Коронавирус (COVID-19) - Општа дискусија

Член од
29 јуни 2014
Мислења
24.259
Поени од реакции
40.019
Ресторани, кафани, кафичи, пазари, џамии, па и си се возикала со другарките. Сакам листа на места каде сѐ била последниве недела-дена. Чисто да знаеме каде да не одиме. Вклучувајќи го и станот на Бијонс, таму кафе пиела!
Совест = нула, образ = ѓон. Поздрави вакви има еден куп, и после кога ќе се разболат, па нез како сум фатил/а само до дуќан одам и назад.
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.992
Што е работава, ти ја нема кулириска и сега нема пораки веќе:rolleyes:
Па уште попишувачи дома ќе пушташ бе! Со црвен спреј треба да ти ја обележат вратата.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.914
Поени од реакции
17.726
Me mrzi da stavam upatstvo za analgin i koi nesakani efekti moze da ima a ae krka kako bonboni. Ama aj vakcinite se problemot.

Gesendet von meinem KB2003 mit Tapatalk
Мене ме интересира, пошто јас ја почнав дискусијата. Знаеш дека не е нешто стрикно против вакцини, само ја анализирам ситуацијата. Еве интересна статија. (Насловот е малце нападен, текстот е добар)
Ова е научно списание, не е од Миленко. Инаку во Германија има издадено и упатство што и да се праи ако се деси ова, во македонија пола стручнаци што ги прашав се убедени дека е ради Брекзит, другата половина се оние што ти викаат никаква вакцина да не примаш :icon_lol:
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.327
Поени од реакции
21.792
Мене ме интересира, пошто јас ја почнав дискусијата. Знаеш дека не е нешто стрикно против вакцини, само ја анализирам ситуацијата. Еве интересна статија. (Насловот е малце нападен, текстот е добар)
Ова е научно списание, не е од Миленко. Инаку во Германија има издадено и упатство што и да се праи ако се деси ова, во македонија пола стручнаци што ги прашав се убедени дека е ради Брекзит, другата половина се оние што ти викаат никаква вакцина да не примаш :icon_lol:
Тоа пишав ја и некни дека се знае зошто иде до тромбоза и што треба да се прави и како терапира. Затоа во упатството ново пишуваат, дека ако четири дена по примена вакцина имаш сеуште јаки главоболки да консултираш доктор. Не го негирам ризикот туку што повеќе знаеме то подобро. Е сега смртните случаеви на глобално ниво се 20-30 а од ковид далеку поголеми. Нема ништо без ризик. Сега читав дадени 20 милиони дози АЗ во Европа 20 случаеви.
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.666
Поени од реакции
28.087
Ајде прашање до некој поупатен во врска со изолацијата...Дали треба да одам во самоизолација поради контакт со заразен од ковид иако имам пред три месеци прележано.!?
Има ли некој закон, правилник, за тие што прележале ковид и изолација?
Реално,и без контакт со заболен ти би требало у изолација да седиш за општо добро,али пошто е демократија,терај.
 
Член од
14 ноември 2009
Мислења
17.295
Поени од реакции
15.512
Тоа пишав ја и некни дека се знае зошто иде до тромбоза и што треба да се прави и како терапира. Затоа во упатството ново пишуваат, дека ако четири дена по примена вакцина имаш сеуште јаки главоболки да консултираш доктор. Не го негирам ризикот туку што повеќе знаеме то подобро. Е сега смртните случаеви на глобално ниво се 20-30 а од ковид далеку поголеми. Нема ништо без ризик. Сега читав дадени 20 милиони дози АЗ во Европа 20 случаеви.
Повеќе се, ова ги вклучува и УК кои вакцинираа и постаро население.
Во линкот погоре, специфично за Норвешка, од 130.000 имале 5 случаи(три завршиле со смрт), што е 1 на 25.000.

Јас се уште се мислам дали да одам утре, ако не отидам, во Македонија којзнае кога, ваљда за 3-4 месеци...
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.327
Поени од реакции
21.792
Повеќе се, ова ги вклучува и УК кои вакцинираа и постаро население.
Во линкот погоре, специфично за Норвешка, од 130.000 имале 5 случаи(три завршиле со смрт), што е 1 на 25.000.

Јас се уште се мислам дали да одам утре, ако не отидам, во Македонија којзнае кога, ваљда за 3-4 месеци...
90% кај млади жени. Ако не си млада жена, ризикот е екстремно мал.
 
Член од
14 ноември 2009
Мислења
17.295
Поени од реакции
15.512
90% кај млади жени. Ако не си млада жена, ризикот е екстремно мал.
Не сум жена :D
Али тоа е заклучок поради ова:
In Norway, for example, 78% of the AstraZeneca doses went to women, says Sara Viksmoen Watle, chief physician at the Norway Institute of Public Health

Енивеј, мене повеќе ме охрабрува тоа што они претпоствуваат дека е до пратката, во Србија е стигната одамна и нема случај до сега пријавено, во УК е ваљда 1 на милион. Имам време до сабајле да одлучам.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.914
Поени од реакции
17.726
Повеќе се, ова ги вклучува и УК кои вакцинираа и постаро население.
Во линкот погоре, специфично за Норвешка, од 130.000 имале 5 случаи(три завршиле со смрт), што е 1 на 25.000.

Јас се уште се мислам дали да одам утре, ако не отидам, во Македонија којзнае кога, ваљда за 3-4 месеци...
Може да е некој локален патерн кај нив. Чудно е да не е забележано во клиничката студија, 30000 углавном млади луѓе. И во америка и во Ук. За 2 недели рекле дека ќе дадат заклучок :D Ни фали тука уште статистика covid death by age и да сепресече работава.
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.327
Поени од реакции
21.792
Како не знаете корона е поврзана со chemtrails, 5G и дип стејт. :D
 

Jax Rebel

Navajo Rider
Член од
6 јули 2008
Мислења
5.257
Поени од реакции
2.253
Ме интересира, каква административна работа имаат со вакцините за од недела сабајле да не почнат со вакцинирање се до среда?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom