Коронавирус (COVID-19)

Член од
12 март 2009
Мислења
19.800
Поени од реакции
15.716

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.223
Поени од реакции
78.805
Ја уствари,неможам да сфатам,зашто ако СЗО препорачуваат само болните да носат маска,носта сите.Доктори,џандари,војска,сите по ред...бели она не помага на здравите?
Груб одговор: не се знае увек, кој го носи вирусот.
 

Scirea

ZARDOZ
Член од
4 август 2010
Мислења
26.586
Поени од реакции
81.170
Колку и да е дно е подобро него да не беше воопшто ставен градот во карантин. Како тоа до 15 часот нема кога татко ми секој понеделник или вторник веќе 3 недели оди во 6 часот на пазарање и тогаш купува се' што му треба, затоа што според негово искуство тогаш има и најмалку луѓе во продавница. Ако нема Да ми кажеш дека во Тинекс, Веро нема леб, не знам...

Од кого ќе бидат пополнети квотите кога градот ќе биде заглавен 2 дена и нема да може никој да влезе во аптека. Пак доаѓаме до совеста и растројството на луѓето. Реагира панично и оди во аптека да купи Ц витамин ваљда.

Уште еднаш ќе пишам и јас, многу непотребен хејт за одлука која што колку и да е задоцнета, подобро што е донесена а вината за хаосов оди многу повеќе кај народот.
Види, татко ти купува леб во 6 навечер, дека точно помала е гужвата, а и населението знае дека утре сабајле ПАК ќе има свеж леб.
Ај сега стави се во Куманово, со најава за 2 дена тотален карантин, ќе чекаш до 8 за да се смали гужвата па да испазариш? А утре и онака живо пиле ќе нема на улица... значи меркава не е како во Дебар, карантин ама да работат продавничките и аптеките, туку онака затвор, нема излагање.
За Аптеките да не беше градот во карантин, ќе работеа во Сабота и Недела, и немаше да се прави гужва. Али рачунај јас знам каква е ситуацијава со рецептиве, до кај 3 или 4, еве најкасно до 5 во месецот ги пополнуваат квотите за апчиња на рецепти, потоа чекаат следен термин после 10 за да почнат пак да даваат апчиња на реџепти. Барем знаеш како функционираат работите кај нас...

Јас уште еднаш ќе пишам, фала богу им текна Куманово да го стават во целосен карантин, али тајмингот е лош, многу лош ете и Видук го потврди тоа. Требаше пополека да го подготвуваат населението за сценариото како Дебар, а овие до вчера викаа дека нема потреба градот да го затворат, за да денес ова им го соопштуваат.
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.992
Тоа плус, недела дена пекаат за карантин а они неспремни, без храна за 2-3 дена се оставиле.
И најопуштените имаат залихи за повеќе од 5 дена. Ова е психоза што настанува од вест кажана у погрешен тајминг.
Џабе што три дена ќе седат дома, ако сега си се издишат у гужви за овие неколку саати.
Има многу психологија и во соопштувањето на работите, ама кој да знае. Не само моментот на соопштување, туку и начинот.
 
Член од
13 август 2013
Мислења
1.038
Поени од реакции
2.036
National Vital Statistics Reports
Статистика за САД за 2017 а објавена 2019
Deaths: Leading Causes for 2017
The procedures used by NCHS for ranking causes of death are consistent with the recommendations of the 1951 Public Health Conference on Records and Statistics

Имаат 113 објавени причини за смрт и ако ги копирам сите ќе изгледа невкусно
Не е ни битно колку можни причини за смрт има но еве кои се водечки
korona2.png

Болести на срце
Карциноми
Хронични респираторни болести
Кардиоваскуларни болести - кои се дури одделени од првите директни срцеви заболувања
Алсхајмер - тука не ни имаме појма што е тоа нели
Шеќерна болест
Дури на 8 место е грип
Бубрежни заболувања на 9
И нормално за САД самоубиства на 10-то

Како може да има таква табела која убаво опишува кои се најголемите причини за смрт, ако одговорно тврдам, карцином, шекерна болест, бубрежни заболувања не дават директна смрт туку преку секундарни инфекции ??
 

chef_cook

._perlous
Член од
25 октомври 2011
Мислења
4.295
Поени од реакции
13.156
Груб одговор: не се знае увек, кој го носи вирусот.
може,незнам,ја ги глеам џандариве тука,пуна комплектација,маски,ракавици,заштита за очи...
у болница дур бев инфициран не носев маска,денес маска ми опнаа..
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
Од кого ќе бидат пополнети квотите кога градот ќе биде заглавен 2 дена и нема да може никој да влезе во аптека. Пак доаѓаме до совеста и растројството на луѓето. Реагира панично и оди во аптека да купи Ц витамин ваљда.
Нели укинаа квоти?
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.531
Поени од реакции
34.685
Ја уствари,неможам да сфатам,зашто ако СЗО препорачуваат само болните да носат маска,носта сите.Доктори,џандари,војска,сите по ред...бели она не помага на здравите?
IMG-2ddccbcc24f978546b7d92ab513bd3c2-V.jpg

... препорака за лична заштита, сега сме веќе на второ/трето ниво каде не знаеме кој е носител на вирусот и секој од секого може да се зарази.

IMG-7f9d59c3a99b8f280da083af2ba95f70-V.jpg
 

Scirea

ZARDOZ
Член од
4 август 2010
Мислења
26.586
Поени од реакции
81.170

Makaron

КЕН ЛИИИИ лиду дибу даут јууууууу !!!!
Член од
16 јули 2014
Мислења
7.612
Поени од реакции
11.739
И недела дена унапред да беше кажано ќе беа гужви, ама ќе траеа недела дена. ;)

Психата е опасна работа, јас да бев ќе објавев 15 до 9, не се умира без леб два дена..
 
Член од
19 септември 2009
Мислења
5.081
Поени од реакции
4.932
прво што ја промашија работата ја промашија со полицискиот час, друга работа полициски час е само за Општина Куманово,додека сите од Куманово кои имаа викендици или кај да отидав во Општина Старо Нагоирчане сите фатија таму, така да голем дел од народот отиде по селата кои се под Општина Старо Нагоричане, така да по мене голем ефект од полицискиот час нема да има секако.
 
Член од
14 април 2012
Мислења
31.503
Поени од реакции
62.309
Се што требаше да направат, за да не дојде до оваа гужва, е да го објават карантинот пред 12h. Вака, и денот, и часот им е никаков.

Јас сум еден од оние што купува храна на 3 дена затоа што сакам свежо овошје, зеленчук за салата и тазе леб, и денес ни беше денот за набавка со сопругата.

Не спаси тоа што навреме ја слушнавме одлуката и сме на 2 минути. Кога влеговме во Тинекс, немаше гужва, на излегување од пазарење, веќе имаше ред од 15-20 луѓе.
 
Член од
22 јули 2010
Мислења
32.528
Поени од реакции
81.968
Види, татко ти купува леб во 6 навечер, дека точно помала е гужвата, а и населението знае дека утре сабајле ПАК ќе има свеж леб.
Ај сега стави се во Куманово, со најава за 2 дена тотален карантин, ќе чекаш до 8 за да се смали гужвата па да испазариш? А утре и онака живо пиле ќе нема на улица... значи меркава не е како во Дебар, карантин ама да работат продавничките и аптеките, туку онака затвор, нема излагање.
За Аптеките да не беше градот во карантин, ќе работеа во Сабота и Недела, и немаше да се прави гужва. Али рачунај јас знам каква е ситуацијава со рецептиве, до кај 3 или 4, еве најкасно до 5 во месецот ги пополнуваат квотите за апчиња на рецепти, потоа чекаат следен термин после 10 за да почнат пак да даваат апчиња на реџепти. Барем знаеш како функционираат работите кај нас...

Јас уште еднаш ќе пишам, фала богу им текна Куманово да го стават во целосен карантин, али тајмингот е лош, многу лош ете и Видук го потврди тоа. Требаше пополека да го подготвуваат населението за сценариото како Дебар, а овие до вчера викаа дека нема потреба градот да го затворат, за да денес ова им го соопштуваат.
Брат, татко ми не купува леб секој ден во 6 него секој понеделник или вторник за цела недела, сами живеат со мајка им, ваљда 4-5 леба им се доволни, не знам, ќе проверам. 2 дена тотален карантин а народот се однесува ко да е 2 месеца. Не, нема да чекам да се намали гужва до 8 часот ама нема ни да се ставам во таа ситуација.

Видук не потврди ништо освен тезава дека народот панично излезе надвор, изреагира хаотично на веста дека 2 дена, пак доаѓаме до тоа само два дена ќе мора да седат дома. Дека е задоцнета се слагаме, дека е лош тајминг за објава исто се слагаме ама на крајот од денот, подобро сега него во понеделник, само за луѓето да имале време да испазарат нешто што веројатно нема ни да го користат до крај на викендов.

Исто така, да не заборавиме дека и да објавеа денес, дека од понеделник има карантин, голем дел во недела ќе беа на купување зошто „има време, штакурац“.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.531
Поени од реакции
34.685
може,незнам,ја ги глеам џандариве тука,пуна комплектација,маски,ракавици,заштита за очи...
у болница дур бев инфициран не носев маска,денес маска ми опнаа..
... точно така,треба да носиш заштитна маска, како за другите така и заштита за себе, оти треба да внимаваш може повторно да се заразиш...посебно овој твој постковид рековалесцентен период треба да внесуваш витамини, никој не знае колку време може да те штити таа IgG антитела што ја имаш во моментот!
 
Член од
22 јули 2010
Мислења
32.528
Поени од реакции
81.968
Се што требаше да направат, за да не дојде до оваа гужва, е да го објават карантинот пред 12h. Вака, и денот, и часот им е никаков.

Јас сум еден од оние што купува храна на 3 дена затоа што сакам свежо овошје, зеленчук за салата и тазе леб, и денес ни беше денот за набавка со сопругата.

Не спаси тоа што навреме ја слушнавме одлуката и сме на 2 минути. Кога влеговме во Тинекс, немаше гужва, на излегување од пазарење, веќе имаше ред од 15-20 луѓе.
Сите сакаме, не сакам ни јас да фрлам расипано овошје и зеленчук или пак да јадам отстојана храна ама ситуацијава е таква да мора да жртвуваме нешто а свежа храна не треба да биде некој голем проблем.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom