Коронавирус (COVID-19)

Human

Explorer
Член од
10 октомври 2009
Мислења
11.069
Поени од реакции
3.232
Ама од медицински аспект....а ја би нешто да дознаам од геополитика, распадот на јенкиленд, како Русија ќе поентира од вирусов исл.
Од Трамп е пуштен вирусот, да ги турни во рецесија Кинезите. Нема друго.
Сакаш да се кладиме дека е така?
 
Член од
25 јули 2017
Мислења
1.853
Поени од реакции
1.478
.....
A 28-year-old doctor, serving in the coronavirus frontline in Hunan Province, died after suffering cardiac arrest Monday midnight. He had been working for 10 days without proper rest and overwork is believed to be the primary cause of his sudden demise. Rest in peace, hero!

Sent from my SM-A705FN using Tapatalk
 
Член од
23 мај 2019
Мислења
1.703
Поени од реакции
1.378
Ili ednostavno kinezite treba da prestanat da dozvoluvaat zivotinski pazari kako onie so skapani zivotni.
Higienata im e na 0, realno.
Да ми е да знам во кој дел од мојот коментар се најаде повикана за да реплицираш, ова групата еуро-демонкратски атлантисти ми е јасна ама не сум знаел дека и ти си во неа. Човекот се учи додека е жив - за на крајот да види дека ништо не знае.

Во коментарот, посочив дека се води оркестрирана пропаганда, а не како и од каде дошол вирусот, типот ги обвини комунистите зошто дошло до ширење ти велиш до хигиената било и до пазарите за артикли од животинско потекло, јас само додадов дека виновна е 5Г мрежата.
Еве и еден Бил Гејтс - ЦНН се слага со тебе, и се разбира нема врска со орекстрирана пропаганда против Кина, ова е само заради загриженост на здравјето на луѓето а не нешто друго како што се пласира :tapp:, и тој говори дека уште во 2019 знаел дека во Вухан ќе избие епидемија на пазарот со ... затоа што Кинезите се многу валкани не внимаваат на хигиена :yid:. (во октомври е претставена симулација за истиот вирус кој ќе се појави во КИна и тоа со име Корона -ама ништо тоа, едноставно има лујџе кои со години знаат што ќе се случува баба Ванга (y))
Треба да им се забрани да доаѓаат овде (како копукот што вели РФ херметички ја затворила границата заради гнасните Кинези) за да не извалкаат и нас, нас чистите и бањатите... познато е дека вирусите патуваат со авион-воз... и имаат пасош и ако на пасошка контрола вирусот нема виза за влез се враќа назад...

Ако некој смислено пласира затварање на граници и изолација на Кина заради нивната нехигиена и начинот на исхрана ќе го запре ширењето на вирусот, што друго да се помисли туку дека се работи е оркестрирана пропаганда. (дури се оди до таму да се заговара и затварање на Алиекспрес и другите слични сервиси затоа што некоја тутурутка рекла дека со пратките Кинезите сигурно ќе праќаат и корона вирус, затоа што не внимаваат на хигиената!)

------
состојба 06.02.2020. 08:30ч
- вкупно заразени 28.292 лица
- починале 565 лица
- се излечиле 1230 лица

Кои се прогнозите, има ли медицинари-епидемиолози со видувања, го постигна пикот или уште ќе се шири?
 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
9.681
Поени од реакции
3.269
Ако има антивирус, ќе се направи во Кина, нормално, за да може да го продава и да профитира.
Тоа беше и целта на пуштање на вирусов.
 

Darling

uwu
Член од
5 јуни 2009
Мислења
8.940
Поени од реакции
14.858
@Таксист ne se najdov povikana da repliciram, ova e forum sekoj mozena sekogo da mu replicira.
Korona virusi se grupa na virusi. Sars i Mers se isto taka korona virusi. Wu koronata seuste nema kompletna naucna specifikacija, bidejki seuste se pravi istrazuvanje.

Da, treba da im se zabrani doaganje, dodeka ne se spravat so nivnata epidemija. Zosto e ova kontroverzno?

Okolu higienata, imase ponazad postirano videa, na nivnite tezgi kako se prodavaat leshovi od zivotni, naokolu so gomna i krv, so denovi. Kina e drzava sho ne pocituva standardi bidejki vodat inaet, i im se vraka so loso. Tie standardi ne se izmisleni da go sprecat komunizmot, tuku za opsto covekovo dobro.

Nikoj ne izleguvase so glupive konspiracii koga vo Afrika ebolata se prosiri od liljaci. Oni se crnci glupi neli, ama kinezite se mnogu napred i sakaat amerikancite da gi unistat. :rolleyes:

Kinezite vo moderna istorija vodat vo unistuvanje na zagrozeni zivotinski vidovi, i ako mene me prasas, treba i poveke sankcii da im se stavat. Ama jbg golem pazar e, site sakaat da se probijat na kineski pazar.
 
Член од
23 мај 2019
Мислења
1.703
Поени од реакции
1.378
@Таксист ne se najdov povikana da repliciram, ova e forum sekoj mozena sekogo da mu replicira.
Korona virusi se grupa na virusi. Sars i Mers se isto taka korona virusi. Wu koronata seuste nema kompletna naucna specifikacija, bidejki seuste se pravi istrazuvanje.

Da, treba da im se zabrani doaganje, dodeka ne se spravat so nivnata epidemija. Zosto e ova kontroverzno?

Okolu higienata, imase ponazad postirano videa, na nivnite tezgi kako se prodavaat leshovi od zivotni, naokolu so gomna i krv, so denovi. Kina e drzava sho ne pocituva standardi bidejki vodat inaet, i im se vraka so loso. Tie standardi ne se izmisleni da go sprecat komunizmot, tuku za opsto covekovo dobro.

Nikoj ne izleguvase so glupive konspiracii koga vo Afrika ebolata se prosiri od liljaci. Oni se crnci glupi neli, ama kinezite se mnogu napred i sakaat amerikancite da gi unistat. :rolleyes:

Kinezite vo moderna istorija vodat vo unistuvanje na zagrozeni zivotinski vidovi, i ako mene me prasas, treba i poveke sankcii da im se stavat. Ama jbg golem pazar e, site sakaat da se probijat na kineski pazar.
Секако дека имаш право да пишуваш што сакаш, но дозволи и другиот да има право да пишува и укажува на хајка и пропаганда, токму говорам дека ти се вклучи во групата која на други би им ги скратила тие некакви си права.
Значи не ми паѓа на памет да ти оспорувам права туку да не им ги оспоруваш на другите.
Корона е група на вируси, добро ете сега покажа дека јас не знам дека биле група, задоволна?

Имаше вест, дури мислам дека јас ја постирав дека Кина ги укина сите туристичките патувања уште таму на 23/24. 01., и од каде тоа нивна епидемија, или мислиш дека имаат авторски права на овој вирус? Зошто во САД имаше конференција во октомври каде се вели дека тие го истражувале вирусот и правеле симулација, ако е ова кинески вирус зошто им се ускратува авторското право?

Зошто министер за здравје на РФ дава ваква изјава, дека вирусот е можно “произведен“ ... за да ја зарази одредена раса?
“Говорју то, что в прессе есть, что преимуштественно инфекција поражает представителеј мужского пола монголоидној расы.“
вест линк

Производство на целни вируси е исто интерес, еве дури и во документот во рамките на новата стратегија 'Проект за новото американско столетие' се третира токму био-војната, а се гледа во овој пасус,
“““And advanced forms of biological warfare that can “target” specific genotypes may
transform biological warfare from the realm of terror to a politically useful tool.“““,

зошто не ги зеле во обзир хигиената која нели е многу важна.
Можеби на некој Кинез би му било гадливо што ете некои 20% од популацијата во Скопие си го мие задникот па после оди во ресторан и случајно таму е готвач, и тие како оправдување би рекле имаше поназад постирано видеа во кои се известува јавноста за овој напреден локален обичај!
По се изгледа некои не слушнале за Индија, или сметаат дека во Индија сите се вегани, таму се направени најдобрите услови за хигиена и затоа таму нема вирусни зарази ама Кинезите не почитуваат стандарди и затоа ќе страдат се додека не научат да ги почитуваат :pos:.
Последната вест е дека Кина попуштила во трговската војна со САД и царините ќе ги намали за 50%, се очекува оваа вест да има благопријатно влијание и врз корона вирусот па и тој да покаже намалување за 50%.

Кога последен пат си прошетала низ Македонија околу пазарите или во какви услови се продава млечни производи, месо и зеленчук?

Контроверзно, што има контроверзно во тоа што властите прават болници за да се справат со заразата, воведуваат карантин и забарана за патување од провинција во провинција но и надвор од земјата, што би им препорачала да воведат гасни комори!?

Еве уште една вест,
Prominent Harvard Chemist Arrested For Concealing Ties to China
дека Кина е заостаната и нечиста земја и сакат да ги уништат некои животински видови, треба да се модерни и чисти како избраниве, си носат закон и ништат еден цел народ, а не кутрите животни, срам да им е!
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
8.432
Поени од реакции
8.019
Секако дека имаш право да пишуваш што сакаш, но дозволи и другиот да има право да пишува и укажува на хајка и пропаганда, токму говорам дека ти се вклучи во групата која на други би им ги скратила тие некакви си права.
Значи не ми паѓа на памет да ти оспорувам права туку да не им ги оспоруваш на другите.
Корона е група на вируси, добро ете сега покажа дека јас не знам дека биле група, задоволна?

Имаше вест, дури мислам дека јас ја постирав дека Кина ги укина сите туристичките патувања уште таму на 23/24. 01., и од каде тоа нивна епидемија, или мислиш дека имаат авторски права на овој вирус? Зошто во САД имаше конференција во октомври каде се вели дека тие го истражувале вирусот и правеле симулација, ако е ова кинески вирус зошто им се ускратува авторското право?

Зошто министер за здравје на РФ дава ваква изјава, дека вирусот е можно “произведен“ ... за да ја зарази одредена раса?
“Говорју то, что в прессе есть, что преимуштественно инфекција поражает представителеј мужского пола монголоидној расы.“
вест линк

Производство на целни вируси е исто интерес, еве дури и во документот во рамките на новата стратегија 'Проект за новото американско столетие' се третира токму био-војната, а се гледа во овој пасус,
“““And advanced forms of biological warfare that can “target” specific genotypes may
transform biological warfare from the realm of terror to a politically useful tool.“““,

зошто не ги зеле во обзир хигиената која нели е многу важна.
Можеби на некој Кинез би му било гадливо што ете некои 20% од популацијата во Скопие си го мие задникот па после оди во ресторан и случајно таму е готвач, и тие како оправдување би рекле имаше поназад постирано видеа во кои се известува јавноста за овој напреден локален обичај!
По се изгледа некои не слушнале за Индија, или сметаат дека во Индија сите се вегани, таму се направени најдобрите услови за хигиена и затоа таму нема вирусни зарази ама Кинезите не почитуваат стандарди и затоа ќе страдат се додека не научат да ги почитуваат :pos:.
Последната вест е дека Кина попуштила во трговската војна со САД и царините ќе ги намали за 50%, се очекува оваа вест да има благопријатно влијание и врз корона вирусот па и тој да покаже намалување за 50%.

Кога последен пат си прошетала низ Македонија околу пазарите или во какви услови се продава млечни производи, месо и зеленчук?

Контроверзно, што има контроверзно во тоа што властите прават болници за да се справат со заразата, воведуваат карантин и забарана за патување од провинција во провинција но и надвор од земјата, што би им препорачала да воведат гасни комори!?

Еве уште една вест,
Prominent Harvard Chemist Arrested For Concealing Ties to China
дека Кина е заостаната и нечиста земја и сакат да ги уништат некои животински видови, треба да се модерни и чисти како избраниве, си носат закон и ништат еден цел народ, а не кутрите животни, срам да им е!
Де те молам постирај го тој линкот за Министерот за здравје на РФ, оти изгледа и софтверов од форумов те цензурира и скратен е, не можи да се посети.
 

Darling

uwu
Член од
5 јуни 2009
Мислења
8.940
Поени од реакции
14.858
Имаше вест, дури мислам дека јас ја постирав дека Кина ги укина сите туристичките патувања уште таму на 23/24. 01., и од каде тоа нивна епидемија, или мислиш дека имаат авторски права на овој вирус? Зошто во САД имаше конференција во октомври каде се вели дека тие го истражувале вирусот и правеле симулација, ако е ова кинески вирус зошто им се ускратува авторското право?
Nivna epidemija e oti se pojavi i prosiri vo Wuhan, Kina. Sigurno ne e spanska epidemija.

По се изгледа некои не слушнале за Индија, или сметаат дека во Индија сите се вегани, таму се направени најдобрите услови за хигиена и затоа таму нема вирусни зарази ама Кинезите не почитуваат стандарди и затоа ќе страдат се додека не научат да ги почитуваат :pos:.
Последната вест е дека Кина попуштила во трговската војна со САД и царините ќе ги намали за 50%, се очекува оваа вест да има благопријатно влијание и врз корона вирусот па и тој да покаже намалување за 50%.

Кога последен пат си прошетала низ Македонија околу пазарите или во какви услови се продава млечни производи, месо и зеленчук?
Jas sum vegetarijanec i ne jadam meso veke dolgo vreme. Imav kritika porano na prethodni postovi deka i kaj nas ne se cuva mesoto vo sjajni uslovi.
Mojot stav e deka ako ne se jadat zivotnite, mozebi spanski grip, kravjo ludilo, sars, svinski grip i pticji grip i ebola, nikogas nemalo da se pojavat. Koj bi znael.


Vo indija frchat drugi zarazi.

Fakt e deka Kina momentalno so nivnite nadri lekovi i magii za da im porasnat kurinjata se vo potraga po retki zivotinski vidovi mislejki deka taka ke se izlecat.
2 milijardi se, i site tie ne se svesni i pametni luge, i vladata na kina so cel da gi nasoci site kinezi na prav pat vovede skener za socijalni poeni.
Автоматски споено мислење:

Можеби на некој Кинез би му било гадливо што ете некои 20% од популацијата во Скопие си го мие задникот па после оди во ресторан и случајно таму е готвач, и тие како оправдување би рекле имаше поназад постирано видеа во кои се известува јавноста за овој напреден локален обичај!
Teska navreda od narod sho sere javno na ulici.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
8.432
Поени од реакции
8.019
Добро гледам нема линкови од BRIKS -овциве, па решив сам да видам шо е како.

За тие што не примаат секаков извор на информации, се надевам дека ќе го примат руско-српскиов :D„Коронавирус спада у групу вируса који изазивају акутне респираторне вирусне инфекције. Грип је у тој групи вируса најопаснији, најлакше преносив и изазива највише смртних исхода услед болести, проузрокованих вирусима ове групе“, изјавила је докторка биолошких наука Олга Карпова, шефица катедре за вирусологију на Биолошком факултету Московског државног универзитета „Ломоносов“.

Према њеним речима, од грипа и компликација изазваних њиме у свету свакодневно умре између 500 хиљада и 2,5 милиона људи, а те бројке су неупоредиве с бројкама смртног исхода услед коронавируса 2019-нЦоВ.

У 21. веку, коронавируси су већ трећи пут главна светска тема. У 2002-2003. години то је била епидемија атипичне пнеумоније, изазване коронавирусом САРС-ЦоВ. Она је и тада, као и сада, почела у Кини, у провинцији Хуандун. Од 8.437 заражених особа, умрло је 819, смртност је износила скоро 10 одсто. Кинеске власти су дуго скривале праве информације о болести, што је успорило почетак борбе светске научне и медицинске заједнице с епидемијом која је расла. Тада је Светска здравствена организација установила основне принципе у превентиви инфекције, који се строго поштују и данас, што даје добре ефекте.

„И САРС, и МЕРС, и тренутни коронавирус су зоонозни вируси, односно њихов природни резервоар су животиње, у овом случају слепи мишеви, а кад је у питању МЕРС још и камиле. Генетске информације вируса су кодиране у молекулима РНК, а не ДНК, као, на пример, код људи. Код њих лако пролазе мутације, које омогућавају вирусу да се са животиња пренесе на људе и погоди њихове дисајне путеве и гастроинтестинални тракт“, наводи професорка Климова.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
8.432
Поени од реакции
8.019
Ccc i toa na 30 dekemvri prijavil da reagirala vladata kako sto treba nemase da ima sega 430 zrtvi i 20 k zarazeni a i sekako se poveke zrtvi ke ima. Od 1 do 10 januari zamislete kolku mnogu se rasiril. I kolku zivoti bi se spasile ama ne komunisticki gomna, gnidi strasno.

Sent from my SM-A705FN using Tapatalk
Умрел докторов.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
16.845
Поени од реакции
10.186

оригиналната статија

и истражувањето на Lancet
 
Член од
23 мај 2019
Мислења
1.703
Поени од реакции
1.378
Teska navreda od narod sho sere javno na ulici.
Скоро со секој свој коментар ја потврдуваш тезата дека се работи за оркестрирана пропаганда против Кина!
Не е важно, смислено или не, важно е дека пласираш такви валканици.
Може ли да појасниш што ти згрешија толку Кинезите па ги сметаш за понизок вид на хуманоиди и зошто сметаш дека ти си нешто посебно?

Мислев дека е јасно дека се работи за сосема друга цивилизација која има свои достигнувања и падови, како и секоја, и дека е нормално дека некој што е воспитуван во едно цивилизациско опкружување однесувањето на другите кои не се од неговата возвишена цивилизација му се неприфатливи и заостанати. Но темата е корона вируси и истата се користи за пропаганда против една цела цивилизација, дека е нечиста, гнасна и редица други работи, а таквите гледишта не ми се прифатливи и затоа моја реакција...

Без да се има сознанија за тоа како дошло до зараза со овој вирус и од каде потекнува овој вид на вирус (природна мутација или произведен наменски во лаб), да се обвинува и демонизира една поинаква цивилизација затоа што има поинаков начин на живеење е добро проучено и познато во однесувањето кај луѓето и води само кон прогрес! :yid:
 
На врв Bottom