Коронавирус (COVID-19)

Член од
14 април 2012
Мислења
24.521
Поени од реакции
38.492
За Куманово ми е најмногу криво, пред се заради задоцнета реакција. Градоначалникот ја домоли владата со еден куп апели, ама некако немаа слух. Најтрагично е што се од иста партиска линија и Спасовски мислам дека е од Куманово.
Како и да е, држете се кумановчани...
Се од СДСМ, ама различна фракција, не се мирисаат ич.

Се испостави точно се што се прогнозираше пред 2 недели. Не знам како ова од денес ке влијае за ситуацијата понатака, ама идеме од глупост во глупост. Требаше да не' затворат по првиот случај, пред 2 недели. Се надевам дека другите градови ја научија лекцијата од Куманво и Дебар и дека ке реагираат веднаш.

Во Куманово се збори дека ке е наредното жариште, излегоа списоци од луѓе кои треба да се во само изолација, 115 луѓе има, чисто се сомневам дека сите се дома.
Мислам дека се свесни од општината дека допрва ке има експлозија на заболени зашто мнооогу има во период на инкубација моментално, па се превземаат вакви мерки, за да се спречи дополнително зголемување на бројот за заболените. Се надевам дека грешам.
 

Кико Д.

ULTRAS - way of life
Член од
26 јануари 2010
Мислења
11.357
Поени од реакции
9.510
Немораш да се помириш, ако доволно долго седат изолирани, и ако тие што се во непосредна близина до нив се добро изолирани... ќе се најде вакцина и ќе си поминат добро... И не треба само да чекаме од државата да не организира. Сами треба, самиот народ да си направи добра организација внатре во семејството и ќе го испловиме ова, па колку и да трае...
Би биле сите добро изолирани ако не треба да се оди на работа, еве за вакцина нешто поќе од 1 година. А за народот видовме како се организира :)
Те сфаќам што сакаш да ми кажиш и делумно се согласувам ама во пракса советите и препораките некако не се спроведуваат како што треба.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
9.835
Поени од реакции
8.087
Би биле сите добро изолирани ако не треба да се оди на работа, еве за вакцина нешто поќе од 1 година. А за народот видовме како се организира :)
Те сфаќам што сакаш да ми кажиш и делумно се согласувам ама во пракса советите и препораките некако не се спроведуваат како што треба.
Епа сега секогаш и сегде има несовесни луѓе... Ама на тие несовесни луѓе им даваат гориво причите како ова не е ништо илуминати заговор чуда... Ете кажаа тука ми се чини Пеја и Курајбер како тоа влијае врз обичен таксист, што е слика и прилика на просечниот Македонец... И тој таа приказна ја пренесува понатаму, а со приказната и болеста нели, пошто тој не се пази, неговите најблиски се загроизени и сл.

И така додека не букне како во Италија....

Советите и препораките што не се спроведуваат како што треба, најкриви се тие причи што ги слушаме секој ден... Еве и јас сум анти-владин 1000% анти-западен 10000% и ред други работи, али човек, се работи за пандемија за болест на којашто човештвото во овој момент речиси ништо не знае... мора да се почитуваат мерките, ако ти не ги почитуваш мерките, ме загрозуваш мене...

И да, има гафови има заебанции, ама не е само кај нас... Има сегде... Сегде е ова непозната ситуација, никој нема искуство со ваква ситуација... И на крајот на краиштата дај боже да е претерана реакцијата... Со помалце аздис со стискање кубурење секако ќе излеземе од кризата која што секако следи... ама барем ќе сме живи.

Има и светла страна во све ова, сите се ориентираат повеќе кон домот и домашните... се обновува вредноста на семејството како најважна клетка во општеството.
 
Член од
5 март 2018
Мислења
5.189
Поени од реакции
4.326
Епа сега секогаш и сегде има несовесни луѓе... Ама на тие несовесни луѓе им даваат гориво причите како ова не е ништо илуминати заговор чуда... Ете кажаа тука ми се чини Пеја и Курајбер како тоа влијае врз обичен таксист, што е слика и прилика на просечниот Македонец... И тој таа приказна ја пренесува понатаму, а со приказната и болеста нели, пошто тој не се пази, неговите најблиски се загроизени и сл.

И така додека не букне како во Италија....

Советите и препораките што не се спроведуваат како што треба, најкриви се тие причи што ги слушаме секој ден... Еве и јас сум анти-владин 1000% анти-западен 10000% и ред други работи, али човек, се работи за пандемија за болест на којашто човештвото во овој момент речиси ништо не знае... мора да се почитуваат мерките, ако ти не ги почитуваш мерките, ме загрозуваш мене...

И да, има гафови има заебанции, ама не е само кај нас... Има сегде... Сегде е ова непозната ситуација, никој нема искуство со ваква ситуација... И на крајот на краиштата дај боже да е претерана реакцијата... Со помалце аздис со стискање кубурење секако ќе излеземе од кризата која што секако следи... ама барем ќе сме живи.

Има и светла страна во све ова, сите се ориентираат повеќе кон домот и домашните... се обновува вредноста на семејството како најважна клетка во општеството.
Е ова (y) Да ми си здрав и жив
Како живееа сите со 200 на сат, ова нека биди поука да ги цениме повеќе нештата кои не прават вистински среќни.
Јас карантинот го гледам како шанса, како поука.
Се можело и да бидиш среќен без да мора да објавиш слика дека си на некои вау место,се можело и без кафана,се можело и без коцка, заради сите овие работи се изгуби вредноста на она што не прави вистински среќни а тоа се фамилијата и пријателите,најблиските околу нас да се здрави и живи.
Некои немаа време да си седнат со децата рает од зафатени со прекумерена работа, тие гледаат позитивно на ситуацијава.
И кога ќе видам некоја мамичка да се жали дека не можела дома да седи со децата, едвај чекала да заврши карантинот да бдее на кафе со другарките:facepalm:
 

Peja989

Супер модератор
Член од
22 јули 2010
Мислења
30.429
Поени од реакции
75.383
И кога ќе видам некоја мамичка да се жали дека не можела дома да седи со децата, едвај чекала да заврши карантинот да бдее на кафе со другарките:facepalm:
Кажала еднаш некоја, не мора на секој родител да го префрлате ова.
 
Член од
16 јули 2010
Мислења
2.553
Поени од реакции
1.730
Одлука на влада со која Куманово живна, целиот народ на улица.
Одлука која може да го претвори Куманово во Вухан.
Самото задоцнето соопштување створи паника кај народот, огромни колони на возила, хаос во сообраќајот поминување на црвено,
брзање, нервоза, редици во супермаркети, банкомати, аптеки.
Без разлика колку е сериозна ситуација во Куманово, вака не се соопштува одлука, освен ако не сакаш да му наштетиш. Луѓето се под притисок и стрес 24/7 мозокот се полни со Корона и веќе не размислува разумно.

По тоа што успеав да забележам во кесите кај граѓаните претежно се грицки, сок, цигари, јогурти.
Нешто без кое се може наредни 48 часа.
Одење во аптеки, сосема непотребно изложување на ризик, сигурен сум дека секој граѓанин ја има да ја прими терапијата во наредните 48 часа.
Се излегува и изложува на ризик поради луксуз а не поради стварна потреба, а цела недела се преплавуваше фб од коментари на граѓаните дека бараа целосен карантин за Куманово.

Можеби грешам меѓутоа барем јас забележувам дека луѓето се нервозни, изморени и панични.
По кажување на другар мој, ситуација во Туш Куманово (голем маркет) на полица имало 6 леба, еден граѓанин ставил во кошничка 4 парчиња и тука настанала турканица и кавга.
Ова мене повеќе ме плаши ако ситуацијава продолжи на поголем период и мерките почнуваат да се заоструваат.
Гладот ќе ни биде поголем непријател.
 

STEALTH

God is a DJ
Член од
25 ноември 2011
Мислења
8.936
Поени од реакции
9.969
Каков глад бе брат, понајадени и понапиени не сме биле со ова изолацијава, кога сме излезени надвор по работа/обврски/слободно време не сме толку најадени како сега. И тоа зборам за нормално трошење, не јадеме кавијар и бифтеци сега по дома. Ама пак повеќе се јаде и пие.

Тоа што ботови трупаат тоалетни и се тепаат за леб (а во маалскиот дуќан има 30 леба) е друга приказна, остај ти глад. Не е време на војна или природна непогода, не гледај понашања од пензионери во Кам или некои чудаци во Туш.
 
Член од
16 јули 2010
Мислења
2.553
Поени од реакции
1.730
Каков глад бе брат, понајадени и понапиени не сме биле со ова изолацијава, кога сме излезени надвор по работа/обврски/слободно време не сме толку најадени како сега. И тоа зборам за нормално трошење, не јадеме кавијар и бифтеци сега по дома. Ама пак повеќе се јаде и пие.

Тоа што ботови трупаат тоалетни и се тепаат за леб (а во маалскиот дуќан има 30 леба) е друга приказна, остај ти глад. Не е време на војна или природна непогода, не гледај понашања од пензионери во Кам или некои чудаци во Туш.
Мене ми е јасно ама оди убеди некој од постара генерација, нема шанса.
Баш од таквите ми е страв мислам за нив ми е страв, јас сигурно нема да се тепам за храна и избегавам големи маркети.
Од ден во ден се е повеќе присутна паника и нервоза, додај плус 2 месеци карантин кај луѓето, психата пука.
 

GreenRoot

^Зелен^
Член од
20 јули 2011
Мислења
2.363
Поени од реакции
1.786
Како да му се смачи на народов да седи дома. Кејот во Охрид денес полн со луѓе, излезени групно по 5-6 души. А ни времето не беше нешто погодено. Пред две недели ситуацијата беше скроз различна.

Sent from my LG-H830 using Tapatalk
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
9.835
Поени од реакции
8.087
Затоа реков некоја мамичка, и вервај ќе се изненадиш да ги знајш колку ги има.
Има луѓе, све му е погодено, па пак се жалат... Таков им е стилот
Автоматски споено мислење:

Како да му се смачи на народов да седи дома. Кејот во Охрид денес полн со луѓе, излезени групно по 5-6 души. А ни времето не беше нешто погодено. Пред две недели ситуацијата беше скроз различна.

Sent from my LG-H830 using Tapatalk
Епа да не се чудиме Охрид да е следното жариште тогаш...
 
Член од
16 април 2014
Мислења
4.828
Поени од реакции
5.525
Најјако е што и во ова лошо време, за политика се тегнат уште, т.е ги бранат за грешките.
Што е лошо ако се искритикуваат за лошата одлука за Куманово? Не била лоша одлуката, туку народот глуп бил затоа гужва било :tapp:
Кој треба тоа да го предвиди? За што земаат плата? Ама ајде ако сте нивни членови/фанови че ги браниме.
Да беше оваа одлука пред 5 години, истите членови што го пишуваат ова сеа, че го распнеја паторот, па макар и во 11 сабаљето да објавил.

Најдобро би било да се најде соодветниот лек, кој го намалува % на смртност и да се пушти се по старо, па со тек на време колективен имунитет.
Е сеа дали че го пуштат леков или не, од нив зависи. Кога че бидат остварени целите, продолжуваме по старо. Дека нема лек сеуште, мало морген.
 

Паланчански

ГрЕбач
Член од
12 јануари 2008
Мислења
2.015
Поени од реакции
2.720
прво што ја промашија работата ја промашија со полицискиот час, друга работа полициски час е само за Општина Куманово,додека сите од Куманово кои имаа викендици или кај да отидав во Општина Старо Нагоирчане сите фатија таму, така да голем дел од народот отиде по селата кои се под Општина Старо Нагоричане, така да по мене голем ефект од полицискиот час нема да има секако.
Промашена им е целата одлука за карантин. Ништо не се добива со тоа. Два дена луѓето нема да се движат, од понеделник раздвиженоста нагло ќе се зголеми, да се надополни изгубеното во тие два дена. Плус ова што го пишуваш дека побегнале во викендиците, плус петочните турканици по продавниците, работата станува уште полоша.
 
Член од
23 август 2010
Мислења
30.222
Поени од реакции
69.051
ќе пропуштат да се израдуваат на уште некој роденден, свадба, крштевка, успех, убав момент со и на нивните најблиски.
Титула на Ливерпул во ПЛ. :gjavol::gjavol:
 
Член од
20 април 2012
Мислења
2.316
Поени од реакции
4.778
Србија: Тестирани су узорци 748 особа од којих je 305 позитивнo. То је скоро 40%.

Прв ден каде што тестираат двојно повеќе од вообичаено и скокна драстично бројката на заболени. Затоа реков и вчера врие кај овие, кој знае колку се испозаразени.
National Vital Statistics Reports
Статистика за САД за 2017 а објавена 2019
Deaths: Leading Causes for 2017
The procedures used by NCHS for ranking causes of death are consistent with the recommendations of the 1951 Public Health Conference on Records and Statistics

Имаат 113 објавени причини за смрт и ако ги копирам сите ќе изгледа невкусно
Не е ни битно колку можни причини за смрт има но еве кои се водечки
Прегледај го приврзокот 242740

Болести на срце
Карциноми
Хронични респираторни болести
Кардиоваскуларни болести - кои се дури одделени од првите директни срцеви заболувања
Алсхајмер - тука не ни имаме појма што е тоа нели
Шеќерна болест
Дури на 8 место е грип
Бубрежни заболувања на 9
И нормално за САД самоубиства на 10-то

Како може да има таква табела која убаво опишува кои се најголемите причини за смрт, ако одговорно тврдам, карцином, шекерна болест, бубрежни заболувања не дават директна смрт туку преку секундарни инфекции ??
Добро бе Гиго свативме дека сметаш дека е ова само една лага и вештачки предизвикана паника и сега?Путин ,Трамп,Макрон и Меркел решиле да си ги уништат своите држави???Зошто,која им е поентата?Шо ако ја уништат економијата?Мислиш дека Путин и Трамп се среќни шо падна цената на нафтата?Или Меркел е среќна шо VW во моментов има катастрофална продажба ,како никогаш до сега?
 
На врв Bottom