Коронавирус (COVID-19)

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.637
Поени од реакции
27.836
3-4,000 единици D3 на ден не е некако... многу?

Сериозно прашувам, колку што знам 1-2,000 единици е максимум на ден.
10.000 земав две недели,па ги намалив на 5.000 веќе месец и половина,сега за сега немам проблем никаков.Иначе според мене грешка така што прашувате затоа што сите сме со различна килажа.Не може јас да зимам 5.000 и да е многу со 130кг.Може тебе да ти биде премногу таа доза :D
 

Mr.Deni

Животна грешка си ми ти...
Член од
4 мај 2007
Мислења
3.496
Поени од реакции
2.619
За жал ми се остварија и кај мене прогнозите.Се тестираше жена ми денес приватно во Авицена и резултатот и е ПОЗИТИВЕН.Да не се разболев и јас со температура може и немаше да даде толку внимание на тоа со оглед дека само мирис и вкус нема.Синот засега е добар.Јас сум еве 3 ден со температура иако помала денес максимум 37,7 а стандард се движи накај 37,3.Сега не знам како иде процедура.Ке не побара некој за решение за изолација или ке треба ние да вртиме броеви некаде.Витамини пиеме и течности е сега не знам утре матичната дали треба да ни даде сумамед и такви глупости или не треба?
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.404
Поени од реакции
34.398
За жал ми се остварија и кај мене прогнозите.Се тестираше жена ми денес приватно во Авицена и резултатот и е ПОЗИТИВЕН.Да не се разболев и јас со температура може и немаше да даде толку внимание на тоа со оглед дека само мирис и вкус нема.Синот засега е добар.Јас сум еве 3 ден со температура иако помала денес максимум 37,7 а стандард се движи накај 37,3.Сега не знам како иде процедура.Ке не побара некој за решение за изолација или ке треба ние да вртиме броеви некаде.Витамини пиеме и течности е сега не знам утре матичната дали треба да ни даде сумамед и такви глупости или не треба?
... а каков тест и кој ден од појава на првиот симптом? ако немате температура зашто би земале антибиотик, нормална телесна температура е до 37.5 , антибиотик не се дава за превенција,
 
Член од
31 јули 2008
Мислења
2.065
Поени од реакции
666
За жал ми се остварија и кај мене прогнозите.Се тестираше жена ми денес приватно во Авицена и резултатот и е ПОЗИТИВЕН.Да не се разболев и јас со температура може и немаше да даде толку внимание на тоа со оглед дека само мирис и вкус нема.Синот засега е добар.Јас сум еве 3 ден со температура иако помала денес максимум 37,7 а стандард се движи накај 37,3.Сега не знам како иде процедура.Ке не побара некој за решение за изолација или ке треба ние да вртиме броеви некаде.Витамини пиеме и течности е сега не знам утре матичната дали треба да ни даде сумамед и такви глупости или не треба?
Со помин.
Резултатот се праќа до Центар за Јавно Здравје и Државен Санитарен и Здравствен Инспекторат, оттаму ќе ве исконтактираат за да ви пуштат решение за изолација.
Направете крвна слика.
 

Mr.Deni

Животна грешка си ми ти...
Член од
4 мај 2007
Мислења
3.496
Поени од реакции
2.619
... а каков тест и кој ден од појава на првиот симптом? ако немате температура зашто би земале антибиотик, нормална телесна температура е до 37.5 , антибиотик не се дава за превенција,
Во вторникот се осекаше како настината али немаше ни температура ни ништо.Утредента веќе беше подобра за чак во петокот навечер да увиди дека нема мирис.Во саботата немаше само мирис и полека го губеше и вкусот а јас дигнав температура 38 и тоа беше аларм дека нешто не е во ред.Денес беше она на тестирање во Авицена со оглед дека алгоритмор не и даваше термин на државно и излезе позитивна.Она е само без мирис и вкус а јас температура еве 3 дена иако денес помалце од вчера и варира од 37,7 накај 37,3.Пиеме витамин Ц,Витамин Д3 од 2000 плус некој магнезиум и цинк се тоа мешано за орална употреба.Јас пијам и аспирин 100 протект.Викам да не треба некој сумамед или нешто да не не дај боже се влоши ситуацијата нешто :(
Автоматски споено мислење:

Со помин.
Резултатот се праќа до Центар за Јавно Здравје и Државен Санитарен и Здравствен Инспекторат, оттаму ќе ве исконтактираат за да ви пуштат решение за изолација.
Направете крвна слика.
Како да направиме ако не смееме да излеземе позитивни?
 
Член од
31 јули 2008
Мислења
2.065
Поени од реакции
666
Како да направиме ако не смееме да излеземе позитивни?
Имате право да излегувате до здравствени установи по претходно најавување во полиција.
Во секој случај, јавете се утре кај матичниот, тој ќе ве насочи што понатаму.
 
Последно уредено:
Член од
27 ноември 2007
Мислења
30.365
Поени од реакции
68.029
... а каков тест и кој ден од појава на првиот симптом? ако немате температура зашто би земале антибиотик, нормална телесна температура е до 37.5 , антибиотик не се дава за превенција,
Тест ЗПО правеле. Каков може да правеле, што мислиш?

Инаку, се согласувам дека луѓето не треба одма да посегнуваат по антибиотик. Кој е тој што може да ти каже дали треба да пиеш, без да те види?
 

Mr.Deni

Животна грешка си ми ти...
Член од
4 мај 2007
Мислења
3.496
Поени од реакции
2.619
Тест ЗПО правеле. Каков може да правеле, што мислиш?

Инаку, се согласувам дека луѓето не треба одма да посегнуваат по антибиотик. Кој е тој што може да ти каже дали треба да пиеш, без да те види?
Не го наведов типот на тестот со оглед дека мислев дека по дифолт се знае.Тестот стандард ПЦР тест.Среќа сега што одма се прават иако е приватно еби му мајката али одма барем знаеш на што си.Јас пред 4 месеци и приватно и чекав недела дена за тест.Мене денеската матичната според алгоритамот дека имам температура одвај ми најде тест во четврток и тоа во Тетово иако сега не знам која би била поентата да го правам со оглед дека симптомите се очигледни и жена ми е позитивна.Малце ме загрижува температурата еве 3 ден али позитивно е што е во тендеција на намалување од вчера и саботата.Си стои на 37,3 и 37,5.Викам да не шкоди на организмот нешто еве 3 ден и затоа не знам дали ке треба некој антибиотик или само витамини.Жената само мирис и вкус а јас само температура.
 
Член од
3 март 2020
Мислења
2.408
Поени од реакции
5.049
Како да направиме ако не смееме да излеземе позитивни?
Со јавување во полиција смеете на проверка на крв.
https://bioteklab.com.mk/ - примаат позитивни од корона.
Матичната веројатно нема да може да ве прати на преглед на крв
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.404
Поени од реакции
34.398
Тест ЗПО правеле. Каков може да правеле, што мислиш?
Инаку, се согласувам дека луѓето не треба одма да посегнуваат по антибиотик. Кој е тој што може да ти каже дали треба да пиеш, без да те види?
... од 18 мај 2020 г., во Авицена лаб. се достапни 2 вида тестoви – молекуларни Real-Time RT-PCR тестови за детекција на вирусот од брис, имунолошки тестови од крв за квантитативно одредување на IgM+IgA и имунолошки тестови за одредување IgG антитела кон SARS-CоV-2,
 

AlternativeF

госпожата од втори
Член од
1 мај 2006
Мислења
4.830
Поени од реакции
7.574
... од 18 мај 2020 г., во Авицена лаб. се достапни 2 вида тестoви – молекуларни Real-Time RT-PCR тестови за детекција на вирусот од брис, имунолошки тестови од крв за квантитативно одредување на IgM+IgA и имунолошки тестови за одредување IgG антитела кон SARS-CоV-2,
Не мислиш дека е малку излишно да прашуваш со кој тест и да ги убедуваш дека е грипче кога во доба на пандемија луѓето кажуваат дека се тестирале и се позитивни на ковид?
Некој од мерак ќе пише овде дека е позитивен и ќе прашува кај да се јави за да се самоизолира? Од пуста желба да биде поинтересен на форум ќе си ги сподели стравовите дека не знае што да очекува? Од радост ќе опишува аносмија што трае со денови и е еден од најјасните симптоми на ковид ако има “обична настинка”?
Како наводен доктор (иако со секој нов ден со сè поголема резерва го пишувам ова), би требало да знаеш за опортунистички бактериски и габични инфекции кои доаѓаат заедно со вирусните и улогата на антибиотиците (понекогаш и антимикотоците) во превенција на истите.
Обично се трудам да ти го толерирам “докторството” ама веќе хипертензираш со прашањава.
Трк сега гуглај што значи ова и брзо брзо одговори ми со 15 сликички во 83 пасуса.
 
Член од
5 април 2010
Мислења
602
Поени од реакции
214
Не го наведов типот на тестот со оглед дека мислев дека по дифолт се знае.Тестот стандард ПЦР тест.Среќа сега што одма се прават иако е приватно еби му мајката али одма барем знаеш на што си.Јас пред 4 месеци и приватно и чекав недела дена за тест.Мене денеската матичната според алгоритамот дека имам температура одвај ми најде тест во четврток и тоа во Тетово иако сега не знам која би била поентата да го правам со оглед дека симптомите се очигледни и жена ми е позитивна.Малце ме загрижува температурата еве 3 ден али позитивно е што е во тендеција на намалување од вчера и саботата.Си стои на 37,3 и 37,5.Викам да не шкоди на организмот нешто еве 3 ден и затоа не знам дали ке треба некој антибиотик или само витамини.Жената само мирис и вкус а јас само температура.
Ако можеш тестирај се во случај да треба преглед на некое др место освем матична не би те примиле ако немаш тест, исто така за оправдување од работа подобро ќе ти биде да имаш на документ на што си. Крвна слика обаврзно направети си и двајцата и ако треба снимки на гради зависи како се чуствувате од таму ќе ви определат и терапија. Решението за неколку дена преку вибер ќе ви пратат, иначе се рачуна од денот кога сте добиле позитивен резултат. На преглед може да одите безразлика дали имате решени само треба да се најавите во полиција кпга искачате и кога ќе се вратите. Со лесно нека е.
 

Mr.Deni

Животна грешка си ми ти...
Член од
4 мај 2007
Мислења
3.496
Поени од реакции
2.619
Ако можеш тестирај се во случај да треба преглед на некое др место освем матична не би те примиле ако немаш тест, исто така за оправдување од работа подобро ќе ти биде да имаш на документ на што си. Крвна слика обаврзно направети си и двајцата и ако треба снимки на гради зависи како се чуствувате од таму ќе ви определат и терапија. Решението за неколку дена преку вибер ќе ви пратат, иначе се рачуна од денот кога сте добиле позитивен резултат. На преглед може да одите безразлика дали имате решени само треба да се најавите во полиција кпга искачате и кога ќе се вратите. Со лесно нека е.
Во Тетово имам закажано за во четврток уште жената пред да се тестира вчера така да не знам колку е паметна сега идејата да отидам до Тетово знаејќи дека сум 100 посто позитивен.Температура денес за среќа немам само главоболка а жената е само без мирис и вкус и матичната ни кажа дека освен витамини друга терапија не требало.Не ни се јавил сеуште никој од здраство за контакти и такви работи али и знаејќи каква е ситуацијата сега не се знае кој јаде кој пие.Дај боже да го поминеме со лесно и дека не сме направиле некоја поголема штета кон некого.
 
Член од
5 април 2010
Мислења
602
Поени од реакции
214
Во Тетово имам закажано за во четврток уште жената пред да се тестира вчера така да не знам колку е паметна сега идејата да отидам до Тетово знаејќи дека сум 100 посто позитивен.Температура денес за среќа немам само главоболка а жената е само без мирис и вкус и матичната ни кажа дека освен витамини друга терапија не требало.Не ни се јавил сеуште никој од здраство за контакти и такви работи али и знаејќи каква е ситуацијата сега не се знае кој јаде кој пие.Дај боже да го поминеме со лесно и дека не сме направиле некоја поголема штета кон некого.
Па за некој ден ќе ви јават прежногу заболени има. А за идење до тетово незнам што да ти кажам, ако можеш со сопствен пррвоз да отидеш и ако можеш да возиш, отиди. Ама нр ни мораш ти одлучи се. Одмарајте, пратете ситуација и ако има потреба отиде на доктор, пак ќе кажам и добрп да се чуствувате крвна слика направети си, чисто да си знаете каква е состојбата. Со лесно друже.
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.169
Поени од реакции
34.281
Официјално, позитивни сме сите. Кој сака нека честита.

За сега не е страшно, само што денес се чувствувам преморено и на моменти не можам да станам. Вчера имав повеќе енергија. Температура речиси цело време немам, на моменти до 37.2. И тоа е чудната работа, како и без температура може да те изремети.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom