Коронавирус (COVID-19)

Член од
7 септември 2016
Мислења
19.604
Поени од реакции
34.798
91771433_2881983208558475_4348650092232704000_n.jpg 91505280_2881983475225115_7679302371633004544_n.jpg

цитирам:
„ Донациите пристигнуваат секојдневно и многу сме благодарни за емпатијата, за соживотот, за чувството дека секој од нас може да биде пациент...Во групата донатори покрај компании, се јавуваат и физички лица, за што сме посебно среќни!“

...не знам зошто јавно се фалат со донации конкретно на овие „заштитни маски“ што сега највише недостасува по болниците, кога истите се не знам што, само не заштитни маски, дали тоа нешто подбив, не ми се верува дека до толку не знаеме што значи и за што служи заштитна маска? колку да се каже дека се донира нешто, па макар било што? па има некои да ги користи тие „заштитини маски“ :facepalm:

е ова ДА! донација за болницата во Куманово што ќе покрие многу хитни работи, браво за овие донатори!

1585926209618.png

1585926387122.png
 

Partizanen banditen

Психијатриски случај
Член од
24 август 2016
Мислења
5.487
Поени од реакции
16.131
Наводно дебарската шема била ефективна. Дебар е многу помал од Куманово и физички поизолиран.
Цела Србија ќе биде вака викендов. На улица смее едно лице, само до продавница, аптека..
Овде нема ни продавница, ни аптека...
 
Член од
18 мај 2008
Мислења
7.560
Поени од реакции
17.592
Србија: Тестирани су узорци 748 особа од којих je 305 позитивнo. То је скоро 40%.

Прв ден каде што тестираат двојно повеќе од вообичаено и скокна драстично бројката на заболени. Затоа реков и вчера врие кај овие, кој знае колку се испозаразени.
 
Член од
28 март 2015
Мислења
5.428
Поени од реакции
11.336
Куманово мора 24 да иде на извесен период, а не вака, таму веќе има локална трансмисија. Пола Куманово работи во Скопје и по индустриските во Илинден. Ќе отидат на работа во понеделник и ќе се префрли ова накај Скопје.
 

Partizanen banditen

Психијатриски случај
Член од
24 август 2016
Мислења
5.487
Поени од реакции
16.131
Куманово мора 24 да иде на извесен период, а не вака, таму веќе има локална трансмисија. Пола Куманово работи во Скопје и по индустриските во Илинден. Ќе отидат на работа во понеделник и ќе се префрли ова накај Скопје.
Многу од тие фирми не работат. (Не знам дали сите, ама тие поголемите не работат).
 
Член од
28 март 2015
Мислења
5.428
Поени од реакции
11.336
Кај Србија веќе нема назад, ова е веќе расеано бајги таму. Овие 300 се како 3000 во Италија за нив. А страшното е што малце тестови се прават, а од нив голем процент се позитивни.
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.992
Овде нема ни продавница, ни аптека...
Да, баш сега збори министеров, ама ова се најавува со време. Сеа ќе се испотепаат луѓе по продавници.
Да не стварам паника, ама при ескалација и со Скопје иста прича е за очекување - денес има многу нови, вечер затварај цел град.
 
Член од
28 март 2015
Мислења
5.428
Поени од реакции
11.336
Нека им носи арм намирници колку за 2 дена, па од понеделник нека пазарат. Иначе ова вака не се прави, 5 до 12.
 

Freddy Krueger

The Dream Master
Член од
18 март 2009
Мислења
2.236
Поени од реакции
2.028
Спорт вести: корона.
Филм вести: корона.
Автомото вести: корона.
Политика вести: корона.
Корона вести: корона.

Вирусов може не, ама психата дефинитивно ќе не докрајчи.
Имам две корони во фрижидер, ми иде да ги џитосам, ама пивото е свето, не се фрла.. :ROFLMAO:

Едно прашање, тие што биле ставени на распиратор, успеал некој да се опорави, или ако стасаш до распиратор, црно ти се пишува?
 

Кико Д.

ULTRAS - way of life
Член од
26 јануари 2010
Мислења
11.435
Поени од реакции
9.676
Некако шпанците најдобри се во опоравување од вирусот, на 117 000 заболени има 30 000 веќе оздравени. Му бегат многу на Италијанците.

Иии ама го затепа ова новинарката Филипче. Се напна максимално. Ама треба малку притисок :)
 

DeviAngel

Un vero cavaliere non lascia mai la sua signora
Член од
6 април 2010
Мислења
19.098
Поени од реакции
16.298
2686,w=468,c=0.bild.gif
20200403_173304.jpg

Првата смерт во територијата каде што живеам јас.....

The Robert Koch Institute (RKI) hopes that the corona epidemic in Germany will subside in the next few days!

The restrictions took effect, said RKI boss Lothar Wieler at a press conference on Friday. Statistically, one person is currently "only" infecting another person. And he hopes that this number will drop below 1 in the next few days.

In the video, virologist Martin Stürmer explains the numbers: "The number of reproductions is currently 1 - that's not bad
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.271
Поени од реакции
78.918
pa taka e be bace
ke viite deka od sredina na maj preku sila juni nema da ima vise traga od ova...
Ќе видиме?
Тоа ти си нешто сигурен?
Имаше еден вака ко тебе најавуваше нешто грандиозно, броеше денови. Кога дојде до нула, го снема малку, да си ги смени гаќите, па се врати, али со амнезија за одбројувањето денови.
 
Член од
16 ноември 2013
Мислења
8.565
Поени од реакции
13.895
Вчера еден шофер ми објаснуваше, се' било за големите компании да ги купат помалите. Добиваше од мене 20 минути на телефон "da be da...eeeee da be, mame si ebale oni hehe da be dabeee eheeee abe ajde toa e abee da beee toa e sto da praime da be eheeee gomna kapitalisticki toa e".

Не велам дека тоа можеби и нема да се случи ама човече, зошто мисли некој дека е толку едноставно и лесно се' ова и дека е под контрола?

Иначе, денес после 10 дена излагам од стан, два пати бев до маркет да изнакупам ствари зошто вчера останав само на чај, две супи и галети у кујна хахаахахаха
Јас не сум многу по теории на заговор, ама тешко некој дека ќе ме убеди дека вирусов не е направен од човечка рака. Видеово беше ставено овде и пак ќе го ставам ако некој не го видел.

 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.271
Поени од реакции
78.918
Мене ме загрижува и многу малиот број на оздравени...Дали е тоа поради што не ги тестираат на време веќе болните кој оздравеле и да им покаже два негативни теста.Или премногу време држи ова вирусот племето негово гадно :mad:

Sent from my SM-J320FN using Tapatalk 2
да, личи така, али некој да оздрави треба едно четири-пет недели. За едно месец дена ќе имаме наплив од оздравени.
Автоматски споено мислење:

Србија +305 нови случаи од 748 тестирани.

Изгледа влегуваме во критична фаза.
кога туѓата несреќа е единствен начин за човек да се израдува
сирот ти
Автоматски споено мислење:

Кај Србија веќе нема назад, ова е веќе расеано бајги таму. Овие 300 се како 3000 во Италија за нив. А страшното е што малце тестови се прават, а од нив голем процент се позитивни.
знаеа они каква состојба следи, затоа почнаа навреме со саеми и хали
 
D

Deleted member 12196

Гостин
Ај кажи барем една легитимна причина зошто би препишувале одредена смрт дека е настаната од корона, а истата не е настаната од тој вирус? Баш обратно е, пре би прикривале него да препишуваат.

Ако е точно ова за 11те доктори во Куманово... :(
За жал причините не ги гледам. Ама ги гледам последиците. Денес прогласуваат смртен случај од корона, а подоцна ќе испитуваат дали починатиот е позитивен на корона. Што треба да значи ова? И што треба да мислам?

За докторите од Куманово официјално е вистина. Така изјавија по медиумите и на радио. Дали е точно, јас не можам да тврдам.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom