Коронавирус (COVID-19)

Член од
12 декември 2010
Мислења
10.073
Поени од реакции
10.797
Тие на систина немаа врска со државните па одново ги правеа и на државно за да се потврди, овие од ЖМ ги рачунаа уште одма за веродостојни.
ти тврдам дека не ги сметаа


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
29 јуни 2018
Мислења
3.538
Поени од реакции
5.567
Можеше само накратко да кажеш “мене ми е страв“, седи дома.
Автоматски споено мислење:


ДА, тенкови на улица требаше и снајпери на зградите, пиле да не прелета.
А вака што се постигна ?
Цела Македонија искочена беше од 08:00 до 16:00 да ги заврши сите обврски. Наместо да биде искочена од 08:00 до 22:00. Тоа ти се 6 саати плус време. А иста бројка на народ. Гужви низ улиците, гужви низ:
-Банки
-Маркети
-Аптеки
-Бензиски
-Трафики
-Пекари
Во полициски час работи:
Бензиска
Трафика
Фаст Фуд - Достава
Ресторан - Достава
Маркет - Достава
Обезбедување
Продавачки
Комунална
Прехрамбена Индустрија
Таксисти...
Чекај, па кој седи дома ? 30-40% од Скопјево иде на работа и работи за време на полициски час. Да тука ги изоставив Полиција, Армија и Здраствените Работници. Тие мора да работат, ама другиве ?
Дека е лошо осмислено - лошо е.
Не требаше снајпери на згради Требаше АРМ и МВР на улица и само НАЈ НУЖНОТО да работи и сите дома да седиме 1 месец. И после тоа ќе немаше од каде вирусот да се шири, ако имаш затворени граници и сите од надвор беа исто тој месец у карантин. Еве и 2 месеци да е. Вака поголема штета ќе има и на психата на луѓето и на економијата. А и државата поголем удар прима. За во Банка, во 08:00 чекав до 08:45 за да платам рата. За 3 минути работа. Даваш пари, Лична карта и се потпишуваш на уплатница. надвор со уште 7 луѓе чекав. Безброј маани и примери можат да се најдат.

Нити Државата ја бива, а нити Нас како народ не бива. Совест 0.
Остани ми со здравје. :)
 

Rigil

Tu te reconnaîtras
Член од
14 јуни 2015
Мислења
6.538
Поени од реакции
7.650
Деновиве требаше да се соопшти извештајот за случајот во Куманово и ете го плачково се јави со пост дека е негативен! Направил тестови во релевантни лаборатории а не кажа каде.
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
10.073
Поени од реакции
10.797
А вака што се постигна ?
Цела Македонија искочена беше од 08:00 до 16:00 да ги заврши сите обврски. Наместо да биде искочена од 08:00 до 22:00. Тоа ти се 6 саати плус време. А иста бројка на народ. Гужви низ улиците, гужви низ:
-Банки
-Маркети
-Аптеки
-Бензиски
-Трафики
-Пекари
Во полициски час работи:
Бензиска
Трафика
Фаст Фуд - Достава
Ресторан - Достава
Маркет - Достава
Обезбедување
Продавачки
Комунална
Прехрамбена Индустрија
Таксисти...
Чекај, па кој седи дома ? 30-40% од Скопјево иде на работа и работи за време на полициски час. Да тука ги изоставив Полиција, Армија и Здраствените Работници. Тие мора да работат, ама другиве ?
Дека е лошо осмислено - лошо е.
Не требаше снајпери на згради Требаше АРМ и МВР на улица и само НАЈ НУЖНОТО да работи и сите дома да седиме 1 месец. И после тоа ќе немаше од каде вирусот да се шири, ако имаш затворени граници и сите од надвор беа исто тој месец у карантин. Еве и 2 месеци да е. Вака поголема штета ќе има и на психата на луѓето и на економијата. А и државата поголем удар прима. За во Банка, во 08:00 чекав до 08:45 за да платам рата. За 3 минути работа. Даваш пари, Лична карта и се потпишуваш на уплатница. надвор со уште 7 луѓе чекав. Безброј маани и примери можат да се најдат.

Нити Државата ја бива, а нити Нас како народ не бива. Совест 0.
Остани ми со здравје. :)
освен маркет кои се тие други обврски послем 16:00 кога ништо не работи и онака у нормално време?


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
29 јуни 2018
Мислења
3.538
Поени од реакции
5.567
освен маркет кои се тие други обврски послем 16:00 кога ништо не работи и онака у нормално време?


Sent from my iPhone using Tapatalk
Банките работат до 18:00/19:00. Салоните на Вип/ТМобиле.
А маркетите, трафиките, бензиските и во превод сите продажни места, ќе беа по растеретени, помаце луѓе ќе имаше пред и внатре во нив.
Тоа што ние не сме совесни и претеруваме, гледаме секогаш да искористиме нешто плус е друг муабет.
 
Член од
14 ноември 2009
Мислења
17.297
Поени од реакции
15.515
Поврзано со Куманово:

Задњиве 5 недели, 2 пати нарачувам онлајн, првиот пат од Спортвижн преку Карго компаните (не знам дали беше Делко), дечкото дојди облечен ко космонаут со маска ракавици, се топ.
Вториот пат, од ФБ (прв пат у животот) и испадна фирмата да е од Куманово. Дечкото што ми достави ни маска ни ништо.

Затоа Скопје има 6 пати помалце заболените од Куманово споредено со жителите.

Изглеа у право беше Максим што бараше затварање на Куманово, ама не за Кумановци да се заштитат, туку обратно.

А дека у Скопје постои стока народ, си има. Денес на еден од браќата у маркет му кажуваат дека од утре нема да пуштаат без маска, типов искулирано вика "ќе помине до утре", а претходно додека чекавме ред негов сограѓанин се намести да влезе пред сите :)

Мојата чудесна земја Македонија.
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.873
За во Банка, во 08:00 чекав до 08:45 за да платам рата. За 3 минути работа.
Де бре уште ли на шалтер плаќате рати, не може и преку апликацијата на мобилен и од дома се плаќаат рати за кредит? :D
 

Zaptija Stojkov

Комунист
Член од
23 февруари 2010
Мислења
3.151
Поени од реакции
2.816
Де бре уште ли на шалтер плаќате рати, не може и преку апликацијата на мобилен и од дома се плаќаат рати за кредит? :D
Ха, ха, ха сигурно тие што сеуште плаќаат на шалтер се грижат вработените на шалтер да не случајно останат без работа!!!
 

Ivica^

Confident Liar
Член од
14 август 2007
Мислења
11.283
Поени од реакции
16.313
Пола саат :D, глеј што бидна со маските во Тетово денес!
Денес на еден од браќата у маркет му кажуваат дека од утре нема да пуштаат без маска, типов искулирано вика "ќе помине до утре", а претходно додека чекавме ред негов сограѓанин се намести да влезе пред сите :)

Мојата чудесна земја Македонија.
Немој така бе да провоцирате за мирољубивите :icon_lol:
 
Член од
29 јуни 2018
Мислења
3.538
Поени од реакции
5.567
Де бре уште ли на шалтер плаќате рати, не може и преку апликацијата на мобилен и од дома се плаќаат рати за кредит? :D
За жал брат не може... Верувај ни мене не ми се чекаше 40+ минути надвор... :)
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
18.219
Поени од реакции
9.816
За жал брат не може... Верувај ни мене не ми се чекаше 40+ минути надвор... :)
Во банките има секогаш гужва, дури и кога не е вонредна состојба, така да 40 мин. не е нешто ново.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom