Коронавирус (COVID-19)

Член од
6 март 2019
Мислења
390
Поени од реакции
590
Абе што се дешава со докторите од Козле што ги тестираа? Има резултати? На другар татко му беше на терапија месец дена, сега ги испуштиле сите дома. Не ги тестирале, само ги пуштиле дома да си одат
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Abe sega plukate i go navreduvate Zan Mitrev a skraja da e da ni zatreba ama site pobrzo bi odele kaj nego otkolku vo drzavna bolnica(nezavisno za koja bolest).Sega gledav na fb postirano video od televizija 24 (ona za popovite sto povikuvaat na liturgija) i koga gi citam komentarite ne mozam da se iznacudam kolku nenormalni luge ima ,ke go pobedele virusot so molitva i liturgija i baknuvanje na krst,a preventivno ke gi ostavele vratite od crkvata otvoreni za da se luvtira.Ne sum protiv vernicite i ubavo e covek da veruva (ke bide pozitiven i nadezen)ama za razlika od preporakite na Zan Mitrev za neizleguvanje od doma i inhalacii sto sigurno nema da nastetat,ovie popovi go nosat nekogo vo zabluda sto samo mozi da pridonese za pobrzo sirenje na virusot.
Никој не го плука Жан Митрев туку сите сугерираат да си се држи до гранката на која што специјализирал. Не мора одма да скокате.
 
Член од
15 март 2010
Мислења
5.862
Поени од реакции
6.369
Од каде си сигурен за последната реченица?
Не ме сваќај буквално де , но начинот на евиденција на смртни случаи од Корона во државите е различен , беше објаснето поназад... имаш пациент позитивен од Корона и умира од инфаркт , во Италија се препишува дека умрел како последица од корона , а во Германија ќе го пишат дека умрел од инфаркт , тоа ми беше зборот.
Друго да додадам освен што се претерува тука со конзумација на Tachipirina - парацетамол , исто така за секое нешто од мала главоболка па за све остало се пие - OKi (Ketoprofene) . Некој малку упатен да каже за ова мислење..
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.641
Поени од реакции
27.890
Никој не го плука Жан Митрев туку сите сугерираат да си се држи до гранката на која што специјализирал. Не мора одма да скокате.
100 реченици да има они за еден збор што не им се допаѓа се фаќаат и одма се креваат
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
Како бе Америка не ја бива за вонредни состојби.. :D Медицинскиот центар во Тексас им е колку цела Македонија по површина. Финтата кај нив е што се 400 милиони, огромен дел од нив се по цели денови транзит а ова брзо се шири, земајте го и тоа во предвид. Е сега здравственото не им чини, со полиси е како кола кога осигураш ама тоа е познат проблем.
Не ги бива затоа што менталитетот им е таков да не почитуваат строги мерки и правила и немаат социјално размислување.



Sent from my Mi A1 using Tapatalk
 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.242
Поени од реакции
27.584
Негде читав дека една од причините за толкава смртност во Италија била и претераното земање на антибиотици. Италијаните за сенешто земале антибиотици. А тие го паѓаат имунитетот ако се земаат претерано.
Ova ne e samo vo Italija, opsto antibioticite koi se koristele za teski bolesti kako tuberkuloza veke nemaat 100% efekt, poradi preteranoto koristenje na antibiotici vo cel svet.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Не ги бива затоа што менталитетот им е таков да не почитуваат строги мерки и правила и немаат социјално размислување.



Sent from my Mi A1 using Tapatalk
E не знам тоа, некој форумџија од САД најдобро да пише :D
Автоматски споено мислење:

Ova ne e samo vo Italija, opsto antibioticite koi se koristele za teski bolesti kako tuberkuloza veke nemaat 100% efekt, poradi preteranoto koristenje na antibiotici vo cel svet.
Eпа два пати кивнал одма антибиотик зема, после тоа ги имаш мами4ките што трчаат на лекар за антибиотици за секој случај и еве кај сме.
 

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.501
Поени од реакции
33.643
E не знам тоа, некој форумџија од САД најдобро да пише :D
Автоматски споено мислење:


Eпа два пати кивнал одма антибиотик зема, после тоа ги имаш мами4ките што трчаат на лекар за антибиотици за секој случај и еве кај сме.
Kolorado 2 nedeli ke e lockdown, nema da odat na rabota, governers instructions. Ne e vise volonterstvo, na svoja raka pa da zborime za mentalitet, ostaj go ti forca milan. Texas e ludilo, tamu ako ne pocituvas moze i da te pukaat na ulica, a ne policija samo da te predupredi u policiski cas, kako kaj nas. :D

A ako se zborese za new york... I misli deka e lesno ko debar, ne znam eve.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.223
Поени од реакции
78.796
Abe sega plukate i go navreduvate Zan Mitrev a skraja da e da ni zatreba ama site pobrzo bi odele kaj nego otkolku vo drzavna bolnica(nezavisno za koja bolest).
Фала Богу. Какво е здравството, ако си без врски тешко тебе. Не кај Жан Митрев, ја кај Иван можда пре би отишол неголи у државно.
 
Член од
8 јули 2008
Мислења
4.419
Поени од реакции
7.757
Добро бре да му ебам мајката...
И тоа докторите се испотепаа кој да ја каже својата експертиза и блескаво знаење.

Кардиолози, педијатри, матични лекари со експертизи за корона вирусот и неговите влијанија... Се тоа ти е делумно компетентно бато, ни од блиску не се 100% релевантни да зборуваат. А народецов наш ќе се фати ко слеп за стап за некој "реномиран" доктор кој го бие добар глас.
Уште па кога видам студенти на медицина со нивните експертизи како циркулираат и спамаат... :pov:

Се знае кои доктори/медицински професионалци имаат full компетенции да зборуваат за вирусов - инфектолози, епидемиолози, виролози и до некаде пулмолози. Може има уште некој на листава а да не сум свесен пошто и ја не сум експерт.

Ова кога видам некој педијатар, кардиолог или интернист да експертиша за вирусот е исто како Архитект да пимпла за изведба, фронт енд девелопер да објаснува за бек енд, таксист да збори за возење камиони, тенисер да збори за пинг понг.
 
Член од
10 март 2020
Мислења
127
Поени од реакции
188
Никој не го плука Жан Митрев туку сите сугерираат да си се држи до гранката на која што специјализирал. Не мора одма да скокате.
Ni jas ne go branam samo velam deka toa sto toj go kaza ne steti nikomu za razlika od toa sto go kazuvaat popovite
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.952
Поени од реакции
14.703
Ovoj mi liči na doktorot ,,propast,, so svetskata kriza 2008...

 

Рудници и

ООЗТ Рудници и железарница - Скопје
Член од
9 декември 2009
Мислења
12.131
Поени од реакции
18.127
За Струга го објавија првиот случај?
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Ni jas ne go branam samo velam deka toa sto toj go kaza ne steti nikomu za razlika od toa sto go kazuvaat popovite
Може не штети ама како што кажа @jamey jasta oва е вон неговото поле на интерес а сепак е влијателна личност во државава и може да создаде конфликт со мислењата епидемиолозите и инфектолозите. Исто како Венко што е неврохирург сега да отиде да му дроби на телевизија или по емисии како се стентира или бајпасира.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom