Коронавирус (COVID-19) - Општа дискусија

SkimSkam

Full Stack Говнар
Член од
26 август 2021
Мислења
2.119
Поени од реакции
5.667
Уште неможам да извагам што е побитно, партиска определеност или етничка припадност. Компетентноста секако дека никогаш не била.
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.308
Поени од реакции
7.292
Знаеш што е најтрагично? Стварно нема разлика... Никој ништо не прави, здравството тоне како напуштен објект. Барем да имаше разлика во вработување, некакво менаџирање, било што... Болниците преоптоварени, вработени малцинства кои станале мнозинство, што не, мачно е дури да набројуваш.
Јавната установа Заеднички служби на скопските клиники постои речиси 13 години, а со неа повеќе од една деценија управуваше Шкодране Дардишта

Не е тоа до Фиљипче толку колку што е до патиките од таван.
 

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.505
Поени од реакции
33.664
Холандија сака, на ниво на цела ЕУ, да се воведе како единствен услов за летање да биде негативен ПЦР тест.
Holandija ja zimas za reper, edna od zemjite so najstrogi merki? Na desetici godini gi zatvorija protestantite za da gi zaplasat lugjeto. Ziveam tuka i se e otvoreno do 5 porucok, imas redari na stanicite koi te opomenuvaat za maska pod usta ako nosis. Posle 5 eve Hag e mrtov a e kako cela mk, a vo mk vo 5 porucok iskacav, 5 sabajle tek si idev od barovi. Znaes da zavrsis nesto vo opstina tuka cekas data 2 3 nedeli termin radi korona restrikcii?

Vie kukate za doneseni merki sto ne se pocituvaat i ne vazat, dodeka svetot funkcionira so istite kade se mandatory. Znaes li ti nekoj so 8 saati na den da nosi maska uste?

Ne znaes. Oti ti posle redit ides po avtopatista od strana beres trevki i lecis starci. I dedo mi eve 76 godini ja pomina koronata, ja ednas mu odnesov sok. Dali kako tebe treba da se falam deka sum izlekuval lugje ili da ne ti krsime fantazijata? Spasil dvajca so alternativna medicina. Teneke i zena mu. Samouki nobelovci.
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.195
Поени од реакции
21.347
Teneke znae posle srcevni slucaevi da kazuva protiv vakcinite iako nema dokaz deka e povrzano odnosno najcesto ne ni pisuva dali tie fudbaleri se vakcinirani. E sega ima slucaj vo cetvrta liga Germanija kade dvajca igraci posle prelezuvanje dobile srcevi problemi na teren. https://www.tagesspiegel.de/sport/nach-coronainfektion-und-kollaps-beim-spiel-in-jena-spielern-des-berliner-ak-geht-es-wieder-besser/27863326.html Mladi zdravi sportisti na profesionalno nivo. Ama da, okolu posledicite od vakcinite ovde se filozofira ama posledicite od infekcijata nikako da se spomnat.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.656
Поени од реакции
34.947
Уште неможам да извагам што е побитно, партиска определеност или етничка припадност. Компетентноста секако дека никогаш не била.
Етничка + членство во ДУИ е појако и од амерички пасош
 
Последно уредено:
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.186
Поени од реакции
17.999
Holandija ja zimas za reper, edna od zemjite so najstrogi merki? Na desetici godini gi zatvorija protestantite za da gi zaplasat lugjeto. Ziveam tuka i se e otvoreno do 5 porucok, imas redari na stanicite koi te opomenuvaat za maska pod usta ako nosis. Posle 5 eve Hag e mrtov a e kako cela mk, a vo mk vo 5 porucok iskacav, 5 sabajle tek si idev od barovi. Znaes da zavrsis nesto vo opstina tuka cekas data 2 3 nedeli termin radi korona restrikcii?

Vie kukate za doneseni merki sto ne se pocituvaat i ne vazat, dodeka svetot funkcionira so istite kade se mandatory. Znaes li ti nekoj so 8 saati na den da nosi maska uste?

Ne znaes. Oti ti posle redit ides po avtopatista od strana beres trevki i lecis starci. I dedo mi eve 76 godini ja pomina koronata, ja ednas mu odnesov sok. Dali kako tebe treba da se falam deka sum izlekuval lugje ili da ne ti krsime fantazijata? Spasil dvajca so alternativna medicina. Teneke i zena mu. Samouki nobelovci.
Ќе имате таму уште глупости. Вакцините не функционираат, тоа беше очекувано. Па и пишував пред некое време, дека назад е зимата таму каде што нема природен имунитет.

Ама овде беше фешта, радости, линкови до ретардирани постови од Ројтерс и компанија, дека Данска и Португалија со вакцинирање се спасиле.

Ќе ве боцкаат уште неколку пати со Фајзер, до кога не знам, ваљда дури не му скурчи на народот. Знам дека ви е нелагодно, ама што да ви правам.

Еве братучеда во Австрија работи во болница, се ребри од трета доза. Колешка заврши во болница после трета доза, пријател и умрел од излив пред една недела после бустерот. Сака да си замини од болницата.

1638884874111.png

1638884897404.png

Во секој случај Евреиве први ќе го јадат со 4-та доза, па ќе видиме од таму резултати.
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.195
Поени од реакции
21.347
Ama propaganda od rekla kazala. Stotici milioni busteri se dadeni nikomu nisto. Kako samo kaj vas ima zacestuvanje od takvi slucaevi...mora da se istrazi.
Автоматски споено мислење:

Teneke, vo Avstrija pomogna lock downot ili ne? Posto sledis krivi mozebi mojs da pises kako e tamu.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.693
Поени од реакции
12.099

Според српскиот невроимунолог, професор на универз. во Канада, традиционалните вакцини имаат поголеми шанси да заштитат од новиот сој
Автоматски споено мислење:

Ama propaganda od rekla kazala. Stotici milioni busteri se dadeni nikomu nisto. Kako samo kaj vas ima zacestuvanje od takvi slucaevi...mora da se istrazi.
е зошто де?
 
Член од
23 мај 2013
Мислења
2.237
Поени од реакции
5.251
Многу некако ја посетувате темава вие вакцинираните, што уште се замарате со пандемијата? Нели заврши таа за вас после 2те примени дози?
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.195
Поени од реакции
21.347

Според српскиот невроимунолог, професор на универз. во Канада, традиционалните вакцини имаат поголеми шанси да заштитат од новиот сој
Автоматски споено мислење:

е зошто де?
Onaka.
Автоматски споено мислење:

Многу некако ја посетувате темава вие вакцинираните, што уште се замарате со пандемијата? Нели заврши таа за вас после 2те примени дози?
Pa zavrsi iskreno edino sto nevakciniranite gi polnat intenzivnite oddelenija od sto i nie sme zasegnati.
 
Член од
23 мај 2013
Мислења
2.237
Поени од реакции
5.251
Pa zavrsi iskreno edino sto nevakciniranite gi polnat intenzivnite oddelenija od sto i nie sme zasegnati.
Што те боли тебе курац за други?
Пандемијата е завршена за тебе, заштитен си од зараза, не можеш да ја пренесеш заразата на други, а најважното од смртен исход си заштитен...така ли беше Игор? Или така сакаш да биде?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom