Коронавирус (COVID-19) - Општа дискусија

Член од
17 август 2011
Мислења
9.809
Поени од реакции
17.598
Тоа се само статистички ризици. Нема ништо лошо да поработат на здравјето луѓето коа е се поизвесно дека ќе го фатат сите. Друго чаре нема.
Дечково поише изглеа набилдан, али ете кај сите се спомиња дебелината.
 

Mr.Deni

Животна грешка си ми ти...
Член од
4 мај 2007
Мислења
3.499
Поени од реакции
2.625
Дефинирајте дебел. Еве го дечкото, Зекири споделил.
Прегледај го приврзокот 272418

Ако ова е дебело, наебавме.
Ова сакав и јас да го постирам.Ако ова е некаква дефиниција за дебелина значи тогаш 80 посто од мои врсници 35 годишни и слично сме го наебале ако имаме едно 10 кила плус.

Не знам зошто али премногу наивно им е ова оправдување демек ако немал некоја хронична болест а имал некое кило плус одма еј умрел поради дебелината.Поверојатно ми е дека му се јавила некоја цитокинска бура кога самиот имунитет се убива самиот себеси или ништо чудно и да имало грешки и каснење во лекувањето.Али да се вадат само на дебелината ми е некако тешко за верување.
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.657
Поени од реакции
28.035
Ова сакав и јас да го постирам.Ако ова е некаква дефиниција за дебелина значи тогаш 80 посто од мои врсници 35 годишни и слично сме го наебале ако имаме едно 10 кила плус.

Не знам зошто али премногу наивно им е ова оправдување демек ако немал некоја хронична болест а имал некое кило плус одма еј умрел поради дебелината.Поверојатно ми е дека му се јавила некоја цитокинска бура кога самиот имунитет се убива самиот себеси или ништо чудно и да имало грешки и каснење во лекувањето.Али да се вадат само на дебелината ми е некако тешко за верување.
Јaс ке се тестирaм вo пoнеделник,имaм нештo испoд 130 кг мoментaлнo a висoк сум 185см,пушaм 2 кутии цигaри дневнo сo 15 гoлеми стрoгo турски кaфињa,јaдaм еднaш дневнo пo 2 пици или 3 хaмбургери,спијaм едвaј пo 4-5 сaaти пa некa бидaм репер oкoлу дебелинaтa aкo испaднaм пoзитивен.Немaм вкус и мирис веќе 10 денa,имaв бoлку вo грлo и пo телoтo некoлку денa.Пијaм aмoксиклaв oд пред некoлку денa,4 грaмa витaмин ц и oгрoмни дoзи нa мaгнезиум.
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
17.798
Поени од реакции
9.569
Јaс ке се тестирaм вo пoнеделник,имaм нештo испoд 130 кг мoментaлнo a висoк сум 185см,пушaм 2 кутии цигaри дневнo сo 15 гoлеми стрoгo турски кaфињa,јaдaм еднaш дневнo пo 2 пици или 3 хaмбургери,спијaм едвaј пo 4-5 сaaти пa некa бидaм репер oкoлу дебелинaтa.Немaм вкус и мирис веќе 10 денa,имaв бoлку вo грлo и пo телoтo некoлку денa.Пијaм aмoксиклaв oд пред некoлку денa,4 грaмa витaмин ц и oгрoмни дoзи нa мaгнезиум.
Abe ti lud li si?
 
Член од
20 април 2012
Мислења
3.678
Поени од реакции
9.689
Abe eve gledam, vie sto cela prolet i leto pievte smuti od krastajci, kisnevte po teretani i tamu si gi ebavavte greojte po nekoj ridista i planini i bonus na pikavec nemate stapnato ne pak cigara da zapalite, top ne ve bie ne pak korona. Neznam so placite celo vreme. Ili za babite i dedovcite od 100 + godini vi e.
Abe ajde...
Автоматски споено мислење:


Koj be cel svet? Holivud? Amerika i tuk i tamu ne e cel svet. Ne e ni pola. Ne e ni tretina.
Inaku neznam oti ne sadat drugo. Valjda takva e zemjata, ne virej nisto drugo na taa zemja. Mozi im se isplakja.
Ti so sadis na primer? Od sto imas najpovekje kjar?
Автоматски споено мислење:


Ti be edno vreme ne lupna nesto so soobrakjajkite i brojot na pocinati ili te imam pomesano so nekoj?
Ako bese ti kako uspea toa da go procesiras so umot, pa uste i da zaklucis deka vredi da se postira tuka.
Ete neznam :toe:
Џони колку сакаш пуши ич qr не ме боли то е твој проблем.Само немој да им пречиш на другите.Излегувам од погон после 8 саати работа и место свеж воздух да вдишам ето ги пушачиве се расчадиле на секаде.Е.ати пациентите.
 
D

Deleted member 12196

Гостин

Да се надополнам само некни што зборев, дека за своето здравје сме свесни колку и мравојад што е свесен за околината во која делува. Оваа не сакала да оди на лекар за циста од 100 кила, страв и било, вие сакате да одат луѓе еднаш годишно на прегледи...
Залудно кон крај на јануари направив контрола (здрав како дрен), во средината на февруари под сирени ме однесоа директно на операциона маса. Јас ли одеднаш пропаднав или здравството е пропаднато? Слободно можеа да пишат дека сум починал (ако задоцневме уште саат-два) од корона (немаше тогаш корона), без други пропратни болести.
Не знам друже.

Кајганџииве имаат многу стории за споделување, ама не сакаат да семешаат во темава. Ете има случај каде што дечко под 30 години од асимптоматски случај за 4 дена почнува да се гуши и директно е ставен на вентилација.
Ете дебел бил, излезе дека сите млади што починаа, беа дебелки ...
Факт е дека не се прави обдукција. Починатиот можеби имал неколку потешки болести, ама не одел на лекар, не е во евиденција. Кога ќе изјават дека немал други болести тоа е гледање на грав.
 
Член од
17 јануари 2019
Мислења
3.315
Поени од реакции
7.451
Не знам дали е споделено ова тука ама практично се вели дека зависи колку сме изложени на вирусот така ќе ја поминеме и болеста, ако влезеш на инфективно без маска и некој со корона ти се искашла најверојатно и ти ќе го јадеш и ќе завршиш во болница на кислород...

Ако носиш маска и се изложиш на вирусот на кратко во продавница на пример, големи се шансите да го прележиш без симптоми или многу лесно како во многу случаи...

Затоа умираат и млади луѓе бидејќи се мешаат многу и тоа во затворени простории па најверојатно биле повеќе изложени на вирусот.

 
Член од
22 март 2019
Мислења
233
Поени од реакции
551
@Наќо Скопски

Не знам дали си сериозен ама имам познаник 40 год исто толку голема килажа фати ковид, дома жена му исто 110+ кила двајцата репер за нездрав живот и исхрана, мајка му 60+ год дијабетичар еден куп коморбидитети има грип стандардно ја фаќа годишно со пневмонија не може со месеци да се опорави.

Значи сите ја прележаа, не стигнаа до болница...од друга страна стрина 50 годишна здрава права непушач сосема нормална тежина за нејзини години без коморбидитети почина за три дена во болница откако нагло и се влоши состојбата на домашно лекување.

Не можеш да најдеш логика кај оваа болест... животна лотарија ти е ова, само останува колку толку да внимаваш ама се помирив дека не само јас сите ке ја фатат порано или подоцна.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.842
Поени од реакции
15.780


после оваа фронтовска борба со К19, навистина ќе треба таму во Полска да забранат контрацепција и абортус...
 

Mr.Deni

Животна грешка си ми ти...
Член од
4 мај 2007
Мислења
3.499
Поени од реакции
2.625
Јaс ке се тестирaм вo пoнеделник,имaм нештo испoд 130 кг мoментaлнo a висoк сум 185см,пушaм 2 кутии цигaри дневнo сo 15 гoлеми стрoгo турски кaфињa,јaдaм еднaш дневнo пo 2 пици или 3 хaмбургери,спијaм едвaј пo 4-5 сaaти пa некa бидaм репер oкoлу дебелинaтa aкo испaднaм пoзитивен.Немaм вкус и мирис веќе 10 денa,имaв бoлку вo грлo и пo телoтo некoлку денa.Пијaм aмoксиклaв oд пред некoлку денa,4 грaмa витaмин ц и oгрoмни дoзи нa мaгнезиум.

Да си ми жив и здрав и со лесно нека е,како и да ти испадне тестот нормално дај боже да си негативен.Чим поминале 10дена што и да е на крај треба да е :)

Sent from my SM-J320FN using Tapatalk 2
 

Makaron

КЕН ЛИИИИ лиду дибу даут јууууууу !!!!
Член од
16 јули 2014
Мислења
7.612
Поени од реакции
11.739
Веќе стана јасно дека вирусов не бира, млади, стари, дебели, слаби, спортисти.
Како ќе ти се погоди.

Решение не е дистанца, полициски, карантин, маска, решение е вакцина.
Ништо друго, затоа молете се побрзо да ја пуштат во оптек.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom