Коронавирус (COVID-19) - Општа дискусија

Член од
5 јануари 2008
Мислења
2.710
Поени од реакции
2.929
Да прашам уште една работа за во Врање вакцинацијата дека утре ќе одам, ако има фајзер и синофарм си бираш или што ти се погоди? Јас сакам фајзер да примам Bonnie and Clyde спомна во прва кабина, да се наместам таму да чекам? И уште една работа кажувајте што има како има во Врање каде да го утепам денот што може да се прави затоа што за назад автобусот трга во 5 поручек. Добри места за јадење итн. :)
 

Igorcemk

Cogito ergo sum
Член од
17 јануари 2008
Мислења
11.580
Поени од реакции
15.245
Политика...
Steta za tie sto se vakcinirani so Kineska ama do nekade razbirlivo. Mora da definiras koj vazi za vakciniran i koi vakcini gi priznavas. Mozea i tie od SZO sto se priznaeni da zemat kako osnova ama se odlucile za tie dozvoleni od EU.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
10.653
Поени од реакции
10.441
Поентата беше дека одлуката е чисто од политички карактер, не е одлука донесена врз основа на научни факти/студии/итн, и дека како таква е штетна. Во најмала рака ова ќе убеди некој што би се вакцинирал - да не се вакцинира (и да чека нешто што можеби нема да го дочека).
 

chipicaoo

unknown
Член од
11 септември 2011
Мислења
738
Поени од реакции
819
Да прашам уште една работа за во Врање вакцинацијата дека утре ќе одам, ако има фајзер и синофарм си бираш или што ти се погоди? Јас сакам фајзер да примам Bonnie and Clyde спомна во прва кабина, да се наместам таму да чекам? И уште една работа кажувајте што има како има во Врање каде да го утепам денот што може да се прави затоа што за назад автобусот трга во 5 поручек. Добри места за јадење итн. :)
ресторан двор кафана моравче ти се супер за јадење Зона Врање да изгубиш време да се шеташ
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
10.299
Поени од реакции
16.529
Steta za tie sto se vakcinirani so Kineska ama do nekade razbirlivo. Mora da definiras koj vazi za vakciniran i koi vakcini gi priznavas. Mozea i tie od SZO sto se priznaeni da zemat kako osnova ama se odlucile za tie dozvoleni od EU.
... се надевам дека во блиска иднина ќе се разјаснат токму овие реченици што ги напиша, во 2021 век да се зборува за „признати“ и непризнати вакцини, недозволени во ЕУ, ама во светски рамки дозволени,

... не постои во свет ниеден лек, апсолутен ниеден лек да важи за едно место, реон, област, а да не важи на другата страна како лек, за едни пациенти да е добар ама за други со исти карактеристики да не е лек, признат/ непризнат... од тука и мое сомневање воопшто за искреноста на сите светски институции кои се задолжени за здравјето на човекот со пандемијава, посебно за СЗО да биде санксционирана поради такво справување со ова пандемијата, играње со човечкото здравје, невиден циркуз во светски размери !
 
Член од
22 април 2013
Мислења
98
Поени од реакции
91
Да прашам уште една работа за во Врање вакцинацијата дека утре ќе одам, ако има фајзер и синофарм си бираш или што ти се погоди? Јас сакам фајзер да примам Bonnie and Clyde спомна во прва кабина, да се наместам таму да чекам? И уште една работа кажувајте што има како има во Врање каде да го утепам денот што може да се прави затоа што за назад автобусот трга во 5 поручек. Добри места за јадење итн. :)
можеш да бираш, пополнуваш која вакцина уште пред да влезеш, кога ќе бидеш во салата внатре самите ќе ти кажат која кабина. Избрав Синофарм, сметам дека е посигурна вакцина развиена за толку кратко време < 1год. Фајзер е понапредна технологија ама треба да помине време да се видат нејзините индикации/контриндикации.
 
Член од
14 ноември 2009
Мислења
16.810
Поени од реакции
14.255
Steta za tie sto se vakcinirani so Kineska ama do nekade razbirlivo. Mora da definiras koj vazi za vakciniran i koi vakcini gi priznavas. Mozea i tie od SZO sto se priznaeni da zemat kako osnova ama se odlucile za tie dozvoleni od EU.
Nerazbirlivo do segde.
Vakciniran so AstraZeneca e vo pogolema opasnost od nevakciniran EU gragjanin odosto NonEU vakciniran so kineska vakcina.
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
7.047
Поени од реакции
6.186
Да прашам уште една работа за во Врање вакцинацијата дека утре ќе одам, ако има фајзер и синофарм си бираш или што ти се погоди? Јас сакам фајзер да примам Bonnie and Clyde спомна во прва кабина, да се наместам таму да чекам? И уште една работа кажувајте што има како има во Врање каде да го утепам денот што може да се прави затоа што за назад автобусот трга во 5 поручек. Добри места за јадење итн. :)
Најпрво зимаш формулар и го пополнуваш додека чекаш ред да не губиш време, потоа влегувате внатре во група од десетина луѓе и пак чекате малку додека конечно не влезето во салата каде одма право го давате формуларот да проверат дали се е како пто треба пополнето и тука ви запишуваат која вакцина ке ја примите (иако многумина веќе си пишаа фајзер) и тоа е тоа ако несакаш кинеска ти викаат иди за Ниш, влегувате одма тука у кабини каде ве прегледуваат доктори односно тоа се само прашања од типот алергични, дали користите некои лекови итн, потоа чекате во ред да ги внесат податоците у компјутер и тука внимавајте кај постарите тетки, заморени и не гледаат добро па може матичниот да ви го згрешат, ви даваат формуларче и со тоа чекате пред некоја од кабините да ве боцнат и тоа оди доста брзо, ви кажуваат да не пиете алкохол до ревакцина (на мене) на некои 3-4 дена само на некои воопшто, си седнувате на поставените столчиња на крајот од салата, препорака е 30мин да останете тука ама сите различно некои веднаш си одат некои за 5-10 мин.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Igorcemk

Cogito ergo sum
Член од
17 јануари 2008
Мислења
11.580
Поени од реакции
15.245
... се надевам дека во блиска иднина ќе се разјаснат токму овие реченици што ги напиша, во 2021 век да се зборува за „признати“ и непризнати вакцини, недозволени во ЕУ, ама во светски рамки дозволени,

... не постои во свет ниеден лек, апсолутен ниеден лек да важи за едно место, реон, област, а да не важи на другата страна како лек, за едни пациенти да е добар ама за други со исти карактеристики да не е лек, признат/ непризнат... од тука и мое сомневање воопшто за искреноста на сите светски институции кои се задолжени за здравјето на човекот со пандемијава, посебно за СЗО да биде санксционирана поради такво справување со ова пандемијата, играње со човечкото здравје, невиден циркуз во светски размери !
е постои во свет ниеден лек, апсолутен ниеден лек да важи за едно место, реон, област, а да не важи на другата страна како лек

Постои и то многу. Тоа што не знаеш е друг проблем. Секоја држава има процедура за пуштање лек или вакцина кај нив. Не знам што е чудно.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
10.299
Поени од реакции
16.529
е постои во свет ниеден лек, апсолутен ниеден лек да важи за едно место, реон, област, а да не важи на другата страна како лек
Постои и то многу. Тоа што не знаеш е друг проблем. Секоја држава има процедура за пуштање лек или вакцина кај нив. Не знам што е чудно.
...ај добро не знам што значи регистрација на лек, ти знаеш :facepalm:
ама едно да ти е јасно регистрација е едно непризнавање како лек е друго, тука делува апла ПОЛИТИКА, па знаел ти колку сакаш, ако некој лек не е регистриран кај нас КАКО ВАКЦИНИТЕ СИТЕ ШТО НИ СЕ ДОНИРАНИ, ние не велиме дека не се добри вакцините, како што го прави тоа ЕУ или ние не сме држава според твоето излагање?

...процедура на лек ...пази на вакцина за време на пандемија, на ЕУ и’ треба за кинеска Синофарм и Спутник, месеци, месеци од август 2020 од кога се произведени, а „нивните“ само за три месеци се регистрирани и одобрени...

... па и кај нас има куп нерегистрирани лекови, па ти ги носиш од ЕУ токму по препорака на овдешните лекари, не велат тие ...не чинат, треба регистрација! :rolleyes:

П.С.
кој од вас што се вакциниравте воопшто прашавте дали вакцините се регистрирани? :toe:
 
Член од
5 јуни 2012
Мислења
5.166
Поени од реакции
6.670
... се надевам дека во блиска иднина ќе се разјаснат токму овие реченици што ги напиша, во 2021 век да се зборува за „признати“ и непризнати вакцини, недозволени во ЕУ, ама во светски рамки дозволени,

... не постои во свет ниеден лек, апсолутен ниеден лек да важи за едно место, реон, област, а да не важи на другата страна како лек, за едни пациенти да е добар ама за други со исти карактеристики да не е лек, признат/ непризнат... од тука и мое сомневање воопшто за искреноста на сите светски институции кои се задолжени за здравјето на човекот со пандемијава, посебно за СЗО да биде санксционирана поради такво справување со ова пандемијата, играње со човечкото здравје, невиден циркуз во светски размери !
Оди купи аналгин во САД. Шведска, Данска, Австралија или Франција.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
10.299
Поени од реакции
16.529
Оди купи аналгин во САД. Шведска, Данска, Австралија или Франција.
... не знам која ти е поентата, ама лек како лек што лечи е за сите пациенти во свет дали овде, ЕУ, Африка, Лапонија, регистрација е друго, а лек како лек секаде е ист или лечи или не лечи насекаде, не може на едно место во светот да лечи, а на друго да не лечи или да е штетен,

... ми кажуваш пример за Аналгин? поточно негова генерика „metamizole“,
... на пример, при силни бубрежни колики денес сеуште се аплицира комбинација на спазмолитик ( троспиум- спазмекс) и аналгетик (метамизол- аналгин), денес уште се пие метамизол таблети(аналгин) против болки, промената е само што има препорака за избегнување на генериката (лекот) доколку се има друга алтернатива при лечење, тоа важи за сите, било да е ЕУ државите и други континенти, било кај нас...

...како да ти кажам, семафори има и кај нас и во ЕУ, таму ќе се успори пред семафор застанувајќи на црвено, истиот семафор кај нас и исто правило за застанување не се почитува...тоа е веќе друга проблематика за менатален склоп на човекот таму и тука и спроведување на законските мерки,

... дали нашите здравствени работници ги читаат препораките (читај спојлер), колку се спроведуваат тоа не можам да кажам, ама што е исто за сите лекови насекаде ти гарантирам, така би требало да биде и за сите вакцини или се или не се вакцини!

еве како е испратено во март 2021 до сите здравствени работници инфо и препорака за „аналгинот- метамизол“

ice_screenshot_20210618-154404.jpeg ice_screenshot_20210618-154424.jpeg ice_screenshot_20210618-154444.jpeg ice_screenshot_20210618-154557.jpeg

еве во светски рамки исто писмо до здравствени работници,

ice_screenshot_20210618-155039.jpeg ice_screenshot_20210618-155055.jpeg ice_screenshot_20210618-155113.jpeg
 
Член од
5 јуни 2012
Мислења
5.166
Поени од реакции
6.670
... не знам која ти е поентата, ама лек како лек што лечи е за сите пациенти во свет дали овде, ЕУ, Африка, Лапонија, регистрација е друго, а лек како лек секаде е ист или лечи или не лечи насекаде, не може на едно место во светот да лечи, а на друго да не лечи или да е штетен,

... ми кажуваш пример за Аналгин? поточно негова генерика „metamizole“,
... на пример, при силни бубрежни колики денес сеуште се аплицира комбинација на спазмолитик ( троспиум- спазмекс) и аналгетик (метамизол- аналгин), денес уште се пие метамизол таблети(аналгин) против болки, промената е само што има препорака за избегнување на генериката (лекот) доколку се има друга алтернатива при лечење, тоа важи за сите, било да е ЕУ државите и други континенти, било кај нас...

...како да ти кажам, семафори има и кај нас и во ЕУ, таму ќе се успори пред семафор застанувајќи на црвено, истиот семафор кај нас и исто правило за застанување не се почитува...тоа е веќе друга проблематика за менатален склоп на човекот таму и тука и спроведување на законските мерки,

... дали нашите здравствени работници ги читаат препораките (читај спојлер), колку се спроведуваат тоа не можам да кажам, ама што е исто за сите лекови насекаде ти гарантирам, така би требало да биде и за сите вакцини или се или не се вакцини!

еве како е испратено во март 2021 до сите здравствени работници инфо и препорака за „аналгинот- метамизол“

Прегледај го приврзокот 298869Прегледај го приврзокот 298870Прегледај го приврзокот 298871Прегледај го приврзокот 298872

еве во светски рамки исто писмо до здравствени работници,

Прегледај го приврзокот 298873Прегледај го приврзокот 298874Прегледај го приврзокот 298875
Ој провери дали аналгинот важи и колку е признат како лек во земјите шо ги набројав.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom