Коронавирус (COVID-19) - Општа дискусија

Член од
31 март 2008
Мислења
2.509
Поени од реакции
1.731
Случајност или не кај некои девојчиња/ жени послем втора вакцина се пролонгирал менструалниот циклус за околу 2 недели


Sent from my iPhone using Tapatalk
Тоа се говори и во Франција на големо, ама сега за сега не е ставено ко контраиндикација.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.689
Поени од реакции
35.054
Веројатно единствена подебилна работа од меркиве се просечните луѓе што ги поддржуваат и ни фаќаат сеир на нас невакцинираните.

А бе ало, НА ОТВОРЕНО, ја седнат на маса со моите блиски, ќе ги заразам (уште под огромната претпоставка дека сум инфициран и идам у кафана, асимптоматски хур-дур) останатите маси што се на 2, 5, 10 метри од мене, и тоа они вакцинирани.
Се замисувам веќе како дишам и како вирусот патува до другите маси и ги заразува.
Или како кивам надолу и поминува у меѓувреме келнерот и ветерот што го прави со движењето ја крева (летечкиот циркус, ти текнуе) концентрацијата на вирусот што сум ја искивал и таа патува и другите маси го вдишуваат. Уф бе, ќе скршам тастатура.

Мерката е само да напнат за вакцинација и е, како што многумина веќе рекоа, прилично блиску до фашизам.
Да не праиме муабет колку е дебилно за прележаните што не се вакцинирани.

Реално голем дел од кафичите/кафеаните не требаше воопшто да почнат со работа ако не си најдат друга локација, или да ги разредат масите. Имаш кафичи/кафетерии каде стол до стол растојанието е помало од 40цм.

Втора работа свадбите требаше да бидат дозволени само и само на отворен простор, има ливади колку сакаш, има кетеринг, има компании кои носат порции на лице место.
Ама на голем дел од луѓево најголемо достигнување им е да се оженат/омажат/размножат, па шибаат на свадба со позитивни тестови и кријат контакти.
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.323
Поени од реакции
7.785
Есенва четврт бран догодина напролет петти, после овај бран нема да можи да си ја препознаете околината, сега мислите дека има затворени бизниси банкрот наоколу, чекајте догодина уште некоја банка две да пропаднат, стагфлација, шринкфлација се со ред има да има, и бројки од заразени и мртви на дневна база. Колапс на цел систем.
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.988
По групиве се пишуваат невидени групости, генерално тоа се помлади граѓани. Треба да се фокусираат на фактите и на сѐ она што досега беше контрадикторно, а се продава како наука.

Еве нешто поново од експерименталната вакцина на Фајзер. Секако вакво нешто не може да промакне затоа што да едно место се собрале сите светски умови, имале неограничени ресурси и вакцината поминала низ сите 3 генерални фази! Ако веќе децата се вакцинираат, нека почекаат некоја од другите вакцини.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.343
Поени од реакции
79.162
Есенва четврт бран догодина напролет петти, после овај бран нема да можи да си ја препознаете околината, сега мислите дека има затворени бизниси банкрот наоколу, чекајте догодина уште некоја банка две да пропаднат, стагфлација, шринкфлација се со ред има да има, и бројки од заразени и мртви на дневна база. Колапс на цел систем.
преперство почињаме, брате

(финтата е што не се зафркавам)
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.755
Поени од реакции
39.009
По групиве се пишуваат невидени групости, генерално тоа се помлади граѓани. Треба да се фокусираат на фактите и на сѐ она што досега беше контрадикторно, а се продава како наука.
како млади луѓе по групите кога врие бумери, еднаш ја отворив таа антивакс група и бев фрапиран што све се пишуе.
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.323
Поени од реакции
7.785
преперство почињаме, брате

(финтата е што не се зафркавам)
Во околинава каде што живеам има нов наплив на кафани кафичи, и оние фенси менси бургер сендвичари, со вложени сериозни суми на пари 150-200 000 евра,и гледам слават јубилеј година дена. Тие луѓе не се свесни дека наебале во лет, нова парадигма нови правила. Читав статија дека оставаат луѓево пари на трансакциона за црни денови, штедат не знаат што ќе биде.
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.323
Поени од реакции
7.785
Прегледуваш со отворен прозорец за да се заштитиш (и себе, и пациентите). Надвор, и внатре, грми од некојси музички настан што многу “соодветно” се одржува спроти градска болница.

Не го слушаш пациентот од бучава. Апаратот за притисок едвај.

Затвораш прозорец.

Влегува пациент, без маска, видно изнемоштен, кашла. Велам “Ве молам ставете маска”. Температура 37.5°C.

Добивам: “Ај докторке немој со тие глупости, Швепс пиев многу вчера и јадев сладолед, од тоа ми е. Пиши една инекција да се опраам, утре сум на свадба”

Додека процесирам да не случајно сум ја утнала лекцијата на Медицински факултет за тоа како Швепс и температура се тесно поврзани, му даваме маска, прегледувам и по 100 ти пат вечерта со колегите го повторуваме истото “Ве молам тестирајте се што поскоро, и никаде без маска”.

– “Аха, важи”.

Отвораш прозорец. “…I got my Ni**as in Paris, and they goin’ gorrilas”И онака се слуша како DJот да е пред врата, си праиш мини-денс во себе додека се проветрува просторијата

Ѕвони телефон. Итен повик. Трча екипата надвор, тргате веднаш. Со вклучени сирени, едвај проаѓате, или подобро кажано не проаѓате низ град затоа што не дај боже фраерите да не го прошетаат Maserati-то низ град од точка А до точка Б меѓу кои дистанцата е 500m преку сила. И не дај боже да не се паркираш точно пред бутик. “Што има везе, ќе пројдат овие, има тротоар, може и ќе прелетаат, тамам си е.”

Стигаш по 15 минути. Те чека, нормално, едно нервозно “Кај сте досега, вие брза помош сте или што сте?”

Пациентот со висока температура, ниска сатурација, едвај дише. “Нема Корона докторке, од климата му е”. Го подготвувате за транспорт, и се молиш дека до инфективно ќе ти се погодат улици со културни возачи.

Се враќаш во амбуланта, додека менуваш заштитна опрема ги слушаш колегите како пак кажуваат некому да стави маска.

Пак процесираш информации. Во амбуланта на брза помош во 2 наутро се доаѓа за болка во грло. “Без инекција не ми поминува, си знам јас најубаво, пиши сега еден Гарамицин и пола Дијазепам да спијам раат вечерва”.

Како супермаркет, само со бонус “не смееш да ме вратиш, тебе тоа ти е работа”. Се разбира, не даваме терапија без индикација, ама храброста да му кажеш на докторот што да ти пише е фасцинантна.

Музиката конечно е исклучена, здивнуваш. Гледаш Швепс во фрижидер и си викаш “Е не те пијам, nećeš ti meni температура и кашлица!”

И така.

Добра ноќ и добро утро Гостивар, вчера 82, денеска колку?

P.S. Да не бидам погрешно сфатена, имаме и еден куп златни, разбрани пациенти, кои многу си ги сакаме. Ама тоа не е темата на статусов” пишува др. Атанасова.

 
Член од
19 ноември 2020
Мислења
2.524
Поени од реакции
9.405
На што алудира оваа докторкава од мултиетнички Гостивар? Дали насетувам национализам во ова сведоштво и пробува да обвини една автохтона популација на територијава ?
Баш на денот кога е потпишан рамковниот договор кој донесе мир и хармонија.
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.206
Поени од реакции
21.365
Тоа се говори и во Франција на големо, ама сега за сега не е ставено ко контраиндикација.
Има такви случаеви туку не разбрав дали се појавува некој здравствен проблем? Машко сум али знам дека има икс причини и ситуации во кои тоа може да се деси (стрес итн.) па пак се регулира. Можеби силна имунска реакција може да доведе до ова?
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.194
Поени од реакции
18.007
Со среќа нека му е на СДСМ на избори на 17 октомври со 49% население кое не му верува на вакцините и со рестриктивни мерки за невакцинираните :D

Во однос на вакцините за ковид-19, на прашањето „Зошто не би примиле вакцина“ дури 49 отсто рекле дека немаат доверба во ефикасноста на вакцините.

 
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.926
Поени од реакции
7.586
Битно прослава ќе има а од друга страна сакаат да не заштитат со мерки против Covid. Не сте нормални со мозокот :facepalm:

И не е само оваа прослава туку ете фестивали и друг вид забави се одржуваат а само кажуваат како свадбите се проблемот.
 
Последно уредено:

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.323
Поени од реакции
7.785
Кина го затвора третото најголемо нивно пристаниште поради еден вработен позитивен на Ковид 19.


 
M

Macedon1um

Гостин
 

Kajgana Shop

На врв Bottom