Коронавирус (COVID-19) - Општа дискусија

Член од
7 септември 2016
Мислења
20.423
Поени од реакции
35.975
Sega bato da ti kaze nesto za kletocniot imunitet..
... не дека не постојат тестови кои детектираат клеточен имунитет (Т клетки) исто одредени од FDA за итна употреба, само се многу поскапи и неисплатливи, но доволно да се докаже ако нема заштитна антитела, да се детектира и да докажеш на тие што не ти веруваат!

1630450352838.png

,,...A diagnostic test based on sequencing long-lived SARS-CoV-2–specific memory T cells provides a complement to antibody testing for determining previous exposure to SARS-CoV-2...,,
 
Последно уредено:
Член од
29 јуни 2018
Мислења
3.529
Поени од реакции
5.561
изгледа ќе треба да се побуниме ние вакцинираните да почнат казни да пишуваат, доста беше циле миле
И што фајде? Ти што ќе добиеш со тоа?

Ај земи прво прашај ја келнерката дали она, шанкерот и готвачот се сите вакцинирани.
Или пекарот што ти го праи лебот/бурекот дали е вакциниран.

Стварно не можам да те сфатам.

Свесен си дека и ти можеш да се заразиш или да ги заразиш тие околу тебе така?

Ептен глупо е да се прави "елитизам" заради примени 2 дози на вакцина која што те штити само полесно да го поминеш вирусот.

Ама ако, супер е ова де. Таман уште еден начин како да го поделат народот и да го натераат да си вади очи.
 

The Savior

Is with me
Член од
29 јули 2021
Мислења
4.700
Поени од реакции
9.277



 
Последно уредено:
Член од
7 септември 2016
Мислења
20.423
Поени од реакции
35.975
Немам цел,ти кажав само сум љубопитен.И кај дијалектите имаш мака,некогаш ке ти се провлече некое Битолско зборче како во претходниот пост каде уместо "тоа е" употребуваш "то е" другпат Велешки а понекогаш и зборови кои се употребуваат во Источниот дел на Македонија
...македонскиот народ не само што брзо заборава кој му дава удари по нацијата, туку е лесен и за манипулирање, ако ќе фрлам некој цртеж од збор на мандарински јазик тоа значи дека сум од Кина?
...бај де веј, сакав да пишам множина во женски род од Кинез, ама се уплашив да не погрешам, како е правилно да се каже, ај помогни ми,
 

old_School_mk

Програмер, гејмер, psy-trance уживател
Член од
11 август 2009
Мислења
6.139
Поени од реакции
5.892
...јас те бранам ти не осеќаш,
инаку дезинфекција на расе не е на одмет, сите кои пружат помош на инфективна на инфицирани од К19 носат ракавици, би те прашала зошто?
Дезинфекција на раце ни 1% не ја намалува преносливоста на вирусов. Од сите можни глупи мерки што се воведоа оваа е без конкуренција најглупата. На ова ќе додадам и дезинфицирање на сè што дошло во контакт со луѓето. Каква шизофренија беа почетните неколку месеци со вирусов кога сè и сешто се дезинфицираше...

Од истата причина што многу доктори носат ракавици - стерилна околина. За сите останати што немаат потреба да бидат во стерилна околина? Апсолутно непотребно.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
20.423
Поени од реакции
35.975
Добро, како се дозволуваат вакви вулгаризми админ има ли темава?
…страмота
... а како не ти пречат директните изрази на темава на полов орган ( q jur), а вулгаризам ти се тестисите ( муда) :toe:па уште срамота било, ц цц , од женско кажано, а вие мушките слободно тоа q- ur секој коментар и тебе не ти пречи?
...инаку, ај да бидам како некој тука, може ќе ме засака :rolleyes:
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
20.423
Поени од реакции
35.975
Дезинфекција на раце ни 1% не ја намалува преносливоста на вирусов. Од сите можни глупи мерки што се воведоа оваа е без конкуренција најглупата. На ова ќе додадам и дезинфицирање на сè што дошло во контакт со луѓето. Каква шизофренија беа почетните неколку месеци со вирусов кога сè и сешто се дезинфицираше...

Од истата причина што многу доктори носат ракавици - стерилна околина. За сите останати што немаат потреба да бидат во стерилна околина? Апсолутно непотребно.
1630452759876.png 1630452917576.png

...па што тогаш носат скафандери, каљачи, капи, наочари, визир, мантили за ЕУ, тие што влегуваат кај инфицираните кога е тоа само респираторен вирус, доволно само заштитна маска, нели? :toe:
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.286
Поени од реакции
18.111
Wow, стварно не очекував олку драмтична промена само за еден месец.
Научнициве почнаа јавно да зборуваат.

1. Нема имунитет на стадо, сите ќе заболиме
2. Да запри масовно тестирање, тестирање само за тие што ќе завршат во болница
3. Премногу тестирање, дава високи бројки и ствара паника кај населението
4. Премногу паника кај населението, ќе бараат сами дополнителни дози вакцини, кои не им се потребни (Рон :D)
5. Во Британија заштита од инфекција на вакцините е 50%
6. Најверојатна ќе има нова мутација која ќе ги заразува вакцинираните
7. Да се престани со вакцинирање на децата, затоа што ковидот не е проблем кај децата (ова го тврди педијатар)
8. Јакнете го природниот имунитет, ослабете, витамин д, цинк, дрн дрн (се враќаме на март 2020 :) )
9. Докторов ми е збунет, иако сето ова го кажува, очигледно го нема сварено како што треба, па лупна малце глупости на крај :D

 

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.527
Поени од реакции
33.720
Bafra vika

Ne se vakcinirajte ne funkcioniraat
Ne se klukajte sumamed, ivermektin ludi se doktorite
Ne pocituvajte merki retardirani se

Moze da go prasa nekoj bafra so da praeme, koi gusti sok i sedenje doma den dva ne im pomognalo kako na nego, dali na tie pred umiranje ili na rodnini na pocinatite da im citame posleden ekonomski bilten cisto da se prisvestat ili negovite frustracii od postovi se dovolno? Oti kako distributer tesko mu e maska da nosi ili toa so ne moze slobodno kafe da pie u negoviot nebiten grad u kafik so zel nepovraten kredit od drzavata i ne kuca fiskalni pa taka istata ke kolabirala zaradi toa, ako toa ne se desava

Isto APELIRAM da se javi i da se kazni toj sto na fudbalskite kajgana sobiranki go ima sutirano u glava na ovoj Sladoledzija pa sega se pojavi u temata, najverojatno konecno budenje od koma posle traumata i pristapuva so logika za koronata: na zenata i padna sapunce za perenje alista u spageti, tide pod, pa nikoj doma od nas ne umre. Site da jadete! OPASNI HEMIKALIi NE POSTOJAT SAMO OTI NIE PREZIVEAVME. Eve primer, za malku ke se otruevme od lepak za gluvci.

01.09.2021
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.899
Поени од реакции
35.742
Wow, стварно не очекував олку драмтична промена само за еден месец.
Научнициве почнаа јавно да зборуваат.

1. Нема имунитет на стадо, сите ќе заболиме
2. Да запри масовно тестирање, тестирање само за тие што ќе завршат во болница
3. Премногу тестирање, дава високи бројки и ствара паника кај населението
4. Премногу паника кај населението, ќе бараат сами дополнителни дози вакцини, кои не им се потребни (Рон :D)
5. Во Британија заштита од инфекција на вакцините е 50%
6. Најверојатна ќе има нова мутација која ќе ги заразува вакцинираните
7. Да се престани со вакцинирање на децата, затоа што ковидот не е проблем кај децата (ова го тврди педијатар)
8. Јакнете го природниот имунитет, ослабете, витамин д, цинк, дрн дрн (се враќаме на март 2020 :) )
9. Докторов ми е збунет, иако сето ова го кажува, очигледно го нема сварено како што треба, па лупна малце глупости на крај :D

Зошто да арчиме и за овие? Јас викам да не тестираме воопшто и да ја прогласиме короната за умрено.
Пример, така играм јас со компјутерите, немам антивирусна и следствено гарант немам ни вируси, ако почне да кочи го преинсталирам, ако некој ми се пожали дека сум му дал вирус со податоците го убедувам дека немам вируси.
 

Ingvar

MONAD
Член од
28 март 2020
Мислења
3.711
Поени од реакции
8.722
Возам прееска накај работа и од десна страна ми се појавува глетка, невидена со денови....со години. Бел автобус некој приватен ваљда крца со луѓе(ученици највеќе), 90% маски не носат.
Мерки за влез на невакцинирани во кафичи и ресторани :icon_lol:
 

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.527
Поени од реакции
33.720
Зошто да арчиме и за овие? Јас викам да не тестираме воопшто и да ја прогласиме короната за умрено.
Пример, така играм јас со компјутерите, немам антивирусна и следствено гарант немам ни вируси, ако почне да кочи го преинсталирам, ако некој ми се пожали дека сум му дал вирус со податоците го убедувам дека немам вируси.
Ako fatis tockite da mu gi razglabas...

1. Нема имунитет на стадо, сите ќе заболиме
Demek jakata kontraverzija, so pocnale da zborat
A kako se idese do toa stado, pa site ili delumno ako go prelezame, direktno ili so vakcina.

Tolku e dlaboko vlezen u redit sto veke ne razmisluva so svoi misli tuku samo u glava preveduva so google translate kvalitet kade sto ne e biten kontekstot i postira
 

Kajgana Shop

На врв Bottom