Коронавирус (COVID-19) - Општа дискусија

Член од
29 јуни 2014
Мислења
24.248
Поени од реакции
39.996
Wow, стварно не очекував олку драмтична промена само за еден месец.
Научнициве почнаа јавно да зборуваат.

1. Нема имунитет на стадо, сите ќе заболиме
2. Да запри масовно тестирање, тестирање само за тие што ќе завршат во болница
3. Премногу тестирање, дава високи бројки и ствара паника кај населението
4. Премногу паника кај населението, ќе бараат сами дополнителни дози вакцини, кои не им се потребни (Рон :D)
5. Во Британија заштита од инфекција на вакцините е 50%
6. Најверојатна ќе има нова мутација која ќе ги заразува вакцинираните
7. Да се престани со вакцинирање на децата, затоа што ковидот не е проблем кај децата (ова го тврди педијатар)
8. Јакнете го природниот имунитет, ослабете, витамин д, цинк, дрн дрн (се враќаме на март 2020 :) )
9. Докторов ми е збунет, иако сето ова го кажува, очигледно го нема сварено како што треба, па лупна малце глупости на крај :D

Да се надеваме дека Филипче и комисијата за заразни болести ќе стигнат до ова видео на доктор Кемпбел и ќе се просветлат. Можеш да му го пуштиш на филипче на маил за да има подобар ефект.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.278
Поени од реакции
18.104
Ako fatis tockite da mu gi razglabas...



Demek jakata kontraverzija, so pocnale da zborat
A kako se idese do toa stado, pa site ili delumno ako go prelezame, direktno ili so vakcina.

Tolku e dlaboko vlezen u redit sto veke ne razmisluva so svoi misli tuku samo u glava preveduva so google translate kvalitet kade sto ne e biten kontekstot i postira
Ad hominem и релативизација ти е ова.

Паметен си, си знаеш, можеби стварам нелагодност со некој од постовите, ама не гледам каде грешам. Посебно во врска со тој пост, сето се мислења на научници. Нели наука е ова треба да се прашува.

Во врска со вакцините, во моментов се добри, штитат од хоспитализација и смрт, околу 90%.

Кој што сака кампањата за вакцинација уште трае.

Јас засега ќе почекам.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.920
Поени од реакции
15.911
Возам прееска накај работа и од десна страна ми се појавува глетка, невидена со денови....со години. Бел автобус некој приватен ваљда крца со луѓе(ученици највеќе), 90% маски не носат.
Мерки за влез на невакцинирани во кафичи и ресторани :icon_lol:
крај на јуни бев во Грција со автобус, 20 патника во ГОЛЕМ автобус.. тогаш на 01,07. ВЛАДА на РМ донесе одлука да се полнат автобусите 100%
Сега, нешто си мислев пак да одам на одмор, агенцијата ми кажува дека сега е СЕ УШТЕ 100% Полнење на Автобус... а една друга агенција кажува 80% е за Грција ( грците не давале 100%)..еписибир и 80%, и тоа е пак полно..
А некој си носат маски и на ОТВОРЕНО, гледам луѓе..
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.327
Поени од реакции
21.791

Сладоледџија

Ванила & Чоколадо
Член од
8 декември 2009
Мислења
14.458
Поени од реакции
11.916
Prvi septemvri. 2021 godina. Zabranata za kafani, kafiči I diskoteki ušte mi trae. Da napomenam deka I ponatamu me boli kurot I deka ne se vakciniram.
Napravi si be fake sertifikat, kur gi boli vrabotenite u kaficite i redarite po molovite, samo digas telefonot go pozdravubas i si vlagas
 

IssaAk

Novak Djokovic the GOAT
Член од
11 јули 2021
Мислења
267
Поени од реакции
424
Napravi si be fake sertifikat, kur gi boli vrabotenite u kaficite i redarite po molovite, samo digas telefonot go pozdravubas i si vlagas
Abe ne mi e problem toa mene. Koj gi ebe... božem se naogjam u Los Angeles pa sea nema da vlagam u spektakularnite molovi... sepak se samo obični molovi I kafiči niz selskiov grad narečen Skopje I selskava država.

Ne mi trebaat ni kafiči ni molovi. Zatoa celo vreme go potenciram toa so kurobolieto.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.278
Поени од реакции
18.104
Napravi si be fake sertifikat, kur gi boli vrabotenite u kaficite i redarite po molovite, samo digas telefonot go pozdravubas i si vlagas
Абе и тоа не го правам, нема да трошам пари по молови и кафани.

Да видиме до кога ќе издржат економскиве субјекти.
 
Последно уредено:

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.473
Поени од реакции
22.898
Абе и тоа не го правам, нема да трошам пари по молови и кафани.

Да видиме до кога ќе издржат економскиве субјекти.

Tokmu taka, ako me im trebaat MOJTE pari nemora da gi dobijat. BOJKOT pa duri i koga ke gi trgnat sankciite.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
24.248
Поени од реакции
39.996
Невакцинираните здравствени работници во Грција од денеска на принуден, неплатен одмор

Портпаролот на грчката Влада Јанис Иконому во понеделникот објасни дека „законот што предвидува суспензија за оние кои не примиле барем една доза, ќе се спроведе и законот ќе се примени во целост“ и додаде дека дури и да решат невакцинираните да се имунизираат по 1 септември, не е сигурно дека ќе се вратат на истите позиции.

нема лабаво кај грциве, ги опнале на принуден одмор антиваксерите у здравството. А и којзнае дали ќе ги вратат на работа.
 

Сладоледџија

Ванила & Чоколадо
Член од
8 декември 2009
Мислења
14.458
Поени од реакции
11.916
Невакцинираните здравствени работници во Грција од денеска на принуден, неплатен одмор

Портпаролот на грчката Влада Јанис Иконому во понеделникот објасни дека „законот што предвидува суспензија за оние кои не примиле барем една доза, ќе се спроведе и законот ќе се примени во целост“ и додаде дека дури и да решат невакцинираните да се имунизираат по 1 септември, не е сигурно дека ќе се вратат на истите позиции.

нема лабаво кај грциве, ги опнале на принуден одмор антиваксерите у здравството. А и којзнае дали ќе ги вратат на работа.
So borince ke gi baraat nazad, 15,000 rabotnici znaes sto se? Ke im krahira zdravstvoto, nema koj da gi leci bolnite..
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
24.248
Поени од реакции
39.996
So borince ke gi baraat nazad, 15,000 rabotnici znaes sto se? Ke im krahira zdravstvoto, nema koj da gi leci bolnite..
немора да значи дека се медицински персонал, имаш и многу шалтеруши администрација што работат и се водат како здравствени работници. А и секој е заменлив.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom