Коронавирус (COVID-19) - Општа дискусија

Coca Cola

Пашламарка
Член од
4 јануари 2009
Мислења
930
Поени од реакции
1.520
Ajde uste eden pat da se povtoreme. Na koj mu smeta virusov odnosno mu e rizik, neka si sede doma dodeka ne iscezne, a onie drugite neka si ziveat.
a tie shto moraat da odat na rabota a se kriticna grupa na lugje? shto i tie se borat za egzistencija, a tvojata posrana sebichnost gi doveduva sekoj den na rabota da odat so rizik?



Следен чекор е целосен карантин, најави Филипче

Доколку мерките се почитуваат ќе го избегнеме карантинот, но мора сите да се придржуваме до нив, рече денеска министерот за здравство Венко Филипче. Сепак тој не ја исклучува можноста за целосен или делумен карантин по општините или градовите доколку мерките не се почитуваат.

CAR!! Shto pobrzo celosen karantin.
Автоматски споено мислење:

И после 6-7 месеци пандемија, никако да ги видиме преполните болници, полските кревети по улиците, катаљонот мртви и четирите јавачи на апокалипсата.

Инаку, навистина треба 2 грама мозок за да препознаеш дека некој те дупи во истите тие два грама.

ne znam kako bi sakal toa da go vidis? sakas da se zarazis, da te kutne pa da vidis ili kako? Reportazha li sakas? Ke dobies naskoro, koga ke se ohrabri nekoj da vleze, ko shto vleze toa shponcheto novinarce pred nekoj mesec.

vo veles eve ti kazuvam deka mesto vo zarazno nema. istoto e i vo prilep.
 

TrendS

Work Smart, Not Hard
Член од
14 декември 2018
Мислења
4.417
Поени од реакции
29.981
„Се пополнуваат инфективните одделенија по болниците ширум државата. На пример, во болниците во Куманово, Струмица и Велес нема празни места и пациентите се препраќани во Скопје. Во болницата „8-ми септември“, има уште 10 слободни места“, изјави денес министерот за здравство, Венко Филипче, од Клубот на пратеници.
Тој додаде дека се подготвува и модуларната болница.


Сеуште се надеваат дека ќе проработи свеста кај населението....но тоа е повеќе од јасно дека нема да се случи.

Клубовите и кафичите се преполни, моловите исто, мерки речиси никаде не се почитуваат....голем дел од населението ја игнорира моменталната сериозна ситуација, како и воопшто постоењето на вирусот.

Колку и да звучи дрско и грубо....реалноста е таа. Поради немање свест кај популацијата неопходни се сериозни и ригорозни мерки со цел да не колабрира во целост здравствениот систем, што реално може да се случи за многу кратко време.
Доколку ништо не се промени во однос на нови мерки, следува прво колапс на здравството, следната фаза пристигнува по автомататизам.....пропаст на економијата.
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
18.796
Поени од реакции
10.047
Единствено што ми е жал, кога читам разноразни мислења, е фактот што власта може рајава да ја вози како сака, дека на целава планета земја живеат паничари, хипохондрици а само неколкумина како Владимир и неговите следбеници се " најтрезвените" во целата ситуација......и да не должам...

Виновни сме сите ние, цел народ Македонски, што дозволуваме Филипчиштено преварантско и целава неспособна влада, да не замајува со разноразни мерки, да не мавта како треба да бидеме внимателни за ДА НЕ КРАХИРА ЗДРАВСТВЕНИОТ СИСТЕМ...па пизда ли му лепа материна(простете на пцовкава, морам, не се трпи веќе)..имавте пола година да изградите било какви брвнарички, изолирани од населени места, кои ќе беа КОВИД болници, ќе ги опремевте со се што е потребно, од операциони сали, рентгени, лаборатории, ке поставевете директори, главни сестри, цел персонал како што треба, ќе им дадевте најголеми плати, најдобра опрема за заштита и НЕМАШЕ ДА ИМА ПОТРЕБА ДА ЗАТВАРАМЕ ЦЕЛИ УСТАНОВИ, ЦЕЛИ БОЛНИЦИ, НЕКОЈ ДА РМБА А ДРУГ ДА СВИРКА...НЕМАШЕ ДА ИМА ОТКАЖАНИ ТЕРМИНИ, ХРОНИЧНИТЕ БОЛНИ МАКИ ДА МАЧАТ, РЕДИЦИ ЗА РАЗНОРАЗНИ ОПЕРАЦИИ....
Трабаше рајава да стане и да ги повика на одговорност сите од министерството за здравство, треба да ни вратат пари за недобиено здравствено осигурување, за откажан термин, за чекање на итна операција, за претрпени болки во домашни услови, за шетање во амбулантно возило од врата на врата а никој нејќе да те прими, за скапи тестови, за нечовечко однесување....плаќаме поштено а не добиваме ништо од лекарска услуга.
 
Последно уредено:
Член од
28 јуни 2018
Мислења
765
Поени од реакции
937
Многу ми е гајле во која група ме става некој кој има коефициент на интелигенција под 70.
Автоматски споено мислење:



Тебе ретард ако ти се седи во карантин слободно затвори се дома и пријателите нека ти носат тоалетна хартија, секако си посран од страв.
Ok stom vakov nacin sakash. Togas treba da go napadnes i onoj pogore "POVTOREME" i da se izjasnish kako ti postapuvas i sto bi napravil... Inaku ke vlezes vo grupata povtoreme so 20 IQ ✌
 
Член од
4 октомври 2010
Мислења
8.103
Поени од реакции
14.250
Ama za maskite ne se slagam, 99% od seljacanava se pika na 20 cm... Zatoa maska, nema da se raspravam so sekoj vtor... Isto taka, distanca treba, moze ti si kulturen ama poveketo ne se i toa e porazitelen fakt. Plus ne moze na seljacanava da im se dozvoli da praat plemenski sobiri so turbofok muziki (zemi tuka sve ovie mosh posh i dr selski nastani) kaj sto se mesa pot, urlanje i delirium pod zvucite na crno/zlatno...toa se treba da se skine vo koren

Ништо, тогаш ќе му пуштиме рок и ќе го уништиме вирусот. :)
Автоматски споено мислење:

CAR!! Shto pobrzo celosen karantin.
И снајперисти да се распоредат. Кој излезе од дома веднаш да го убијат. Па нема да дозволиме некои себични, неодговорни копилиња да не уништат.
Автоматски споено мислење:

Еве еден графикон, Чиле, Аргентина, Перу имаат долг период и строг lockdown, Уругвај е спротивност од нив.

FB_IMG_1602330206830.jpg
 
Последно уредено:
Член од
14 октомври 2010
Мислења
5.142
Поени од реакции
16.056
Пак ќе кажам, од такт ме вади реченицата - ќе го крахираме здравствениот систем.
Во државна од март месец до септ некаде не постоеше да појдеш на магнетна, јас едвај во окт почеток појдов, уште резултатите не ми се земени. Тоа е за мене факинг крах на системот, да не можам да појдам на лекар кога ќе ми треба. Во април кога се јавив да ги замарам зашто е откажано, кога во државна не ни ги носеа тогаш овие од корона, него во воена, ми кажаа дека ни за луѓе со скршен колк не можеле да ги снимат, се е откажано за до даље.
Значи, нека не мафтосуваат со тоа дека ќе падне системот, кога месеци уназад го крахираа они намерно.
 
Член од
4 октомври 2010
Мислења
8.103
Поени од реакции
14.250
^ Има некои истражувања баш за вакви работи и колку има последици баш поради тоа што на време не е почнато со лечење или воопшто не е почнато. Рак, кардиоваскуларни болести и друго.

Но, тоа не е себично, тоа е се прифатливо за да го спасиме светот и од милиони мртви, без разлика што тие катастрофични проценки се покажаа погрешни.


*****


Lockdown 'could kill 75,000 over five years' - that's the OFFICIAL projection of non-COVID deaths caused by missed cancer diagnoses, cancelled operations and health impacts of a recession. The virus death toll? 42,000

 

A__

Супер модератор
Член од
16 март 2005
Мислења
4.935
Поени од реакции
10.531
Дур се плашите од корона, во Франција (а и во многу други земји) стигнале до заклучок дека најголем дел од смртноста во старечки домови не била поради корона вирус туку од недостаток на вода/храна итн...

Старци умирале од глад запуштени без нега.

Ама носете маска на сред нива за секој случај!

 
Член од
27 јуни 2020
Мислења
3.175
Поени од реакции
7.436
Ама носете маска на сред нива за секој случај!
Ако не носиш маска сам кога шеташ по улица ќе крахира здравствениот систем. Мене до пред короната не ми се веруваше колку се всушност глупави најголемиот дел од луѓето. Сега ми е многу појасно. Малку страв и она малку разум што го имаат веднаш исчезнува.
 

Freddy Krueger

The Dream Master
Член од
18 март 2009
Мислења
2.236
Поени од реакции
2.028
a tie shto moraat da odat na rabota a se kriticna grupa na lugje? shto i tie se borat za egzistencija, a tvojata posrana sebichnost gi doveduva sekoj den na rabota da odat so rizik?






CAR!! Shto pobrzo celosen karantin.
Автоматски споено мислење:



ne znam kako bi sakal toa da go vidis? sakas da se zarazis, da te kutne pa da vidis ili kako? Reportazha li sakas? Ke dobies naskoro, koga ke se ohrabri nekoj da vleze, ko shto vleze toa shponcheto novinarce pred nekoj mesec.

vo veles eve ti kazuvam deka mesto vo zarazno nema. istoto e i vo prilep.
Ахам...значи карантин неколку месеци, и тие "критичните" место да одат на работа, да седат дома и да им капнува платичка...и кур ги боли за се...а тие што се критични да седат дома во карантин, ама да не зимаат плата?? Хм? Може така? Да не знаат дали на крајот на месецот ќе можат леб да стават на маса? Да не можат лекови да си купат, нели критични се, сигурно имаат други болести?

А што ќе правиме ние што ни зависи работата и живеачката од нормалното функционирање на светов? Да седиме дома без придонеси? Јадење ти ќе ни купуваш?? Сметки ти ќе ни плаќаш?

Ајде и еден месец во строг карантин да сме, ништо да не работи, сите по дома, граници затворени...мислите изводливо е сите држави во светов тоа да го изведат? И дали ќе биде еден месец, или 5-6 месеца, знаејќи дека има луѓе што не го почитуваат? Мислите војска или полиција ќе ни стои пред врата со месеци?

И да речеме го снемува вирусов, ги отвараат границите, си продолжуваме по старо, и оп, ете го пак, дали истиот, дали друга врста на корона вирус...што потоа?

Овоа карантинов е најголема глупост. Доколку сакате карантин, не мора законски да го донесат, седете си дома и не испаѓајте. Крај краева, кур ве боли дали се преполни болниците, си седите дома на безбедно...
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
285
Поени од реакции
446
Изгласано ли е 4 луге макс у кафана???

Знам за до 22ч да работат објектите не е уште
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.498
Изгласано ли е 4 луге макс у кафана???

Знам за до 22ч да работат објектите не е уште
Сем во Чаир, никој во Скопје веќе недела дена не остава повеќе од 4 на маса.
 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.850
Поени од реакции
29.610
a tie shto moraat da odat na rabota a se kriticna grupa na lugje? shto i tie se borat za egzistencija, a tvojata posrana sebichnost gi doveduva sekoj den na rabota da odat so rizik?
A tie (citaj nad 10000) sho ja izgubija rabotata radi karantinot?
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.685
Поени од реакции
28.150
Единствено што ми е жал, кога читам разноразни мислења, е фактот што власта може рајава да ја вози како сака, дека на целава планета земја живеат паничари, хипохондрици а само неколкумина како Владимир и неговите следбеници се " најтрезвените" во целата ситуација......и да не должам...

Виновни сме сите ние, цел народ Македонски, што дозволуваме Филипчиштено преварантско и целава неспособна влада, да не замајува со разноразни мерки, да не мавта како треба да бидеме внимателни за ДА НЕ КРАХИРА ЗДРАВСТВЕНИОТ СИСТЕМ...па пизда ли му лепа материна(простете на пцовкава, морам, не се трпи веќе)..имавте пола година да изградите било какви брвнарички, изолирани од населени места, кои ќе беа КОВИД болници, ќе ги опремевте со се што е потребно, од операциони сали, рентгени, лаборатории, ке поставевете директори, главни сестри, цел персонал како што треба, ќе им дадевте најголеми плати, најдобра опрема за заштита и НЕМАШЕ ДА ИМА ПОТРЕБА ДА ЗАТВАРАМЕ ЦЕЛИ УСТАНОВИ, ЦЕЛИ БОЛНИЦИ, НЕКОЈ ДА РМБА А ДРУГ ДА СВИРКА...НЕМАШЕ ДА ИМА ОТКАЖАНИ ТЕРМИНИ, ХРОНИЧНИТЕ БОЛНИ МАКИ ДА МАЧАТ, РЕДИЦИ ЗА РАЗНОРАЗНИ ОПЕРАЦИИ....
Трабаше рајава да стане и да ги повика на одговорност сите од министерството за здравство, треба да ни вратат пари за недобиено здравствено осигурување, за откажан термин, за чекање на итна операција, за претрпени болки во домашни услови, за шетање во амбулантно возило од врата на врата а никој нејќе да те прими, за скапи тестови, за нечовечко однесување....плаќаме поштено а не добиваме ништо од лекарска услуга.
После година и половина членство на форумов,после 8000 мислења фала му на бога нешто паметно да кажеш :cuc:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom