Коронавирус (COVID-19) - Општа дискусија

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.649
Поени од реакции
27.983
Земaјте си ги зa сигурни инфoрмaциите сaмo oд луѓе штo гo пoминaле вирусoв.Се другo е гoлa вoдa.Пoјмa немaaт ни штo ни кaкo,oд СЗO пa се дo рaзнo рaзни дoмaшни,бaлкaнски пa и светски "експерти"
 

Sussaro

Southern comfort, southern sun
Член од
27 декември 2005
Мислења
5.704
Поени од реакции
22.118

TrendS

Work Smart, Not Hard
Член од
14 декември 2018
Мислења
4.405
Поени од реакции
29.797
Jas ne veruvam na testovi , poima si nemaat za virusot , vie mislete kako sakate
Gotovo , respiratorot pod hitno da si go rezervira
Како не ти е срам да јадеш бурек за некој кој си има мака, има симптоми и чека резултат.....во случајот јас. Што народ живее на оваа планета, не ми е јасно.....да не ти дојде јајцето на газот па да те видам тогаш.
 
Последно уредено:
Член од
27 ноември 2007
Мислења
30.451
Поени од реакции
68.694
Како не ти е срам да јадеш бурек за некој кој си има мака, има симптоми и чека резултат.....во случајот јас. Што народ живее на оваа планета, не ми е јасно.....да не ти дојде јајцето на газот па да те видам тогаш.
Во глобала оние што глумат безгрижни на темава, имаат 0 пријатели, секако седат затворени дома, опасноста да се заразат е сведена на минимум. Гледаш штанцаат по 1000 постови во темава. Ко бајаги не следат и не се замараат, ама за се имаат реплика.
Затоа и се безгрижни.

За оние што прашуваа погоре за цените за приватно тестирање. Претходно беше 1500 денари, ама закажуваа за недела дена. За итно тестирање, си платив 3000 денари тогаш.
Сега ако не се лажам цените се 4000 и 6000 соодветно.

Малку информации од Австралија. Другкава конечно по 3 месеци најде начин да си оди од Македонија. Ама, живее во Мелбурн, а таму ги стокмија за големи карантини. Во државата Викторија (или регион, како и да ги викаат) има 500 активни случаи на 6 милиони луѓе. Какви се мерки им начукаа, аеродромите ги затворија. Да не збориме што само до Нов Зеланд смеат да излезат до крајот на 2020. Ние со 5000 активни, си цепаме, гајле немаме.
Она што се пресмеав беше дека се сомневаат дека голем удел во повторното ширење имале чуварите во хотелите во кои има задолжителен карантин од две недели за повратниците. Истите клецале типки кои биле во карантин и го рашириле вирусот :ROFLMAO::ROFLMAO::ROFLMAO:
 
S

ski

Гостин
Животот во РСМ е "све" само не е нормален, а ситуацијава е само под партиска контрола. Незнам за другиве, ама мене не успеаа да ме прелажат овие салонскиве политичари. Што очекуваш од добар дел од народов, најголемо достигнување во животот им се партискиве збиднувања низгодиниве -не се малце де. Толку да си помислиш дали тебе ти фали некој штраф или овие другиве се за никаде...
Иначе побезбедно е на гласање одколку во маркет или банка. Оние дишачи и пипкачи низ продавницине се поголем ризик него ли да одиш еден по еден на гласање. Е, сега ако се испоштоваш квалитетно со некои што не си ги видел уз пат то е друго.
Проблемот е едноставен,и двете големи партии се под комплетно влијание на олигархија/бизнис елитата од државава и иако секоја четврта/осма година се менја партијата на власт сепак и двете играат за ист тим олигархија.
Добар пример за тоа е Камчев колку иде државата надоле тој толку оди нагоре.
Деновиве ке си продолжи театарот со партиите,а народот ке забораи ко и обично како груевски успеа да побегне,како делото на бучко застаре,како предметот империја згасна али тоа е тоа они ке си тераат театар а народот ке го купи тоа ко увек.


Дали некој ке се зарази или нема да се зарази во процесот на гласање и покрај запазените мерки од дик не може да гарантира ни МЗ ни дик бидејки и самите научници секој ден излагаат со нови истражувања за нови сознанија за начин на пренос на вирусов. Проблематично со избориве во вакво време е што повозрасните лица/пензионерите се оние кои се најголемиот дел од народ кои редовно идат на гласање а тие се и најризични.
Денес читам 200+ научници од 30+ држави испратиле до СЗО барање да се променат препораките кои се даваат за заштита од ковид.
Според нивни истражувања вирусот опстојува во воздухот неколку часа и со мала количина од корона19 аеросоли е можно инфицирање.Значи се пренесува и преку воздух а не само преку ситни капки од заболено лице што е и логично бидејки не би дошле до овие бројки на инфицирани во светот 11.5мил. и покрај сите мерки.
 

JB00F

DDoS
Член од
21 јануари 2014
Мислења
3.411
Поени од реакции
2.753
Проблемот е едноставен,и двете големи партии се под комплетно влијание на олигархија/бизнис елитата од државава и иако секоја четврта/осма година се менја партијата на власт сепак и двете играат за ист тим олигархија.
Добар пример за тоа е Камчев колку иде државата надоле тој толку оди нагоре.
Деновиве ке си продолжи театарот со партиите,а народот ке забораи ко и обично како груевски успеа да побегне,како делото на бучко застаре,како предметот империја згасна али тоа е тоа они ке си тераат театар а народот ке го купи тоа ко увек.


Дали некој ке се зарази или нема да се зарази во процесот на гласање и покрај запазените мерки од дик не може да гарантира ни МЗ ни дик бидејки и самите научници секој ден излагаат со нови истражувања за нови сознанија за начин на пренос на вирусов. Проблематично со избориве во вакво време е што повозрасните лица/пензионерите се оние кои се најголемиот дел од народ кои редовно идат на гласање а тие се и најризични.
Денес читам 200+ научници од 30+ држави испратиле до СЗО барање да се променат препораките кои се даваат за заштита од ковид.
Според нивни истражувања вирусот опстојува во воздухот неколку часа и со мала количина од корона19 аеросоли е можно инфицирање.Значи се пренесува и преку воздух а не само преку ситни капки од заболено лице што е и логично бидејки не би дошле до овие бројки на инфицирани во светот 11.5мил. и покрај сите мерки.
Епа ај да не дишиме веќе ако е така. Да не ме разберете погрешно, ама што к*р веќе да се прави. Тоа маски неможеш да ги натераш да носат, сега демек до аеросолите кои биле во воздухот подолго ни дојде.

И медиумиве и научнициве веќе претераа, само да има нешто да се пише и да се труби по вести а воопшто не го решава проблемот..
 
Член од
5 март 2018
Мислења
15.144
Поени од реакции
16.658
Проблемот е едноставен,и двете големи партии се под комплетно влијание на олигархија/бизнис елитата од државава и иако секоја четврта/осма година се менја партијата на власт сепак и двете играат за ист тим олигархија.
Добар пример за тоа е Камчев колку иде државата надоле тој толку оди нагоре.
Деновиве ке си продолжи театарот со партиите,а народот ке забораи ко и обично како груевски успеа да побегне,како делото на бучко застаре,како предметот империја згасна али тоа е тоа они ке си тераат театар а народот ке го купи тоа ко увек.


Дали некој ке се зарази или нема да се зарази во процесот на гласање и покрај запазените мерки од дик не може да гарантира ни МЗ ни дик бидејки и самите научници секој ден излагаат со нови истражувања за нови сознанија за начин на пренос на вирусов. Проблематично со избориве во вакво време е што повозрасните лица/пензионерите се оние кои се најголемиот дел од народ кои редовно идат на гласање а тие се и најризични.
Денес читам 200+ научници од 30+ држави испратиле до СЗО барање да се променат препораките кои се даваат за заштита од ковид.
Според нивни истражувања вирусот опстојува во воздухот неколку часа и со мала количина од корона19 аеросоли е можно инфицирање.Значи се пренесува и преку воздух а не само преку ситни капки од заболено лице што е и логично бидејки не би дошле до овие бројки на инфицирани во светот 11.5мил. и покрај сите мерки.
Не ме сфаќај погрешно ама како можи да се заразам на гласање ако си одам ете со ракавици си заокружам бројчето излегувам, ги фрлам ракавиците, си правам дезинфекција на рацете пак за секој случај.
Во маркет имаш поголема шанса да се заразиш, се повеќе гледам дека нњ се почитуваат мерките во локалните маркети, ни маски се носат ниту дистанца се почитува, за кафани и кафичи да не правам муабет, знаеме хигиената на кое ниво ни е таму.

И не, не одам на гласање од х причини а не од страв дека ќе се заразам, да не ме сфатите погрешно :)
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.791
Поени од реакции
21.199
Во глобала оние што глумат безгрижни на темава, имаат 0 пријатели, секако седат затворени дома, опасноста да се заразат е сведена на минимум. Гледаш штанцаат по 1000 постови во темава. Ко бајаги не следат и не се замараат, ама за се имаат реплика.
Затоа и се безгрижни.
Aman be so kaza.
Sakas da se smenime na edna nedela barem. Jas ke krevam paniki, ke kubam kosi i ke go cekam sudniot den koga site ke umrime a ti rabotija mojata rabota.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.813
Поени од реакции
15.735
Не ме сфаќај погрешно ама како можи да се заразам на гласање ако си одам ете со ракавици си заокружам бројчето излегувам, ги фрлам ракавиците, си правам дезинфекција на рацете пак за секој случај.
Во маркет имаш поголема шанса да се заразиш, се повеќе гледам дека нњ се почитуваат мерките во локалните маркети, ни маски се носат ниту дистанца се почитува, за кафани и кафичи да не правам муабет, знаеме хигиената на кое ниво ни е таму.

И не, не одам на гласање од х причини а не од страв дека ќе се заразам, да не ме сфатите погрешно :)
не се почитува дистанца, тоа е заедно со влегување преку ред...сега плаќам у пиљарата, доаѓа госпоѓата без маска и се начукува , вика ја забраив маската...па чекај да завршам, после ако те прима продавачката без маска влези, а јас таа продавница ќе ја множам со НУЛА... пред 2 месеци во Стокомак стоеше човек на врата, сега внатре абер нема од дистанца почитување...
зошто не влезат ВО ПРОДАВНИЦИ санитарни редари ама со бамбус стапчиња па УДРИ... не бива друго за ова стока од народ..
А треба и КАЗНИ за банки и други...еве понеделнички, ама околу пладне, хаос по банкоматите на НЛБ, дали пари нема дали некоја системска грешка, општо неработење... ми требаше кеш за да уплатам уплатници што не може ОНЛИНЕ, па морам да барам банкомат од друга банка... а народ како ци**ни на кисело млеко си чека да подигне пари на шалтер...
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.186
Поени од реакции
18.000
Она што се пресмеав беше дека се сомневаат дека голем удел во повторното ширење имале чуварите во хотелите во кои има задолжителен карантин од две недели за повратниците. Истите клецале типки кои биле во карантин и го рашириле вирусот :ROFLMAO::ROFLMAO::ROFLMAO:
Грешно си слушнал само од Ифтари било, сега ќе ти кажат @пунтер и @Beric Dondarrion
 
Член од
7 јануари 2015
Мислења
916
Поени од реакции
594
Проблемот е едноставен,и двете големи партии се под комплетно влијание на олигархија/бизнис елитата од државава и иако секоја четврта/осма година се менја партијата на власт сепак и двете играат за ист тим олигархија.
Добар пример за тоа е Камчев колку иде државата надоле тој толку оди нагоре.
Деновиве ке си продолжи театарот со партиите,а народот ке забораи ко и обично како груевски успеа да побегне,како делото на бучко застаре,како предметот империја згасна али тоа е тоа они ке си тераат театар а народот ке го купи тоа ко увек.


Дали некој ке се зарази или нема да се зарази во процесот на гласање и покрај запазените мерки од дик не може да гарантира ни МЗ ни дик бидејки и самите научници секој ден излагаат со нови истражувања за нови сознанија за начин на пренос на вирусов. Проблематично со избориве во вакво време е што повозрасните лица/пензионерите се оние кои се најголемиот дел од народ кои редовно идат на гласање а тие се и најризични.
Денес читам 200+ научници од 30+ држави испратиле до СЗО барање да се променат препораките кои се даваат за заштита од ковид.
Според нивни истражувања вирусот опстојува во воздухот неколку часа и со мала количина од корона19 аеросоли е можно инфицирање.Значи се пренесува и преку воздух а не само преку ситни капки од заболено лице што е и логично бидејки не би дошле до овие бројки на инфицирани во светот 11.5мил. и покрај сите мерки.
Не верувам дека преку воздух се заразува. Да беше така сите касиерки ќе беа болни. Само со моабетење еден до друг, на иста маса се пренесува вирусот

Sent from my YAL-L21 using Tapatalk
 
Член од
27 ноември 2007
Мислења
30.451
Поени од реакции
68.694
Aman be so kaza.
Sakas da se smenime na edna nedela barem. Jas ke krevam paniki, ke kubam kosi i ke go cekam sudniot den koga site ke umrime a ti rabotija mojata rabota.
Не знам, грешна претстава имаш за луѓето што се сериозни на темава.
Нормално си функционирам. Откако се тргнаа мерките, скоро секој ден сум излезен навечер (90% на отворено, ама сум бил неколку пати и до ресторан или кафулињава), а на работа одиме преку еден ден, другите од дома. Четири пати бев надвор од Скопје на викенд, се возев и со воз :D Тоа не ме спречува да се пазам колку можам, но и да бидам свесен дека секаде може да се заразам. И уште понормално, да бидам загрижрн ако се заболам, особено што имам родители пензионери, со дополнителни ризични болести.
Не се пресмевам на болеста, затоа што имам познаници со починати роднини, како и познаници кои ја прележаа со најразлични симптоми. Дел од овие што го дрват на темава, барем ги знаеме дека се поим за антисоцијала. И јас на нивно место, со мал број на контакти и седење дома, воопшто не би бил загрижен за вирусот.
Нема никаква поента и причина таквите да тераат мајтап со дечкото кој си има мака и е под стрес чекајќи резултати.
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.195
Поени од реакции
21.347
Наградно прашање-Пронајдете 1 (една) жена на сликава. Наградата е пакет Скопско или Даб по избор.
Ова го имам видено само на протести против Асад во Сирија од страна на опозиционата Ал Каеда.
Aj pa i ti, sto ke se macat po miting mazite ke im kazat kak oda glasaat i sto da zaokruzat.
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
4.888
Поени од реакции
7.267
Не знам, грешна претстава имаш за луѓето што се сериозни на темава.
Нормално си функционирам. Откако се тргнаа мерките, скоро секој ден сум излезен навечер (90% на отворено, ама сум бил неколку пати и до ресторан или кафулињава), а на работа одиме преку еден ден, другите од дома. Четири пати бев надвор од Скопје на викенд, се возев и со воз :D Тоа не ме спречува да се пазам колку можам, но и да бидам свесен дека секаде може да се заразам. И уште понормално, да бидам загрижрн ако се заболам, особено што имам родители пензионери, со дополнителни ризични болести.
Не се пресмевам на болеста, затоа што имам познаници со починати роднини, како и познаници кои ја прележаа со најразлични симптоми. Дел од овие што го дрват на темава, барем ги знаеме дека се поим за антисоцијала. И јас на нивно место, со мал број на контакти и седење дома, воопшто не би бил загрижен за вирусот.
Нема никаква поента и причина таквите да тераат мајтап со дечкото кој си има мака и е под стрес чекајќи резултати.
Јас не сфатив од кои си ти ... регистриран во 2007, со ц.ц. 27.000 постови, кажуваш загрижен за своите, ама цело време надвор, не и се смееш на болеста, ама многу многу не те ни секира, штом толку се изложуваш на ризик, имаш детални информации за другите. Испаѓа работава ко поповите, не ме глеј што правам, слушај што ти зборувам :D
Дечкото имал мака со температура 38,2ц (нормално жените ќе си тераат мајтап за мажите, а кренеле малку температура, се однесувале како крај светот) , грлцето малку го здоболело, глава ужасно го болело (ама маската 24/7 на него).
Нормално ќе е негативен резултатот, бидејќи нема шанси со такво внимавање некаде да се изложел.

Aj pa i ti, sto ke se macat po miting mazite ke im kazat kak oda glasaat i sto da zaokruzat.
Лошо ли е тоа, како да се потсмеваш ми делува :cautious: ...
Нели имаме опасен вирус, зашто да ги носат жените и да ги изложуваат на опасност, како што го прават другите, или за време на избори, вирусот не функционира, слично со вечерните полициски часови :toe:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom