Коронавирус (COVID-19)

Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.873
Само да кажам за дечково што умрел зашто сеа уствари дознав кој е, дебел е да, ама не колку што се праи, далеку од онаа информација што вчера ја добив а пишав тука дека ја зимам со резерва, далеку под 130 килограми е.
Има повеќе од онаа нормална тежина да речеме за негова висина, ама не е предебел, ваков проблем има голем процент од младата популација и кај нас, за светов да не зборам. Моја проценка е дека 10 до 15 кила поише има од онаа идеална тежина за него по слика што ја стаил на крај oд ноември 2019, секако тоа го прави многу послаб од она првично инфо од 130 кила.

Не дека сакам да ширам паника сеа али овој негов проблем со тежина е карактеристика за голем дел од младата популација, иначе други здравствени проблеми немал од тоа што негов другар ми го има кажано, освен вишокот на килограми за кој пак ке кажам, не е толку страшен колку што првично се мислеше.
Ајде немал проблем со тежина и немаше потреба тоа да се кажува на прес, ама нема шанси да е без друг здравствен проблем.
 
Член од
23 август 2010
Мислења
38.244
Поени од реакции
108.164
Ајде немал проблем со тежина и немаше потреба тоа да се кажува на прес, ама нема шанси да е без друг здравствен проблем.
Па немал, другарче негово ни кажа сеа.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.493
Да имаше ќе ја кажеше Венко, се знае кои се главни ризик фактори - кардиоваскуларни болести, дијабетес мелитус, пулмонарни заболувања, бубрежни и мислам MS, ги има на сајтот на владата.

И јас разбрав дека сите биле стаписани како настанала толку страшна клиничка слика, обично таква смрт кога настапува потребни се денови да дојде до колапс.
 

Rigil

Tu te reconnaîtras
Член од
14 јуни 2015
Мислења
6.497
Поени од реакции
7.596
Пред некој ден правев муабет со братучед на мој другар кој моментално е во Милано (студира таму) и тој кажа дека бројките на оваа страна која сите ја гледаме не соодветствуваат со оние кои Раи ги објавува секој ден.
Податоците се точни, и се објавуваат од нивната служба за Цивилна заштита.

Coronavirus: 75.528 positive cases
30 March 2020

Updated at 18.00

At Civil Protection Department Headquarters, the Operational Committee keeps working to ensure the coordination of all operations by the components and operational structures of the National Civil Protection Service. As per health monitoring activities related to the spread of Coronavirus across national territory, at present 75.528 people have tested positive. To date, the total number of assessed cases in Italy is 101.739
In detail: there are currently 25.006 positive cases in Lombardy, 10.766 in Emilia-Romagna, 7.564 in Veneto, 7.655 in Piedmont, 4.050 in Tuscany, 3.215 in the Marche, 2.383 in Liguria, 2.497 nel Lazio, 1.739 in Campania, 1.357 in the autonomous Province of Trento, 1.585 in Puglia, 1.109 in Friuli Venezia Giulia, 1.408 in Sicily, 1.169 in Abruzzo, 1.098 in the autonomous Province of Bolzano, 834 in Umbria, 622 in Sardinia, 602 in Calabria, 518 in the Aosta Valley, 208 in Basilicata e 107 in Molise.
14.620 patients have recovered. 11.597 died, however, this number can be confirmed only upon certification of cause of death by the Istituto Superiore di Sanità.

 
Член од
23 јуни 2007
Мислења
368
Поени од реакции
333
И сега кое е веродостојно ?
Мене овие страните безвезе ми се ама ај
Во Италија презентираат податок за колку е зголемен бројот на активни случаи во однос на претходниот ден, а не за колку е зголемен бројот на вкупни случаи. Денес имаат 1600 позитивни повеќе од што имаа вчера, плус 800 мртви и 1600 излечени, се доаѓа до зголемување за 4000 на бројот на вкупните случаи, вчера имаа 97,689, а денес 101,739 случаи.
 
Член од
28 декември 2015
Мислења
3.413
Поени од реакции
5.892

Ако може некој да објасни зошто во терапијата вс. вирусот има имуносупресивни лекови, ајде стероидите да се напали воспаленија, но ова со Актемра, Интерферон и слични е класично убиство, имуниот систем на лица 80+ е намален сам по себе ради возраст и хронични болештини кои ги мачат старците, која е целта да го доуништуваат со вакви лекови, нешто сериозно не е во ред.
 
Член од
15 март 2010
Мислења
5.864
Поени од реакции
6.375
И сега кое е веродостојно ?
Мене овие страните безвезе ми се ама ај
Во Ломбардија денес многу охрабрувачки бројки....Голем оптимизам кај надлежните после 3 дена пад на бројките .. Денес рекорд на оздравени , 1600. Освен бројот на починати се оди во надолна линија... бројот на починати рекоа дека е последен на листата каде ќе се видат резултати од мерките .... по се изгледа пикот го поминавме :cuc:

Вчера имаше 3.815 позитивни повеќе од предходниот ден
Денес нови само 1.648 позитивни повеќе од предходниот ден
1585589712251.png
 
Последно уредено:
Член од
28 декември 2015
Мислења
3.413
Поени од реакции
5.892
Да имаше ќе ја кажеше Венко, се знае кои се главни ризик фактори - кардиоваскуларни болести, дијабетес мелитус, пулмонарни заболувања, бубрежни и мислам MS, ги има на сајтот на владата.

И јас разбрав дека сите биле стаписани како настанала толку страшна клиничка слика, обично таква смрт кога настапува потребни се денови да дојде до колапс.
Мене не ми е јасно која е кличката слика кога последиците на вирусното заболение варираат од "ваљда бев болен ама не ни приметив" до смртен исход?
 
Член од
4 јули 2008
Мислења
6.134
Поени од реакции
1.896
Грешно им се протолкувани бројките. Од вкупниот број на ново заразени го одзеле бројот на излечени и така им се запишани, што е грешно. Има 4050 нови случаеви, 812 починати и 1590 излечени. При тоа денес има 75528 заразени во Италија во однос на вчерашните 73880. Разликата од 1648 вкупно заболени не значи дека има толку новозаболени, како што запишале тие. Еве ги официјалните податоци од министерството за здравство на Италија:

http://www.salute.gov.it/portale/nuovocoronavirus/dettaglioNotizieNuovoCoronavirus.jsp?lingua=italiano&menu=notizie&p=dalministero&id=4347 - Податоци од 29 март
http://www.salute.gov.it/portale/nuovocoronavirus/dettaglioNotizieNuovoCoronavirus.jsp?lingua=italiano&menu=notizie&p=dalministero&id=4362 - Податоци од 30 март
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.493
Мене не ми е јасно која е кличката слика кога симптомите на вирусното заболение варираат од "ваљда бев болен ама не ни приметив" до смртен исход?
Епа ова да беше јасно на докториве низ светот немаше да има толкава паника. Не може никаков патерн да се најде.
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
10.015
Поени од реакции
14.864
Во јапонскиот парламент отворена е дебата за тоа дали Јапонија ги фалсификувала бројките ради олимпијадата. Откако се откажа олимпијадата, нагло се зголемил бројот на ,,коросани,
 
Член од
27 април 2011
Мислења
2.308
Поени од реакции
3.064

Ако може некој да објасни зошто во терапијата вс. вирусот има имуносупресивни лекови, ајде стероидите да се напали воспаленија, но ова со Актемра, Интерферон и слични е класично убиство, имуниот систем на лица 80+ е намален сам по себе ради возраст и хронични болештини кои ги мачат старците, која е целта да го доуништуваат со вакви лекови, нешто сериозно не е во ред.
Поради тоа што една од главните причини за смрт особено кај помлади и поздрави луѓе е поради преголема реакција од самиот наш имун систем односно од таканаречена цитокинска бура при што се намалува внесот на воздух и белите дробови се полнат со вода и пациентот практично се дави, затоа понекогаш се даваат имуносупресанти.
 
Член од
15 јануари 2020
Мислења
27
Поени од реакции
14
Попрскајте ги со бензин и запалети ги, тие ќе доаѓале и Епинал у сред Битола у карантин. Лепрозни едни.
Полекате луѓе... тек со многу повеќе жртви што ќе праите
 
Член од
28 декември 2015
Мислења
3.413
Поени од реакции
5.892
Епа ова да беше јасно на докториве низ светот немаше да има толкава паника. Не може никаков патерн да се најде.
Таа паника ги тера "нешто да преземат" иако во многу случаи ќе го отераат пациентот во гроб, но барем нешто преземале и болницата/клиниката/докторот нема да имаат правни последици.


Хаос е и со тестовите, некои имаат точност од 47-50% што значи дека се бескорисни.
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
9.995
Поени од реакции
10.671
Гледај позитивно. И самиот знаеш колкава мака е да се откажат цигари, сега ќе ти направат услуга принудно да ги оставиш. Првите две недели се најголемите кризи и после тоа ќе имаш еден склет помалку за мислење. :)
ама најголемиот тест ке му е у кафана со друштво кога ке фрли по некоја ракија


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Kajgana Shop

На врв Bottom