Коронавирус (COVID-19)

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.992
Предобра емисија има направено Ефтов за коронава, ви препорачувам да ја погледнете оти нема да зажалите.

Партал ги направи нашите олигарси, а и со право, еден до сега нема ни денар донирано, срамота. Па жртвувајте се 2-3 месеци пичка ви матер себична, нема да пропаднете и да ви отидат милионите. Ова со платите на администрацијата е океј, кратат од сектор кој што нема да пропадне и нема да има отпуштања, ама и во право е Ефтов, зошто пак од граѓаните да се зема и да се прават рестрикции? Што не дадат богатите нешто? Милиони стекнати со криминал и валкани работи, за сега да се неми посматрачи во ек на светска пандемија.

Многу јака емисија, погледнете ја.

Инаку денес имаше повеќе работа од цела прошла недела заедно, џабе се и мерки и вируси и се, народот не е дисциплиниран, јебига. Па и снег вееше денес, ни тоа не ги спречи, абе хаос мајке ми. :D
Да мислиме рационално, да веруваме во господ, да се помолиме.

images.jpg
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Go namaluva vospalitelniot proces(zgolemuva PH vrednost na lizozomite na kletkite koi "lovat" antigeni i so toa namaluvaat "vojna" t.e namaluvaat imunski odgovor preku namalena fagocitoza, hemotaksa i.t.n) .Znači ne deluva direkno na virusot nego namaluva posledicite od aktivacijata na našiot imunski sistem, vpročem virusot ne te ubiva tuku tvojot sistem koj ke odreagira preburno.


Kaj covek koj do pred 1 min izgleda ok vo smisla vo stoecka polozba, pri svest, bez motoricki ili kognitivni izpadi nenadejna smrt najcesto e predizvikana od druga pricina( infektivnite zaboluvanja so katastrofalen metabolen disbalans go zemaat danokot gradualno i so ocekuvan redosled vo smisla infekt-SIRS-sepsa-MOF-smrt). Pricini za nenadejna smrt mozat da bidat mnogu pr: srcev infarkt,srceva aritmija so hemodinamska zagrozenost, belodrobna embolija, pnevmotoraks, hipovolemija(nenadejna disekcija ili ruptura na aorta) i.t.n. Ova samo obdukcija moze da pokaze. Po moe cista slucajnost sto bila istovremeno zarazena.
Благодарам на појаснувањето (y)
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.537
Поени од реакции
34.692
Што значи овој збор? Дали имаш намера хара-кири да праиш или на битолски е нешто?
... не е по битолски, по струмички! :D (само ми се наденуваш на статива)
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.800
Поени од реакции
15.716
Да се надеваме дека ќе ја пуштат таа вакцина и да се надеваме нема нешто да се влоши повеќе со вирусов.
во комшилукот некој портали праат проценка колку лимени сандаци ќе им треба...
ако задоцни вакцината лошо ќе биде...
*******************************************************

ИМАМЕ ДОВОЛНО И КИНИН И СУМАМЕД - ако се дозволи, мoже да се лекуваат 10 илјади пациенти
 
Член од
9 октомври 2012
Мислења
2.922
Поени од реакции
1.479
А шо овие ко демек секоја чест за Русија и Кина а Сад г.мна да јаде оти го направиле вирусот.Што ако е обратно? Што знаете вие за системот во кој живеат Русите и Кинезите, ќе работите за ич пари и ќе немате право да се жалите. Ич нема врска ова што го зборам со темата ама дајте олабавете со Русија и Кина више.
 

AlternativeF

госпожата од втори
Член од
1 мај 2006
Мислења
4.830
Поени од реакции
7.574
На италијанските градоначалници им ск*рчи од непослушни граѓани.

Ќе ви пратам полиција... со огнофрлачи :pos: :pos: :pos:

Таман отворив да го ставам, фаворит ми се тој од 00:25 и на второ место тој што вика дека место лак ќе имаат корона во косите :pos:
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.144
Поени од реакции
25.570
Не го пратам и не го фалам Ефтов често, но една од најдобрите негови емисии, и тоа без гостин, посебно делот за нашите олигарси, кои несомнено ќе ја искористат ситуацијата за правење профити, државата да им субвенционира плати, они да товараат профити.

Во право е Ефтов, кога можеле милиони и милиони да и даваат на онаа наказа за рекет, можат 2-3 месеци со загуба да работат без да просјачат од државата и да цицаат од обичниот работник.
Не ја спорам содржината на тоа што го кажа, ама малце симптоматично што се истури на Алкалоид, баш во сезоната откако Алкалоид реши да не го спонзорира. :D
 

Кико Д.

ULTRAS - way of life
Член од
26 јануари 2010
Мислења
11.435
Поени од реакции
9.676
Член од
19 март 2011
Мислења
12.763
Поени од реакции
14.028
На италијанските градоначалници им ск*рчи од непослушни граѓани.

Ќе ви пратам полиција... со огнофрлачи :pos: :pos: :pos:

1:10 - 1:22
"Што ќе ви е фризер сега кога и така ковчегот ќе ви биде затворен":popce:

Морбидно (и малце смешно) у пм ама очигледно дебили не сфаќаат на друг начин па мора вака
 

Io Sono Interista

The original, one and only IoSono.
Член од
21 декември 2007
Мислења
28.320
Поени од реакции
57.791
Имало уште:


Филмски говор :pos:

"How come everyone is a running enthusiast now?"

П.С.
Знам дека не е за хумор темава ама само со ваков пристап кај нас може да се објаснат работите.
 
Последно уредено:
Член од
3 мај 2019
Мислења
17.709
Поени од реакции
9.541
Ајјјј, што глупи мерки се овие???
ај што ке ми намали плата, па уште и јавен превоз да ми укине..па со кој ку* ќе одиме на работа ние што немаме коли:(
 

Kajgana Shop

На врв Bottom