Коронавирус (COVID-19) - Општа дискусија

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.410
Поени од реакции
79.357
Знае ли некој колку после заразување, заразениот може да заразува други?
 

Mr.Deni

Животна грешка си ми ти...
Член од
4 мај 2007
Мислења
3.499
Поени од реакции
2.625
Знае ли некој колку после заразување, заразениот може да заразува други?
На повеќето артикли кој ги имам прочитано најмногу викаат дека 2 дека пред покажување на симптоми и едно 5 дена мислам од првиот ден на симптомите си најзаразен за околината.Некој вика до 2 недели па дури имам читано дека до месец дена иако ова ми е многу сомнително.Ке помине година дена уште немаат некој баш конкретни информации и за ова прашање.
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.657
Поени од реакции
28.031
Vredi da se slusne doktorov , koj rabotel vo Fajzer.
Veli deka nitu edna naucna literatura ne pokazuva deka treba da ima vtor bran.
Zboruva i za netocnosta na testovite , kako i za T-kletkite za imunitet.

Edno strucno prassnje do ostanatata medicinskata fela:
Dali moze covek vo isto vreme da bide inficiran od dva ili povekje virusi so ist citotropizam?
Spored mene se raboti za princip na receptorska kompetitivnost.
No , istovremena ko-infekcija od rodovo razlicni virusi apsolutno e mozna.
Vo linkot podolu samo se dopira biologijata na "virusnata interferencija".
Se raboti za sofisticirana neverojatna organizacija na "praodbrana" , koja e razviena vo ednokletocnite i povekekletocnite organizmi milijardi godini PRED adaptivniot (specificen) imunitet , pred imunoloskiot sistem voopsto!
Imunoloskiot sistem e sozdaden za da go kontrolira i odrzuva integritetot na kompleksnite povekekletocni organizmi (osobeno razvien kaj cicaci!) ,
a NE za da se brani od virusi!
Vo segmentot na odbrana od mikroorganizmi , imunoloskiot sistem e NADGRADBA a ne e temel!
Mora da ja znaete imunologijata mnogu dobro za da zaklucite deka bezrbetnicite nemaat imunoloski sistem , a sepak im se sprotistavuvaat!
Kako duri i obicnite bakterii im se sprotistavuvaat na virusite?
Bidejki bakteriite imaat svoi virusi (bakteriofagi)?
Kako pandemiite na bakteriofagi ne gi ubivaat bakteriite?
Па ти си се спремил како кандидат за докторска дисертација а бараш одговори на прашања како божем членови на научно наставниот совет да се членовите на форумов.Ем све знаеш,ем прашуеш
 
H

HoT _iCe

Гостин
Знае ли некој колку после заразување, заразениот може да заразува други?
Чим покаже први симптоми не би требало да биде опасан, докторка ми мене кажа дека су критични први 3-4 дна. Проблем е пред да покажеш симптоми колко време га имаш у организам и колко штету ќе нанесеш.
Еве конкретно пример за колегу од кога се зарази, ја се зарази од њега едн дн пред он да покаже симптоми(температура), ја у среду работа сас њега, а тија што работава сас њега у четвртак док е имаја температуру, сви негативни.
Надам се од помош сам ти.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.440
Поени од реакции
22.794
Не се секирам јас оти кај нас барем нема да бидат задолжителни, секирај се кај вас како ќе биде оти двете вакцини што ќе ги зема вашата влада имаат нуспојави засега.

А за патување секогаш ќе може да се патува со негативен тест.
so negativen test ke se patuva dur ne se odobri vakcina potoa zapad ke bara vakcina za viza/vlez od vukojebini. za iselenicka viza sekogas se bara medicinski test koj vklicuva i lista na zadolzitelni vakcini. veke odamna se zbori i za medicinski pasos koj ke bide vmetnat vo cipot na samiot pasos, taka da prasanje na vreme e koga ke se implementira toa pogotovo za zemjite so loso zdrastvo koj se na listite so visok rizik. dobro e so ke imate mini sengen pa ke mozes u albanija i kosovo bez vakcina.

vo aus ne se obavezni vakcini. csl e ogromna pharma kompanija sto proizveduva vakcini za cel region.

sepak mislam deka e prasanje na vreme koga site ke mora da se vakcinirame ako vaka prodolzi. razlikata e sto ako veke mora da se primi vakcina jas 100 pati porado ke primam vakcina od AUS proizvodstvo nego vakcinata na gejts nameneta za crncite u afrika.
 
Член од
19 септември 2009
Мислења
5.081
Поени од реакции
4.932
Чим покаже први симптоми не би требало да биде опасан, докторка ми мене кажа дека су критични први 3-4 дна. Проблем е пред да покажеш симптоми колко време га имаш у организам и колко штету ќе нанесеш.
Еве конкретно пример за колегу од кога се зарази, ја се зарази од њега едн дн пред он да покаже симптоми(температура), ја у среду работа сас њега, а тија што работава сас њега у четвртак док е имаја температуру, сви негативни.
Надам се од помош сам ти.
Немора да значи, у мој случај никога не зарази пред и по, зарази гу девојкуми бш кд качи температуру тј дн она беше куде мене.
 
C

CoolIris

Гостин
The time from exposure to symptom onset (known as the incubation period) is thought to be three to 14 days, though symptoms typically appear within four or five days after exposure.

We know that a person with COVID-19 may be contagious 48 to 72 hours before starting to experience symptoms. Emerging research suggests that people may actually be.

If true, this strengthens the case for face masks, physical distancing, and contact tracing, all of which can help reduce the risk that someone who is infected but not yet experiencing symptoms may unknowingly infect others.

Периодот на инкубација е 2 - 14 дена, а инкубација е времето од експизицијата на вирусот па се до појавата на првите симптоми. Инфицираниот е најзаразен два три дена пред почетокот на симптомите, а знаејќи дека во просек истите се јавуваат после четвртиот односно петиот ден од ризичниот контакт, се наметнува прашањето како ние да знаеме дека сме заразни?
Не би знаеле, освен со позитивен тест секако, а правењето на истиот пред развивање на симптомите не е многу релевантно (освен, ако не станува збор за асимптоматски случаи). Сепак, сеуште не постојат цврсти докази дека по поминувањето на овој период и развојот на симптомите воопшто не си заразен за околината.

Оттука причината и потребата од носење маски во затворен простор и физичка дистанца на отворен простор.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.839
Поени од реакции
15.779
има ли сознание луѓе што прележале асимптоматски К19 како реагираат на сезонскиот грип ??
б.т.в., ако дојде до масовно вакцинирање за К19 дали ќе треба исто и за сезонски грип ??
 
C

CoolIris

Гостин
има ли сознание луѓе што прележале асимптоматски К19 како реагираат на сезонскиот грип ??
б.т.в., ако дојде до масовно вакцинирање за К19 дали ќе треба исто и за сезонски грип ??
Како организмот ќе реагира на вирусна инфекција е индивидуално и зависи пред се од имунитетот на заразениот. Сарс - ков - 2 и инфлуенца, се два различни вируси. Заендичко им е тоа што се респираторни, така што, знаејќи дека сарс - ков - 2, може да остави сериозни последици (зборам за оние со симптоми), претпоставувам дека доколку набргу потоа се инфицираат со инфлуенца, симптоматологијата би била потешка. Препорака е да се вакцинираат за грип.

За асимптоматските, не постои гаранција. Едноставно, зависи од имунитетот на човекот. Ама, повторно не е штета вакцина за грип.

Вакцината за грип ве штити од грип, но не и од Ковид - 19, затоа што, како што кажав, различни вируси. Оваа вакцина не е задолжителна, се препорачува за стари лица (над 65 години), бремени жени, хронично болни, здравствени работници, но секој има право доколку сака да си се вакцинира.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.839
Поени од реакции
15.779
Како организмот ќе реагира на вирусна инфекција е индивидуално и зависи пред се од имунитетот на заразениот. Сарс - ков - 2 и инфлуенца, се два различни вируси. Заендичко им е тоа што се респираторни, така што, знаејќи дека сарс - ков - 2, може да остави сериозни последици (зборам за оние со симптоми), претпоставувам дека доколку набргу потоа се инфицираат со инфлуенца, симптоматологијата би била потешка. Препорака е да се вакцинираат за грип.

За асимптоматските, не постои гаранција. Едноставно, зависи од имунитетот на човекот. Ама, повторно не е штета вакцина за грип.

Вакцината за грип ве штити од грип, но не и од Ковид - 19, затоа што, како што кажав, различни вируси. Оваа вакцина не е задолжителна, се препорачува за стари лица (над 65 години), бремени жени, хронично болни, здравствени работници, но секој има право доколку сака да си се вакцинира.
друго мислев, како ќе влијае на имунитетот ако се примат и двете вакцини ?? Дали има луѓе кој ги примиле и двете вакцини, башка што за грип има различни, зависи кој тип . А друга работа е што има луѓе на кој поодамно им забранил доктор вакцина од грип, еве мене...
се враќаме на основниот проблем, посебно на нашето БОСО здравство... се уште НЕМАМЕ клинички имунолози а и посебно сме слаби со дијагностичари од сите области...
Толку не можеа да донесат, ако треба и од странство некој клинички имунолог, па приваатно да работи.... се додека неуролози и други несоодветни доктори изигруваат имунолози, не ја бива работата
Автоматски споено мислење:

https://kajgana.com/srbija-ne-se-znae-kolku-mrtvi-ima-od-covid-19-se-zboruva-za-imunitet-na-stado

сегаа сакаат колективен имунитет, ама сакаат да се забави ширењето на вирусот ??? ...сакам да се онадувам ама да не ми влезе...
е па не може колективниот имунитет да се стекнува 2-3 години, тие првите што се заразиле пак ќе се заразат...
работата е народот да се замајува а бидејќи е Далеку до ефикасна вакцина...
каква ќе биде таа ефикасна вакцина која ќе дава подолг имунитет од прележување на болеста ???
Или ќе имаме комерцијални вакцини, што ќе треба да се примаат 2 пати годишно ???
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom