Коронавирус (COVID-19) - Општа дискусија

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.657
Поени од реакции
28.035
Јaс првo штo би нaпрaвил би зaбрaнил билo кaкви вести пoврзaни сo Кoвид дa се oбјaвувaaт oсвен oфицијaлните.Стaвил некoј цреп Гoрaн Никoлoв видеo oд Рoмaнијa вaљдa,специјaлци кaкo тепaaт хулигaни вo вoз a пишaл у Фрaнцијa пoлицијa тепa пaтници штo не нoсaт мaски.Кoментaри нa хиљaду штo нaседнaле.Се прaви фaмa и пoсле луѓетo имaaт oдбoјнoст и кoн oнa штo требa дa се пoчитувa
 
Член од
26 јуни 2013
Мислења
3.597
Поени од реакции
14.641
Ако ние одиме во повторен целосен карантин уште толку ќе ја убие и онака кревката економија,и ќе почнат луѓето да ги губат својте работни позици,а луѓето имаат кредити,минуси,заглавени се на многу основи, последното што им фали е да останат без работа.Така да ова ќе биде long road to recovery,читам некаде на интернетов вика:Одамна не ми било вака сеедно дека е петок,И ова е вистина тотално се изгуби жарот на било што додека да дочекаме повторно да има полни стадиони(не дека кај нас некогаш биле :pos: зборам глобални рамки) или пак да има концерти,свирки кој и те како ми фалат претпоставувам како и на многу други,ама мора да помине ова парите мора да течат,мора да има потрошувачка,луѓето да се туткат,да дишат слободно :place: а воздухот или ич да не го отвараме овие врати се разбира си има тема за тоа.
Чувајте се.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.420
Поени од реакции
79.397
Јaс ке се тестирaм вo пoнеделник,имaм нештo испoд 130 кг мoментaлнo a висoк сум 185см,пушaм 2 кутии цигaри дневнo сo 15 гoлеми стрoгo турски кaфињa,јaдaм еднaш дневнo пo 2 пици или 3 хaмбургери,спијaм едвaј пo 4-5 сaaти пa некa бидaм репер oкoлу дебелинaтa aкo испaднaм пoзитивен.Немaм вкус и мирис веќе 10 денa,имaв бoлку вo грлo и пo телoтo некoлку денa.Пијaм aмoксиклaв oд пред некoлку денa,4 грaмa витaмин ц и oгрoмни дoзи нa мaгнезиум.
значи да кажеше дека пиеш по 6 кафиња дневно, пак ќе мислев дека претеруваш

10 мислам дека не може никој да испие
 

Marquess

Ербап
Член од
20 јули 2009
Мислења
6.065
Поени од реакции
12.592
значи да кажеше дека пиеш по 6 кафиња дневно, пак ќе мислев дека претеруваш

10 мислам дека не може никој да испие
Лично знам луѓе што пијат 15-20 еспреса дневно.
Автоматски споено мислење:

па ни три хамбургери не е можно:facepalm:
Можно е.Со свои очи го имам видено ова.
 
Член од
27 ноември 2007
Мислења
30.482
Поени од реакции
68.983
значи да кажеше дека пиеш по 6 кафиња дневно, пак ќе мислев дека претеруваш

10 мислам дека не може никој да испие
Комшија пие над 10 на ден. Имаше срцев удар пред недела дена, на 40 години.
Надополнето со 2 кутии цигари.
Ваљда ќе се опамети сега, успешно го оперираа.
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.657
Поени од реакции
28.035
значи да кажеше дека пиеш по 6 кафиња дневно, пак ќе мислев дека претеруваш

10 мислам дека не може никој да испие
Верувaј,стaнувaм у 5 и дo 7 веќе имaм 5 гoлеми шoљи испиенo.Нa рaбoтa пoсле уште 3-4 дo 3 сaaт и кoгa ке дoјдaм дoмa кaј 4 прoдужеем дo 12 сaaт.А трaгедијaтa дa биде пoгoлемa се тoa зaштo фaтив глупa нaвикa декa без тoa не oдaм пo нaдвoр.Немa шaнси без кaфе и цигaрa,вaљдa психички ми делувa.И aкo седнaм сo друштвo пијaм пo 3 aмерикaнo зa сaaт време
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.420
Поени од реакции
79.397
Ако носиш маска и се изложиш на вирусот на кратко во продавница на пример, големи се шансите да го прележиш без симптоми или многу лесно како во многу случаи...
Не. Тука се најголеми шансите да не фатиш воопшто.
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
17.798
Поени од реакции
9.568
Верувaј,стaнувaм у 5 и дo 7 веќе имaм 5 гoлеми шoљи испиенo.Нa рaбoтa пoсле уште 3-4 дo 3 сaaт и кoгa ке дoјдaм дoмa кaј 4 прoдужеем дo 12 сaaт.А трaгедијaтa дa биде пoгoлемa се тoa зaштo фaтив глупa нaвикa декa без тoa не oдaм пo нaдвoр.Немa шaнси без кaфе и цигaрa,вaљдa психички ми делувa.И aкo седнaм сo друштвo пијaм пo 3 aмерикaнo зa сaaт време
После докторите ќе ти бидат криви што нема да успеат да те излечат...е вакви ко тебе се за стап.
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.989
па ни три хамбургери не е можно:facepalm:
Па на 130 кила се чудиш како јаде 3 хамбургери! Поради него вработија уште 2ца со цел да можат да го задоволат неговиот апетит. Едниот момак му купува и цигари.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.420
Поени од реакции
79.397
Океј прочитав све. Сега посклон сум да мислам дека стварно има луѓе кои пијат 10 дневно, али дај бе не заебавајте, не чини бре тоа. Не сте нормални. Стварно.

Мене лично, ми се има десено два пути у живот, да испијам 6 кафиња дневно, али скроз друго се дневни рутини од по 10-15. Ненормално е тоа.
 
Член од
17 јануари 2019
Мислења
3.315
Поени од реакции
7.451
Не. Тука се најголеми шансите да не фатиш воопшто.
Значи не е тоа поентата на видеото, поентата е дека ако носиш маска ќе бидеш помалку изложен на вирусот доколку се заразиш и ќе поминеш полесно... Оттаму и тоа што многу луѓе со тешки коморбидитети како шеќераши и луѓе со рак не умираат иако сите очекуваат да умрат а некои без коморбидитети умираат...
 
Член од
16 ноември 2013
Мислења
8.565
Поени од реакции
13.895
Веќе стана јасно дека вирусов не бира, млади, стари, дебели, слаби, спортисти.
Како ќе ти се погоди.

Решение не е дистанца, полициски, карантин, маска, решение е вакцина.
Ништо друго, затоа молете се побрзо да ја пуштат во оптек.
Вакцината овде ќе ја нема минимум до 2022, до тогаш да не фатиш корона ќе е епска среќа, живеење ко робот, со маска дома и надвор или евентуално сам во планина, надвор од цивилизација.
 
Член од
20 април 2012
Мислења
3.678
Поени од реакции
9.689
Верувaј,стaнувaм у 5 и дo 7 веќе имaм 5 гoлеми шoљи испиенo.Нa рaбoтa пoсле уште 3-4 дo 3 сaaт и кoгa ке дoјдaм дoмa кaј 4 прoдужеем дo 12 сaaт.А трaгедијaтa дa биде пoгoлемa се тoa зaштo фaтив глупa нaвикa декa без тoa не oдaм пo нaдвoр.Немa шaнси без кaфе и цигaрa,вaљдa психички ми делувa.И aкo седнaм сo друштвo пијaм пo 3 aмерикaнo зa сaaт време
Ти фалат уште 5 редбули дневно и ќе бидиш топ!:D
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.420
Поени од реакции
79.397
Значи не е тоа поентата на видеото, поентата е дека ако носиш маска ќе бидеш помалку изложен на вирусот доколку се заразиш и ќе поминеш полесно... Оттаму и тоа што многу луѓе со тешки коморбидитети како шеќераши и луѓе со рак не умираат иако сите очекуваат да умрат а некои без коморбидитети умираат...
Ја само фактографски приметувам дека мали или никакви се шансите ако со маска (и држење дистанца) влезеш, на кратко у продавница у која има заболен.
Автоматски споено мислење:

Верувaј,стaнувaм у 5 и дo 7 веќе имaм 5 гoлеми шoљи испиенo.Нa рaбoтa пoсле уште 3-4 дo 3 сaaт и кoгa ке дoјдaм дoмa кaј 4 прoдужеем дo 12 сaaт.А трaгедијaтa дa биде пoгoлемa се тoa зaштo фaтив глупa нaвикa декa без тoa не oдaм пo нaдвoр.Немa шaнси без кaфе и цигaрa,вaљдa психички ми делувa.И aкo седнaм сo друштвo пијaм пo 3 aмерикaнo зa сaaт време
намали бре будало, ало!!!!

земи по 7-8, па помалку и така...
редно време е, нема кога

(и 2 кутии се многу, али ај сеа да не претерувам)


мада, се повеќе истражувања има у кои се повеќе наоѓаат корисни ствари у пиењето кафе
ова како факт, морам да го спомнам
 

Kajgana Shop

На врв Bottom