Коронавирус (COVID-19) - Општа дискусија

Член од
12 март 2009
Мислења
14.044
Поени од реакции
8.465
Член од
17 јули 2010
Мислења
1.368
Поени од реакции
2.069
pocnav so LOSI vesti... eve i ....
zet mi pocina denes vo 14-15 casot.
dva dena bese doma vo koma ili taka neston nepodvizen,ne zbori,ne otvori oci (so infuzija)
Na vas ostavam da si pomislite od sto pocina...imase 40 godini.
Бог да го прости...
Ама Бог нема да му прости на тие што го оставија без да му пружат медицинска помош.
И не е судбина ова, ова е полошо..
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
1.049
Поени од реакции
966
Добро, ако се' ова е фарса, како го објаснуваш ФАКТОТ дека болниците се преполнија со луѓе кои едвај дишат и ситуацијата им се менува драматично како со ниту еден познат грип? Или лажат докториве и болниците се празни?
Сите имаме по некој близок по болнициве, сите вработени се вџашени од непредвидливиот тек на болеста. Тестовите не се најидеални и не може да бидат, но се добро средство за каква-таква идентификација на заболените.
А како го објаснуваш ФАКТОТ што болниците беа ПРАЗНИ во март, април и мај, иако тука на форумов од март викавте за 14 дена ќе биде покољ и така на секои 14 дена пролонгиравте следните 14.
Тука на форумот уште од март самите логички сфативте дека мерките ем се неефикасни ( полициски часови за дело од денот, старите приморани да групираат итн итн) ем многумина не ги ни почитуваат.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
7.560
Поени од реакции
6.690
Американскиот CDC минатата недела објавил ревидирана, прочистена и дополнета листа со главните ризици за тешки последици од SARS-CoV-2.

Најбитно е што возраста не е во главните категории т.е. староста има главна улога само за тие над 85 години.

Возраста игра споредна улога, на пример потешко ќе си помини некој на 50 години од некој на 40.

Главни состојби за висок ризик
 • хронична болест на бубрезите
 • хронична опструктивност на белите дробови
 • дебелина (BMI над 30)
 • автоимуни болести
 • кардиваскуларни болести
 • болест на крвните зрнца
 • дијабетес тип 2

Додатни состојби кои можат да ја влошат состојбата
 • астма
 • висок притисок
 • пушење
 • дијабетес тип 1
 • болест на црниот дроб
 • бременост
 • цистична фиброза
 • деменција
 • мозочен удар


Од хрватски
 
Последно уредено:

Beric Dondarrion

Lord of Blackhaven
Член од
14 август 2006
Мислења
30.110
Поени од реакции
40.747
Тука на форумот уште од март самите логички сфативте дека мерките ем се неефикасни ( полициски часови за дело од денот, старите приморани да групираат итн итн) ем многумина не ги ни почитуваат.
Ефикасни беа мерките, дур одредени групи граѓани во некои региони, не решија масовно да не ги почитуваат мерките, поради масовно организирање семејни собири.
така вели статитиката и хронологијата на настани
 
Последно уредено:

Mr.Deni

Животна грешка си ми ти...
Член од
4 мај 2007
Мислења
3.060
Поени од реакции
1.641
Американскиот CDC минатата недела објавил ревидирана, прочистена и дополнета листа со главните ризици за тешки последици од SARS-CoV-2.

Најбитно е што возраста не е во главните категории т.е. староста има главна улога само за тие над 85 години.

Возраста игра споредна улога, на пример потешко ќе си помини некој на 50 години од некој на 40.

Главни состојби за висок ризик
 • хронична болест на бубрезите
 • хронична опструктивност на белите дробови
 • дебелина (BMI над 30)
 • автоимуни болести
 • кардиваскуларни болести
 • болест на крвните зрнца
 • дијабетес тип 2

Додатни состојби кои можат да ја влошат состојбата
 • астма
 • висок притисок
 • пушење
 • дијабетес тип 1
 • болест на црниот дроб
 • бременост
 • цистична фиброза
 • деменција
 • мозочен удар


Од хрватски
Гледајќи ја листава на главни и споредни болести во нив спаѓаат 90 посто од нашиве од 40год па нагоре :(
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
6.450
Поени од реакции
9.384
Гледајќи ја листава на главни и споредни болести во нив спаѓаат 90 посто од нашиве од 40год па нагоре :(
денес „прекумерена тежина, автоимуните болести, дијабетес како автоимуна болест тип 1 кај деца или тип 2 кај тинајџери е зачестена, токму поради таа зголемена тежнина, како и честите проблеми со „крвните зрнца“ ја загрозуваат и педијатриската популација што прашање дали младиот организам поради овие можни моментално невидливи компликации би биле причина на недоволна создадена антитела и борба против КОВИД19 како едни од возможни жртви на ова пандемија...

инаку, не треба на ваков начин да се создаде страв меѓу населението кое денес тешко може да се постави чиста граница на здрави и хронични болни, не велам дека не придонесуваат дополнително хроничната болест за влошување на здравствената ситуација доколку дополнително се инфицираат со коронавирус, но многу е важно да се следи токму споредната хронична болест и секој да си биде доктор за себе и сам да знае кога да ја зголеми или намали дозата мерејќи на пример крвен притисок, шеќер, а не да чека со месеци контрола, кога е под контрола хроничната болест не би биле толку комплицирани симптомите на вирусот и телото поуспешно би се справил со настаната ситуација....
 

Наќо Скопски

Lancia Delta HF integrale
Член од
3 април 2017
Мислења
5.720
Поени од реакции
13.425
Алжир,Мароко,Грузија,Руанда,Србија и Црна Гора слободно ке патуваат у ЕУ за разлика од нас,ние можеме на National Geographic да ја гледаме само.Вие што релативизиравте, соберете се со Албанците да си гледате убавините на Европа на телевизија,пошто нели ние останатите сме бетер од нив.Ако сакате проектор можам да ви набавам еден,да гледате на поголема слика
 
Последно уредено:

Toma

Корона стронг
Член од
22 април 2014
Мислења
2.869
Поени од реакции
1.303
Ефикасни беа мерките, дур одредени групи граѓани во некои региони, не решија масовно да не ги почитуваат мерките, поради масовно организирање семејни собири.
така вели статитиката и хронологијата на настани
Мерките беа да го забават шитењето, а не да го уништат вирусот, прави разлика.

Тие граѓани од некој региони се причина за можеби 80% од регистрираните заболени во моментов, ама ако не си забележал вирусот почна да се шири насекаде, всушност додека не уловија 2 од градинката и 3-4 од конфекциите од Штип, никој и не одеше да се тестира, сега почнаа да се множат заболените и вчера еден комшија од малото излегол позитивен, еден бербер бил доста сомнителен и бил да се тестира, еден од тие вчера што ги открија неколку дена имал темперетура 40 и којзнае уште колку има што немаат симптоми а се меѓу нас, така да кај и да е сите ќе го закачиме.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
6.450
Поени од реакции
9.384
Мерките беа да го забават шитењето, а не да го уништат вирусот, прави разлика.
... ако се забави ширењето на вирусот, а тие што го имаат истиот со создадена антитела го уништиле вирусот, а нема кој да го пренесе во меѓувреме, оти има мерки за недвижење и негрупирање, каде е вирусот? мислиш дека не би можеле да кажеме дека е уништен? кој ќе го пренесе кога веќе сите се оздравени зборуваме за одредена територија каде важат мерките, така да држи поента на ефикасност на тие мерки за уништување на вирусот, тоа е дел од создаден колективниот имунитет!
 
Член од
7 јануари 2015
Мислења
576
Поени од реакции
306
Алжир,Мароко,Грузија,Руанда,Србија и Црна Гора слободно ке патуваат у ЕУ за разлика од нас,ние можеме на National Geographic да ја гледаме само.Вие што релативизиравте, соберете се со Албанците да си гледате убавините на Европа на телевизија,пошто нели ние останатите сме бетер од нив.Ако сакате проектор можам да ви набавам еден,да гледате на поголема слика
Носи проектор, јас ќе донесам ладно пивце и лавор со вода

Sent from my YAL-L21 using Tapatalk
 

Saber Rider

Модератор
Член од
27 ноември 2007
Мислења
26.915
Поени од реакции
46.877
А како го објаснуваш ФАКТОТ што болниците беа ПРАЗНИ во март, април и мај, иако тука на форумов од март викавте за 14 дена ќе биде покољ и така на секои 14 дена пролонгиравте следните 14.
Тука на форумот уште од март самите логички сфативте дека мерките ем се неефикасни ( полициски часови за дело од денот, старите приморани да групираат итн итн) ем многумина не ги ни почитуваат.
Го објаснувам со карантинот. Прилично логичен одговор кој би го дал секој разумен човек.
 
Член од
25 јули 2017
Мислења
1.557
Поени од реакции
1.260
А како го објаснуваш ФАКТОТ што болниците беа ПРАЗНИ во март, април и мај, иако тука на форумов од март викавте за 14 дена ќе биде покољ и така на секои 14 дена пролонгиравте следните 14.
Тука на форумот уште од март самите логички сфативте дека мерките ем се неефикасни ( полициски часови за дело од денот, старите приморани да групираат итн итн) ем многумина не ги ни почитуваат.
[/QUOTE
Значи мерките сепак биле ефикасни во тој период.
 

Toma

Корона стронг
Член од
22 април 2014
Мислења
2.869
Поени од реакции
1.303
... ако се забави ширењето на вирусот, а тие што го имаат истиот со создадена антитела го уништиле вирусот, а нема кој да го пренесе во меѓувреме, оти има мерки за недвижење и негрупирање, каде е вирусот? мислиш дека не би можеле да кажеме дека е уништен? кој ќе го пренесе кога веќе сите се оздравени зборуваме за одредена територија каде важат мерките, така да држи поента на ефикасност на тие мерки за уништување на вирусот, тоа е дел од создаден колективниот имунитет!
За да се уништи на овој начин треба цел свет да биде затворен во исто време барем еден месец, ама баш затворен без никакви контакти со други од својот круг, онака нема шанси да се сопре, џабе Швајцарија го победила кога на 15 ќе дојдат орки и на 16 ќе го однесат таму.
 
На врв Bottom