Коронавирус (COVID-19)

Член од
13 август 2013
Мислења
1.039
Поени од реакции
2.041
Едно прашање вака ме мачи и сакам да ми одговорите тие што се запнале со статистики околу тестирањето. Имено за да те тестираат треба да имаш доста изразени симптоми на заболувањето, значи да имаш температура, болки во мускули, кашлица и се друго можно, и сеа накрај ти викаат негативен. Дали тоа значи дека дотичниот симулира болест, лудило, хипохондрија, или е болен од нешто друго, како грип на пример. Дали кога овој пациент ќе добие компликации и дојде на инфективно и таму закачи корона ова прошлото не важи, сега сме сигурни демек од што боледува.
Друго, дали е испитано тој што има корона дали има можда и грип, дали е можно да ги има двете, дали ако ги има двете короната е сигурно во предност и грипот не игра никаква улога, иако кај 80% од корона носителите се без симптоми, а тоа уопште не важи кај грипот, кој ќе си го прележиш дали со помали или со појаки симптоми.
 

Mr.Deni

Животна грешка си ми ти...
Член од
4 мај 2007
Мислења
3.500
Поени од реакции
2.627
Абе Сингелиќ баш ради тоа што вирусот ќе те фати и пред и после ифтар, никој не може да ме убеди дека Џемаиљ од Палчиште нема да иде на гости кај сват му у Голема Речица. Или од Стримница у Желино.
А вакви села можам милион да ти набројам кои се поврзани едни со други на 3 до 5 мин возење со кола користејќи локален пат.
Коај ќе биде од 4 забраната многу ќе му биде да седи до 7 и да чека да јаде баклава. Ваке од 7 и ќе претрча до дома каде тешко би го пресретнала некоја патрола.
Требаше мерките да траат уште најмалку 2 недели додека трае постот, знаејќи ја традицијата у овој период до 24 мај.
Ама не, има таму некој шо се закануе со Бангладеши па мора да се послуша.
Да не бегаме од темата али ке ти одговорам.Значи за некој работи се сложувам со тебе.Иако сум муслиман на тој да не го именувам што го спомна Бангладеш во некоја емисија се по список би му ..... Второ поголемата популација не го е.аваат него ни два посто.Нормално секогаш ке има и другата опција која ке умре за него.
А за полицискиот час тука е голем проблем што повеќето села и овој час не го поштуваат така да тоа не држи вода по селата насекаде низ МК да не делиме и македонски и други нации.И тој од Палчиште се собрал со фамилијата да јадат пијат и од другата страна за жал се собрале и по некое оро да си поиграат.Цел наш балкански менталитет не е за овие работи.Ти му викаш седи дома он за инат ке ти се собере.Така да и јас сум мерките да продолжат ама мислам дека ако пуштат некој саат плус ке биде во бенефит за сите без разлика кој е што е.

А тоа со Сингелич е политичка работа и нормално ке има такви појави и во иднина за која многу од Албанците се противат и се за најригорозни мерки.
 
Член од
13 август 2013
Мислења
1.039
Поени од реакции
2.041
И само да се надополнам, испитани пример кај нас, не знам, не ме занимаат баш бројки, но на пример 10.000. И сега од тие испитани корона имале 1.000. А испитале 10.000. Сите тие испитани покрај тие што морале дека дошле од страна, имале контакт со коронаш, но еве 3000 нека се независно од тоа испитани поради симптоми. И ете има симптоми на болест но е негативен. И сега што закључуваме ??
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.493
И ти го голтна ова 10 пати па и 35 пати повеќе од грипот без проблеми.
Значи на 1000 смртни случаи од грип. со корона односот е 10.000 па и 35.000.
Или поинаку кажано ако имале лани пример 100 жртви од грип, сега ќе имаат 3.500 од корона, така ли. а иначе имаат досега 77 жртви со корона (не од корона туку со корона).
А околу ризичните групи исто открива топла вода, дај кажи пример за некоја болест при која овие ризични групи не се хендикеп, туку можда обратно, предност да се.
Те молам заобиколи ме, тебе забар не ти беше јасно како живеење во небактериска средина влијае на имуниот систем, за контагиозност и смртност ќе оправаш. Човекот плус си збори за негова држава, откај лупаш бројки од ракав, господ знае. Радо би @faust.mephistopheles и @Vucjak и слични да кажат што мислат на излагањево.
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.329
Поени од реакции
7.795
UK announces 449 more coronavirus deaths - the fewest for a fortnight as leading expert argues Britain's crisis peaked BEFORE lockdown and claims fatality rate could be as low as 0.1%

 
Член од
13 август 2013
Мислења
1.039
Поени од реакции
2.041
Те молам заобиколи ме, тебе забар не ти беше јасно како живеење во небактериска средина влијае на имуниот систем, за контагиозност и смртност ќе оправаш. Човекот плус си збори за негова држава, откај лупаш бројки од ракав, господ знае. Радо би @faust.mephistopheles и @Vucjak и слични да кажат што мислат на излагањево.
Ти објаснив само математички што значи 10 пати до 35 пати што го цитираше, иначе нема проблем да те избегнувам.
 

Coca Cola

Пашламарка
Член од
4 јануари 2009
Мислења
919
Поени од реакции
1.503
Велес има повеќе заразени и од тетово и од прилеп а не го ставаат у црвена зона, не знам зошто. А најмалку жители има у споредба со другите.
 

DimceY

Jimmy
Член од
20 ноември 2007
Мислења
5.728
Поени од реакции
5.402
Демант од член на семејството на починатата 78 годишна жена од Подгорци



хм.....

Sent from my SM-G960F using Tapatalk
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.992
Од Бостон доаѓа двојна ковид дилема

Тестирале клошари од еден шелтер за бездомници: речиси нема кој нема вирус ама па не речиси, туку баш ниеден не се разболел од тоа.






Американскиот центар за заразни болести и превенција можеше само да додаде „активно ги гледаме резултатите“ по објавувањето на броките од тестирањата во едно бостонско прибежиште за бедомници каде што претходно бил забележан мал кластер на ковид позитивни луѓе.
Ги тестирале масовно па утврдиле дека од 397 луѓе, позитивни се 146. Истовремено, ниеден од нив нема никакви симптоми на болест.

Не е јасно точно зошто, но надлежните соопштија дека ваквите резултати ќе доведат до промени во скрининзите и тестирањата на бездомници - тоа во иднина ќе било правено само ако некој од нив дигне 38 температура.

https://off.net.mk/zhivot-i-zabava/zdravje/od-boston-doagja-dvojna-kovid-dilema


Не знам дали е постирано ова, не го сретнав дур ја листав темата. Според текстов, Шутка не треба да ги мислиме, немаат гајле (y)
Има посебна тема за трендоленд, тоа е ептен напредна аналитика веќе.
 

Сталкерот

Резидентен космонаут
Член од
5 јуни 2012
Мислења
5.758
Поени од реакции
7.582
UK announces 449 more coronavirus deaths - the fewest for a fortnight as leading expert argues Britain's crisis peaked BEFORE lockdown and claims fatality rate could be as low as 0.1%
Тоа вчера. Денес се повторно преку 800 починати. И некако не ми стои дека го поминале врвот.
 

faust.mephistopheles

Aga Aganlija
Член од
9 декември 2014
Мислења
735
Поени од реакции
1.570
И ти го голтна ова 10 пати па и 35 пати повеќе од грипот без проблеми.
Значи на 1000 смртни случаи од грип. со корона односот е 10.000 па и 35.000.
Или поинаку кажано ако имале лани пример 100 жртви од грип, сега ќе имаат 3.500 од корона, така ли. а иначе имаат досега 77 жртви со корона (не од корона туку со корона).
А околу ризичните групи исто открива топла вода, дај кажи пример за некоја болест при која овие ризични групи не се хендикеп, туку можда обратно, предност да се.
Mnogu ednostavno, 10 do 35x znaci poletalen od grip. Od 1350 dusi Imas okolu 400 luge vo kriticna starosna grupa a od niv ti umiraat 77 luge. Predhodnite godini na brojka od 400 luge vo kriticnata starosna grupa od 400 umirale od 3-7 luge od grip. I ne mesaj babi I zabi, dali kako direktna posledica od korona virusot ili od virusot, isti k....drugo pakovanje. Vo dvata slucaji kriva e koronava. By the way Slovenija e zemja kade covek ne umira a da ne se evidentira konkretniot tok I pravata kauza za smrt( ova e debata koja znae da trae I ne bi navleguval).
Koja e ti celta vo posledniov pasus, kon sto aludiras? Hronicna bolest koja stiti od infektivna bolest ? :) Sfakas neli?
 

A__

Супер модератор
Член од
16 март 2005
Мислења
4.816
Поени од реакции
9.976
Aј префрли на 15-64 и оди види England.
Коментар?
Има зголемување кое претходно го немало во последните 4 години.

Ама! Моментално Англија има 17к жртви. А во лоши години од грип имале и до 28к

Нели бројките, иако делуваат страшни, не се ништо ново?
 
Член од
18 мај 2008
Мислења
7.561
Поени од реакции
17.594
Инаку вчера некој член објави статија за успешниот модел на Шведска. Еве денес пријавија 185 починати од корона. Или тоа е земен во предвид бројот на населението како Италија да пријави 1.110 мртви. А максимумот на пријавени мртви во Италија е 919.
 

Сталкерот

Резидентен космонаут
Член од
5 јуни 2012
Мислења
5.758
Поени од реакции
7.582
Има зголемување кое претходно го немало во последните 4 години.

Ама! Моментално Англија има 17к жртви. А во лоши години од грип имале и до 28к

Нели бројките, иако делуваат страшни, не се ништо ново?
Годините по некое правило имаат 12 месеци. Ситуацијата со короната им е во последните 2-3 месеци. Некако споредбата ти е ... лабилна.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom