Коронавирус (COVID-19) - Општа дискусија

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.184
Поени од реакции
21.313
Бијонс овде од една во друга тема скока, дојдовме до Аналгин. Не признава кога не е во право. Менува тема во тој случај. Информации од некни уште чека. А и изгледа пишува за работи кои не и се познати. Пример како функционира пуштање во употреба лек или вакцина во држава или конкретно во ЕУ. Иначе ќе знаеше дека производителот треба да побара и да достави документација. Ако тоа не се случи ЕУ нема што да пушта.

Gesendet von meinem KB2003 mit Tapatalk
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.540
Поени од реакции
34.704
Ој провери дали аналгинот важи и колку е признат како лек во земјите шо ги набројав.
... нема што да одам некаде, доста сум била, јас со факти ти кажувам, дури погрешно се изразуваш (мислев медицинско лице си со искуство) намерно или ненамерно правиш лоша реклама на Алкалоид на бренд име „Аналгин“, зборуваме за генерика „метамизол“ што сигурно во ЕУ не е со име „Аналгин“, ако веќе споредуваш кажи го фабричкото име во Германија или рандом држава во ЕУ,

packshot_Metamizol-HEXAL-500-mg-Filmtabletten.jpg 7501537179915-550x413.jpg

....факт е дека за еден лек важат правила во цел свет дали се применува, дали веќе не се применува за лечење (било да е регистриран или не, оти има лекови кои не се регистрирани, па се со интервентен увоз) ?
... ако сите вакцини се произведени наменски против КОВИД19, регистрирани или не треба да се „признат“ како лек, а не овие вакцини се дозволува, ова не се дозволува, оти не се признати!
... и таму каде ме праќаш, антибиотици не се даваат така без проскрипција, па тешко и во болнички услови да го добиеш, ама не е случај и тука со антибиотикот што можеш да си дозволиш да си го купиш на слободно, тоа не значи дека таму антибиотиците се признати и чинат, а кај нас не чинат, па не се признати!
тешко да ме сфатиш, ај ова за други го пишувам!
 
Последно уредено:
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.540
Поени од реакции
34.704
Бијонс овде од една во друга тема скока, дојдовме до Аналгин. Не признава кога не е во право. Менува тема во тој случај. Информации од некни уште чека. А и изгледа пишува за работи кои не и се познати. Пример како функционира пуштање во употреба лек или вакцина во држава или конкретно во ЕУ. Иначе ќе знаеше дека производителот треба да побара и да достави документација. Ако тоа не се случи ЕУ нема што да пушта.
Gesendet von meinem KB2003 mit Tapatalk
...јас не менувам тема, ниту скокам, а и да скокам е мое право се додека не ги прекршувам правилата на форумот што ти не ги поставуваш, нели?
...јас не го спомнав „аналгинот“ договорите се кога настапувате против мене, според тебе не треба да му реплицирам на стаклер?
јас пишувам за вакцини против КОВИС19, вакцина е како лек нели? или не е лек? оди поназад и прочитај си кој го спомна аналгинот, цитирај го стаклер, не мене!
... документација не се чека една година, дали е пуштена или не, ни ти ни јас не знаеме, односно што услови бараат да „се признаат“ истите!
... септември еве го, да видам тогаш како ќе се правдаш за многу работи што толку самоуверено си ги пишувал без да почитуваш и друго мислење, али отом потом, јас сум стрплива!
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.167
Поени од реакции
17.966
Русија во одредени региони воведува задолжителна вакцинација, Турција вакцинираше 1.4 милиони во еден ден, а Бразил најпосле почна со салам вакцинација со 2.2 милиони дози вчера. Кина досега аплицираше 1 милјарда вакцини.

Се надевам Србиве ќе почнат да произведуваат бостер од Спутник V за делта варијантата.

Иначе Италија му бапна забрана за влез на Англичани, ама во Грција масовно му почна туризмот со туристи од Британија. Со оглед колку Македонци и Срби има во Грција, можеме да очекуваме дека делта верзијата ќе стаса некаде август, тамн за да имаме нов бран на есен.

То е сега засега.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.598
Поени од реакции
38.751
Русија во одредени региони воведува задолжителна вакцинација, Турција вакцинираше 1.4 милиони во еден ден, а Бразил најпосле почна со салам вакцинација со 2.2 милиони дози вчера.
слободарските граџани у паника. Ќе им го укратат правото на избор. Бил Гејтс у таен пакт со Путин да ги чипира, Според Навални наводно добил две милијарди евра тоа да го направи.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.167
Поени од реакции
17.966
Уште еднаш за реинфекции. Дури и да земиме дека се 16.000 реинфекции од 4.000.000, тоа е 0.4% или би дошло дека претходна инфекција штити 99.6% (овај процент не е ист со ефикасност на вакцините оти тој малце поинаку се пресметува)

Така да тој што прележал не му треба вакцина.

There were 53 confirmed reinfections, 478 probable cases and 15,893 possible cases identified up to May 30 in England throughout the pandemic, out of nearly 4 million people with confirmed infections.

 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.540
Поени од реакции
34.704
Уште еднаш за реинфекции. Дури и да земиме дека се 16.000 реинфекции од 4.000.000, тоа е 0.4% или би дошло дека претходна инфекција штити 99.6% (овај процент не е ист со ефикасност на вакцините оти тој малце поинаку се пресметува)
Така да тој што прележал не му треба вакцина.
There were 53 confirmed reinfections, 478 probable cases and 15,893 possible cases identified up to May 30 in England throughout the pandemic, out of nearly 4 million people with confirmed infections.
...и велат,,...We continue to learn more each day about this virus and its variants. Through continued close monitoring and research, we will understand how best we can control outbreaks and the impact this virus will have on society over the coming years...,, искуства допрва,
инаку што со тие што прележале и дополнително зедоа две дози од вакцината?
 
Член од
20 април 2014
Мислења
5.239
Поени од реакции
5.820
...и велат,,...We continue to learn more each day about this virus and its variants. Through continued close monitoring and research, we will understand how best we can control outbreaks and the impact this virus will have on society over the coming years...,, искуства допрва,
инаку што со тие што прележале и дополнително зедоа две дози од вакцината?
They are thakfull a lot to all oh them being testing rats. They will get free viccines first in the comming years.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.225
Поени од реакции
78.817
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.167
Поени од реакции
17.966
...и велат,,...We continue to learn more each day about this virus and its variants. Through continued close monitoring and research, we will understand how best we can control outbreaks and the impact this virus will have on society over the coming years...,, искуства допрва,
инаку што со тие што прележале и дополнително зедоа две дози од вакцината?
Кој што сака нека си прима. Има луѓе со longcovid кои дури со вакцините успеаваат да се оправат. Инаку со месеци страдаат од секакви пост covid симптоми и не можат да функционираат нормално. Така да очајни пробуваат се. Во САД е изразено тоа затоа што многу им е скапо да одат на дијагностика, а вакцината е бесплатна.

Зошто вакцината, посебно mRNA, помага не е јасно.
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.953
Поени од реакции
14.709
Вакцината дефинитивно штити....како што веќе пишав, имав контакт со заразен, т.е. 4 заразени од кај братучедот кој живее во иста куќа, беа кај мене дома подолго време.

Кај нив сите се заразени, а кај мене бидејќи сите имаме по 2 дози(ќерката не е вакцинирана....тинејџерка е) никој немавме проблеми. Мене ме болеше главата 5-6 дена слично како и по примањето на првата доза на Спутник(Април)...но не сум сигурен за причината за тоа . паралелно на ова тие денови морав да ја возам колата со пуштена клима на најјако....па не сум сигурен што е причината за главоболката(ја добив 2-3 дена пред посетата)

Во секој случај...две дози на вакцина доста тоа помагаат
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.629
Поени од реакции
34.888
Уште еднаш за реинфекции. Дури и да земиме дека се 16.000 реинфекции од 4.000.000, тоа е 0.4% или би дошло дека претходна инфекција штити 99.6% (овај процент не е ист со ефикасност на вакцините оти тој малце поинаку се пресметува)

Така да тој што прележал не му треба вакцина.

There were 53 confirmed reinfections, 478 probable cases and 15,893 possible cases identified up to May 30 in England throughout the pandemic, out of nearly 4 million people with confirmed infections.

Прележаните кај нас први отидоа на вакцинација.
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
17.709
Поени од реакции
9.541
Прележаните кај нас први отидоа на вакцинација.
Јас не се вакцинирав, прележав пред 6 месеци, а и сите колешки и колеги кај мене на работа кои прележаа, исто не се сеуште вакцинирани.
Реков еднаш дека даваме предност на непрележаните.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.629
Поени од реакции
34.888
Јас не се вакцинирав, прележав пред 6 месеци, а и сите колешки и колеги кај мене на работа кои прележаа, исто не се сеуште вакцинирани.
Реков еднаш дека даваме предност на непрележаните.
Јас познавам повеќемина што отидоа на вакцинација, кој тука кој Србија.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom