУГИТЕ Е.
Вака.
Ако ми ги виде денес постовите ќе видиш дека зборам како е глупоат полицоскиот час. Ниту кажувам некаде дека кај некој друг мок сограѓанин е вината. Сите имаме равота што да си завршиме. И тоа е наше лично право!
Тука, каде што чекаме сите - за сите е исто. За тоа што ДРЖАВАТА ме ОГРАНИЧУВА не е крив човекот што седи до мене. И НИ 1 ЗБОР ЛОШ НЕ КАЖАВ ЗА ТИЕ ШТО ЈА ПРАВАТ ГУЖВАТА. ПОШТО И СИТЕ НИЕ ГО ЈАДЕМЕ ВО ТАА ГУЖВА. Јас, зборев против полицискиот час којшто ДРЖАВАТА ГО ВОВЕДЕ а е ГЛУПОСТ. Пошто заради тој П.Ч и се направени ДОДАТНИ ГУЖВИ и сите БРЗАМЕ да завршиме работа.

Сега се надевам дека ме сфати што сакав да кажам.
Имај убава вечер.
 

faust.mephistopheles

Aga Aganlija
Член од
9 декември 2014
Мислења
741
Поени од реакции
1.592
Ок, фала на одговорот.
Јас на пример редовно имам систематски прегледи и резултати од спирометрии со години наназад. Веројатно има и други како мене, луѓе со резултати од спирометрија, и шансите се дека некој од мерените ќе заврши на интензивна нега таму кај вас... Мислев би било фина вежба за некои студенти од 4-та година од професорот да добијат задача малку да ги споредуваат резултатите од спирометрија пред и после COVID-19. Си мислев можеби познаваш некој професор... ;)


Да го нафрлам и ова тука: https://makfax.com.mk/svet/ковид-19-предизвикува-ненадеен-мозочен/
Пред некој ден го гледав видеово и следниве линкови:

Излегува дека се повеќе се користат антикоагуланти како терапија. Се надевам дека и кај нас се следат трендовите.





Не разбирам?





Никој нема да умре од глад, овде барем нема (а за други држави ај да не правиме филмови дека толку не интересира).

На крај одлуката е меѓу економски загуби или повеќе жртви. Мене другар, луѓето ми се поважни. Не знам за вас другите ама јас имам и најблиски со коморбидитет и постари родители со повеќе коморбидитети. Повеќето мои пријатели имаат блиски со коморбидитети. Во државата имаме многу луѓе со коморбидитети. Доколку не се контролира брзината на заразувањето, еден куп луѓе ќе умрат без воопшто да бидат примени во болниците во кои нема да има место.

Жал ми е и за тие што ќе изгубат работа. Или нема да земаат плата неколку месеци (или привремено ќе им ја намалат платата). Но никогаш нема да ги ставам парите пред шанса за да се изгубат најблиските.

Од глад никој нема да умре овде. Границите нема да се затворат за трговија, дури и да се деси тоа на некое време (ајде worst case scenario) државата има државни резерви на храна. Верувај дека нема да умреш од глад. А штом не умираш бе другар, не можам да ти го жалам џебот повеќе од некој што умира.
Antikoagulantnata terapija kaj pacienti vo septicni sok na intenzivno oddelenie e standard (pred se radi diseminirana intravaskularna koagulacija predizvikana od sepsa ili DIC).Sekako kaj pacienti so odredena koagulopatija I slicno treba mnogu pretpazlivost I standardno laboratorisko sledenje(fibrinogen, INR, nivo na trombociti i.t.n). Sekogas postoi racionale I sledenje. Terapijata e taa no treba optimizacija zatoa sto sekoj pacient e specifika za sebe.
 

Coca Cola

Пашламарка
Член од
4 јануари 2009
Мислења
924
Поени од реакции
1.516
Не знам колку е вистина, но причитав дека sample група од 3000 тестирани во Њујорк - 21% испаднале дека веќе имаат антитела и дека го прележале вирусот. Ако се проектира на цела популација тогаш смртноста паѓа на некои 0.5%

Елаборирај
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
23.120
Поени од реакции
30.900
Antikoagulantnata terapija kaj pacienti vo septicni sok na intenzivno oddelenie e standard (pred se radi diseminirana intravaskularna koagulacija predizvikana od sepsa ili DIC).Sekako kaj pacienti so odredena koagulopatija I slicno treba mnogu pretpazlivost I standardno laboratorisko sledenje(fibrinogen, INR, nivo na trombociti i.t.n). Sekogas postoi racionale I sledenje. Terapijata e taa no treba optimizacija zatoa sto sekoj pacient e specifika za sebe.
Фала пак, супер е што даваш информации.
Ме интересира и дали давате интравенозно витамин Ц во случаите со сепса? И ако некој нема историја на коагулопатија, а сепак има проблем... d-dimer тест бара многу време/ресурси? Или со итноста при таквите случаи нема шанси за такви тестирања пред ставање на респиратор?
 
Член од
16 ноември 2013
Мислења
8.567
Поени од реакции
13.898
Еве го тестирањето со серолошки тестови, на рандом 3000 луѓе, што го почнаа во понеделникот во Њујорк, веќе имаат резултат.

Бројот на луѓе кои имаат антитела е 10 пати поголем од бројката на заразени или околу 14% во Њујорк имале корона. Ова значи дека смртноста е некаде околу 0.7%, што ја прави Короната 6 пати по смртоносна од грип.


While Covid-19 deaths across the state have begun to level off, the "number of lives lost is still breathtakingly tragic," Cuomo said. The state's mortality rates remains persistently high, at 7.4% with at least 19,453 fatalities and 263,754 confirmed cases, according to data compiled by Johns Hopkins University. The antibody testing indicates that the actual death rate is far lower, less than 1%, Cuomo said.


Следни се тестовите во Германија.
Очекувани резултати, само треба многу помасовно тестирање за да престанат секакви теории и да се потврди вистината.
 
Член од
23 јуни 2007
Мислења
368
Поени од реакции
333
Еве го тестирањето со серолошки тестови, на рандом 3000 луѓе, што го почнаа во понеделникот во Њујорк, веќе имаат резултат.

Бројот на луѓе кои имаат антитела е 10 пати поголем од бројката на заразени или околу 14% во Њујорк имале корона. Ова значи дека смртноста е некаде околу 0.7%, што ја прави Короната 6 пати по смртоносна од грип.
А зошто мислиш дека бројката на болни од грип кои што се регистрирани е еднаква со реалната? Како прво, само мал дел од болните со грип се појавуваат на лекар, а како второ, само мал дел од оние со симптоми на грип се пријавуваат како такви, заради комплицирани и непотребни административни процедури, на лекарот му е поедноставно да пише настинка и да го третира пациентот одколку да пишува 15 минути пријава за заразна болест за секој сомнителен пациент. Кај сите заразни болести постои сива зона, на 1 регистриран има 10-100 нерегистрирани пациенти.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom