Коронавирус (COVID-19)

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
6.688
Поени од реакции
15.783
Член од
21 март 2011
Мислења
2.630
Поени од реакции
2.115
Десарет е на сам брег на езерото, повеќе од пола од собите се со поглед, има и бунгалови со сопствени дворчиња кои ќе се искористат за семејства претпоставувам. Така да ова им е премија и уште се жалат.
тие што се жалат од Десарет под хитно треба да се пратат Криволак, не знам каков идиот треба да си да се жалиш од Десарет.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
80.639
Поени од реакции
178.463
тие што се жалат од Десарет под хитно треба да се пратат Криволак, не знам каков идиот треба да си да се жалиш од Десарет.
Ако сакаш да најдеш влакно во јајцето и од Палас ќе се жалиш. Постирав прошлата недела од Ибис се жалеле двајца, да земеш пендрекот и по глава.
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
17.363
Поени од реакции
16.325
Значи разбирам дека е околу 10 пати пострашна од сезонскиот грип, го слушав на оваа тема и Dr. Anthony Fauci, но ако го виде погоре тоа што го постирав Dr. Klaus Kohnlein се сомнева: 1 дека голем процент од овие кои се декларирани како болни со корона ја немаат болести поради лошата точност на тестовите, 2 дека голем дел од умрените се умрени поради ектремната терапија и лековите кои им се дадени, а не од самата болест.
Можеби не е добар пример, ама знаеш и самиот дека од анаболни стероиди не може да умреш поради високото ниво на тестостерон, но умираш од сајд ефектот на самите лекови (kidney failure, liver failure, cardio vascular failure), така и тука, на човек што е веќе со голема инфламација му даваат екстремни дози на 5-6 лекови од кои дел се имуно супресори и екстремно токсични, па доаѓа до откажување на работата на друг дел, а не конкретно на најпогодениот белите дробови.
Ок нека даде сега доктор Клаус, колку од грипосаните примаат правилна терапија, или не примаат екстремна терапија, па да извадиме статистика. Мене ми е BS муабетот дека ако некој претходно имал астма на пример, дека не умрел од корона него од астма, па ако не фател корона можеби уште 15 години ќе живеел. А тврдењето дека секако ќе умреле за 2-3 месеци е уште поголема глупост, за тоа нити има принесено доказ, нити статистика нити изјавено на што ја базира таа хипотеза, замерките кои ги наброја како фактор не може да придонесат за 30x зголемен морталитет, како и да гледаме.
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
23.135
Поени од реакции
35.527
Овие што од синоќа се сместени во Охрид биле под висок полициски надзор и често здравствени контроли им правеле. Братучетка моја е сместена таму ми пиша никој не може да се откачи од полицајци и доктори.

Онака да се знае дека не оставени само онака да одмараат 14 дена покрај езеро и роднини да ги посетуваат кога сакаат.
Можат да им однесат нешто, да им купат, ама само на рецепција да им остават.

Ова според нејзино видување, ама сигурно некој паметен ќе проба да прекрши мерки како тој со цигари во автобус. Ама таквите и на марс да ги однесеш ќе најдат начин да направат нешто.

Sent from my Mi A1 using Tapatalk
 

Toma

Корона стронг
Член од
22 април 2014
Мислења
2.827
Поени од реакции
1.241
Требаше во студентските да ги изолират и да и даваат по една салама дневно да држат диета, па да ги видевме тогаш.

Вчера имаше еден прилог за охридската болница (мислам дека интервју даде директорот на струшката болница) и вели поради ново настанатата ситуација они ќе преземале мерки, а до сега што ли работеа кој ги знае, па во иднина ќе преземале мерки за заштита на докрорите пред се.

Нели тестовите беа со точност 99% што би значело дека би требало да имаат околу 20 неточни, да не има поточна бројка колку неточни имало, оти 3-4 ги знаеме, дали знаат за уште неточни или има барем најмалку 15-сетина што имаат лажни позитивни/негативни тестови, а не ги знаеме.
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
6.688
Поени од реакции
15.783
Некоја новинарка го праша дополнително за дечково, ама не одговори министерот. Имаше и други прашања....а ова телево не знае ли да го потсети или за Тетово Гостивар само знае!?
 
Член од
21 април 2006
Мислења
6.964
Поени од реакции
2.338
Ќе биде занимливо да се види колку уствари го истерале овој вирус а мислеле дека имале стандард грип.

И ми се враќа филм крај на февруар почеток на март уште коа не беше толку актуелно и имаше сезонски грип шо и најверојатно беше..и ме зачуди оти од основно не се сеќавам да иам грип а ни приближно толку тешко да го поднесам или у превод као шо викаат други - као камион да те удрил, 3 дена од кревет неможеш да станеш ,едвај до вц сум одел,силни болки низ цело тело,треска и потење преку чаршав,кашлање асално до вода од очи да ти тече,нагони за повраќање,неколку пати коа бев у двор снемав здив као да ме дави нешто и го поврзав со јакиот ветер шо дуваше надвор ако на некој му има логика тоа.

Не бев на лекар оти по мое убедување не се оди за грип до лекар освен ако не ти треба боледување.
На тие шо ме знаеа им давав одговор дека се осеќав као да умирам тие неколку дена и викав на заебанција дека сезонскиов грип е многу побрутален од ова новово.

Мајндфак коа ќе се присетам.Џабе филмови си правам.
 

Beric Dondarrion

Lord of Blackhaven
Член од
14 август 2006
Мислења
29.519
Поени од реакции
37.842
Не кажаа ништо. Штом не кажаа, веројатно немал други проблеми :(
Ја прочитав дека големата гојазност не му помогнала во случајов. Бог да го прости.
Автоматски споено мислење:

Ако сакаш да најдеш влакно во јајцето и од Палас ќе се жалиш. Постирав прошлата недела од Ибис се жалеле двајца, да земеш пендрекот и по глава.
Абе како што реков, сум спиел месец и кусур у оние бунгаловите на Криволак, Пепелиште и поима немам зашто се жалеа тие музичарите Роми. Не е хотел, али релативно пристојно е. Сега, овие што се жалат чак и за хотели, тие веројатно си сакаат дома, па затоа така.
Автоматски споено мислење:

Немало муслимански гробишта у некое место у Италија, па наши муслимани го чувале дома телото на својата почината членка (од корона) десетина дена.
 
Последно уредено:
Член од
4 ноември 2013
Мислења
622
Поени од реакции
815
малку претерувате, освен некои битолчани што се жалеа други нема...
се плукаше по оние што дојдоа и си се шетаа по гости, не почитуваа самоизолација и маме ебаа со шетањето ама ваљда не ги оправдуваш овие?


Sent from my iPhone using Tapatalk
Не се претерува , тоа е што е

Другар какво почитување , они тука згрешија со првиот бран , каде што самоизолацијата беше препорака а не задолжителна мерка.
До 13 март , на ниеден граничен премин немаше проверки
И првите 2-3 дена од кога стана сериозно , колку само луѓе беа пуштени така , затоа првото жариште беше у западна Македонија.

Све на све , топката се префрла на тие што се шеткараа лево десно откога се вратија , оставија да се плука врз нив , за делумно вината да ја тргнат од себе.Па при пандемија они на човек како индивидуа му оставија да одлучува или ке седи дома или ке лапа парични казни ако не седи дома.Предебилно е нели , ти искочи си ако сакаш и направи беља , ама ке си лапаш казна.НЕ , просто и едноставно , другар ке седиш 14 дена во карантин обезбеден од државата , ке бидеш затворен во една соба под клуч , ке имаш храна и вода , најбитно и средства за хигиена, и секако нема сакам нејкам тоа е за колективно здравје и за воведување ред.

Ама они не го дочекаа ова со спуштени гаќи

Голи скроз , со шупчето отворено ширум

Таа е пошироката реална слика , џабе се бара вината таму кај шѕо не е
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
80.639
Поени од реакции
178.463
Ја прочитав дека големата гојазност не му помогнала во случајов. Бог да го прости.
Автоматски споено мислење:


Абе како што реков, сум спиел месец и кусур у оние бунгаловите на Криволак, Пепелиште и поима немам зашто се жалеа тие музичарите Роми. Не е хотел, али релативно пристојно е. Сега, овие што се жалат чак и за хотели, тие веројатно си сакаат дома, па затоа така.
Автоматски споено мислење:

Немало муслимански гробишта у некое место у Италија, па наши муслимани го чувале дома телото на својата почината членка (од корона) десетина дена.
За зимница нека ја чуваат, камено доба. Арно не се бунеле зошто е во лимен сандак...
 

Rigil

Tu te reconnaîtras
Член од
14 јуни 2015
Мислења
5.424
Поени од реакции
5.185
 
На врв Bottom