Коронавирус (COVID-19) - Општа дискусија

Marquess

Ербап
Член од
20 јули 2009
Мислења
6.056
Поени од реакции
12.537
Целта на строгиот карантин е да падната бројките на едноцифрена или максимум двоцифрена бројка во првите 2-3 десетки со што можеш да кластеризираш и да ги следиш, сега сме вон секаква контрола, со ова темпо на крај од Декември ќе имаме по 3000 дневно.

Кога веќе ја спомна Австралија, земја со 25 милиони кои најчесто се распореени во главните градови и имаш милионски центри со по 3-5 милиони жители во моментот има по 15 нови на ден и се на се 1430 активни случаи.

Во моментов Северна Недојдија има 8700 активни случаи, 870 на дневно ниво на население од помалку од 2 милиони жители и ниту еден град со повеќе од 700к жители.
Викаш слични сме со нив и тие тешко се справиле, а ние сме на прав пат?

Се знае како треба, ама ние не практикуваме. Заклучуваш све живо и диво месец до два со екстемни мерки пиле да не смее да прелета, симнуваш бројки како што ти кажав на по 10-30 души на ден и после тестираш турбо се што е во било каков контакт со некој сумлив.
Ако некој скрие контакт менуваш закони за ектремни казни (неколку илјади евра), даваш слободно броеви да пријават комшии (легитимно кодошење) ако виделе да шета некој од тие што се во изолација и ќе видиш дали бројките ќе паднат или не.

Требаше да бидеме пример за справување, една рака луѓе сме и можевме да испливаме низ целата криза со минимална штета, практично дури со паметна игра и со корист, ама со вакви дрва што не ги интересира ништо освен местење на тендери и дневно политичко препукување ќе бидеме пример за земја што најлошо се справила со целата криза.
На пола територија од државава немаш никаква контрола,динар немаш у буџет,задолжен како држава до коска и ти зборуваш за строг карантин од месец дена?

Па и подоле кажуваш кој детски размислувал...
Баш твоево е како мали џокица замишља свет.

Sent from my SM-G975U using Tapatalk
 
Член од
27 ноември 2007
Мислења
30.451
Поени од реакции
68.693

Во кратки црти раскажано каква голгота те чека ако не дај боже некој близок го закачи гадно вирусот.

И порано исто така луѓе умираа, ама никогаш ниту една болест не направила ваков дар мар во здравствениот систем, гледано од било кое поле (искористеност на капацитети, немање доволен персонал, а веќе инеможност на сите да се пружи помош и да се извести семејството).

Не е само кај нас проблемот. Видете ги Чешка и Полска во каков хаос се. Омилената Словенија имаше над 1700 случаи вчера (океј, прават и многу повеќе тестови), но и 23 починати во еден ден. Имаат и повеќе хоспитализирани од нас.

Едит: Еве инфо и за пациентот кој наводно го измислив во претходните постови. Уствари сите ние сме дел од заверата, переме мозоци. Кај дечкото (не бил момче, ете со дечко ќе ги викам оние над 30) единствен проблем била дебелината. За да има поефикасна борба со вирусот, мора матичните да се поангажирани. Не може на некого цела недела да му е лошо и да не земеш да го прегледаш лично. Ваљда не е дека толку нагло настануваат промените. Нагли се, ама од моментот кога е видлив проблемот, што не значи дека ситуацијата не била лоша од претходно. Земале учат за доктори, станале матични и сега како пички се кријат. Таа мојата 8 месеци не прима пациенти, само рецепти остава на надворешната ограда. Срамота. Што курац учеле за доктори ако им е страв од болести? Ко војник да кидне пред војна, во ист кош ги ставам. Сам си ја бираш професијата, работи ја правилно и кога ќе загусти, особено што си одбрал витална професија.
 
Последно уредено:

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.656
Поени од реакции
34.947
На пола територија од државава немаш никаква контрола,динар немаш у буџет,задолжен како држава до коска и ти зборуваш за строг карантин од месец дена?

Па и подоле кажуваш кој детски размислувал...
Баш твоево е како мали џокица замишља свет.

Sent from my SM-G975U using Tapatalk
Никогаш нема ни да има контрола ако не пробаме да има, поарно да ја немаме таа територија во територијата на државата отколку цел живот да кукаме дека немаме контрола.
Јас ти се обложувам дека таков карантин ќе има помала штета, отколку ова што се случува сега. Повеќе од пола од фирмите работат со пола од капацитетите, еве со тие што соработуваме кај кого јави се или не е на работа, или работи од дома, деца пиштат назад ни работа ни бутур може да се заврши. И вака и така работат со загуби, поарно месец дена ќе стегнеме сите заби и ќе прогураме како така за после да се враќаме со некоја надеж за 3-4 месеци во барем 70-80% од нормалата.
За задолжувањето, парите ги спичкаа пак по нивни луѓе со претходниот карантин, затоа и сме задолжени, познавам бизниси што процветаа оваа година, а беа пред затворање кога немавме пандемија.
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.155
Поени од реакции
25.638

Во кратки црти раскажано каква голгота те чека ако не дај боже некој близок го закачи гадно вирусот.
Оваа голгота нема врска со вирусот, туку со неорганизираност. Не е ништо тешко еден шалтерски работник да биде задолжен дневно да праќа по една СМС порака до најблизок член на семејство за секој пациент. И уште еден да биде задолжен со одговарање на телефон, на специјализирана линија.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.656
Поени од реакции
34.947
И што ако е позитивен? Што му се случува?
Нема ништо да му биди.

Подобро е да се вложат напори и средства во справување со Коронава, отколку да правиме карантин кој ќе ја одложи епидемијата за некој месец со огромни загуби во пари.

Не ти се чини дека поарно е да се вложат тие пари отколку само да ги изгубиме?

И најбитно тестовите не се 100% прецизни, можно е да бил или е сега лажно позитивен.
Не знам дали ќе му биди, пресно е откриен дека е пак позитивен (1 недела) и е млад човек (40тина години).

Проблемот е што никој не ти гарантира дека вториот пат ќе поминеш со полесно.

Друг проблем, имаш веќе ситуација надвор од контрола, имаш градови од по 80-90к жители каде имаш недостаток на доктори (еве Прилеп мој го имаше и на ТВ), што ако некој од тие доктори закачи корона?

Немој да мислиш дека сум фан на карантини и слични глупости, али ми е преку таквото дојдено со овие дрн-дупка мерки кои демек постојат, а бројките летаат у три лепе. Ебати мерките каде секој ден кога минувам покрај кафеаните внатре нема игла каде да се фрли, јас ненормален ли сум да се гушам со маска дури пешачам на булевар а некој да си го прчи со жива музика внатре во кафеана и истиот тој утре да ми ја пренесе кога ќе имам контакт поради работни обврски и слично?

Или имаш мерки, или немаш, ние сме на некоја си факин средина во која овие што не почитуваат ништо се попривилегирани од тоа ние што почитуваме. Еве јас почитувам максимално што може, не сум стапнат воопшто ни во кафеана оваа година, пазарам еднаш во 7 дена и тоа влегување во луѓе да го намалам максимално, маска носам од прв ден и редовно менувам нови маски и наместо да гледам некаква светла точка на тунелот за намалување, гледам дека јас сум ненормален, а сите овие што тераат журки се паметните. Единственото место каде што смеев да отидам без маска (навечер или рано наутро пешачење од неколку километри по булеварите низ населба) сега и таму морам да сум со маска, како бе да не сум изнервиран од мерките? Финансиски загуби и на личен план да не почнувам, гратис и ми се пролонгира дијагностицирање и лекувње на дијагноза што ако не ја спречам навреме ќе ми направи 3 пати поголем проблем од мочаниов вирус.
 
Член од
1 февруари 2005
Мислења
1.277
Поени од реакции
1.755
Доста му се карат и на академик на Руска Академија на Науката Виталиј Зверев от катедра по микробиологија, вирусологија и имунологија, ова коронобесие е страшно, како некаква инквизиција се.
https://www.interfax.ru/russia/711802
Кога има една дискусија нормално е да се збори не само за ползите, а и за последиците од карантин или носење маска. Човекот како многу компетентен си кажа дека може да има и последици од долго носење на маска: емфизема на дробовите, бронхиалнa асмa и гливични болести, јас би додал и бактерии стафилококи, стрептококи и ред други.
Centrilobular_emphysema_865_lores.jpg
Во смисол за максимум 2 сата маската се усмрдува и во тоа лигите, се развива страшна микрокултура.
Давам пример, има спори на стафилококи во воздухот, тоа им работа и тие таму си живеат, ти си здрав ги дишеш и издишуваш и нема никаков проблем, твојот имунитет ги ништи, не дава да се зафатат на белите дробови, грлото, носот. Ако си стар болен од грип, ти паѓа имунитет и може да се зафатат и добиеш пневмонија.

Ако имаш маска, топло е влажно и таа микрокултура експоненцијално се развива, за два сата стануваат милијарди, после кога дишеш низ маската не дишеш 1 бактерија или габичка а 10 илјади, и има веројатност и да си здрав и развиеш нешто.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.186
Поени од реакции
17.999
Не знам дали ќе му биди, пресно е откриен дека е пак позитивен (1 недела) и е млад човек (40тина години).

Проблемот е што никој не ти гарантира дека вториот пат ќе поминеш со полесно.

Друг проблем, имаш веќе ситуација надвор од контрола, имаш градови од по 80-90к жители каде имаш недостаток на доктори (еве Прилеп мој го имаше и на ТВ), што ако некој од тие доктори закачи корона?

Немој да мислиш дека сум фан на карантини и слични глупости, али ми е преку таквото дојдено со овие дрн-дупка мерки кои демек постојат, а бројките летаат у три лепе. Ебати мерките каде секој ден кога минувам покрај кафеаните внатре нема игла каде да се фрли, јас ненормален ли сум да се гушам со маска дури пешачам на булевар а некој да си го прчи со жива музика внатре во кафеана и истиот тој утре да ми ја пренесе кога ќе имам контакт поради работни обврски и слично?

Или имаш мерки, или немаш, ние сме на некоја си факин средина во која овие што не почитуваат ништо се попривилегирани од тоа ние што почитуваме. Еве јас почитувам максимално што може, не сум стапнат воопшто ни во кафеана оваа година, пазарам еднаш во 7 дена и тоа влегување во луѓе да го намалам максимално, маска носам од прв ден и редовно менувам нови маски и наместо да гледам некаква светла точка на тунелот за намалување, гледам дека јас сум ненормален, а сите овие што тераат журки се паметните. Единственото место каде што смеев да отидам без маска (навечер или рано наутро пешачење од неколку километри по булеварите низ населба) сега и таму морам да сум со маска, како бе да не сум изнервиран од мерките? Финансиски загуби и на личен план да не почнувам, гратис и ми се пролонгира дијагностицирање и лекувње на дијагноза што ако не ја спречам навреме ќе ми направи 3 пати поголем проблем од мочаниов вирус.
Карантинот е најлесниот и воедно најглупиот начин за справување со кризава.

Со епидемијава можеме цела економија да направиме, со ангажирање на плус луѓе за сите потреби за следење на контакти, медицински сестри, доктори, лаборанти, шофери на медицински возила.

Тоа се пари кои ќе појдат кај народот, наместо да ги изгубиме од замирање на економските активности со карантин.

Затоа што многу повеќе пари ќе изгубиме со карантините.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.324
Поени од реакции
22.624
Имаат толку оти сега е пролет, исто како и кај нас сега ќе им биде полесно.

И нема потреба од карантин, затоа што ништо не правиме со тоа. Тестирање, следење на контакти, нивна изолација и лекување на болните во домашни / болнички услови.

Со темпо од 1000 дневно до крај на декември ќе имаме колективен имунитет, и најверојатно некаде од средината на декември ќе паѓа бројката.

Така да со 3000 тоа ќе го имаме до крај на ноември.

Ne. Imame tolku sega deka so nedeli ovde bea zatvoreni shoping centrite, i recisi site biznisi sto ne bea neophodni. Imame tolku deka se sprovede regionalna izolacija pa samo gradot/drzavata kade imase problem bese staven vo karantin. Tolku se zatoa sto bea strongi i kontroliraa da nema dvizenje podaleku od radiusot i bea agresivni so sekoj sto proba da go prekrsi toa.

Iako viktorija e 25% od AUS ekonomijata i drzavata imame paganje na samo 7% zasto ovde se najdoa nacini za da se funkcionira od doma i da moze da pomineme relativno lesno. Ovde rabotea fabriki so toa sto im se dozvoli da rabotat so 60-75% od kapacitetot zavisno od prostorot isto i gradeznistvoto. Ovde nikoj ne te tera da nosis maska u kancelarija na zatvoren prostor AMA se bara gazdata da obezbedi 6 m2 od covek. Da turistickata industrija i kafani/barovi trpese ama toa e, nemoze se da e otvoreno ako sakas da namalis sirenje. Interesno e sto dosta od narodot go presaltaa na online pazaranje, imavme duri moment koga postata ni krahira.

Vremeto deka se stoplilo moze igra nekoja mala uloga ama zaboravas ovde zimata e slicna na mk prolet/esen ne e deka bog znae kakva promena ima na vremeto vo viktorija denes od pred eden mesec +- 3,4 stepeni a razlikata e sto ovie 2 nedeli nie imame prosek od 2.6 zaboleni dnevno a predhodno nad 700.

Karantin ako e dobro sproveden raboti ama ke vi treba edno 5-6 nedeli minimum za da se normalizira situacijata. Za AUS karantin e dobra opcija, mislam deka za site ostrovi kade moze dobro da se kontrolira vlez izlez ova e dobra opcija ako e sprovedeno kako treba za da se vospostavi kontrola. Mislam deka nemoze celosno da se eliminira ama da se minimizira moze. Za MK i Evropa ne sum bas siguren deka e mozno, pogotovo ne za vakvi drzavi sto radi politicki mir spremni se grancite da gi ostavat otvoreni i so toa dzabe karantini i i gluposti koga posle ke si go uvezeme so bracata ama ok, toa e, trazili ste gledajte sega.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.186
Поени од реакции
17.999
Ne. Imame tolku sega deka so nedeli ovde bea zatvoreni shoping centrite, i recisi site biznisi sto ne bea neophodni. Imame tolku deka se sprovede regionalna izolacija pa samo gradot/drzavata kade imase problem bese staven vo karantin. Tolku se zatoa sto bea strongi i kontroliraa da nema dvizenje podaleku od radiusot i bea agresivni so sekoj sto proba da go prekrsi toa.

Iako viktorija e 25% od AUS ekonomijata i drzavata imame paganje na samo 7% zasto ovde se najdoa nacini za da se funkcionira od doma i da moze da pomineme relativno lesno. Ovde rabotea fabriki so toa sto im se dozvoli da rabotat so 60-75% od kapacitetot zavisno od prostorot isto i gradeznistvoto. Ovde nikoj ne te tera da nosis maska u kancelarija na zatvoren prostor AMA se bara gazdata da obezbedi 6 m2 od covek. Da turistickata industrija i kafani/barovi trpese ama toa e, nemoze se da e otvoreno ako sakas da namalis sirenje. Interesno e sto dosta od narodot go presaltaa na online pazaranje, imavme duri moment koga postata ni krahira.

Vremeto deka se stoplilo moze igra nekoja mala uloga ama zaboravas ovde zimata e slicna na mk prolet/esen ne e deka bog znae kakva promena ima na vremeto vo viktorija denes od pred eden mesec +- 3,4 stepeni a razlikata e sto ovie 2 nedeli nie imame prosek od 2.6 zaboleni dnevno a predhodno nad 700.

Karantin ako e dobro sproveden raboti ama ke vi treba edno 5-6 nedeli minimum za da se normalizira situacijata. Za AUS karantin e dobra opcija, mislam deka za site ostrovi kade moze dobro da se kontrolira vlez izlez ova e dobra opcija ako e sprovedeno kako treba za da se vospostavi kontrola. Mislam deka nemoze celosno da se eliminira ama da se minimizira moze. Za MK i Evropa ne sum bas siguren deka e mozno, pogotovo ne za vakvi drzavi sto radi politicki mir spremni se grancite da gi ostavat otvoreni i so toa dzabe karantini i i gluposti koga posle ke si go uvezeme so bracata ama ok, toa e, trazili ste gledajte sega.
Абе ај немој да ми кажуваш, не само што се изглупиравте со мерките, туку и се изглупираа австралиските власти со голем број на пропусти, така да вие таму сте брука во светски рамки, затоа што толкаво нарушување на слободите и правата немаше во Виетнам кој што имаше втор бран исто како и во Австралија.
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.700
Поени од реакции
27.627
Кај починатиот единствен проблем била дебелината.
Изгледа некако се потценува дебелината.
Знаеш, и кај многумина со висок крвен притисок, само дебелината била причина.
И кај многу дијабетичари, само дебелината била причината.
И кај многу срцеви удари, само дебелината била причина...
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.324
Поени од реакции
22.624
Абе ај немој да ми кажуваш, не само што се изглупиравте со мерките, туку и се изглупираа австралиските власти со голем број на пропсути, така да вие таму сте брука во светски рамки, затоа што толкаво нарушување на слободите и правата немаше во Виетнам кој што имаше втор бран исто како и во Австралија.
tebe usopste ne ti kazuvam, odamna zaklucivme deka si glup i tesko sfakas. te citirav za na drugite da im objasnam kako e/bese vo AUS.

AUS vlastite imaa propusti okulu karantinite so povratnicite i so rubi princes brodot na pocetok. za razlika od MKD kade filipce kur go boli ovde ministerkata za zdrastvo e veke istorija, sefot na kabinetot na premierot isto taka, se vodi istraga i recisi sigurno i premierot na viktorija i ministerot za policija ke se povlecat taka da tie sto bea odgovorni eden po eden ke podnesat odgovornost.

narusuvanje na slobodite i pravata be :pos: da, da sigurno imase toa, mame im ebaa na site sto glumea ludilo, sto protestiraa sto glumea nekoj broci za prava na interneti, imame ovde anti maskeri i vakceri so po 20-30 000 dolari u kazni ovie meseci za pamet za drug pat da pocituvaat red i zakon. toa da se napravi kaj nas so bracata i so tie 5% neodgovorni gragani da vidis kako ke se prepolovat brojkite za 2 nedeli.

ps. i ovde kaznuvaa za ne nosenje maski u priroda. imase slucaj kade eden e kaznet sto si jadel mc donalds sam pokraj reka. kaznata mu ja pishaa posto zakonot toa go nalozuva ama na sud go oslobodija od kaznata zasto ne izlzuval nikogo na opasnost. sistemot ovde sepak funkcionira, ne e call a friend ko vo mkd...
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.186
Поени од реакции
17.999
tebe usopste ne ti kazuvam, odamna zaklucivme deka si glup i tesko sfakas. te citirav za na drugite da im objasnam kako e/bese vo AUS.

AUS vlastite imaa propusti okulu karantinite so povratnicite i so rubi princes brodot na pocetok. za razlika od MKD kade filipce kur go boli ovde ministerkata za zdrastvo e veke istorija, sefot na kabinetot na premierot isto taka, se vodi istraga i recisi sigurno i premierot na viktorija i ministerot za policija ke se povlecat taka da tie sto bea odgovorni eden po eden ke podnesat odgovornost.

narusuvanje na slobodite i pravata be :pos: da, da sigurno imase toa, mame im ebaa na site sto glumea ludilo, sto protestiraa sto glumea nekoj broci za prava na interneti, imame ovde anti maskeri i vakceri so po 20-30 000 dolari u kazni ovie meseci za pamet za drug pat da pocituvaat red i zakon. toa da se napravi kaj nas so bracata i so tie 5% neodgovorni gragani da vidis kako ke se prepolovat brojkite za 2 nedeli.

ps. i ovde kaznuvaa za ne nosenje maski u priroda. imase slucaj kade eden e kaznet sto si jadel mc donalds sam pokraj reka. kaznata mu ja pishaa posto zakonot toa go nalozuva ama na sud go oslobodija od kaznata zasto ne izlzuval nikogo na opasnost. sistemot ovde sepak funkcionira, ne e call a friend ko vo mkd...
Ах бе кано, кано :pos:

Добро е што објасни подобро, затоа што само потврди се што кажав јас во една реченица.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.324
Поени од реакции
22.624
Ах бе кано, кано :pos:

Добро е што објасни подобро, затоа што само потврди се што кажав јас во една реченица.
ti rekov, tesko sfakas... ti se smees i gledas na toa sto se slucilo ovde vo negativna konotacija a ustvari ovde vo golema raka e resen problemot koj vie doprva ke go imate i e resen so relativno mala ekonomska zaguba za naselenieto i drzavata. pameten uci od drugi, glupak se smee i se vrti u krug so polovicni merki, ubavo ti pisaa pogore ili vovedi merki kako treba ili ne zamaraj
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.186
Поени од реакции
17.999
ti rekov, tesko sfakas... ti se smees i gledas na toa sto se slucilo ovde vo negativna konotacija a ustvari ovde vo golema raka e resen problemot koj vie doprva ke go imate i e resen so relativno mala ekonomska zaguba za naselenieto i drzavata. pameten uci od drugi, glupak se smee i se vrti u krug so polovicni merki, ubavo ti pisaa pogore ili vovedi merki kako treba ili ne zamaraj
Јас кажав, карантините се најлесните и воедно најглупавите мерки кои можат да се донесат. Воедно се само доказ за неспособноста на власта која ги воведува.

Поздрав и живејте си со тој пад од 7% на економијата, кој што е директна последица на работењето на власта, заради ангажирање на приватни компании за чување на карантинските хотели.

Зборуваш за Филипче, ама дури и во Македонија не може да се случи 200 луѓе да бидат заразени со СИДА од тестови за корона.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.324
Поени од реакции
22.624
Јас кажав, карантините се најлесните и воедно најглупавите мерки кои можат да се донесат. Воедно се само доказ за неспособноста на власта која ги воведува.

Поздрав и живејте си со тој пад од 7% на економијата, кој што е директна последица на работењето на власта, заради ангажирање на приватни компании за чување на карантинските хотели.

Зборуваш за Филипче, ама дури и во Македонија не може да се случи 200 луѓе да бидат заразени со СИДА од тестови за корона.
sekoja odluka na tug grb e lesna, teska e da ja sprovedis. ovde efektivno se sprovede vo mkd vidovme. najtragicno mislam deka samo od strav znaejki kolku se nesposobni ne vovele karantin so ogled na toa deka sekako samo kopiraat merki na drugite EU drzavi bez da uklucat mozok i sprovedat adekvatni merki za mkd.

ne e problem, jas ovaa godina finansiski u princip sum plus edino biznisot vo indonezija mi strada vo tajland i vo AUS projdov super zasega, pozitiven dovolno da mozam da pokrijam zagubi vo indonezija. Smeta i toa sto nemozam da patuvam pa prv pat ovie 15 god "preziveav" avstraliska zima, ali zdravje ne bese nisto strasno.

veke ova trimesecie nie ke izlezeme od recesijata po se izgleda za mk i eu neznam moze 2022... do sega kolku e tamu padot 12-17%? Edna miljarda e zadolzena mkd od koga pocna krizata, sto e napraveno za tie pari? Ah, da magarinja treniraa...


Reserve Bank deputy governor Guy Debelle has declared Australia is technically out of recession, telling a Senate estimates hearing that the September quarter would show the economy growing and the drag on the economy from Victoria would be less than first thought.


boldot e fejk news, nema nitu eden zarazen. ispadna deka kako i mnogu drugi raboti sto se slucuvaa so karantinot vo hotelite i ova ne im e bas 100% asalno organizirano ama toa e, glupaci...

ps ministerkata ni e grkinja - Djeni Mikakos, balkanci ete kolku se odgovorni...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom