Коронавирус (COVID-19) - Општа дискусија

D

Deleted member 12196

Гостин
Ме интересира, каква административна работа имаат со вакцините за од недела сабајле да не почнат со вакцинирање се до среда?
Треба да го направат списокот со приоритети (со врски).
 
D

Deleted member 53418

Гостин
90% од попушувачите не сакале да се вакцинираат, што поише од тоа, брат ми ме разбуди моментално е на обука за попишвач ми вика овие ментални се бе, вика нејќат да чујат за вакцина.. Ете до кај е свеста на македончето , само да џвака фејк њус и да глеа фес тв....
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.844
Поени од реакции
15.783
Анкета/формулар потполнуваш на нет коа изразуваш интерес. Формулар пополнуваш на лице место пред лекар. Има прашања дали си прележал ковид, дали си бил болен и прашања за други познати состојби кои ги имаш. Ако сакаш да направиш тест за антитела - твоја работа. Направи пред да тргнеш на вакцинирање.
мене ми кажа матичната а имаше и во медиуми од министерот, немам право на вакцина 6 месеци...арно ама не даваат документ никаков дека си прележал, тоа е мизерното...
Автоматски споено мислење:

https://press24.mk/vo-cheshka-otkrien-nov-soj-na-koronavirusot

не е поопасен од британскиот и јужноафриканскиот сој, ама значи ИСТ е како нив, па мислете му
 

TrendS

Work Smart, Not Hard
Член од
14 декември 2018
Мислења
4.405
Поени од реакции
29.797
Околу вакцинацијата во Белград. (се извинувам околу должината на постот, но сакам да го споделам.....моето лично искуство)

За почеток околу гужвите....кои беа презентирани во сабота пред Белградски саем. Да имало гужва....но само во сабота....поради странски лица кои немале закажан термин и истите биле примани....се до 14 часот. Така слушнав на Српски вести, во сабота попладнето во хотел.
Во недела сликата изгледаше вака.....сликана од мојот мобилен во 10 часот....односно пред да влезам на вакцинација.
20210328_100813.jpg
Јас бев со закажан термин. Пристигнав во Белград во сабота околу 11 часот....се сместив во хотел, се одморив.....и се прошетав низ град.
Во недела наутро....се упатив према Белградски Саем....на вакцинација.
Лесно најдов паркинг место на саемот....пред самата Хала 3. Ги подготвив потребните документи.....пополнета Согласност за имунизација, пасош.
Околу организацијата на Белградски Саем......тоа е нешто совршено.....нешто што не сум го видел во својот живот.....како на филм.
Се функционира идеално, брзо, без непотребно задржување во процесот на вакцинирање.
На почеток....те пречекуваат редарите, каде што го скенираат QR кодот од Согласноста. Потоа веднаш те упатуваат во Хала....каде што те сочекуваат две медицински сестри кои мерат температура и вршат дезинфекција на раце. Потоа друг редар.....те упатува до пункт за регистрација....каде што се валидира Согласноста за имунизација.
Од таму.....те превзема трет редар....кој те води до слободен лекар. Кабини за анамнеза....има повеќе од 20. Кај лекарот.....задржувањето трае околу 5 минути....каде веднаш потоа те превзема друг редар....кој те спроведува до компјутерскиот центар. Таму има околу 30 места.....и електронски се запишуваат/споредуваат податоците од Согласноста и Пасошот. Потоа истите издаваат потврда за извршена имунизација.....и закажување на термин за ревакцинација. И тоа трае....околу 5 минути.
Следен чекор.....е самата вакцинација. Има околу 25-30 кабини.....за вакцинирање. Каде што веднаш.....те спроведуваат редарите, во првата слободна кабина. Чекање ни една минута.
Се прима вакцината.....се добиваат понатамошни совети за можни несакани појави (кој се нормални). Потоа ја напушташ истата кабина....и задолжително се упатуваш во чекална.....каде што е задолжително да се седи 15 минути. После тој последен чекор.....си слободен да си заминеш.
Целата постапка.....од влез до излез.....трае 30-40 минути без ниту една секунда.....безпотребно чекање.
Целиот персонал (кој е огромен).....работат како мравки....брзо, ефективно, обучено. Љубезноста и професионалноста е дефинитивно на прво место.....сите се љубезни, насмеани, трпеливи, смирени....нема нервоза и се тече како на производна лента.
Невидено нешто! Сега официјално јас и моето семејство сме вакцинирани....благодарение на Србија! ....за што сум преблагодарен.
 

Scirea

ZARDOZ
Член од
4 август 2010
Мислења
26.749
Поени од реакции
83.000
У меѓувреме во Чаир (не српската сала) полицискиот час е умрено...

Classic:kafence:
Автоматски споено мислење:

Оваа ако не се лажам беше една од докторките од Велес кои беа пратени во Дебар кога беше тамошниот карантин во Април... Тажно упм :(

IMG_20210329_112757.jpg
Автоматски споено мислење:

С Т О К И

IMG_20210329_113421.jpg
 
Последно уредено:

Toma

Корона стронг
Член од
22 април 2014
Мислења
4.092
Поени од реакции
3.274
Ме интересира, каква административна работа имаат со вакцините за од недела сабајле да не почнат со вакцинирање се до среда?
Не ги очекуваа овие вакцини, овие вакцини ни ги дадоа одкако Ж'миц кажа дека подржува попис ако се вакцинираат попишувачите, и одма по помалку од пола саат месијата Вилипче објави дека ни даваат вакцини.

Сите сте го виделе пакетот со вакцините на кој пишуваше УНИЦЕФ, за УНИЦЕВ оваа го пишува на Википедиа.
Фондот за деца при Обединетите Нации (на англиски: United Nations Children's Fund) или УНИЦЕФ (UNICEF) е основан на 11 декември 1946 година од страна на Генералното собрание на Обединетите Нации. До 1956, името му било Меѓународен фонд за деца при Обединетите Нации за итни состојби (United Nations International Children's Emergency Fund, скр. UNICEF) од каде што сѐ уште го носи акронимот УНИЦЕФ. Седиштето на УНИЦЕФ се наоѓа во Њујорк, и тој обезбедува долгорочна хуманитарна и развојна помош на децата и мајките од земјите во развој. УНИЦЕФ е доброволно финансирана агенција, која се потпира на донации од владите и приватните дарители. Неговите програми ги нагласуваат развојните услуги што го унапредуваат здравјето на децата. УНИЦЕФ добил Нобелова награда за мир во 1965.
Малку и англиска верзија која е поопширна од оваа нашата, ама тоа е тоа.
UNICEF, also greatly known as the United Nations International Children's Emergency Fund,[a] is a United Nations agency responsible for providing humanitarian and developmental aid to children worldwide.[2][3] The agency is among the most widespread and recognizable social welfare organizations in the world, with a presence in 192 countries and territories.[4] UNICEF's activities include providing immunizations and disease prevention, administering treatment for children and mothers with HIV, enhancing childhood and maternal nutrition, improving sanitation, promoting education, and providing emergency relief in response to disasters.[5]

UNICEF is the successor of the International Children's Emergency Fund (ICEF), created on December 10, 1946, in New York, by the U.N. Relief Rehabilitation Administration to provide immediate relief to children and mothers affected by World War II. The same year, the U.N. General Assembly established UNICEF to further institutionalize post-war relief work.[6] In 1950, its mandate was extended to address the long-term needs of children and women, particularly in developing countries. In 1953, the organization became a permanent part of the United Nations System, and its name was subsequently changed to its current form, though it retains the original acronym.[1]
Значи да сумираме дека УНИЦЕФ е непрофитна организација која се финансира од донатори и ги помага земјите во развој (како нашата), а помошта е наменета за жените и децата,
сега овие вакцини не би смееле да се користат за да се вакцинираат мажи, оти ќе излезе да ја злоупотребуваат донацијата.

Значи УНИЦЕФ како непрофитна донација не може да и траже пари на нашата влада, таа помош треба да е бесплатна, ама нашите кажаа дека ја платиле (или ќе ја платат), што ќе излезе дека ќе се омрсат и од оваа донација.

Велев дека владата има набавено (купено) точно НУЛА вакцини и така излезе, се што добивме до сега е сожалување.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
282
Поени од реакции
443
После 2 блиски и дол
мене ми кажа матичната а имаше и во медиуми од министерот, немам право на вакцина 6 месеци...арно ама не даваат документ никаков дека си прележал, тоа е мизерното...
Автоматски споено мислење:

https://press24.mk/vo-cheshka-otkrien-nov-soj-na-koronavirusot

не е поопасен од британскиот и јужноафриканскиот сој, ама значи ИСТ е како нив, па мислете му
Немаш мака чим си прележал, ја претходната недела 2 блиски и подолги контакти со заболени и со и без маски па еве фала богу нема сеуште симптоми, значи антителата си ја вршат работата 5 месеца откако прележав.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.809
Поени од реакции
17.598
90% од попушувачите не сакале да се вакцинираат, што поише од тоа, брат ми ме разбуди моментално е на обука за попишвач ми вика овие ментални се бе, вика нејќат да чујат за вакцина.. Ете до кај е свеста на македончето , само да џвака фејк њус и да глеа фес тв....
Зарем стватно попишувачите ќе ги вакцинираат? Мајко мила..
 

Сталкерот

Резидентен космонаут
Член од
5 јуни 2012
Мислења
5.750
Поени од реакции
7.566
Зарем стватно попишувачите ќе ги вакцинираат? Мајко мила..
Да бе, приоритетна група. Уште некој да им каже дека сите здравствени организации се согласни дека доволен имунитет е создаден две недели после втората доза(J&J е исклучок бидејќи е една доза). И дека тек сега почнуваат студии за трансија од страна на лица кои се вакцинирани/прележале.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.809
Поени од реакции
17.598
Да бе, приоритетна група. Уште некој да им каже дека сите здравствени организации се согласни дека доволен имунитет е создаден две недели после втората доза(J&J е исклучок бидејќи е една доза). И дека тек сега почнуваат студии за трансија од страна на лица кои се вакцинирани/прележале.
Овие се стварно ненормални. Изглеа нема никој со 2 грама мозок таму.
 
Член од
18 мај 2008
Мислења
7.561
Поени од реакции
17.594
Овие се стварно ненормални. Изглеа нема никој со 2 грама мозок таму.
Па затоа експресно пратија вакцини. Масовната вакцинација ќе се состои од вкупно 24К-18К=6К вакцини. Или вкупно 3000 граѓани со по 2 дози ќе се вакцинираат од ризични групи/здравствени работници. За грев сме.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.809
Поени од реакции
17.598
Па затоа експресно пратија вакцини. Масовната вакцинација ќе се состои од вкупно 24К-18К=6К вакцини. Или вкупно 3000 граѓани со по 2 дози ќе се вакцинираат од ризични групи/здравствени работници. За грев сме.
Се надевам некој од тие ќе фати засирување и ќе цркне. Им ебам генијалците.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom