Коронавирус (COVID-19)

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
А зошто да не го мислиме истото и за во италија, дебилни луѓе има насекаде, една позитивна работа што испадна е од вирусот е покажа дека сите сме исти, слични.. Се започна со кон купување на тоалетни глобална хистерија, па после рестрикциите сите станаа лубители на спортот, проблемот со пензионерите глобален проблем, твоите мамички со количките низ парковите а зошто и во италија да нема такви вјолци и петко или петки корегирај ме .. така да ќе го чекаме др фаустус со неговото гледиште.. ПЕТКОВЦИ најверојатно би требало да е ..
:facepalm:
па истото ти го зборам бе човек, разликата е што ние како граѓани тука имавме шанса да видиме каде беше згрешено ама што дека имавме шанса кога очигледно ништо не сме научиле.

Само што јас во постот ставив акцент на партиското вработување. Ако го споредуваш квалитетот на медицинскиот кадар во Италија кој за мене е еден од најдобрите во светот (а сепак крахираше) со квалитетот на медицинскиот кадар во Македонија и на крај реплицираш со сите се исти и тоалетна, тогаш короната ти е најмал проблем.
Автоматски споено мислење:

Мицко и Зoки :lolzz:
 
Последно уредено:

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Член од
12 март 2009
Мислења
19.812
Поени од реакции
15.735
Кај нас најголем проблем е

А) Недостигот на кадар
Б) процентот од кадарот кој е партиски вработен со 0 знаење.

Ако ги преполниме болниците, ќе се зголеми можноста да дојдеме на ред утре да ни администрира било што во вена Вјолца завршена на Мала Речица или Петко што лепел плакати и спамал на Фб - Bravo Zoki sekoja cest! Така, наебавме скроз на скроз :(
и плус немаме доволно одредени профили, а некој воопшто ( н.пр. клинички имунолог за возрасни), па сега кој стигне кажува на ТВ за епидемиологија и имунитет...
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.812
Поени од реакции
15.735
Kaко не им се фати гласот едно 3-4 месеца да одмориме малце.
пишав јас, поодамно, ама пендрековски нема м*диња, да ги стави во мораториум СИТЕ партии, всушност ПРВО тој и Филипче и Спасовски да ги вратат партиските книшки за пример
 
Член од
20 април 2012
Мислења
3.678
Поени од реакции
9.689
овие во шведска ги заболе за овие 60+,до толку да си робот па да му ебам матер, не ми се ни коментира, ќе се навредат некој форумаши овде.....
Тоа ти e ,прагматичен капитализам,емоции не се дозволени.Можда и швеганите ќе сватат дека и кај нив обичниот граѓанин е само обична бројка,битна само за време на избори.
 
Член од
14 ноември 2009
Мислења
17.290
Поени од реакции
15.508
Македонскиот министер за здравство изјавува дека пронајден е вирус постхумно после обдукција на мртов човек, а министерот за здравство на Република Српска вика не е можно да се најде Корона вирус кај мртов човек, вирусот умира заедно со човекот. На кој министер да веруваме и двата тврдат правени се обдукции.

U RS se rade obdukcije zaraženih Covidom-19, virus ugine onog trenutka kada čovjek umre



А онаа со обдукциите кај нас има вирус Босна нема, ај сеа...
Е за тоа да побараме по нет во други земји како е, па да споредиме
Оние што ги пакуваат во лимени ковчези или што ги земаат починатите со скафандери е зашто не може да се детектира или воопшто пренесе. Верувајте на сајтови напишани на српски. Може да прашате и зашто ја прават обдукцијата со опрема како оние што ги лечат заболените.
 

пунтер

betfair trader
Член од
21 март 2011
Мислења
4.924
Поени од реакции
7.853
Тоа ти e ,прагматичен капитализам,емоции не се дозволени.Можда и швеганите ќе сватат дека и кај нив обичниот граѓанин е само обична бројка,битна само за време на избори.
по све изгледа дека нема потреба ништо да сватат, тие си знаат дека обичниот граѓанин е само бројка, тоа ќе треба да го сватат тука некој форумаши што ни ги подуја мадината со шведска на на некој други теми.
 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.039
Поени од реакции
2.270
Гледам никој не ги спомнува Белгија и Холандија, имаат еднаков број на починати со Германија на пет пати помалку заразени. Релативно мали земји со голема густина на население, можеби од таму е високиот процент на смртност.
Повероватно е от големата густина на селението да имаш заразуване. Смртноста е мало вероватно да има корелациja от густината.
Автоматски споено мислење:

На социјалните медиуми се шират различни коментари и размислувања на корисниците на Фејсбук, што покренува неколку логични прашања за ширењето на коронавирусот (наречен кинески вирус) кој од Вухан се пренесе во Европа и ширум светот. Логичкото прашање е како е можно да се спречи вирусот да се појави во другите поголеми кинески градови како Пекинг и Шангај, а успеа да дојде до Рим, Мадрид, Лондон или Њујорк.


Од 3335 смртни случаи во Кина, 3212 се од Вухан, а од остатокот на Кина починале 123 лица.

XXI век имаш многу лесен проток на луге. За 12 саати от Азиja си во Европа. Тоа што го нема во Шангаj или Пекинг, не бих бил многу сигурен дека е така. Тоа е вирус и се шири. Него граници, барикади трудно го сопират. Jaсно е дека Кина крие маштабот на кризава каj нив. 20 милиона мобилни са били укинати. Тоа ти е косвен доказ за каков маштаб може да станува прашане.
 
Последно уредено:

Harald

King of Norway
Член од
12 јули 2009
Мислења
3.117
Поени од реакции
8.906
овие во шведска ги заболе за овие 60+,до толку да си робот па да му ебам матер, не ми се ни коментира, ќе се навредат некој форумаши овде.....
najjakiot del e so nikoj ne se buni ejjj!!!
sve normalno, business as usual.

pred godina dena, uz rabota, pravev muabet so eden Sved, so imase dobra tehnicka firma.
i vika, pa treba nie da plakjame visoki danoci, posto sme uspesni, za da ima ramnopravnost vo opstestvoto
i da pomagame na drugi zemji. jas si vikam, parite da ti gi imam, umot da ti go nemam.

na online sajtovite/fb grupi, celo vreme se kontraat lugje od strana Vs domasni/local svedi.
site od strana se uzasnati i isplaseni od sostojbata, svedite izladeni.

bev pred nekoj den da pobaram da mi stopiraat teretana za eden mesec, posto ne odam periodov, a se raboti,
mi se ismeaja vo faca, i mi vikat ti e strav a :ROFLMAO:

de kazete koj e glup a koj normalen, jas stvarno ne znam :confused:
 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.039
Поени од реакции
2.270
Имаме први добри новини от Бугариja и ако пред нас е наjголемото изпитание - Великден и 2 недели потоа.
Тоа е средното покачуване на заболелите. Тосет на популациjaва во БГ и требат повеке от 10 дни за да дублира заразените. Првите недели, този период беше 2-3 дни. Тоа покажува дека мерките работат, но наjбитно се почитуват ком моментот от лугето и ако топлото време во идните денови ке создаде стимули на лугето да одат надвор. Ке знаеме многу повеке после првата недела на Маj месец.


Автоматски споено мислење:

Eве уште една многу битна работа, коja држава колко бргу воведува мерки после први случаj.

 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom