Коронавирус (COVID-19)

Член од
20 септември 2017
Мислења
920
Поени од реакции
1.347
Ако се прашувате за цигарите, а ве здомрзело да читате, се работи за никотинот кој е алкалоид (кој е одговорен за зависноста од цигари) за кој се смета дека игра улога во некоја си заштита, рецептори, јбмлг.
Не е студијата ако е заразен па што ќе му се случи (какви што беа 99% од студиите), а техацето било одлично...него помал е % заразени пушачи. Како што е помал % заразени деца ваљда, не знам како да ви го надробам.
или немате разбрано ништо или не знаете да читате. Јбг.

ама во нормални услови.
Повеќето читаат само наслови. На Гардијан го видов сабајлево, со брзина на светлината сите го преведоа и клик-бејт нормално :)

French researchers to test nicotine patches on coronavirus patients

https://www.theguardian.com/world/2020/apr/22/french-study-suggests-smokers-at-lower-risk-of-getting-coronavirus
 
Член од
6 јануари 2020
Мислења
326
Поени од реакции
320
Inaku i jas sum pusac i kamo da e tocno istrazuvanjeto, ama od druga strana pak sum svesen deka ako se zarazam naebav, pa sega namaluvam kolku se mozi stignav do 5-6 cigari dnevno, jbg.
Јас ги откажав. Али проблем е што на две недели знам да попуштам и да запалам една. Па нагоните никогаш не престануваат. Мислам дека треба комплетно да се откажат. Изреката илу пушиш цигари или не мислам дека е многу вистинита. Но секако, зависно до индивидуа.

Инаку, не мислам дека е до никотинот што потенцијално спречува заразување на вирусов, туку мислам дека е до димот. Димот од хартијата и тутунот постигнува високи температури што е можно да го убиваат вирусот или да ја намалуваат вирулетноста додека не се проширил на белите дробови. Така да, можеби како што вика Жан Митрев, убаво е да се инхалира нешто топло? :ROFLMAO:
 

Mr.Deni

Животна грешка си ми ти...
Член од
4 мај 2007
Мислења
3.506
Поени од реакции
2.638
Денеска за разлика од деновиве иако е продолжен часот пак низ Скопје е Бангладеш како што видов.Некако овие три дена на помалку случаи се опуштија премногу луѓето и се враќаат на стари лоши обичаи.Ти им викаш задолжително маска тоа 80 посто не ја носат или тие што имаат ја спуштиле под носот и што фајде од тоа.

Не сме ние народ да им се каже дека олабавуваш мерки.Еве денес пак покачување на бројот на заразени.Дај боже да не е така и во наредните денови.И нека кажат уште од сега дека ке има полициски час за 1мај.Гледам луѓе се спремаат за тоа само уште времето да им се погоди да не врне.
 
Член од
9 октомври 2012
Мислења
2.922
Поени од реакции
1.479
Ако тек во рок од 18 месеци се направи вакцина за вирусов, а 90 посто од населението го прележи, дали ќе има потреба од вакцинација?
 
Член од
29 јуни 2018
Мислења
3.538
Поени од реакции
5.567
Јас само навистина не сфаќам што менува ако се излечиле дома или на Инфективна и дали пишувало дека се излечени или recovered. Се надевам ќе има што повеќе излечени дома па како сака нека ги пишува. Во секој случај до извештајот што го праќаат до СЗО се одделени детално овие ставки. Некако многу first world problems ставка на проблем ко за Македонија.

П.С. И по толку глупоштарии што ги направија овие на власт заклучно и со мерките што требаше да помогнат а одмогнаа, ако мислите дека ова некако им помага во ПР...
Нај дебилната мерка што е направена е "Полицискиот Час".
Полициски час се воведува кога има ризик од НЕМИРИ. Зашто е катастрофален полицискиот час:
- Ограничива движење до 21,16 а сеа 19:00.
По дифолт, СИТЕ С И Т Е што треба да завршат некоја работа го прават тоа во период од 5-6 часа. Принудени сме да се буткаме во гужви и да чекаме редици НАДВОР на дожд, ветер за да можеме да аи купиме основни работи.
Гужви насекаде, групирања насекаде. Едно е да се групираат комшии, тука имаш ти групирање на луѓе од сите населени места. Права калакурница и рај за ширење зараза.
- Обезбедувањето, Продавачките, Хигиеничарките, фаст фуд, ресторани, бензиски, аптеки, трафики - Сите тие имаат дозвола за движење! Се работи и за време на полициски час. Која е логиката СЕ да работи и 30-40% од луѓето да имаат дозволи за движење. Искача дека само "буџетарите" и администрацијата треба и си седи дома... ное другите слободно можеме да се испозаразиме. Нели, кој не ебе нас...
Меркте сите до една се срање и не се уопште логични.
Нас ни требаше ВОЕНА состојба. Армија превзема, само нај нужните имдустрии да работат и 30 дена тотален 24 чааовен карантин. Само дотур на храна и лекови и ништо друго освен Медицина, полиција и армија да не работи. Вака се ти е мачкање очи. Тотално играње кур и јајца со народот.
А за тот колку само НЕ СЕ ПОЧИТУВААТ мерките не би сакал да почнам да зборам. Секој ден се движам за време на полоциски час, многу прикатели се движат исто така. Хаос е !
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.495
По дифолт, СИТЕ С И Т Е што треба да завршат некоја работа го прават тоа во период од 5-6 часа. Принудени сме да се буткаме во гужви и да чекаме редици НАДВОР на дожд, ветер за да можеме да аи купиме основни работи.
Гужви насекаде, групирања насекаде. Едно е да се групираат комшии, тука имаш ти групирање на луѓе од сите населени места. Права калакурница и рај за ширење зараза.
Да не се лажеме, во Македонија денот и 72 часа да трае, пак ќе има буткања и редици во маркети.

- Ретко кој пазари еднаш за цел месец или еднаш за две недели - мене најголем хит ми се пушачиве што купуваат по една кутија цигари секој ден или па уште полошо ко татко ми што ме нервира, оди по 2 пати дневно во продавница за цигари, нормално, едно одење, една кутија цигари :facepalm: Напротив, има running gag во Македонија дека овие што купуваат во Веро и товарат колички зошто не им се чека ред секои 3 дена се смешни.
- Немаме навика за онлајн купување, нешто што во Европа и САД е сосема нормално.
- Во рандом куќа да влезеш во Скопје а и Македонија ајде небитно, се кладам дека ќе најдеш залихи на храна за до Петровден.

Не знам како е ама штом @Mr.Deni вика дека денес било како во Бангладеш по улици, само се потврдува теоријата.
 

Scirea

ZARDOZ
Член од
4 август 2010
Мислења
27.077
Поени од реакции
85.013
Што ви е бе, утре да ги укинат сите мерки против коронава и да кажат дека животот се вратил во нормала, сите ќе исполегнат по кафичи и ресторани ќе се направат ѓубриња меѓу себе. На ниту еден нема да му текне да биде попретпазлив уште некој период, и да одбегнува гужви... таков народ сме :toe:
 
Член од
20 септември 2017
Мислења
920
Поени од реакции
1.347
Alarmed as COVID patients' blood thickened, New York doctors try new treatments
https://www.reuters.com/article/us-health-coronavirus-usa-blood/alarmed-as-covid-patients-blood-thickened-new-york-doctors-try-new-treatments-idUSKCN22421Z
Знаци на згуснување и згрутчување на крвта биле детектирани кај болни од Ковид-19 и дека болеста предизвикана од вирусот е повеќе од болест на белите дробови.
In some cases, Mocco said, a stroke was a young patient’s first symptom of COVID-19.
As colleagues from various specialties pooled their observations, they developed a new treatment protocol. Patients now receive high doses of a blood-thinning drug even before any evidence of clotting appears

Coronavirus found in Paris sewage points to early warning system
https://www.sciencemag.org/news/2020/04/coronavirus-found-paris-sewage-points-early-warning-system
Земени биле примероци од канализациониот систем од околината на Париз и детектирано било намалување и зголемување на концентрацијата на Коронавирусот. Научниците тврдат дека со тоа може рано да се детектира присуство на вирусот пред тој да "експлодира" во болниците и колку е тој реално присутен меѓу населението за да се превземат навремени мерки. Ова детектирање е важно и поради големиот број на асимптоматски случаи кои не ја даваат ралната бројка на заразени.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: A__

Mr.Deni

Животна грешка си ми ти...
Член од
4 мај 2007
Мислења
3.506
Поени од реакции
2.638
Што ви е бе, утре да ги укинат сите мерки против коронава и да кажат дека животот се вратил во нормала, сите ќе исполегнат по кафичи и ресторани ќе се направат ѓубриња меѓу себе. На ниту еден нема да му текне да биде попретпазлив уште некој период, и да одбегнува гужви... таков народ сме :toe:
Ова ме плаши најмногу дека сме нација без малце свест и дека премногу зависиме од мислењата на такозвани експерти или уште полошо медиумите кој повеќето вести ги прават за кликови а не за реален приказ на ситуацијата.Не знаеме ниту пола од тоа што се случува реално и големи се шансите за манипулации на секоја основа.Оваа ситуација и да се смири и кога ке се смири треба да ни укаже што повеќе да внимаваме на нашата хигиена дека некој навики треба да се искоренат и да извлечеме поука од се ова.Али за жал оваа група на луѓе е многу мала и повеќето ке си се вратат на same old shitty навики.
 
Член од
29 јуни 2018
Мислења
3.538
Поени од реакции
5.567
Да не се лажеме, во Македонија денот и 72 часа да трае, пак ќе има буткања и редици во маркети.

- Ретко кој пазари еднаш за цел месец или еднаш за две недели - мене најголем хит ми се пушачиве што купуваат по една кутија цигари секој ден или па уште полошо ко татко ми што ме нервира, оди по 2 пати дневно во продавница за цигари, нормално, едно одење, една кутија цигари :facepalm: Напротив, има running gag во Македонија дека овие што купуваат во Веро и товарат колички зошто не им се чека ред секои 3 дена се смешни.
- Немаме навика за онлајн купување, нешто што во Европа и САД е сосема нормално.
- Во рандом куќа да влезеш во Скопје а и Македонија ајде небитно, се кладам дека ќе најдеш залихи на храна за до Петровден.

Не знам како е ама штом @Mr.Deni вика дека денес било како во Бангладеш по улици, само се потврдува теоријата.
Секој ден за жал морам да бидам искочен. Ваков хаос немало, барем јас не памтам.

Онлајн и преку телефон може СЕ да се нарача ако се мора!
државата ни е генерално - "сака да се ебе нејќе да и влезе". Секогаш била. Мерки треба здраво и машки да се спроведат. Со овој "подјебавање" металитет на држава, само на по лошо иде. Се се прави колку да се каже дека се направило нешто. Ама ајде може толку ни е капацитетот.
Сите дома имаме, СТРАВОТ "не" уби и затоа "купуваме панично"
Се надевам дека ќе се опаметиме малце, и како народ и како држава. Пошто сега, само Господ може да ни помогне... Уствари и како до сеа. Сите правиме колку да се рече и се надеваме на чудо.
 
Член од
25 април 2011
Мислења
197
Поени од реакции
283
Незнам како не ви е јасно дека оваа ситуација нема да се смири до крај на 2020 и 6 месечен локдаун да има, после тие 6 месеци вирусот пак ќе го има. Така да, помалце паничете да не ве удри срцев удар, ставете маска и излезете прошетајте малку, избистрете го умот...не се умира од шетање сам.
 

A__

Супер модератор
Член од
16 март 2005
Мислења
4.825
Поени од реакции
10.079
Незнам како не ви е јасно дека оваа ситуација нема да се смири до крај на 2020 и 6 месечен локдаун да има, после тие 6 месеци вирусот пак ќе го има. Така да, помалце паничете да не ве удри срцев удар.
Кога плакатолепачите ќе мора да шетаат од врата до врата за наредните избори, ќе бидат како полжави после дожд излезени, немај гајле. Дотогаш, седи дома, спаси живот. Во меѓувреме ќе тртнеме пар закони и одлуки на ниво на влада дека кур ни е двор ни е.
 
Член од
29 јуни 2018
Мислења
3.538
Поени од реакции
5.567
Кога плакатолепачите ќе мора да шетаат од врата до врата за наредните избори, ќе бидат како полжави после дожд излезени, немај гајле. Дотогаш, седи дома, спаси живот. Во меѓувреме ќе тртнеме пар закони и одлуки на ниво на влада дека кур ни е двор ни е.
Баш и заради тоа и ни се случува ова.
Небитно кој е на власт. Прават као што им одговара на нив а не како што треба. На време да се донесеа прави мерки сеа ќе бевме веќе чисти од следниот месец. Ме плаши фактот што со страв успеаа да не држат ко да сме им домашни миленичиња.
Ни самите веќе не знаат дали треба или не треба да се носат ракавици, дали се оддржува или изчезнва во воздухот, дали и колку се задржува на метал итн. Само со шпекулации не тероризираат. Ова по дефиниција е тероризам. Во буквална смисла.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: A__

faust.mephistopheles

Aga Aganlija
Член од
9 декември 2014
Мислења
741
Поени од реакции
1.592
За жал „could recover “ не значи дека сигурно ќе се опорават, туку можеби.

Или подетално може да се прочита во текстот подолу... Можеби ќе ги заинтересира сите што (сеуште) мислат дека ова не е озбилна болест освен ако не си стар или болен (или и двете).





едит: @faust.mephistopheles дали во нашиве болници излекуваните се тестираат за намален капацитет на градите?
Znam deka niz EU ne se pravat zasega takvi testiranja ( vo idnina sigurno kaj pacienti koi ke pokazat znaci na tesko disenje post korona infekcija definitivno ke bidat praveni analizi vo smisla na spirometrija i RTG diagnostika).
Sekako mnogu zavisi kolku vreme covekot koj imal pokriticen tek na samata infekcija pa preziveal imal predhodni promeni i kolku e seto toa predizvikano od samiot korona virus a ne sekundarno na primer zatoa sto bil na ventilator nad 2 nedeli. Za vakvi analizi ti trebaat predhodni spirometrii i RTG diagnostiki za da mozes da gi sporedis. Druga rabota e sinifikantniot vzorec , primer Italija golem del izumrea na intenzivno lecenje, vo drugive bolnici brojot e mnogu mal za da imas senzitiven podatok kolku kontretno samiot virus napravil steta.
Ona sto sakam da kazam e duri i da imaat takvi podatoci i luge so post korona znaci so tesko disenje i pozitivna spirometrija tesko deka ke go zakljucuvaat kako posledica od korona.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom