Коронавирус (COVID-19)

Rigil

Tu te reconnaîtras
Член од
14 јуни 2015
Мислења
6.497
Поени од реакции
7.596
Не гледајте колку тестови се направени туку процентот на позитивни од тестираните. Принципот е да се тестираат тие што имаат симптоми и сите нивни контакти.Во последниот ден се позитивни 3,38%.
 
Член од
18 мај 2008
Мислења
7.561
Поени од реакции
17.594
До 19 часот отсега ќе биде полицискиот час(ова беше неопходно) и почеток на полицискиот час од сабота во 13. Ете толку беше 2 викенда, сега спортистите кои се сликаат со пива по паркови ќе можат да се вратат на кариерата.
 

Mr.Deni

Животна грешка си ми ти...
Член од
4 мај 2007
Мислења
3.499
Поени од реакции
2.625
Ете ви ги полабави мерки, сеа коа ќе се расшетаат за бајрамот, ќе се чешаат кај шо не ги чеша.
Те пратам и ај не сакав да паднам на твое најниско ниво али ке пробам.Што си се фатил за Бајрам кога ни сам не си свесен кога е тоа и што е.Бајрам е на 24 Мај така да што ти игра улога тоа сега.А за месецот на постот ниеден ифтар нема да биде пред 19.30 часот така да те молам олади со провокациите на верска основа на тема која нема никаква врска со ова.Вирусот ке те фати и пред ифтар и после ифтар ;)
 
Член од
7 јули 2019
Мислења
46
Поени од реакции
107
До 19 часот отсега ќе биде полицискиот час(ова беше неопходно) и почеток на полицискиот час од сабота во 13. Ете толку беше 2 викенда, сега спортистите кои се сликаат со пива по паркови ќе можат да се вратат на кариерата.
Значи сеуште не се донесени мерките, ќе се разговара за истите утре на седница. Најверојатно ќе стапат на сила после 1ви мај
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.493
До 19 часот отсега ќе биде полицискиот час(ова беше неопходно) и почеток на полицискиот час од сабота во 13. Ете толку беше 2 викенда, сега спортистите кои се сликаат со пива по паркови ќе можат да се вратат на кариерата.
Додека не реотвори Дион на кеј, после таа кариера се става на пауза и се пишуваат шеги за колегите и пријателите што трчаат во 7 сабајле :)
 

Marquess

Ербап
Член од
20 јули 2009
Мислења
6.073
Поени од реакции
12.630
Се плашам дека за жал поради повеќето празници кој беа деновиве од петокот наваму и малиот број на тестирања кој доведоа да и бројот на заразени да биде помал ке им даде мотив плус на луѓето уште повеќе да се опуштат и да си ја чешаме главата понатаму.Мислам дека овие денови треба што може повеќе тестови да се направат да се види ако може пореално ситуацијава како стоиме.Слушам луѓе преска коментираат почна да паѓа бројката каде и да е ке го снема ова како грипот.
Ја па се плашам од фактот што вакцина/лек за корона ќе се најде ама за глупоќа никогаш.
Да не ме сфатиш погрешно,нит тебе те сметам за глуп,нит ништо.Го искористив постов и ја да спомнам некоја моја фобија

Sent from my SM-G975U using Tapatalk
 
Член од
23 август 2010
Мислења
38.251
Поени од реакции
108.198
Еве мене ако лично ме прашуваш мислам дека идеално ќе е од 18:00 или 19:00 часот почнува полицискиот час, поради обезбедување на доволно време за извршување на обврските на луѓето после работа, и секако олабавување на мерките во врска со пензионерите, односно да им се даде повеќе време од тие 2 часа дневно што ги имаат и нормално строги казни за непочитување на мерките што очигледно е невозможно кај нас.
Да не ме прочитале овие од Влада бе? :D Ајде конечно полабави мерки, да видиме дали и ова ќе им чини на вежбачите, верниците и останатите бунтовници. Ми се допаѓа делот за пензионерите, од 8 до 12 ќе имаат излез, конечно, ај и нив да ги видиме на дело.

Требаше многу порано да ги воведат меркиве, топ се вака според мене, не смее групирање, мора во затворени простории да се носи маска и ракавици (на јавни места мислам секако, не за дома), од 19:00 часот полициски час, сабота од 13 до понеделник сабајле, онака добро им е опфатено се. Само гарантирам дека ќе има пак мрчатори.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.715
Поени од реакции
12.137
Све е тоа ок со маските ама ако стегнат да мора да се носи, рачунајте на дополнителна дупка на семеен буџет, покрај другите издатоци за антисептици и останати ѓаволштини што чинат едночудо пари. Една маска од оние фитиљавине за 1 употреба е околу 35 денари, рачунајте пута 3 до 4 за семејство. Денеска пробав на работа, издржав 2-3 саати со неа и ја џиткосав, цела мокра. Толку и се препорачува да се користи таква маска затоа што потоа повее одмага неголи што помага (влага, микроби итн). Ако се пере, и се расипува текстурата па џабе е да се носи, не е како памучните кои се перат и пеглаат (за дезинфекција). Памучни од друга страна се околу 50-52 денари со тоа што оние кои ги земав ми ги носат ушите кај носот од што се мали.
Што значи некој маста ќе ја вади на сметка на вакви мерки кои не велам се или не се добри, никој не знае со вакви маски какви би биле.
Автоматски споено мислење:

Да не ме прочитале овие од Влада бе? :D Ајде конечно полабави мерки, да видиме дали и ова ќе им чини на вежбачите, верниците и останатите бунтовници. Ми се допаѓа делот за пензионерите, од 8 до 12 ќе имаат излез, конечно, ај и нив да ги видиме на дело.

Требаше многу порано да ги воведат меркиве, топ се вака според мене, не смее групирање, мора во затворени простории да се носи маска и ракавици (на јавни места мислам секако, не за дома), од 19:00 часот полициски час, сабота од 13 до понеделник сабајле, онака добро им е опфатено се. Само гарантирам дека ќе има пак мрчатори.
каде има линк до новиве мерки?
 
Член од
23 ноември 2011
Мислења
14.322
Поени од реакции
32.862
Ако го намалуваат полицискиот час, тоа треба да биде викендот по први мај, иначе се диво и живо ќе излезе во петок на први во групи од по 20-30 луѓе за пијанчење и лапање скара.
 

Mr.Deni

Животна грешка си ми ти...
Член од
4 мај 2007
Мислења
3.499
Поени од реакции
2.625
Ако го намалуваат полицискиот час, тоа треба да биде викендот по први мај, иначе се диво и живо ќе излезе во петок на први во групи од по 20-30 луѓе за пијанчење и лапање скара.
Гарант ова олабавување на полицискиот час нема да важи за празникот со оглед дека ако и 1 мај го рачунаат за обичен петок ден тоа ке биде самоубиство нивно поради активностите кој ги наброја погоре.Они сега за време на најригорозните мерки за викендов по селава гледам седнале на скара пиење и што ти не,не сакам да помислам што би било за 1мај.
 
Член од
23 август 2010
Мислења
38.251
Поени од реакции
108.198
каде има линк до новиве мерки?
Не се официјално донесени, ама сеа Филипче збореше на пресот дека се разговарало за тоа. А знаеш и самиот дека кога и да кажат вакво нешто се остварува подоцна, така да ова му доаѓа како најава за тоа што следи. Е сеа точно кога ќе биде не знам, претпоставувам од следната недела.
 
Член од
28 март 2015
Мислења
5.428
Поени од реакции
11.337
Официјално е ова од 19 часот?
Супер е ова, само ја би на 1ви мај да биде цел ден. И мртво ќе излезе тој ден, пивото и скарата не можат да трпат.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.715
Поени од реакции
12.137
Не се официјално донесени, ама сеа Филипче збореше на пресот дека се разговарало за тоа. А знаеш и самиот дека кога и да кажат вакво нешто се остварува подоцна, така да ова му доаѓа како најава за тоа што следи. Е сеа точно кога ќе биде не знам, претпоставувам од следната недела.
ја па кога прочитав, излегов прееска да барам пиво :pos: мислев ќе работи нешто
 

Kajgana Shop

На врв Bottom