Коронавирус (COVID-19) - Општа дискусија

Член од
3 март 2020
Мислења
2.413
Поени од реакции
5.063
Денеска читав едно истражување за повразноста на хаплогрупите и КОВИД-19, преку што се објаснува зошто во некои земји и/или области короната не се раширила онолку колку што се очекувало.
Интересно четиво:
 
Член од
25 февруари 2020
Мислења
196
Поени од реакции
174
Вакцинирањето на глобалната популација ќе било злоупотребено.

Многу пред видеово, глобалната популација е вакцинирана со разни други вакцини, кои сите сме ги примиле.

Сакам да кажам, зарем некој кој сака да злоупотреби масовна вакцинација му требаше глобална пандемија? Тоа можеше до сега да го направи со било која од вакцините кои сите сме ги примиле. На раат, долгорочно и посигурно.
OK

 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.196
Поени од реакции
21.347
Ова нема врска со нашите стручнаци. Демек ако кажеа смеат испод 30 ќе се потепаа да се вакцинираат? Ни луѓе над 60 не сакаат да се вакцинираат, да сакаа они овие 78к малце ќе беа и за нив.
Кај мене во фирма само 6 луѓе се пријавија уште пред воопшто да дојде кај нас. Читаат луѓето на нет дека е забранета во други земји. Тие на децата не им даваат безбедни вакцини 100 години што се користат, не па оваа што е стопирана во цела Европа.
Samo vo UK se dadeni nad 20 milioni dozi plus vo drugi zemji. E stopiraat oti imaat drugi na izbor. E sega koga nemas a si drzava so mnogu slucaevi podobro primi nego ne. Ima Makedonija dovolno populacija nad 60 godini za odma da ja potrosat pratkata.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.767
Поени од реакции
17.482
Samo vo UK se dadeni nad 20 milioni dozi plus vo drugi zemji. E stopiraat oti imaat drugi na izbor. E sega koga nemas a si drzava so mnogu slucaevi podobro primi nego ne. Ima Makedonija dovolno populacija nad 60 godini za odma da ja potrosat pratkata.
Drugo mi bese poentata, ne e godisnata granica problem tuku toa so grakjanite nejkat. Ti mozes do 0 da ja spustis granicata ama dzabe. Nasite eksperti se nebitni u situacijata, nitu bea prvi nitu nekoj nivnoto mislenje go zema za relevantno vo drzavava.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.635
Поени од реакции
34.823
prijatele,
Na site sto mu dala pominale so lesno.I nikoj ne bil hospitaliziran!
I pocnuva da se dava posle pocetok na simptomi.

Kratko receno. Seedno ako se razbolis i go imas Spejot v raka.
Ce si pominis kako so obicna nastinka.

Inace proizvodiel na sprejot e AZ.
штом си пишал АЗ, игорче ќе смени мислење, ми изгледа како да зема хонорар од АЗ толку ја потенцира тоа чудо нешто...чудо од вакцина! :facepalm:
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.196
Поени од реакции
21.347
Drugo mi bese poentata, ne e godisnata granica problem tuku toa so grakjanite nejkat. Ti mozes do 0 da ja spustis granicata ama dzabe. Nasite eksperti se nebitni u situacijata, nitu bea prvi nitu nekoj nivnoto mislenje go zema za relevantno vo drzavava.
Da, jasno. Ke ima mnogu sto ja odbivaat ama ja mislam ako se dade po maticnite lekari niz drzavata site ke se potrosat.
Автоматски споено мислење:

штом си пишал АЗ, игорче ќе смени мислење, ми изгледа како да зема хонорар од АЗ толку ја потенцира тоа чудо нешто...чудо од вакцина! :facepalm:
Znaci naucnite fakti se, deka AZ e odlicna vakcina, efikasna i bezbedna. Da, ima mnogu mal rizik 1:100.000 (plus minus) od tromboza so smrtni posledici. Posto si doktorka znaes, kolku e rizikot od smrt pri drugi sekojdnevni lekovi i vo sporedba rizikot od AZ e mnogu pomal. Ete ti racionalno objasnuvanje.

Posto me obvinuvas deka zemam pari - sto e navistina teska kleveta - samo ke kazam deka ako ne mozes so fakti da se spravas i pocnuvas so licni napadi. Te licit. Tuku znaes sto, ja sum so primena AZ i nemam nikakov problem. Znaci ja ne propagiram nesto sto samiot bi odbil. Kako onie antivakseri vo Srbija koi skrisno se vakcinirale pa sirat demagogija.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.635
Поени од реакции
34.823
... за да се стимулира вакцинирањето во светот имало интересни подароци и поволности:

- во Индија во некои градови, градоначалникот на тие жени кои се вакцинирале им подарувал златен пирсинг за нос, а во други градови вакцинираните добивале гратис ваучери за пазарување во маркет, а и гратис влезници во Луна Парк, а посебно за мажите кои биле вакцинирани добивале гратис ваучери за поправка на автомобил, канцелариски материјал, а во некои градови вакцинираните добивале понизок ддв при купување на артикли,

- во Кина во некои градови на секој вакциниран следело подарок од по две табли јајца,

- во Русија се нудело сладолед за вакцинираните,

- во Израел вакцинираните добивале Кока Кола, алкохолно и безалкохолно пиво, пици и колачи,

- во Дуаби три големи ресторани на своите услуги давале 10 % попуст за вакцинираните со прва доза и 20% за вакцинираните со две дози,

- во САД на некои места, вакцинираните добиле крофни, марихуана, пиво, карти со видео игри, пуканки или бесплатно изнајмување маска за нуркање,

- во Јапонија за вакцинираните им следело бесплатен традиционален ручек (но пак имало малку заинтересираност околу вакцинирањето)

- во Мексико немало никакви стимулациони мерки, зошто тие мислат дека самото вакцинирање преставувало празник па додека чекале ред за вакцинација танцувале,


...се прашувам ние каде сме тука, во тие кои ќе бидеме стимулирани со подароци или во тие кои ќе танцуваме додека чекаме за вакцинација?
или пак никаде, оти нема да имаме веќе вакцини, времето ќе покаже!
 
Последно уредено:
Член од
20 април 2014
Мислења
5.239
Поени од реакции
5.820
на @Bafra ако му дадат четврт бурек за вакцина одма ќе се нацрта таму.
Ја мислам дека ако Зајко понуде пакет од минимална плата, пензија за сите и вработени и невработени има 3 ипол миљона да се нацртат у ред за вакцинација со оро и песна.
Сигурен сум дека на Зајко му паднала оваа идеја на ум, ама се чуде од коа светска банка да земе кредит.
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.220
Поени од реакции
35.824
... за да се стимулира вакцинирањето во светот имало интересни подароци и поволности:

- во Индија во некои градови, градоначалникот на тие жени кои се вакцинирале им подарувал златен пирсинг за нос, а во други градови вакцинираните добивале гратис ваучери за пазарување во маркет, а и гратис влезници во Луна Парк, а посебно за мажите кои биле вакцинирани добивале гратис ваучери за поправка на автомобил, канцелариски материјал, а во некои градови вакцинираните добивале понизок ддв при купување на артикли,

- во Кина во некои градови на секој вакциниран следело подарок од по две табли јајца,

- во Русија се нудело сладолед за вакцинираните,

- во Израел вакцинираните добивале Кока Кола, алкохолно и безалкохолно пиво, пици и колачи,

- во Дуаби три големи ресторани на своите услуги давале 10 % попуст за вакцинираните со прва доза и 20% за вакцинираните со две дози,

- во САД на некои места, вакцинираните добиле крофни, марихуана, пиво, карти со видео игри, пуканки или бесплатно изнајмување маска за нуркање,

- во Јапонија за вакцинираните им следело бесплатен традиционален ручек (но пак имало малку заинтересираност околу вакцинирањето)

- во Мексико немало никакви стимулациони мерки, зошто тие мислат дека самото вакцинирање преставувало празник па додека чекале ред за вакцинација танцувале,


...се прашувам ние каде сме тука, во тие кои ќе бидеме стимулирани со подароци или во тие кои ќе танцуваме додека чекаме за вакцинација?
или пак никаде, оти нема да имаме веќе вакцини, времето ќе покаже!
Pegging ќе давале во Борис Трајковски, така ми кажаа.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.635
Поени од реакции
34.823
Pegging ќе давале во Борис Трајковски, така ми кажаа.
... па значи си се распрашувал, зошто тоа на мажите му го клават, а не на жените, сакаш гол од пенал, ама си опнал автогол! :pos:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom