Коронавирус (COVID-19)

INDIJANEC123

Женкар, Илуватар
Член од
17 март 2014
Мислења
3.815
Поени од реакции
6.373
Имаше негде статии за крвни групи, наводно А група била најризична а Нулта најотпорна и со најблаги симптоми.
 
Член од
3 март 2020
Мислења
2.413
Поени од реакции
5.063
Имаше негде статии за крвни групи, наводно А група била најризична а Нулта најотпорна и со најблаги симптоми.
Да, јас сум нулта па се израдував, ама реално разликите не се толку големи ...
Линк: https://www.sciencealert.com/paper-suggests-certain-blood-types-might-be-slightly-more-susceptible-to-covid-19
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
4.889
Поени од реакции
7.268
Во оваа епизода: Избришани мислења за економија (n пати е кажано дека има тема за економија), чамче муабети, ариевски раси и слични казанија.
Бидете малку разумни и продуктивни.
Ако немате со кој да правите муабет излезете на балкон и зборете со голубите, не вртете празни муабети.
Од сега натаму секој оф-топик ќе заработува по 5 казнени за секој пост поединечно.
Можеби несакајќи (а можеби и не) е избришан претходниот пост во кој имаше бројки кои покажуваат дека состојбата е слична на 2019...:unsure: Еве ќе ризикувам за 5 казнени


https://www.euromomo.eu/index.html овде убаво се гледа дека се си е во нормалата и како циклично си се движи, како што е уствари и природниот закон, а ние сакаме право линеарно.

About one per thousand infected are expected to die during flu seasons. By selective application of PCR-tests - for example, only in clinics and medical outpatient clinics - this rate can easily be pushed up to frightening levels, because those, who need help there are usually worse off than those, who are recovering at home.

Имаше уште во претходниот пост што го избриша, ама и ова е доволно

Порано постоело едно правило "The fairness doctrine" .
The main agenda for the doctrine was to ensure that viewers were exposed to a diversity of viewpoints
https://en.wikipedia.org/wiki/FCC_fairness_doctrine

Ама изгледа сега кога сме демократско општество нема потреба од него :zver:

1584642992203.png
 
Член од
12 декември 2007
Мислења
4.731
Поени од реакции
9.782
Меѓу досегашните мртви од вирусот во Италија и 13 доктори, меѓу кои и пензионирани доктори, веројатно дел од најризичната група според возраст, кои свесно се враќаат на работа и се изложуваат на огромен ризик.

 
Член од
12 мај 2014
Мислења
1.007
Поени од реакции
1.799
http://news33.tv/mkd/italija-poveke-od-99-protsenti-od-zhrtvite-veke-imale-nekoja-bolest-novi-5-322-zarazeni/?fbclid=IwAR2pf2eKO0ppeohdLI-VFmLxSm62r-IwjyB03CQGH0lS8feScrGusulttYg

Наслов: ИТАЛИЈА: ПОВЕЌЕ ОД 99 ПРОЦЕНТИ ОД ЖРТВИТЕ ВЕЌЕ ИМАЛЕ НЕКОЈА БОЛЕСТ, НОВИ 5.322 ЗАРАЗЕНИ

Во текстот: Експертите од институтот во Рим ги испитале медицинските досиеја на околу 18 проценти од жртвите на коронавирусот во Италија и откриле дека само три лица кои починале, или 0,8 проценти од вкупниот број починати, претходно немале друга болест.

И нормално некој само ќе прочита наслов, нема ни да отвори линкот и ќе почнат разни муабети.:cautious:
 

AlternativeF

госпожата од втори
Член од
1 мај 2006
Мислења
4.830
Поени од реакции
7.574
Можеби несакајќи (а можеби и не) е избришан претходниот пост во кој имаше бројки кои покажуваат дека состојбата е слична на 2019...:unsure: Еве ќе ризикувам за 5 казнени
Претходниот пост е многу сакајќи избришан.
Доколку не ти е јасен концептот на ПАНДЕМИЈА разгледај го тука.
Светот гори, Бафра оправа криви дрини.
 

Кико Д.

ULTRAS - way of life
Член од
26 јануари 2010
Мислења
11.435
Поени од реакции
9.676
Во последните 15тина дена имам само 2 пати излезено од дома, а сега страшно ми е воспалено грлото. Од овие симптомите имам мешано и од грип и од настинка.
Си велам не сум толкав ѓаол од вкупно 3 сати поминати надвор да закачам коронче :D
 

INDIJANEC123

Женкар, Илуватар
Член од
17 март 2014
Мислења
3.815
Поени од реакции
6.373
Фокус

99 отсто од починатите од корона вирусот во Италија имале и друга болест



Италијанските власти вечерва објавија дека уште 475 лица починале од новиот коронавирус од вторникот, а податоците од новата студија што ја објавија покажуваат дека повеќе од 99 проценти од жртвите страдале од претходна болест.


До вчера во Италија починаа 2.503 лица, а поради огромното зголемување на смртните случаи во изминатата недела, експертите детално ги анализирале сите податоци за пациентите за да дознаат што ќе им помогне да се борат со брзото ширење на инфекцијата.
Апсолутниот карантин со кој се соочуваат Италијанците би можел да се продолжи ако не се забават нови случаи, соопштија властите денеска, мерка што ја разгледува премиерот Џузепе Конте. Во Италија досега животот го загубија осум отсто од заразените.
Студијата ја анализирала медицинската историја на приближно 18 проценти од сите што починале и откриле дека само три лица немале претходно болест. Речиси половина од починатите имале најмалку три болести и една четвртина имала една или две болести пред коронавирусот.
Исто така, истражувањето покажа дека 75 отсто од луѓето кои починале, имале висок крвен притисок и 35 отсто имаат дијабетес, додека третина имале срцеви заболувања.
 

AlternativeF

госпожата од втори
Член од
1 мај 2006
Мислења
4.830
Поени од реакции
7.574
99 отсто од починатите од корона вирусот во Италија имале и друга болест

Италијанските власти вечерва објавија дека уште 475 лица починале од новиот коронавирус од вторникот, а податоците од новата студија што ја објавија покажуваат дека повеќе од 99 проценти од жртвите страдале од претходна болест.


До вчера во Италија починаа 2.503 лица, а поради огромното зголемување на смртните случаи во изминатата недела, експертите детално ги анализирале сите податоци за пациентите за да дознаат што ќе им помогне да се борат со брзото ширење на инфекцијата.
Апсолутниот карантин со кој се соочуваат Италијанците би можел да се продолжи ако не се забават нови случаи, соопштија властите денеска, мерка што ја разгледува премиерот Џузепе Конте. Во Италија досега животот го загубија осум отсто од заразените.
Студијата ја анализирала медицинската историја на приближно 18 проценти од сите што починале и откриле дека само три лица немале претходно болест. Речиси половина од починатите имале најмалку три болести и една четвртина имала една или две болести пред коронавирусот.
Исто така, истражувањето покажа дека 75 отсто од луѓето кои починале, имале висок крвен притисок и 35 отсто имаат дијабетес, додека третина имале срцеви заболувања.
Не ве разбирам со ваквите постови, сакате да си дадете сами себе гајрет дека сте млади и нема да се заразите?
Немате баби, дедовци, татковци, мајки, комшии (било која личност што ви значи нешто во животот) во таа демографска група?
Дополнително, колку мислите и младите дека се здрави? Зарем не познавате сите некој кој има дијабет, хроничка опструктивна болест на белите дробови, астма?
Да не ги спомнувам воопшто луѓето кои се лекуваат од онколошки болести, пошто нив кој ги врти, нека се снаоѓаат сами, survival of the fittest.
 

INDIJANEC123

Женкар, Илуватар
Член од
17 март 2014
Мислења
3.815
Поени од реакции
6.373
Не ве разбирам со ваквите постови, сакате да си дадете сами себе гајрет дека сте млади и нема да се заразите?
Немате баби, дедовци, татковци, мајки, комшии (било која личност што ви значи нешто во животот) во таа демографска група?
Дополнително, колку мислите и младите дека се здрави? Зарем не познавате сите некој кој има дијабет, хроничка опструктивна болест на белите дробови, астма?
Да не ги спомнувам воопшто луѓето кои се лекуваат од онколошки болести, пошто нив кој ги врти, нека се снаоѓаат сами, survival of the fittest.
Не напротив пишува дека најранливи се тие со висок крвен притисок, па со шеќер итн. Добро е да се знае.
Има луѓе со притисок што го регулираат со апчиња и се прават фраери - затоа го постирав.
Темава е навеќе за искуства нели - еве од Италија искуства...
 
Член од
30 јули 2014
Мислења
749
Поени од реакции
731
Luge zasto potencirate pocinatite imale drugi bolesti.
Primer:
Pa kaj nas imas astma zivees 10 god
Imas srcevno zaboluvanje sten zivees 10 god
Imas dijabet zivees 10 god i se boris so nnego

za na kraj da ti doj virus da te skini za 2 nedeli inda ti recat pa te toj imase astma/dijabet itn itn..
 

Rigil

Tu te reconnaîtras
Член од
14 јуни 2015
Мислења
6.399
Поени од реакции
7.334
https://fokus.mk/site-shto-ke-ja-prekrshat-samoizolatsijata-vednash-ke-bidat-preneseni-vo-posebni-tsentri-za-izolatsija
Техничкиот премиер Оливер Спасовски во вечерашното гостување на телевизија Телма најави дека ќе има нова мерка за сите оние што ќе ја прекршат самоизолацијата. Подготвени се колективни центри за изолација и секој што ќе ја прекрши самоизолацијата, веднаш ќе биде пренесен во таков центар.


-Капацитетите и на полицијата и на АРМ се ставени во функција комплет. На основа на тоа ќе се подготвува посебен план и реусурсите да ги користиме до максимум. Дека постои проблем со одредени лица во самоизолација, постои. Затоа сега подготуваме една мерка.
Секој еден кој нема да биде во самоиозлација, при проверка директно ќе ги носиме во центри за изолација. Ние веќе имаме подговено капацитети. Нема да има пардон за никого, никој нема право да го загрозува здравјето на другото. Значи, и кривични пријави и изолација во центри за изолација, рече Спасовски.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom