Коронавирус (COVID-19) - Општа дискусија

Член од
8 февруари 2020
Мислења
4.930
Поени од реакции
7.315
ама немојте со тоа природно прележување, затоа што речиси 6000 луѓе го загубија животот како резултат од таа природна имунизација.
Намерно манипулирање (да не напишам лага), знаејќи дека ова го пишува медицинско лице, кое е свесно за последиците од претходните мерки и неспособноста на медицинскиот персонал во Македонија, целата вина ќе ја префрлиме на Бетмен.
Нека шибаат твоите колеги кортико и сумамед ко бомбони, нека не прават гасна анализа, нека не се консултираат со други тимови, бројката следна година сигурен сум дека ќе е дуплирана.
 
Член од
6 февруари 2007
Мислења
4.458
Поени од реакции
5.250
Намерно манипулирање (да не напишам лага), знаејќи дека ова го пишува медицинско лице, кое е свесно за последиците од претходните мерки и неспособноста на медицинскиот персонал во Македонија, целата вина ќе ја префрлиме на Бетмен.
Нека шибаат твоите колеги кортико и сумамед ко бомбони, нека не прават гасна анализа, нека не се консултираат со други тимови, бројката следна година сигурен сум дека ќе е дуплирана.
А дали со секој сумамед или друг антибиотик им даваат и пробиотик и каков?
 

Сталкерот

Резидентен космонаут
Член од
5 јуни 2012
Мислења
5.759
Поени од реакции
7.586
Нели Израел има 90% вакцинирани? Во овој случај поради немање аргумент целата вина ќе биде префрлена на оние 10% што не се вакцинирани.Утре да се вакцинират уште 9% бројките ќе бидат уште поголеми за на крај белгискиот ветеринар ваков таков да излезе во право:
Во Израел, околу 5,5 милиони луѓе се вакцинирани во две дози односно 60 проценти од вкупното население.
Од линкот. Инаку бранот со кој се соочуваат е поголем од јануарскиот и има 3-4 пати помалку починати и на пола хоспитализирани.
 
Член од
13 април 2021
Мислења
3.253
Поени од реакции
10.893
Што значат негативните бројки, дека го намалува ризикот споредено со невакциниран здрав?
Што не ти е јасно математичару? :D

Разликите во ризикот се прикажани на 100 000 луѓе и заокружени до најблискиот цел број. Негативните разлики (намален ризик) се претставени како негативни вредности на y -оската, а позитивните разлики (зголемен ризик) се претставени како позитивни вредности на y -оската.
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.209
Поени од реакции
25.947
Што не ти е јасно математичару? :D

Разликите во ризикот се прикажани на 100 000 луѓе и заокружени до најблискиот цел број. Негативните разлики (намален ризик) се претставени како негативни вредности на y -оската, а позитивните разлики (зголемен ризик) се претставени како позитивни вредности на y -оската.
Намален ризик во однос на што? Што е нулата?
 
Член од
23 јануари 2016
Мислења
2.147
Поени од реакции
5.527
ne znam dali tuka nekoj go spomnal (ne ja pratam redovno temata):

vo danska od 01. oktomvri poveke nema da ima nikakvi restrikcii, nitu za nevakcinirani. potocno se ke bide recisi kako pred coronata, nema da ima nigde obvrska za nosenje maska, nitu ke bide potrebna bilo kakva potvrda za bilo sto (i nevakcinirani ke mozat bez test da vleguvaat vo restorani, kina, sali itn.). vo danska nakaj 70% od naselenieto e vakcinirano.

inace uste od utre nema nigde vo danska da ima obvrska da se nosi maska, razlikata e samo sto vo septemvri za nekoi aktivnosti se uste ke bide potrebno da se pokaze dokument za vakcinacija/prelezan covid ili negativen test.

spored mene mnogu dobar cekor, odat vo pravecot koj svedska go tera celo vreme. nitu vakcinite nema da go sprecat sirenjeto na virusot, taka sto od koga site imale moznost da se vakciniraat treba se da se vrati vo normala, pa sekoj samiot ke bide odgovoren za sebe. edino ako se stigne do situacija zdravstveniot sistem da e preoptereten povtorno da se postavat merki.

edit:
momentalno vo danska procentot na zarazeni e nekolkukratno pogolem nego vo makedonija. cisto nekoj da ne pomisli deka imaat niski brojki i zaradi toa odlucile da donesat takva odluka. znaci imaat postojano golem broj na novozarazeni, ama toa poveke ne go gledaat kako biten faktor, povise gledaat na toa dali bolnicite se preoptereteni.
 
Последно уредено:
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.295
Поени од реакции
18.120
Од линкот. Инаку бранот со кој се соочуваат е поголем од јануарскиот и има 3-4 пати помалку починати и на пола хоспитализирани.
Два пати помалце починати имаат засега, но не брзај оти смртните случаи каснат за една недела.

Иако сигурно дека ќе намалат смртност заради бостерот што почнаа да го даваат скоро од пред еден месец.

1630410007299.png
 

SkimSkam

Full Stack Говнар
Член од
26 август 2021
Мислења
2.119
Поени од реакции
5.669
ne znam dali tuka nekoj go spomnal (ne ja pratam redovno temata):

vo danska od 01. oktomvri poveke nema da ima nikakvi restrikcii, nitu za nevakcinirani. potocno se ke bide recisi kako pred coronata, nema da ima nigde obvrska za nosenje maska, nitu ke bide potrebna bilo kakva potvrda za bilo sto (i nevakcinirani ke mozat bez test da vleguvaat vo restorani, kina, sali itn.). vo danska nakaj 70% od naselenieto e vakcinirano.

inace uste od utre nema nigde vo danska da ima obvrska da se nosi maska, razlikata e samo sto vo septemvri za nekoi aktivnosti se uste ke bide potrebno da se pokaze dokument za vakcinacija/prelezan covid ili negativen test.

spored mene mnogu dobar cekor, odat vo pravecot koj svedska go tera celo vreme. nitu vakcinite nema da go sprecat sirenjeto na virusot, taka sto od koga site imale moznost da se vakciniraat treba se da se vrati vo normala, pa sekoj samiot ke bide odgovoren za sebe. edino ako se stigne do situacija zdravstveniot sistem da e preoptereten povtorno da se postavat merki.
Па нормално кога ќе биде кај нас 70%-80% ќе можеме да збориме за враќање во некоја претходна состојба. Вирусот ќе се шири успорено, али нема да има наплив на болници, а тоа е благодарение на вакцините. Сеа по ново изглеа само вакцинирани ќе патувааат во ЕУ (со исклучок на Грција барем до Октомври да не им пропаднат аранжаните у Платамона на нашите).
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.334
Поени од реакции
21.814
ne znam dali tuka nekoj go spomnal (ne ja pratam redovno temata):

vo danska od 01. oktomvri poveke nema da ima nikakvi restrikcii, nitu za nevakcinirani. potocno se ke bide recisi kako pred coronata, nema da ima nigde obvrska za nosenje maska, nitu ke bide potrebna bilo kakva potvrda za bilo sto (i nevakcinirani ke mozat bez test da vleguvaat vo restorani, kina, sali itn.). vo danska nakaj 70% od naselenieto e vakcinirano.

inace uste od utre nema nigde vo danska da ima obvrska da se nosi maska, razlikata e samo sto vo septemvri za nekoi aktivnosti se uste ke bide potrebno da se pokaze dokument za vakcinacija/prelezan covid ili negativen test.

spored mene mnogu dobar cekor, odat vo pravecot koj svedska go tera celo vreme. nitu vakcinite nema da go sprecat sirenjeto na virusot, taka sto od koga site imale moznost da se vakciniraat treba se da se vrati vo normala, pa sekoj samiot ke bide odgovoren za sebe. edino ako se stigne do situacija zdravstveniot sistem da e preoptereten povtorno da se postavat merki.
Dobro e da vidime kako ke pominat. Inace Svedska sekogas se zema primer za nesto ama daleku od toa deka nemale merki. Pokasno pocnaa i polabavi bea. Brojkite na zrtvi im se prilicno visoki o sporedba.
Автоматски споено мислење:

вакцината со минусните вредности испадна лек за бубрежни и кардиоваскуларни болести
Pa i vijagrata nameneta za srce vrakja zivot vo drugi delovi od teloto. Ili lek za konji preku nokj lekuva od Kovid. Cuda ima i vo medicinata.
Автоматски споено мислење:

Два пати помалце починати имаат засега, но не брзај оти смртните случаи каснат за една недела.

Иако сигурно дека ќе намалат смртност заради бостерот што почнаа да го даваат скоро од пред еден месец.

Прегледај го приврзокот 305323
Znaci boosterot ima efekt?
 
Член од
13 април 2021
Мислења
3.253
Поени од реакции
10.893
Намален ризик во однос на што? Што е нулата?
Црвената боја ти е Ковид 19. Позитивен ризик од Ковид 19 и негативен ризик.
Плавата вакцинација. Позитивен ризик од вакцинација и негативен ризик од вакцинација.

Значи компарацијата би била вакцинирани/невакцинирани
Прележани/непрележани

Просветли ме ако грешам. Тапкам набрзина од телефон. Ама бидејќи негативните бројки се прилично мали (ова се инциденции на 100.000 луѓе), претпоставувам дека тие веројатно не се статистички значајни.
 
Последно уредено:
Член од
14 ноември 2009
Мислења
17.297
Поени од реакции
15.515
ne znam dali tuka nekoj go spomnal (ne ja pratam redovno temata):

vo danska od 01. oktomvri poveke nema da ima nikakvi restrikcii, nitu za nevakcinirani. potocno se ke bide recisi kako pred coronata, nema da ima nigde obvrska za nosenje maska, nitu ke bide potrebna bilo kakva potvrda za bilo sto (i nevakcinirani ke mozat bez test da vleguvaat vo restorani, kina, sali itn.). vo danska nakaj 70% od naselenieto e vakcinirano.

inace uste od utre nema nigde vo danska da ima obvrska da se nosi maska, razlikata e samo sto vo septemvri za nekoi aktivnosti se uste ke bide potrebno da se pokaze dokument za vakcinacija/prelezan covid ili negativen test.

spored mene mnogu dobar cekor, odat vo pravecot koj svedska go tera celo vreme. nitu vakcinite nema da go sprecat sirenjeto na virusot, taka sto od koga site imale moznost da se vakciniraat treba se da se vrati vo normala, pa sekoj samiot ke bide odgovoren za sebe. edino ako se stigne do situacija zdravstveniot sistem da e preoptereten povtorno da se postavat merki.

edit:
momentalno vo danska procentot na zarazeni e nekolkukratno pogolem nego vo makedonija. cisto nekoj da ne pomisli deka imaat niski brojki i zaradi toa odlucile da donesat takva odluka. znaci imaat postojano golem broj na novozarazeni, ama toa poveke ne go gledaat kako biten faktor, povise gledaat na toa dali bolnicite se preoptereteni.
Овие две точки се битни. Кај нас првата може никогаш нема доброволно да се достигне. Со втората имаме една битна разлика, тоа дека генерално се поздрава нација од нас.
 

Ingvar

MONAD
Член од
28 март 2020
Мислења
3.716
Поени од реакции
8.745
Фактот што едно мислење на просечен доктор почна да вреди не повеќе од 5 пари зборува многу за манипулацијата која се прави, како и за фактот дека луѓето се верници и функционираат така, како фанатици. Ако некој научил дека е нешто зелено треба триста год. да поминат да смени мислење. Самокритичност, апдејт на информации се само фикција. Не се криви докторите, проблемот е што човекот у принцип е глуперда која верува у милиони ствари, ретко спремен да промени парадигма у која верува.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.295
Поени од реакции
18.120
Фактот што едно мислење на просечен доктор почна да вреди не повеќе од 5 пари зборува многу за манипулацијата која се прави, како и за фактот дека луѓето се верници и функционираат така, како фанатици. Ако некој научил дека е нешто зелено треба триста год. да поминат да смени мислење. Самокритичност, апдејт на информации се само фикција. Не се криви докторите, проблемот е што човекот у принцип е глуперда која верува у милиони ствари, ретко спремен да промени парадигма у која верува.
Многу е тешко човек да промени мислење кога ќе се поларизира и поистовети со одредена група т.е. племето.

Уште Платон тоа го има приметено и го има обработено во Алегорија на пештерата.

Потребно е човек да има отворен ум и да му е помила вистината за да го увиди тоа.



 

Kajgana Shop

На врв Bottom