Коронавирус (COVID-19)

Freddy Krueger

The Dream Master
Член од
18 март 2009
Мислења
2.236
Поени од реакции
2.028
Солзавец би им фрлил бе. Јао, каде живееме...

Секој ебан ден е вака, од понеделник до петок, од 8 до 16 часот...живеам спроти стопанска банка, првата недела од карантинот, мораше полиција да иде да ги смирува, оти толпа народ ќе се испотепаа кој прв да влезе...месец дена подоцна, ништо не е сменето.
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
17.943
Поени од реакции
9.689
Физички сум топ.Склекови,стомачни и чучњеви почнав од денес.
Помалце мислам на пушење,и пиење.
Две ноќи по којзнае колку време ги преспивам цели да без да се разбудам.
Ама самоќа на психа ме мава силно.многу силно
Издржи душо, издржи..ете форумџииве ке ти помагаат за да не ти биде досадно....мило ми е што немаш болки....значи кога ке излезеш од карантин ке бидеш дечко и пол, разбацан даса..:):bravobe:
 

CafeDelMar

Luminance
Член од
29 октомври 2007
Мислења
6.505
Поени од реакции
14.690
Физички сум топ.Склекови,стомачни и чучњеви почнав од денес.
Помалце мислам на пушење,и пиење.
Две ноќи по којзнае колку време ги преспивам цели да без да се разбудам.
Ама самоќа на психа ме мава силно.многу силно
Гледај позитивно. И самиот знаеш колкава мака е да се откажат цигари, сега ќе ти направат услуга принудно да ги оставиш. Првите две недели се најголемите кризи и после тоа ќе имаш еден склет помалку за мислење. :)
 

Io Sono Interista

The original, one and only IoSono.
Член од
21 декември 2007
Мислења
28.385
Поени од реакции
58.182
@Trolejbus , @kano ти објасни. Поентата ми е дека не можеш како во вицот, дали е правилно Иран или Ирак, да ги ставиш сите. Филипини не се тоа што мислиш, од гледање фотографии. Ни државата, ни луѓето.

Друга работа, веројатно вирусот се шири побрзо во поладни земји, ама температурите, барем овие што ги спомна, не го убиваат.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.460
Поени од реакции
22.867
Па тоа ми е поентата, ете ти живееш во Филипини веројтно па можеш поточно да кажеш, ама знаеш и сам дека има голем дел на сиромашни гето предели а за сега 1500 е мала бројка, на пример ако во Европа еден шири на 2,6 луѓе, претпоставувам во Филипини тоа е на 0,5 поради топлото време и нормално мерките. Ама неможеш да контролираш така лесно огромна популација.

Филипините ти се најслични со МКД од азиските држави. Значи ако сакаш споредба прави со нив... Имаме сличен менталитет, сличен стандард на живеење, слични навики, дури и сличен начин на живот (малски живот, оговарање, инста/фејсбук опсесија итн).

Разликата е они порано се затворија, подобро го изведоа тоа, и кај нив има стриктен карантин за разлика од МКД. Имаат претседател/диктатор што дел го сакаат дел се усрани ама сите сепак го почитуваат. Типот има единици за убивање на нарко дилери (нивните алфи, само овие не се ни легални) така да има многу сличности...

Да не се затвореа целосно сега ќе имаа многу многу повеќе. Они се држат добро затоа што се добро затворени, нема слики кај нив како нашиве пред банка. Манила е пусто... Не е исто нашиот и нивниот карантин...
 
Последно уредено:

chef_cook

._perlous
Член од
25 октомври 2011
Мислења
4.296
Поени од реакции
13.174
Издржи душо, издржи..ете форумџииве ке ти помагаат за да не ти биде досадно....мило ми е што немаш болки....значи кога ке излезеш од карантин ке бидеш дечко и пол, разбацан даса..:):bravobe:
фала..
се надевам дека ќе излезам некогаш од карантинов,барем пред зграда.
Пошто ми ја продолжија самоизолацијата до 18 април,бидејќи сум алергичен на пролет,и од денес и јас спаѓам у ризична грипа на граѓани...
а тука видеа може да се прикачуваат?
 
Член од
17 јануари 2019
Мислења
3.340
Поени од реакции
7.543
@Trolejbus , @kano ти објасни. Поентата ми е дека не можеш како во вицот, дали е правилно Иран или Ирак, да ги ставиш сите. Филипини не се тоа што мислиш, од гледање фотографии. Ни државата, ни луѓето.

Друга работа, веројатно вирусот се шири побрзо во поладни земји, ама температурите, барем овие што ги спомна, не го убиваат.
Можеби не, можеби го успоруваат, сега во МКД во Јули кога ке пукне 40 степени, само на асфалт ќе биде 60, не би требало вирус да опстои а поготово во воздух на такви температури. Јас пак мислам дека бројката во Филипини е мала, и можеби и да нема локална трансмисија од човек на човек.

Ете земи ја Индија на граница со Кина, какви се хигиенските услови и колку случаи има? 1000 на 1,3 милијарди?
 

CafeDelMar

Luminance
Член од
29 октомври 2007
Мислења
6.505
Поени од реакции
14.690
фала..
се надевам дека ќе излезам некогаш од карантинов,барем пред зграда.
Пошто ми ја продолжија самоизолацијата до 18 април,бидејќи сум алергичен на пролет,и од денес и јас спаѓам у ризична грипа на граѓани...
а тука видеа може да се прикачуваат?
Како тоа си ризичен со прележан вирус?
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
17.943
Поени од реакции
9.689
фала..
се надевам дека ќе излезам некогаш од карантинов,барем пред зграда.
Пошто ми ја продолжија самоизолацијата до 18 април,бидејќи сум алергичен на пролет,и од денес и јас спаѓам у ризична грипа на граѓани...
а тука видеа може да се прикачуваат?
Какви видеа?? Зависи од содржината, но прашај го Ацид или некој од модераторите на форумов.
 

chef_cook

._perlous
Член од
25 октомври 2011
Мислења
4.296
Поени од реакции
13.174
Како тоа си ризичен со прележан вирус?
официјално уште не,чекам резултат од втор тест....
комбинација на корона и алергии е ризично по мое здравје,по нивна логика...
Какви видеа?? Зависи од содржината, но прашај го Ацид или некој од модераторите на форумов.
обично видео снимено со телефон,тука со тенкови и бтр вадат на улици....
 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.039
Поени од реакции
2.270
От утре во Бугариja надвор или при работа внатре е задолжително насенето на маска или да сте закрили носа и устата (може и шал).
Днес един от кластарите на ИТ фирмите во БГ подари 15 000 часа на државата от своите програмери. Тоа ке биде користено за подобруване и надградуване на сите системи во здравството. Уште многу фирми сакат да донират, волунтерите надминуват 4000, медицинските волунтери от студентите веке над 400.
 
Член од
13 август 2013
Мислења
1.038
Поени од реакции
2.036
Светот е пред апокалипса, но не од короната, берзите паѓаат индекси, се губат огромни пари преку ноќ на светско ниво. Цел запад заштедите ги депонираат во акции, не штедат у банки и немаат кеш, сега тоа им се свети. Послабите држави кај кои првенствено народот е со пари во банки и чува кеш ќе имаат огромни девалвации на валутите.

копи/пасте
На светските берзи се „избришани“ 15 билиони долари во вредност на акции, цената на нафтата опадна за 60 отсто, а пазарите во раст, како Бразил, Мексико и Јужна Африка, бележат пад на вредноста на нивната национална валута за повеќе од 20 отсто.

И тоа само за 3 месеци, ако потрае уште 3 само пепел ќе остане.
А зошто ???
Еве за ова
korona 1.png
 

ahil

м-р
Член од
11 јули 2005
Мислења
628
Поени од реакции
618
От утре во Бугариja надвор или при работа внатре е задолжително насенето на маска или да сте закрили носа и устата (може и шал).
Днес един от кластарите на ИТ фирмите во БГ подари 15 000 часа на државата от своите програмери. Тоа ке биде користено за подобруване и надградуване на сите системи во здравството. Уште многу фирми сакат да донират, волунтерите надминуват 4000, медицинските волунтери от студентите веке над 400.
Мене ме интересира дали има новости во врска со лечењето со Хлоракинин??? Ако добро се сеќавам вие пред нас одлучиите да правете лекови и да ги применувате. Дали има информации дали се третират пациенти, колку од нив се излечени...??
 

Kajgana Shop

На врв Bottom