Коронавирус (COVID-19) - Општа дискусија

Член од
20 март 2022
Мислења
1.385
Поени од реакции
3.513
Трета година пандемија има, за прв пат во историјата. Пред еден век никоја пандемија не траела повеќе од 2 години, сега 2022, еве уште малце трета година ќе фати со истите бљувотини. Па две клетки да имавте во тие лејките ќе сфатевте дрка ве ебават на суво.

Ама ајде, издржете уште некоја година, после ќе нема повеќе умирање и сите ќе живееме среќни и весели до крајот на животот.
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
4.889
Поени од реакции
7.268
Abe prijatele ne cekaj nikoj da ti objasnuva.Ostavi go mozokot sam da odluci.
Po moja logika, Ako od neshto nemam korist ne mora ni da go koristam!
A vo slucajov ni da rizikuvam, makar toj rizik da e i samo 1%.
Не знам зашто мене ми објаснуваш :toe:... Изгледа погрешно ми ги имаш сфатено постовите према Бијонси. Таа бара задолжително носење маски, надевајќи се ќе се спречат поголем број позитивни. Но науката вели џабе е, за време на шпанскиот грип носеле, џабе било, а и ние овие 3 години лично се уверивме дека џабе е, Јапонија излезе џабе итн. Значи имаме избор за заштита, вакцини и маски, па нема што задолжително.

Od toa do sega shto se gleda, stanuva zbor za lesna gorno respiratorma simptomatologija. No ne se opushtajte!
Mislam deka akcentot e staven na onie nevakciniranite/neprelezanite, ama nema pravila.
Ако акцентот е кај невакцинираните, како тоа се работи за лесни симптоми, бар тие треба со тешки да се. :sneaky:
Како тоа нема правила. Вакцинираните не би требало да внимаваат, тие секако потешко дека ќе фатат, а и ако фатат, полесно ќе пројдат. Уствари тие со 2 дози, може не се сметаат за вакцинирани :гик:
 
Член од
13 април 2021
Мислења
3.184
Поени од реакции
10.620
Ако акцентот е кај невакцинираните, како тоа се работи за лесни симптоми, бар тие треба со тешки да се. :sneaky:
Како тоа нема правила. Вакцинираните не би требало да внимаваат, тие секако потешко дека ќе фатат, а и ако фатат, полесно ќе пројдат. Уствари тие со 2 дози, може не се сметаат за вакцинирани :гик:
Вирусот не е тоа што беше. Тоа се гледа и по бројката на хоспитализации. Товарот е на матичните лекари.

Вакцинирани, прележани, пак фаќаат!
Нема правила, меѓутоа мнозинството од оние кои сега се болни се невакцинирани и непрележани. Споделувам искуство.
 
Член од
17 ноември 2014
Мислења
3.841
Поени од реакции
6.017
Не знам зашто мене ми објаснуваш :toe:... Изгледа погрешно ми ги имаш сфатено постовите према Бијонси. Таа бара задолжително носење маски, надевајќи се ќе се спречат поголем број позитивни. Но науката вели џабе е, за време на шпанскиот грип носеле, џабе било, а и ние овие 3 години лично се уверивме дека џабе е, Јапонија излезе џабе итн. Значи имаме избор за заштита, вакцини и маски, па нема што задолжително.
Izgleda te imam pogreshno razbrano,
Jas ne bi nosel maska osven ako mora (Starski domovi, bolnici i sl) i toa za nivna zashtita ne za mene!
za mene koronata e zavrshena prikazna i nemam strav ako treba ushte denes bi poshol vo covid oddelenie bez maska a i ne sum Vakciniran.

Moj sovet, ostajte propaganda terajte zhivot.
Pozdrav
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.813
Поени од реакции
35.198
Таа бара задолжително носење маски, надевајќи се ќе се спречат поголем број позитивни.
... јас пишувам за носење задолжителна заштитна маска на работно место во болнички соби каде има пациенти, јас пишувам за носење на заштитна маска во болнички простории меѓу колеги кога се собрани десетина во два квадрата и пијат кафе, зашто ми ја изместуваш поентата и ме нарекуваш „фашист“?
кои тоа „сме“ вакцинирани со антиковид вакцина?
...јас едно ти за инат друго! јас пишувам медицински лица мораат да носат заштитна маска на работно место, ти ми извртуваш како,, општо,,.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.706
Поени од реакции
12.126
Пред 2 недели, ноќта на ургентен дојде докторка/хирург ваљда, ги караше сите, ги тераше да стават маска.
Побогу, како некој со тешки стомачни напади или скршеници, или еден изгризан цел од куче, да трчаат да бараат маска дома, наместо да трчаат да спасат глава. Ај ја, со една рака некако успеав да грабнам книшка и маска...ама имаше многу многу полоши случаи. Шокурне стаат маски таму, неколку денари се. Кај ги чекаш 4, 5, 6 саати за интервенција...па уопште односот, ко да си сакал нешто да ти се случи.
па и зголемување на плата бараа :facepalm:
 
Член од
20 март 2022
Мислења
1.385
Поени од реакции
3.513
Пред 2 недели, ноќта на ургентен дојде докторка/хирург ваљда, ги караше сите, ги тераше да стават маска.
Побогу, како некој со тешки стомачни напади или скршеници, или еден изгризан цел од куче, да трчаат да бараат маска дома, наместо да трчаат да спасат глава. Ај ја, со една рака некако успеав да грабнам книшка и маска...ама имаше многу многу полоши случаи. Шокурне стаат маски таму, неколку денари се. Кај ги чекаш 4, 5, 6 саати за интервенција...па уопште односот, ко да си сакал нешто да ти се случи.
па и зголемување на плата бараа :facepalm:
И после ќе цивкаат кога ќе јадат по муцки од некој.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.813
Поени од реакции
35.198
Пред 2 недели, ноќта на ургентен дојде докторка/хирург ваљда, ги караше сите, ги тераше да стават маска.
Побогу, како некој со тешки стомачни напади или скршеници, или еден изгризан цел од куче, да трчаат да бараат маска дома, наместо да трчаат да спасат глава. Ај ја, со една рака некако успеав да грабнам книшка и маска...ама имаше многу многу полоши случаи. Шокурне стаат маски таму, неколку денари се. Кај ги чекаш 4, 5, 6 саати за интервенција...па уопште односот, ко да си сакал нешто да ти се случи.
па и зголемување на плата бараа :facepalm:
... што не побаравте или подобро требаше некој да и' каже дека државните болнички институции се должни на болнички пациенти да им се даде заштитна маска и дезинфекционо средство за раце исто како што е должна да даде здравствена услуга, терапија и совети, ама тие резервни заштитни маски си ги земаат за во своите ординации или за дома, затоа нема за пациентите!

а тоа за плата, како сите така и тие, посебно би искоментирала за полицајците кога ќе ги видам во службено одело со цигара, сладолед, со испазарени продукти, а на работно место никаде ги нема, па уште бенифициран стаж оздогора на 45 години во пензија, за која опасност жити се?
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
4.889
Поени од реакции
7.268
Вирусот не е тоа што беше. Тоа се гледа и по бројката на хоспитализации. Товарот е на матичните лекари.
Не е тоа што беше, во смисла дека е ослабен, така. Историски гледано, а и природен процес е така како што тврдиш.
Но по медиуми имаш дека доаѓа поопасна варијанта, а лидерот на империјата најавува пандемија. Сега ако дојде до тоа, а 99, 99% ќе дојде, кое ќе биде објаснувањето.... Против природни закони, а и историски искуства, тешко дека некое издржано објаснување, ама ај ќе видиме.

za mene koronata e zavrshena prikazna
Еми не ќе да е игран филм, туку сериски, па ништо од завршено.
Се најдобро, но бидејќи си во Германија, обезбеди си количини на греено вино и греена ракија. :D

јас пишувам медицински лица мораат да носат заштитна маска на работно место,
Исто ти е. Ако толку си запнала, тогаш сите во скафандер облечи ги и шипки пиење кафиња, ем повеќе ќе сработите.
Твоево морање, во државите каде бркаа медицински персонал ако не е вакциниран, допринесе пациенти да страдаат поради недостаток на медицински кадар. Бидејќи не дозволуваа невакцинирани да се грижат за пациентите. Изгледа наративот е поважен од се друго.

Да бидам појасен, акцентот на моите постови е врска твоето морање, задолжително.
 
Член од
17 ноември 2014
Мислења
3.841
Поени од реакции
6.017
Еми не ќе да е игран филм, туку сериски, па ништо од завршено.
Се најдобро, но бидејќи си во Германија, обезбеди си количини на греено вино и греена ракија. :D
Da be i jas toa velam :vozbud:
A poshto se gream ma Mraz nemam potreba od Topla rakija
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
4.889
Поени од реакции
7.268
Леле Жан Митрев, ако сега народот мамето мамино не ти го расплаче, тогаш сами да си пресудиме.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom