Коронавирус (COVID-19) - Општа дискусија

Член од
7 септември 2016
Мислења
19.735
Поени од реакции
35.016
што ќе кажат кога самите германски власти ги класифицираа хоспитализираните со непознат вакцинален статус во невакцинирани. Сега се натегаш дека тоа не излезе во јавност или што?
...отидени се до толку, да домашните немаат никаков доказ ниту сознание што терапија прима или неприма нивниот член како пациент по германски болници (конкретно пишувам за ковид пациенти), ова го пишувам од лично искуство од пред недела дена, да не може да се дознае што терапија добива пациентот или не добива или воопшто што му се прави од анализи во тие болнички простории, све чувано во тајност, а одозгора директори на такви ковид болници све некои натурализирани „ германчиња“ де вијетнамци, де не знам од која страна на светот, просто сум разочарана да нема врска германското здравство каде оди конкретно за ковид пациентите, а да не пишувам „за чување“ на пациентот додека не се добие некој паричен износ, ејј ЕУ бара мито во здравство на тешко болни пациенти со ковид и дополнителни кормобидитети, да пола час брза помош врти по сите болници на тешко болен пациент да му најде било какво место, а секаде бил одбиен од пребукираност, па да го однесе 100 км подалеку од местото на живеење во уџум болница некоја, а бе ај паднаа и тие на испит во здравството, две недели да се чека да се земе починат пациент од болница со плаќање до 5000 евра за кремирање, која хуманост у пиqку матер!
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.206
Поени од реакции
21.366
...отидени се до толку, да домашните немаат никаков доказ ниту сознание што терапија прима или неприма нивниот член како пациент по германски болници (конкретно пишувам за ковид пациенти), ова го пишувам од лично искуство од пред недела дена, да не може да се дознае што терапија добива пациентот или не добива или воопшто што му се прави од анализи во тие болнички простории, све чувано во тајност, а одозгора директори на такви ковид болници све некои натурализирани „ германчиња“ де вијетнамци, де не знам од која страна на светот, просто сум разочарана да нема врска германското здравство каде оди конкретно за ковид пациентите, а да не пишувам за чување на пациентот додека не се добие некој паричен износ, ејј ЕУ бара мито во здравство на тешко болни пациенти со ковид и дополнителни кормобидитети, да пола час брза помош врти по сите болници на тешко болен пациент да му најде било какво место, а секаде бил одбиен од пребукираност, па да го однесе 100 км подалеку од местото на живеење во уџум болница некоја, а бе ај паднаа и тие на испит во здравството!
Ne znaev koga stana ekspert za Germanskoto zdravstvo.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.735
Поени од реакции
35.016
Ne znaev koga stana ekspert za Germanskoto zdravstvo.
... маката ме натера, сакав да спасам роднина, ама тоа е тоа, за месец дена научив што се прави таму повеќе од што ти знаеш што си таму од рекала казала муабет!
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.195
Поени од реакции
18.007
Што не учеше НАУКАТА (him self) пред една година.

1638897186967.png


20 ноември 2021
Треба 60 до 70 отсто од населението да се вакцинира за да се запре коронавирусот

Покрај сознаението колку добро вакцините можат да ја спречат инфекцијато со ковид-19, се поставуваат и прашањата дали тие го отежнуваат престојот на вирусот во носот и грлото кај луѓе без симптоми и дали вакцините го отежнуваат пренесувањето на вирусот од едно на друго лице, додаде О’ Бриен.

 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.195
Поени од реакции
18.007
Уште една вакцина од малце поинаков тип стасува. Растителна вакцина за ковид.
Но, мРНА мора да ја примат сите од бебиња до 120 годишни.

Medicago and GSK announce positive Phase 3 efficacy and safety results for adjuvanted plant-based COVID-19 vaccine candidate

 
Член од
1 март 2010
Мислења
7.886
Поени од реакции
14.377
Не е од тие сајтовите на Аудиофил, полеџит извор и вест од ова не може да има :)


Agencija za lijekove i medicinske proizvode (HALMED) i Hrvatski zavod za javno zdravstvo (HZJZ) zaključili su ocjenu prijave sumnje na nuspojavu u 33-godišnje muške osobe koja je preminula 12 dana nakon cijepljenja cjepivom COVID-19 Vaccine AstraZeneca (novog naziva Vaxzevria). Stručna grupa HALMED-a i HZJZ-a zaključila je da prijava ispunjava kriterije prema kojima se smatra sindromom tromboze s trombocitopenijom. Uzročno-posljedična povezanost između primjene cjepiva i nastalih reakcija te smrtnog ishoda ocijenjena je kao vjerojatna. Ovim putem izražavamo iskrenu sućut obitelji i prijateljima preminulog gospodina zbog njihovog velikog gubitka, stoji u priopćenju HALMED-a.
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.340
Поени од реакции
7.369
...отидени се до толку, да домашните немаат никаков доказ ниту сознание што терапија прима или неприма нивниот член како пациент по германски болници (конкретно пишувам за ковид пациенти), ова го пишувам од лично искуство од пред недела дена, да не може да се дознае што терапија добива пациентот или не добива или воопшто што му се прави од анализи во тие болнички простории, све чувано во тајност, а одозгора директори на такви ковид болници све некои натурализирани „ германчиња“ де вијетнамци, де не знам од која страна на светот, просто сум разочарана да нема врска германското здравство каде оди конкретно за ковид пациентите, а да не пишувам „за чување“ на пациентот додека не се добие некој паричен износ, ејј ЕУ бара мито во здравство на тешко болни пациенти со ковид и дополнителни кормобидитети, да пола час брза помош врти по сите болници на тешко болен пациент да му најде било какво место, а секаде бил одбиен од пребукираност, па да го однесе 100 км подалеку од местото на живеење во уџум болница некоја, а бе ај паднаа и тие на испит во здравството, две недели да се чека да се земе починат пациент од болница со плаќање до 5000 евра за кремирање, која хуманост у пиqку матер!
Кој ве плаќа вакви глупости да серете?
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.776
Поени од реакции
39.037
бијонс па врти инстаграм муабети праени со поздрав еден топол, тенеке врти муабети за колешката. Како човек да ве сфаќа озбилно?
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.988
Како човек да ве сфаќа озбилно?
Истото се прашувам и јас. Има членови без еден единствен конзистентен став за овие 2 години, секако тие се начитани и внимателно ја следат состојбата. Згора на сѐ науката не е константна (пр. се промени и дефиницијата за "вакцина", кој аргумент се зема здраво за готово) и сѐ е релативно. Како овие членови да ги сфаќаме сериозно на оваа тема? :toe:

пи.ес Нели, за природен требаат 70% имунизирано население. Германија има имунизирано 69% од населението. Моментално го има најголемиот бран досега. Видиш како прописно може да те е*е тој 1%. :noze:
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.195
Поени од реакции
18.007
Ајде сега нова доза НАУКА за верувачите. UNBOOSTED :pos:
Дефитивно живееме во интересни времиња.


Следно ваљда ќе биди Merriam-Webster ќе ја променат дефиницијата за антиваксер по 5-ти пат годинава и ќе вметнат и unboosted како антиваксери.
 
Последно уредено:
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.735
Поени од реакции
35.016
Кој ве плаќа вакви глупости да серете?
...нивото ти е како да ти кажам немам зборови, но ти го посакувам ,,моето серење,, навистина ни повеќе ни помалку, за да поверуваш малку кога ќе биде на твоја кожа, не сакав да напишам ама ете ме зеде чемер па накратко ме поведе, ако си заинтересиран можам во ЛП да ти дадам точни податоци, па ти провери да ти се затвори тоа устата, може ќе ургираш да ја дадат починатата роднина, срамота, со тоа ли ќе се лажеме и измислуваме?...ми должиш извинување!
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.340
Поени од реакции
7.369
...нивото ти е како да ти кажам немам зборови, но ти го посакувам ,,моето серење,, навистина ни повеќе ни помалку, за да поверуваш малку кога ќе биде на твоја кожа, не сакав да напишам ама ете ме зеде чемер па накратко ме поведе, ако си заинтересиран можам во ЛП да ти дадам точни податоци, па ти провери да ти се затвори тоа устата, може ќе ургираш да ја дадат починатата роднина, срамота, со тоа ли ќе се лажеме и измислуваме?...ми должиш извинување!
Мешаш здравство со погребални услуги. Врска немаат едното со другото.

И тоа за интензивната нега и здравствениот систем што си пишала е најголемата глупост и дезинформација шо моеше да ја напишеш.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom