Коронавирус (COVID-19)

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.275
Поени од реакции
78.922
" Улиците во градот Гвајакил, Еквадор се пусти, можат да се видат малку луѓе, а се полни со тела од мртви луѓе, кои починале од коронавирус. "

Живти све, улиците од град во Еквадор, да ти биле полни со тела на луѓе починати од Корона.
Кој малоумен ова го напишал, да ми је знати.
 

Coca Cola

Пашламарка
Член од
4 јануари 2009
Мислења
886
Поени од реакции
1.421
Од побитни вести во денот се издвојуваат:

ПОТВРДЕНО – 78 ГОДИШЕН ВЕЛЕШАНЕЦ КОЈ ПОЧИНА ПРЕД ЧЕТИРИ ДЕНА, ПОЗИТИВЕН НА КОРОНАВИРУСОТ!


Ист случај ко тој од Охрид, ќе видиме овој пат кој ќе понесе одговорност. Мислам почит кон сите медицински лица, ама е не фер да не ги пуштаат во болница без резултат со апла симптоми на вирусот. На сите може да не си случи.


Добри вести од Австралија, лек кој е во продажба тестиран и не е скап делува многу добро против корона вирусот, во лаб уништен е комплетно рнк на вирусот за 48 часа.


Кај нас лекот се наоѓа во земјоделски аптеки затоа што е за свињи:

 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.586
Поени од реакции
26.099
Батка истото мислење го делиме, џабе ја водиме дискусијата. Мене ми беше поентата дека со паника нема да се почитуваат мерките и многу побрзо ќе се рашири вирусот. Пример ти е Куманово вчера откако го прогласија полицискиот час. Јас сум сигурен дека 90% од тие луѓе немаа никаква потреба од такво пазарење на се и сешто и ќе го преживееја викендот со тоа што го имаа низ дома. Ама паника го надвладеа разумот. Само тоа сакав да кажам и дека се крие нешто големо зад вирусот.

Имаше еден коментар "да ја исцедиме цаца сега" :pos:
Немора да имаме спротивставени мислења, за да дискутираме ..
 
Член од
19 септември 2009
Мислења
5.081
Поени од реакции
4.932
А од кај знаеш ти што е „добар резултат“?
Па рецимо да употребиш просту логику, рецимо прва од мерке беше школе да не работив, а све друго работеше како кафиќи и кафане, после искочи и тој да не работи а све друго да работи такоѓе дебилни, што ако ја работу а дедоми седи дома и кд се врату исто како и он да е работаја, на крај искочи полициски час од 9 до сабајле такоѓе дебилно како претходну мерку и сга куманово карантин у 5 до 12 за викенд прво створи ненормалну гужву у тија 4 сата, после што ефект е ако сам затворен дома за викенд у понеделник па искочу, углавно мерке су дебилни без резултати за кое треба да употребиш просту логику што за тебе е напор и стрес очигледно интелигенција не ти е јака страна, како и на људи од владу што добасав овакви мерке, па затој полсно ти е да изедеш сва срања што ти на тв искењав од колко да употребуеш просту логику.
 
Член од
28 август 2013
Мислења
3.984
Поени од реакции
11.903
Од побитни вести во денот се издвојуваат:

ПОТВРДЕНО – 78 ГОДИШЕН ВЕЛЕШАНЕЦ КОЈ ПОЧИНА ПРЕД ЧЕТИРИ ДЕНА, ПОЗИТИВЕН НА КОРОНАВИРУСОТ!


Ист случај ко тој од Охрид, ќе видиме овој пат кој ќе понесе одговорност. Мислам почит кон сите медицински лица, ама е не фер да не ги пуштаат во болница без резултат со апла симптоми на вирусот. На сите може да не си случи.


Добри вести од Австралија, лек кој е во продажба тестиран и не е скап делува многу добро против корона вирусот, во лаб уништен е комплетно рнк на вирусот за 48 часа.


Кај нас лекот се наоѓа во земјоделски аптеки затоа што е за свињи:

Штом не поминал низ алгоритмот за тестирање, тоа значи дека немал контакт со заразен?
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.810
Поени од реакции
15.732
Никој не рече дека нема да го намалиш ризикот ако паничиш ама смешки живи е аргумент контра починат од корона да ти е хронична болест. Ако идеме така, пола форум треба да си влезе во ковчег уште ноќеска, камоли па во државава.
Со астма, висок притисок, декомпензирано срце, фибромијалгија итн можеш уште 1 ама и уште 100 години да живееш, ако плус се заразиш со вирусов, не знам баш.
едно прашање, нека одговори кој тачно знае, дали пнеумонијата која се јавува на пациентот заразен од вирус, небитно дали Ковид 2 или Ковид 1 е само вирусна или и бактериска ??
Шведска не што нема да превзема плус мерки, ниту да затвара основни школи и градинки, туку и гимназиите пак сакаат да ги отворат само во помали групи. :)

Така да, @Ireal не читај српски сајтови како Шведска ќе менувала политика. Си средија они кај себе, стигнаа да ја анализираат Шведска, смешки. :) И тоа што собираа потписи некои од докторите на Каролинска го сместија како политички спин.
Ништо нема да менува затоа што веруваат дека ова е најправилниот чекор.

Со затварање на се и отварање повторно, дека би имало многу пати пикови кои би биле пострашни отколку цело време да се следат препораки и да се живее “нормално”.

Премиерот вчера си кажа искрено, очекуваме иљадници мртви и тоа е нешто што треба да го прифатиме.
не е српски туку регуларен хрватски портал, а читај таму, во насловот ставиле ? , значи не тврдат дека сигурно Шведска ќе го менува пристапот, ја прикажуваат целата ситуација таму...

Прашање е дали некој од докторите во Каролинска ја потпишале петицијата или како што пишува хрватскиот портал 2300 ?? akademika koji su potpisali otvoreno pismo vladi krajem prošlog mjeseca u kojem se traže strože mjere kako bi se zaštitio zdravstveni sustav.
Патем друго прашање, дали нашата влада организираше враќање и за за мк граѓаните од Шведска или тие таму си имаат работа и немаат потреба да се враќаат ???
 
Член од
17 август 2009
Мислења
3.614
Поени од реакции
5.124
Еве предлог, ако кратат од негде пари или овие 175 мил од ММФ шо им ги одбрија, да идат директ сите пари за набавка на тестови за секој граѓанин. И ко што сме кило ипол држава да згнат за една недела сите ќе не тестираат, границите ќе си останат затворени дур не се решат и у Европа и светот. А нашиве кои го имаат вирусот карантин 2/3 недели и по болници оние кои се у лоша состојба, другите да си почнат со работа и да почне се да си функционира ко што треба.
Оваа пат ситуација на никој не му одговара, ни на државата ни на луѓево. Дневно се тестираат по еве и илјада да се, а чекаат уште 10.000 на ред, а можда уште толку има без никакви симптоми што незнаат дека го имаат вирусов а го шират секојдневно и ако не се "натераат" од државата нема никат да им текне дека се заразени и да се тестираат. А плус чекаат уште стотици илјади луѓе изолирани дома да почнат со работа и да заработуваат, газди, работници и свашта, плус се ствара секојдневен притисок и иде преку таквото од полициски часови, гужви у маркети, замарање по нет и ТВ и што ти не...
Со добар план и акција и те како е извдоливо ова.
 

Rigil

Tu te reconnaîtras
Член од
14 јуни 2015
Мислења
6.392
Поени од реакции
7.326

 
Член од
3 март 2020
Мислења
2.413
Поени од реакции
5.063
Ичера у Куманово е било лудница ама оној филмско сценарио куде муж и жена бегав у авто сас фамилију од торнадо или цунами за да стигнев у друг крај на град у пусту наду дека ќе преживив и њим ќе ги биде. Само што сга не знаев од што бегав, што ризикуев и како треба да се понашав, апсолутан хаос и безредие. Какав метар растојание, сошал дистенсинг и глупости, „..кур да ми се наедев ја како ќе издржу без цигаре цел викенд..“, кажа просечан кумановац и лети сс авто до најблиску продавницу. Ама апсолутно сам разочаран од људи, никаква култура, грам памет, никакав капацитет да размислив и ни малце нада дека ќе се освестив у какву ситуацију се наваѓав.
12 сата на работу ама заѓни два сата учинасва ми се цел век, ама гузицу ми гу отвори оној без лубрикант, на суво, удри момче македонче. Не се разбирав од ред, наредиле ми се на касу 20012093 душе и док не почнасмо да урламо и расправљамо и дека док не се наредив у ред по едн, ниедн нема да купи, немогасмо да се разберемо. После почнасва за чудо у ред да улазав, створи се некој ред ама брате, ЦИГАРЕ И САМО ЦИГАРЕ, евентуално некој чипс. Немој да ги правдате, немој да ги браните, овој су ГОВЕДА. САМО ЦИГАРЕ ГИ ИНТЕРЕСИРА, КАКВИ ПАШТЕТЕ КАКВИ ЈОГУРТИ КАКВИ ГЛУПОСТИ. ДА ВИ СЕ СЕРУ НА ТОЈ ЦИГАРЕ ЦЕЛУ ФАМИЛИЈУ РИЗИКУЕТЕ РАДИ ЕБАНО ЦИГАРЕ. Сви нервозни, сви паметни, сви знаев дека корона е фејк њуз и дека овој е политичка патка да се пунив светски буџети и тија 3-4 човека што га контролирав свет. Простаци. Немам речи. Успут, ниедн не носи маску, ниедн не носи рукавице, ниедн не држи метар растојање, него се собрале како на чешму и сви паметуев сс свои политике. Не е никој крив за овој осим ми сами, ни градоначелник, ни држава, МИ СМО КРИВИ.

Што гу искажа фрустрацију, искажа гу, сга малце поозбиљно. За овј карантин бар у Куманово се збореше уназад недељу дна, и се знаеше дека ќе се деси и кд, и како. Чак што више и на форум га пишамо и ја и Видук. Сви што су малце биле умешани у људи, народ, знале су дека ќе е имало целодневан полициски час и дека ќе се деси овакој.
Али ипак, криви су овија што носив одлуке, и па покажуев дека смо водени од комплетни дудуци, татини синови, мафијаши и апсолутни бактерие од људи на високи функцие. Нејќу никога лично нити да брану, нити да нападам ама сви у исти кош ќе идев за мене, рѓе. Градоначелник недељу ипол збори за комплетан карантин и забранет улаз/излаз чисто ради тој што се знаеше и за доктори заразени и за још едн куп људи што су позитивини и дека смо ми наредни на удар, АМА КОЈ ГА ЕБЕ ХЕХЕХЕ, СИТУАЦИЈАТА Е ПОД КОНТРОЛА рече Филипче, рукоплескан од Олита. Како би ве давија бабе куде мочав маму ви ебу кохштаплерску.
И па ќе кажу, овој не е ништо, очекуе се комплетан колапс на Куманово и апсолутна хаварија, има шпекулацие дека има 174 позитивни на корону у Куманово, тестирани значи, што су у изолацију а што не се знае колко људи иамв заразено и колко од њима топрв ќе искачав. Овој е шпекулација, не е официјална бројка ама до сга сви овија шпекулацие се покажава како тачни, па ви видите. И за доктори се знаеше, нека не се правив сга пикачу фаца сви од водеќи структуре.

Немам речи, немам коментар. Ичера е направена штета и кораци назад што сви мерке до сга бесва преземени, сас одлуку ичера се усрава асполутно. Господ нека ни е на помош само, кој знае што ќе не снајде топрв само од ичера што се деси сас народ и општ хаос и паника у град.
Свака ви част гадови.
Скроз имаш право, се знаеше дека ќе има карантин на Куманово ... И цигари се купуваат на штека, еве јас така отако е вонредна состојба, а не да трчаш во 5 до 12, што се вели
 

Alen_001

Недозволен тајтл, внимавај.
Член од
25 февруари 2009
Мислења
1.570
Поени од реакции
1.093
Член од
20 септември 2017
Мислења
920
Поени од реакции
1.347
https://www.abc.net.au/news/2020-04-04/monash-researchers-hopes-for-coronavirus-drug-treatment-warning/12121578

"There is no reason to be buying lice treatment unless you're going to be using it on your children's hair,"

"I just want to stress that because we've heard about people overseas who have heard about potential developments and then have ingested drugs that have been used in a completely inappropriate way and have died as a result.

"It is lethal to swallow this shampoo. We will end up with people in hospital."

Мора да потенцираат да не се пие шампон :facepalm:
 
Член од
3 март 2020
Мислења
2.413
Поени од реакции
5.063
Оние групни кампови на бегалците се идеално место за шитрење на коронавирусот. Не начекав информација дали по камповите веќе имаат разболени? Знае некој?
Логично е да има, штом и во Амазонија има болни од корона

Дополнување: УНХЦР пред 2 дена пишале дека нема болни меѓу бегалците во камповите ... чудно
Линк: https://www.unhcr.org/news/stories/2020/4/5e84a3584/syrian-refugees-adapt-life-under-coronavirus-lockdown-jordan-camps.html
А во грчките кампови, само 23-ца позитивни на корона:
Линк: https://news.un.org/en/story/2020/04/1060972
 
Последно уредено:

AlternativeF

госпожата од втори
Член од
1 мај 2006
Мислења
4.830
Поени од реакции
7.574
Добри вести од Австралија, лек кој е во продажба тестиран и не е скап делува многу добро против корона вирусот, во лаб уништен е комплетно рнк на вирусот за 48 часа.


Кај нас лекот се наоѓа во земјоделски аптеки затоа што е за свињи:

Ивермектинот се користи и кај луѓе за лекување на поотпорни и комплицирани форми на ларва мигранс меѓутоа проблемот е во тоа што е исклучително хепатотоксичен и исто така штетен и за бубрезите. Така што претпоставувам и да е ефикасен за ковидот, би го давале веројатно само како last resort лек (ако воопшто се покаже како ефикасен и барем донекаде безбеден за употреба кај луѓе).
 

Kajgana Shop

На врв Bottom