Коронавирус (COVID-19) - Општа дискусија

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.264
Поени од реакции
21.641
Затоа што заврши сезоната за одмор, не мораат веќе луѓето да се тестираат за да одат некаде.

И да, државата уште од почетокот кур ја боли за пандемијата и за здравјето на народот, сите мерки им се само за полнење на буџетот. Каде им е ќарот ако дадат бесплатни тестови на сите?
Kjarot e situacijata a se drzi pod kontrola za da se izbegnat posilni merki kako zatvaranje na objekti ili lock-down. Mozet ne e licen kjar ama kjar za site.
Автоматски споено мислење:

... да ама тестовите како за итна употреба што се пуштени од ФДА, не се за дијагностицирање на болест (да не се повторам за пронаоѓачот на ПЦР тест што самиот укажал дека се применува САМО за експериментални тестирања), а не за одредување на болест, така да тестовите, можеби да дадат некој правец, ама и не мора, тие не се специфични само за Sars-Cov-2, туку се осетливи и на други коронавируси што ги имаме со години околу нас и имаме ресираторни инфекции од нив со години уназад, затоа секој резултат на овие тестови „за итна употреба“ со резерва, затоа што зависи од многу фактори,

... државата зема процент од лабораториите за кои истите COVID-19 тестови дадоа овластување и се акредитирани за давање резултати од тестирање на граѓаните, зашто би си го пресушила изворот?
Brzite testovi pomagaat no ako e pozitiven treba odma na PCR d se potvrdi. Prednosta e sto se poeftini i za 15 min imas rezultat. Benefitet e ocigleden. Specificni se za corona ne pokazuvaat pozitivni ako imas grip na primer.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
20.027
Поени од реакции
35.523
Еј 18 месеци, 18 месеци пандемија немаат протокол за лекување ...

Д-р Злате Мехмедовиќ вели дека најголемата причина за големиот број смртни случаи во Македонија е затоа што лекарите не работат со унифициран протокол за лекување на пациенти заразени со „Ковид 19“. Тој предлага протоколот или упатството за лекување од „Ковид 19“ да се донесе со закон и да се објави во службен весник.

Во меѓувреме, здравствените власти ги обвинуваат пациентите бидејќи, како што велат, тие одат во болниците предоцна и нивната состојба се влошува. Инаку, вакцината против вирусот е единственото решение за намалување на бројот на смртни случаи, вели Мехмедовиќ. Тој смета дека граѓаните кои немаат развиен имунитет по две дози на вакцина, треба да ја добијат и третата доза од вакцината против Ковид -19.

...нема пишан, но сите вртат телефони на д-р Илир од инфективна, доволно да се види дека сите ковид центри во МКД ги вртат истите лекови кај пациентите, за разлика од приватните кои никој не знае како ги лечат, барем не се експонираат јавно како ги лечат, но не се подалеку од државните, оти истите лекари кружат!

... по мое мислење не може да има фиксен протокол, затоа што секој пациент е приказна за себе, според возраста, коморбидитети, пол, а токму сега ги лечат така сите под еден калап,

-доколку се изготви протокол треба да биде со многу варијаци и ситуации што тешко да некој ќе седне, де од мрза, де од непознавање на пошироки области освен своја специјалност, а ги избираат само докторите за свое мислење, што тотално погрешно, на прво место микробиолози, биохемичари да се појде од начин и точно читање на добиениот лабораториски резултат, па потоа следува други специјалности да не набројувам, за да на крај лекарот даде крајна терапија, а не тука само докторот сече и решава, дури ниту анестезиологот не го слуша околу кислородната подршка од што е самобендисан, ама кој да каже, самокритичноста е силна карактеристика што не ја имаат баш сите, а не пак доблест да признаат некоја грешка!

П.С.
и како обично ќе биде протокол на копи пасте од некоја друга институција од некоја друга држава одобрена од ФДА, ЕДА, СЗО, што не ќе да е соодветно според нашето поднебие, менталитет, ендемски кормобидитети и општо здравствената култура на нашите граѓани,
 
Последно уредено:
Член од
1 февруари 2005
Мислења
1.287
Поени од реакции
1.778
@kano :)
Овај е тој Хрватот? Море мајки шајки карање :D

Јаки дечки се ова мирните демонстранти, растоваруваат цигли, вреќи, од тоа доковите, иако денес доста работи се автоматизирани, во добра форма се, бабаче, со вистински работни навики. Не се како овие еврогеј швестерите, слаби ветер да ги дувне.
Им посакувам успех во штрајкот!
 
Последно уредено:

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.661
Поени од реакции
28.059
Абе има проблем во Британија со оглед дека државата ги набавува имаа дискусија за тоа и прават селекција на брзите тестови оти не се сите добри.

Делта има и малце поинаква рнк од претходните вируси, така да не знаеш на кој протеин е правен тестот.
Автоматски споено мислење:

@kano :)
Овај е тој Хрватот? Море мајки шајки карање :D

Не дркај на Хрватот море дуршлус,на различна страна сте,антиваксерите го напаѓаат.Ево го и овај бачето,све мој до моега сте се збрале
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
20.027
Поени од реакции
35.523
Brzite testovi se efikasni so Delta zatoa sto tie zarazeni so Delta imaat pogolema kolicina virusi a na brzite testovi za razlika od PCR im treba odredena koncentracija.
... брзи COVID-19 антигенски тестови претставува ин витро имунохроматографски тест за квалитативно детектирање на нуклеокапсиден протеински антиген на SARS-CoV-2 во директна назофарингален (нос,грло) или само назален (нос) брис земен директно од лицето што е суспектно за КОВИД-19,

... Coronavirus Ag Rapid Test Cassette (Swab) не прави разлика меѓу SARS-CoV и SARS-CoV-2, а ти спомнуваш специфичност кон делта сој, а концентрацијата не поради сојот туку зависи од денот кога се зема тој брис, дали е втор, петти, седми ден од прв ден на симптоми од инфицираниот пациент, количината на антигени во примерокот може да се намали како што одминува периодот на болеста, а и неадекватното, несоодветно собирање, складирање на брисевите може негативно да влијае врз резултатите.

- Coronavirus Ag Rapid Test Cassette (Swab) може да детектира живи и
неживи SARS-CoV-2, така да како и сите тестови за дијагностика, дијагнозата може да се потврди само по проверка на сите клинички и лабораториски наоди, а не само позитивен тест...ајт имаш корона!

- позитивниот резултат на тестот не исклучува и друга инфекција со други патогени.
- позитивниот резултат на тестот не прави разлика меѓу SARS-CoV и SARS-CoV-2,
- количината на антигени во примерокот може да се намали како што одминува периодот на болеста, веројатноста за брисот земен по 10 дена од појавата на болеста да бидат негативни е поголема,

-негативните резултати кај пациенти со симптоми што траат подолго од 10 дена треба да се третираат како веројатни и може да се направи потврда со молекуларен тест, доколку е неопходно,

- негативните резултати не исклучуваат инфекција со SARS-CoV-2 и не треба да се користат како единствена основа при одлуките за третирање или управување со пациентот, вклучувајќи одлуки за контрола на инфекцијата.

Kjarot e situacijata a se drzi pod kontrola za da se izbegnat posilni merki kako zatvaranje na objekti ili lock-down. Mozet ne e licen kjar ama kjar za site.
... ќар да вакцинирани шетаат и да шират зараза, а да не се тестираат, само тортура врз невакцинирани?
тоа е менаџирање на пандемија т.е. држење под контрола на што?

...локдауни кога требаше да се направат државата ширум врата отворена, а кога веќе нема сврха ја затвори врата, подебилно менаџирање здравје, ако веќе зависиш од други фактори и сопствен коалиционен партнер кој те условува, тогаш имај доблест отвори све остави така и нека бидне општ колективен имунитет, а не вака отвори, затвори, како ќе му свирне на АА, а ова нетестирање и неследење на вакцинирани кои „ослободени“ дека веќе никој ништо не им може, набргу како бумеранг ќе се врати!
[/QUOTE]
 
Член од
17 август 2009
Мислења
3.644
Поени од реакции
5.227
Ваксери, почнавте да примате трета ?
Не ставате у опасност нас ваксајнс фри, без трета доза ќе почнете да го ширите вирусон, според вилипче и фајзер.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.460
Поени од реакции
22.867
Колку сме тука што нит сме ваксајнд, нит планираме, нит прележано (ваљда), нит проверени антитела, нит правен брз тест/PCR?
edinstven trosok do sega mi e na pocetok sto kupiv malku poveke hrana za demek sekoj slucaj koga imase navala ovde u supermarketite. togas ako cuvav da receme 3 konzervi tuna kupiv 6... :(

nitu se imam testirano nitu planiram... ke se vakciniram najverojatno u feb 2022 posto u maj sakam da patuvam a kaj sto planiram da idam zdrastven sistem recisi i nema...
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.253
Поени од реакции
18.072
Природниот имунитет споредба после 8 месеци е 27 пати подобар отколку фајзер.


 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.264
Поени од реакции
21.641
Колку сме тука што нит сме ваксајнд, нит планираме, нит прележано (ваљда), нит проверени антитела, нит правен брз тест/PCR?
Ke igrame sega koj e najhrabar ili najlud? Golema rabota ako ne si nikojpat testiran. Znak na otpor e toa.
Автоматски споено мислење:

Природниот имунитет споредба после 8 месеци е 27 пати подобар отколку фајзер.

Da, a imas negde brojki zrtvi nevakcinirani i zrtvi vakcinirani da vidime celokupna slika?
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.992
@Rigil , зошто те прави тажен тоа што некој не е вакциниран, не планира да се вакцинира и не фрлил пари за тестови!? Што ти е показател тестот за антитела кога нема никакво признание кај нас, нема никаква важност. Само може да ти даде внатрешен мир дека си безбеден, иако Филипче смета дека тоа не е доволно!? Или тоа што не се тестирал со PCR тест, значи дека немал симптоми? Мене тоа ме прави среќен. Здрав човек. Можеби го победил вирусот, како и останатите повеќе од 98%.

Од друга страна несреќен ме прави помислата дека некој, како господинот кој нѐ не дружи повеќе, му робува на системот кој си тера агенда. Вратот му се укочи на Филипче гледајќи во западот и копирајќи и имплементирајќи мерки и решенија, и тоа многу лошо. Џабе лекциите од историјата, пример на Шпанија, каде Франциско Франко го поддржал бомбардирањето на Каталонија само да го загуши отпорот. Замисли тогаш отпорот за спласнел, замисли горчината на поразот да го проголтала духот на слободата! Така и Франко, мислел дека тоа е најдоброто нешто за Шпанија, а воедно и за Каталонија. Се стекнал со неограничена власт и моќ и со силата на државниот апарат за принуда, ја задржал истата. ;)

Сега самите резонираме и ќе носиме самостојни одлуки или ќе чекаме големата држава да ги носи за нас? Под "голема држава" мислам на зголемување на улогата на власта, и во подрачјата каде вообичаено не треба да се меша.
 
Член од
3 февруари 2019
Мислења
2.483
Поени од реакции
4.135
Ваксери, почнавте да примате трета ?
Не ставате у опасност нас ваксајнс фри, без трета доза ќе почнете да го ширите вирусон, според вилипче и фајзер.
Ќе примат трета кај и да е, па некаде пред Нова година кога ќе најават и четврта, ќе си пеат среде соба високо јаженцето ми стои.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.253
Поени од реакции
18.072
Da, a imas negde brojki zrtvi nevakcinirani i zrtvi vakcinirani da vidime celokupna slika?
На крај ќе се сумира тоа. Рано е сега.

Мислам дека си свесен дека сите бројки на починати од Корона се преценети, сите бројки на починати од вакцините се потценети.

А посебна сумирање ќе биде што е тоа што ќе направи долгорочен имунитет и ќе не извади овие гомна. Оти сега засега се работи само за некој месец слобода.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom