Коронавирус (COVID-19)

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Добар бизнис почнаа со тестовите, најефтините 1200, кај Жан Митрев 1500, а државно 4950.
Некој да не и ја знае набавната цена оти сигурно наплаќаат плус за лабараторија и сл.
На ист принцип се сите тестови?
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
9.900
Поени од реакции
10.525
Не се претерува , тоа е што е

Другар какво почитување , они тука згрешија со првиот бран , каде што самоизолацијата беше препорака а не задолжителна мерка.
До 13 март , на ниеден граничен премин немаше проверки
И првите 2-3 дена од кога стана сериозно , колку само луѓе беа пуштени така , затоа првото жариште беше у западна Македонија.

Све на све , топката се префрла на тие што се шеткараа лево десно откога се вратија , оставија да се плука врз нив , за делумно вината да ја тргнат од себе.Па при пандемија они на човек како индивидуа му оставија да одлучува или ке седи дома или ке лапа парични казни ако не седи дома.Предебилно е нели , ти искочи си ако сакаш и направи беља , ама ке си лапаш казна.НЕ , просто и едноставно , другар ке седиш 14 дена во карантин обезбеден од државата , ке бидеш затворен во една соба под клуч , ке имаш храна и вода , најбитно и средства за хигиена, и секако нема сакам нејкам тоа е за колективно здравје и за воведување ред.

Ама они не го дочекаа ова со спуштени гаќи

Голи скроз , со шупчето отворено ширум

Таа е пошироката реална слика , џабе се бара вината таму кај шѕо не е
како бе нема вина а знаеш од каде доаѓаш и мртов ладен кур не те боли се шеташ и пази молим те уште да те чуваат да не си излегол, па да ти прават полиграф од каде доаѓаш зашто многу излажаа за само да не бидат у самоизолација, јбг не сме до толку развиени да располагаме со алки и остали ствари а за жал и многу развиени земји потфрлија
и јас бев секој од надвор што доаѓа безразлика од каде правец у карантин државен ама за жал неаме капацитети а нит па ке дозволеа такво ограничување кога сеуште не беше прогласена пандемија


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Syn

https://www.youtube.com/watch?v=zBkuNpgACH0
Член од
23 декември 2007
Мислења
29.232
Поени од реакции
41.530
Значи починатиот 31 годишен пациент имал само проблеми со килограмите, од тоа што го разбрав, со резерва го зиам инфово, имал 130 килограми, други проблеми кои му даваат дополнителен буст на вирусот немал освен килограмите кои исто биле фактор за коронава. Внатрешно крварење, распад на бели дробови, страшно ... ја имал најтешката можна форма на клиничка манифестација од оваа болест.

Иначе ја читам таа марија феро :))), презагрижено делува сега за нејзината ќерка а истовремено претходно ја има пуштено у ек на епидемија да патува у други земји за фестивал. Многу контрадикторно од нејзина страна, ќерка и па на профил го шернува Љума од Медена земја кој пак ја смирува целава ситуација и воопшто не е критичен за карантинот туку за луѓето кои се во истиот. Најмалце се потребни вакви испади, кај ги сместуваат у хотели а не у импровизирани касарни, па и се бунат, јебига, таква е ситуацијава, не може мед и млеко да очекуваш у вакво вонредно стање кое прв пат се дешава кај нас а и у светов. Ја лично бев против бутање у касарни со оглед на лошите услови таму, ама сеа за ова да се цепидлачи а им се излага у пресрет со чартер летови е глупо, можеа и да ги остават по малти и остали земји каде ќе беа третирани ко граѓани од 10ти ред, не дека некој у ваква срање ситуација беше обврзан по секоја цена да ги враќа.
 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.039
Поени од реакции
2.270
Тези тестови са со многу ниска вистиност дали си болен сега. Може да им се верува само дали си преминал инфекциjaва, но дават многу грешки (над 65%) дали во моментот си болен. Во Чешка 90% грешки дали, а во Шпаниja над 70%. Во БГ правиха тест на веке докажани 10 пациенти, само 4 пациенти со вакви тестови отчитат дека навистина са болни. Другите 6 негативни,а реално те веке са докажани со PCR тестот дека имат виросот.
Добри са само IgG - дали некогаш сте били болни во минатото.
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
9.900
Поени од реакции
10.525
И Италија на 2000 тестирани толку ќе имаше...

Прашањето колку се вистински со корона низ државава што идат секој ден на работа, пазарат, се дружат по дома со пријателите и сл.
Додека нема масовни тестирања у секој град/општина мобилен тим и секој барем со најблаги симптоми да го тестираат, ова секојдневно ќе се шири меѓу народов. А не некои со денови и денови неможат на ред да дојдат за теситрање со тешки симптоми и после ќе кажат касно се дијагностицирало у влошена состојба е, епа ќе е.
Греота за народов напатен... цел живот ќе рмбаат за никаква плата и ќе плаќаат здравствено, кога е нај најпотребно еден тест од 1000 денари неможат да им/ ни обезбедат. На сите.
во систина моментално над 1000 тестирани и само еден позитивен, стај нешто повисока бројка и у жан митрев и ке сфатиш дека поголема е бројката на тестирани


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Toma

Корона стронг
Член од
22 април 2014
Мислења
4.067
Поени од реакции
3.213
На ист принцип се сите тестови?
Колку што знам не се, различен процент на точност имат, затоа прашав некој шо повеќе се разбира да каже колку е набавната вредност па да правеме математика колку профитирале.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Колку што знам не се, различен процент на точност имат, затоа прашав некој шо повеќе се разбира да каже колку е набавната вредност па да правеме математика колку профитирале.
Тестот што е со PCR треба да е поскап, многу повеќе обработки има, нека каже некој што има повеќе инфо и мене ме интересира
 
Член од
5 март 2018
Мислења
15.139
Поени од реакции
16.651
Отворам вести читам 31 година жртвата ауу, лесна му земја.
Ако немал претходни хронични заболувања и ако навистина кажале дека вишокот килограми била една од причините тогаш и обична инфекција да имаш ќе те умрат тука, Господ на помош, не чекаат језиви моменти.
 
Член од
9 април 2007
Мислења
1.269
Поени од реакции
970
Џабе е се и сите превентиви и се јас моментално се чувствувам како глупак. 3 (ТРИ со големи) недели сум у превентивна самоизолација со минимални контакти за основни работи. Ниту симптоми ниту ништо немам. Денеска излегов до гранап да пазарам (рутата ми беше црниче кисела вода).Што да видам како концерт да има надвор све живо и диво излезено ко да се слави нешто буквално журка.Позади Кулите расадник си извадиле столици буквално како мини кафичи да има по 15 луѓе без никаква заштита си пијат стакло пиво кока коли буквално секој што има дуќан имаше по 5 маси и луѓе испоседнато си се журкаат. Во паркчето пред тинекс кај Круме уште една журка, клупа слободна немаше и тоа групирани по 7-8 луѓе без заштита без ништо си се журкаат.Измеѓу тинесот и гет кафе си циркулираат луѓе што не сум ни ги видел надвор значи неможеш да се разминеш комшики со колички како да не се виделе сто години размуабетени секој со секој си се поздравуе дојде живот. Кај тобако томи кај што ќе излезеш од цела калакурница кола праат 7 души заедно ни маски ни ништо плус ракија се делка мини журка доаѓаат луѓе си одат.Кај шампионче кај бои и лакови шо се клупите уште една журка е тука малце ко демек се држи растојание ама пер толку луѓе таму глеам собрано коа има утакмица нешо и предтоа се групираат и е живо местото вака денес шознам.А на водно денес беше секој втор.
Сума сумарум кој ве ебе бе фиромјани ја нели иам пријатели,шо сакам да ги видам, нели сакам да испијам пиво со нив?? Нишо више ни следам пресови нит заштитни мерки шо сакам си праам, секој за себе THE END.
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
17.752
Поени од реакции
9.558
Господ на помош, не чекаат језиви моменти.
Е аман де душо, што толку страшно не чека...или сакаш да ги уплашиш луѓето што имат вишок килограми?
Навистина се претера со сеење паника и стрес...доста е веќе, дајте нешто позитивно....Сакам да видиме и чуеме од нашиве пациенти што се заболени од корена, да пуштат глас, да направиме моабет, да ни ги раскажат нивните 24 часовни тегоби(ако имаат нели)......
Јас повеќе не се плашам:)..и да дојде, ке ја пребродам..недај Боже од бетер.
 

Scirea

ZARDOZ
Член од
4 август 2010
Мислења
26.608
Поени од реакции
81.277
Иначе ја читам таа марија феро :)))
Оваа предава во Сивус, добра жена е, али ако ја пуштила ќерка и на сред епидемија да оди по концерти во други држави, значи стварно е неодговорно од нејзе, па потоа од сите други вклучени во превозот.

Инаку дај некој нека и го исклучи интернетот на Најчевска и нека ја сместат во Бардовци, дно од жена еј... :popce:
 

Топче

Арсеналиста
Член од
18 септември 2010
Мислења
9.185
Поени од реакции
14.457
Значи починатиот 31 годишен пациент имал само проблеми со килограмите, од тоа што го разбрав, со резерва го зиам инфово, имал 130 килограми, други проблеми кои му даваат дополнителен буст на вирусот немал освен килограмите кои исто биле фактор за коронава. Внатрешно крварење, распад на бели дробови, страшно ... ја имал најтешката можна форма на клиничка манифестација од оваа болест.
Јас што разбрав (неофицијално секако) дека имал до сега прележано два пати пневмонија.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Оваа предава во Сивус, добра жена е, али ако ја пуштила ќерка и на сред епидемија да оди по концерти во други држави, значи стварно е неодговорно од нејзе, па потоа од сите други вклучени во превозот.

Инаку дај некој нека и го исклучи интернетот на Најчевска и нека ја сместат во Бардовци, дно од жена еј... :popce:
Ние сме за посматрање, Најчевска ломоти за дискриминација а ризик фактор е според возраста. Жими сѐ некој докторат ќе брани на нас, се оставија некои работи на свеста на народот ама покажавме дека далеку сме од тоа, за нас само диктатор со камшик.


Е аман де душо, што толку страшно не чека...или сакаш да ги уплашиш луѓето што имат вишок килограми?
Навистина се претера со сеење паника и стрес...доста е веќе, дајте нешто позитивно....Сакам да видиме и чуеме од нашиве пациенти што се заболени од корена, да пуштат глас, да направиме моабет, да ни ги раскажат нивните 24 часовни тегоби(ако имаат нели)......
Јас повеќе не се плашам:)..и да дојде, ке ја пребродам..недај Боже од бетер.
Односов ти е преоптимистички, како да се работи за Германија и клиниката Шварцвалд.
 
Член од
5 март 2018
Мислења
15.139
Поени од реакции
16.651
Е аман де душо, што толку страшно не чека...или сакаш да ги уплашиш луѓето што имат вишок килограми?
Навистина се претера со сеење паника и стрес...доста е веќе, дајте нешто позитивно....Сакам да видиме и чуеме од нашиве пациенти што се заболени од корена, да пуштат глас, да направиме моабет, да ни ги раскажат нивните 24 часовни тегоби(ако имаат нели)......
Јас повеќе не се плашам:)..и да дојде, ке ја пребродам..недај Боже од бетер.
Абе, и јас така си викам секој ден, ама ме плаши здравството тука.
Како и да е се надевам брзо ќе пројде и ова, а владата да почни да превзема мерки за тие шо не ги почитуваат законите.
Денес во парк слики гледам гунгула од народ, видоја малце сонце и како глувци од дупки излегоја.
На клупи по 10 души пензионери, јас да сум полиција ги берам и старски дом ги носам, не ги пуштам од таму дури трај вирусот, неразбрани.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom