Коронавирус (COVID-19) - Општа дискусија

DimceY

Jimmy
Член од
20 ноември 2007
Мислења
5.710
Поени од реакции
5.356
Дали знаеш што ќе се случи ако имаме само еден смртен случај како последица од вакцина? Посебно ако тоа биде млад човек! Ние сме на вулканско тло, потребен е само мал потрес и овие 37% што сакаат да се вакцинираат ќе испарат преку ноќ. Подобро е да се биде претпазлив и да се чека, отколку да се брза. Зборувам само и само за младите луѓе.
друже мене ми е тоа се јасно... ама дали гледаме друг излез од оваа ситуација!?!? зашо мора секогаш да идеме со најцрните сценарија... секој има право на сопствен избор и секој доволно свесен човек веќе знае шо треба да направи во оваа ситуација... дали сериозно мислиш дека ако дојде до не дај боже смрт како последица на вакцина (било која) дека ќе успее некој тоа да го докаже кај нас?! а дека ќе дојде до некои несакани работи ГАРАНТ ќе дојде... овие 37% шо се изјасниле дека сакаат да се вакцинираат ќе најдат начин да се вакцинираат без разлика на се, нема да испарат... кога се одлучуваш да се вакцинираш значи прифаќаш дека може буквално се да ти се деси, значи ќе ги уживаш придобивките од вакцината, ама не дај боже ако мора ќе треба да ги трпиш и нус појавите....

Sent from my SM-G980F using Tapatalk
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.262
Поени од реакции
36.125
Со секоја теорија на заговор (вклучувајки ја и онаа дека намерно се саботира вакцината на АЗ- само паѓа довербата во вакцините) и се намалува интересот за вакцина. Башка шансите млада здрава личност да почине од Корона се скоро пак нула.

Во озбир не се зема интересот за вакцина во Србија и само трупај. Ако народот не сака вакцина од АЗ тогаш и не ја носи. И тука важи принципот понуда и побарувачка.
Па не би рекол дека е мала можноста за млада здрава личност. Сега имаме секој ден барем по една личност помлада од 40 години која е почината. Таа што беше со 24 години беше здрава без никакви проблеми.

А никој не зборува за пост ковид последиците. Мој другар после прележување на ковид со благи симптоми, веќе месец и пол не може да ги спушти димерите со еден куп лекарства.

Гнасен е вирусов, посебно овој сој сеа.
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.989
Па не би рекол дека е мала можноста за млада здрава личност. Сега имаме секој ден барем по една личност помлада од 40 години која е почината. Таа што беше со 24 години беше здрава без никакви проблеми.

А никој не зборува за пост ковид последиците. Мој другар после прележување на ковид со благи симптоми, веќе месец и пол не може да ги спушти димерите со еден куп лекарства.

Гнасен е вирусов, посебно овој сој сеа.
Прашање е дали компликациите се случуваат и поради условите во болниците и животниот стандард (нешто што поретко го гледаме во другите држави). И да, реков дека е скоро нула. Како што се зголемува скалата (30-40, 40-50..) така се зголемува и ризикот. Конкретно пишував за случајот на Димитар кој е во своите средни 20ти.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.817
Поени од реакции
35.198
...ги блокирале пограничите камери на патарина да не се гледаат возилата кои се враќаат од вакцинација од Србија викендов!:facepalm:
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.809
Поени од реакции
17.598
Со секоја теорија на заговор (вклучувајки ја и онаа дека намерно се саботира вакцината на АЗ- само паѓа довербата во вакцините) и се намалува интересот за вакцина. Башка шансите млада здрава личност да почине од Корона се скоро пак нула.

Во озбир не се зема интересот за вакцина во Србија и само трупај. Ако народот не сака вакцина од АЗ тогаш и не ја носи. И тука важи принципот понуда и побарувачка.
Не е ризикот кај млади баш 0. Има слуачаи. А кај постарите немало вакви нус ефекти, затоа ја даваат негде на луѓе над 55. Според мене вреди да се искористи за сите ризични категории. 100000 вакви вакцини драстично ќе ја подобрат ситуацијата кај нас.
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.989
друже мене ми е тоа се јасно... ама дали гледаме друг излез од оваа ситуација!?!? зашо мора секогаш да идеме со најцрните сценарија... секој има право на сопствен избор и секој доволно свесен човек веќе знае шо треба да направи во оваа ситуација... дали сериозно мислиш дека ако дојде до не дај боже смрт како последица на вакцина (било која) дека ќе успее некој тоа да го докаже кај нас?! а дека ќе дојде до некои несакани работи ГАРАНТ ќе дојде... овие 37% шо се изјасниле дека сакаат да се вакцинираат ќе најдат начин да се вакцинираат без разлика на се, нема да испарат... кога се одлучуваш да се вакцинираш значи прифаќаш дека може буквално се да ти се деси, значи ќе ги уживаш придобивките од вакцината, ама не дај боже ако мора ќе треба да ги трпиш и нус појавите....

Sent from my SM-G980F using Tapatalk
Зошто мислиш дека е тешко нешто да се докаже? Лично сакам имунизацијата да тече без никакви проблеми, но му рипнавте на човекот кој само покрена одредени прашалници.

Дали може да се јават проблеми кај луѓето кои патат од алергии (сега е сезона на алергии)? Да. Дали се завршени тестовите за трудниците? Не. Дали е завршена тест вакцината за деца (Израел форсира нешто и на тој терен) ? Не. Мислам дека младите можат да почекаат, а со ова темпо на имунизација кај нас и сигурно ќе чекаат година-дена.
Автоматски споено мислење:

Не е ризикот кај млади баш 0. Има слуачаи. А кај постарите немало вакви нус ефекти, затоа ја даваат негде на луѓе над 55. Според мене вреди да се искористи за сите ризични категории. 100000 вакви вакцини драстично ќе ја подобрат ситуацијата кај нас.
Зборувам за ризикот да дојде до смрт од Корона, а не до компликации. Против вакцината нема да пишувам ништо.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.817
Поени од реакции
35.198
...ја не знам од каде тоа ,,спасот,, ако се прими вакцина дека нема веќе да се инфицира ако дојде до контакт со вирусот, вакцината е само полесно да се помине, по можност асимптоматски, ама тоа не значи дека нема да се инфицира, па и да биде преносител, плус ако се додадат сега новите мутации, а вакцините направени во друго време кога ги немало,
секој кој ќе се вакцинира треба да се изолира најмалку месец дена ако е млада особа и да носи маска, а не примил вакцина, па ќе се шета слободно, тотално погрешно, со несоздадена антитела, а спаднат имун систем во моментот од вакцината да дојде токму во тој момент контакт со вирусот Сарсков2 ...што ќе биде, не сакам ни да помислам,
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.702
Поени од реакции
27.644
Член од
26 септември 2012
Мислења
8.066
Поени од реакции
6.682
друже мене ми е тоа се јасно... ама дали гледаме друг излез од оваа ситуација!?!? зашо мора секогаш да идеме со најцрните сценарија... секој има право на сопствен избор и секој доволно свесен човек веќе знае шо треба да направи во оваа ситуација... дали сериозно мислиш дека ако дојде до не дај боже смрт како последица на вакцина (било која) дека ќе успее некој тоа да го докаже кај нас?! а дека ќе дојде до некои несакани работи ГАРАНТ ќе дојде... овие 37% шо се изјасниле дека сакаат да се вакцинираат ќе најдат начин да се вакцинираат без разлика на се, нема да испарат... кога се одлучуваш да се вакцинираш значи прифаќаш дека може буквално се да ти се деси, значи ќе ги уживаш придобивките од вакцината, ама не дај боже ако мора ќе треба да ги трпиш и нус појавите....

Sent from my SM-G980F using Tapatalk
Руски рулет ќе играме посекако
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.817
Поени од реакции
35.198
...Дали се завршени тестовите за трудниците?
...и да решат да примат вакцина, мора да си ги проверат д димерите, посебно при вакцинирање со АЗ, ама се нема искуство и со другите, замисли трудница под терапија со антитромбоични лекови (клексане, фраксипарин) прими нешто што што би можеле да ги подигнат уште повеќе тие д-димери, во име на нешто што би се заразила во иднина, а и не мора ако седи дома и се чува, носи маска и помалку контакти,
многу незгодно и дикутабилно, што да се прави, што е правилното затоа што секој човек е приказна за себе, а животот е еден и нема реприза!
 

old_School_mk

Програмер, гејмер, psy-trance уживател
Член од
11 август 2009
Мислења
6.123
Поени од реакции
5.839
Слушајте го Караџовски околу носењето на мерки, полициски и слично.
Овој барем директен е, знај да збора за секој граѓанин да го разбери.
Овој уште кога ја лупна глупоста дека вирусов "паѓа на земја и кога трчаме можеме да се заразиме од прашината што се крева" ни на крај памет не ми доаѓа да го слушам што збори.
 
Последно уредено:
Член од
17 август 2011
Мислења
9.809
Поени од реакции
17.598
Зошто мислиш дека е тешко нешто да се докаже? Лично сакам имунизацијата да тече без никакви проблеми, но му рипнавте на човекот кој само покрена одредени прашалници.

Дали може да се јават проблеми кај луѓето кои патат од алергии (сега е сезона на алергии)? Да. Дали се завршени тестовите за трудниците? Не. Дали е завршена тест вакцината за деца (Израел форсира нешто и на тој терен) ? Не. Мислам дека младите можат да почекаат, а со ова темпо на имунизација кај нас и сигурно ќе чекаат година-дена.
Автоматски споено мислење:


Зборувам за ризикот да дојде до смрт од Корона, а не до компликации. Против вакцината нема да пишувам ништо.
Мислам дека нема да се чека толку и кај нас. Ете кој сакаше имаше можност деновиве. А ќе стигаат уште нарачки во Србија, и надежно и кај нас.
 

DimceY

Jimmy
Член од
20 ноември 2007
Мислења
5.710
Поени од реакции
5.356
Зошто мислиш дека е тешко нешто да се докаже? Лично сакам имунизацијата да тече без никакви проблеми, но му рипнавте на човекот кој само покрена одредени прашалници.

Дали може да се јават проблеми кај луѓето кои патат од алергии (сега е сезона на алергии)? Да. Дали се завршени тестовите за трудниците? Не. Дали е завршена тест вакцината за деца (Израел форсира нешто и на тој терен) ? Не. Мислам дека младите можат да почекаат, а со ова темпо на имунизација кај нас и сигурно ќе чекаат година-дена.
Автоматски споено мислење:


Зборувам за ризикот да дојде до смрт од Корона, а не до компликации. Против вакцината нема да пишувам ништо.
јас не мислам дека е тешко нешто да се докаже, јас сум 100% убеден дека во Македонија е просто невозможно да се докаже било што, посебно не сега и не нешто во врска со несакани реакции на вакциниве за Ковид.. една од причините е и тоа што го наведе ти во претходниот пост...

ако добро се сеќавам пред некоја година вакцинираа деца со вакцини со изминат рок, Филипче внуката си ја "вакцинираше" пред камери... излегоа милион документи што докажуваат дека некој сака да се опари дебело од сегашнава набавка за вакцини.. родилката од Дебар ја осакати гинекологот... дали нешто од тоа се докажа??? дали некој одговараше?? ова се само мал дел од аферите од здравствена гледна точка, што немаат никаков епилог, за некои не се ни отвори истрага, а не па нешто друго...


апосолутно секој сака имунизацијата да тече без проблем, ама тек од среда ќе почнат проблемите, кога ќе се наредат "заслужни" граѓани на списокот за вакцинирање, а сеуште здравствените работници не се вакцинирани целосно...

иначе сите прашања што ги покрена дечкото се скрос легитимни во врска со безбедноста на Астра Зенека, мене коментарот ми беше повеќе во насока на тоа дека цело време повторува дека има прилика да се вакцинира, нешто што до вчера многу луѓе го немаа како можност...

на крај некако многу брзо забораваме какви муабети имаше на почетокот за mRNa вакцината на Фајзер... next generation vaccine одеднаш стана најбезбедна... никој не пријавува side effects од неа... yeah sure....

Sent from my SM-G980F using Tapatalk
 
D

Deleted member 95595

Гостин
Колку животи ке не чини тоа "правилно" вакцинирање?Колку работни места? Колку затварања,агонии наспроти 0.0000001 % умрени од вакцини?
Другар, проверка на дидимери е буквално 2 саати работа У ствари е 2 минути работа дури ти земат крв, а 2 саати чекаш резултати. Така да тоа шо го кажа Бијонс, не е процес шо трае недели или медеци туку 1 ден. Денес провервиш дидимери, утре се вакцинираш ако е се ок.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.809
Поени од реакции
17.598
@DimceY
Сите имаа прилика да се вакцинираат, викендов и најверојатно наредниве денови. Само имав инфо порано. Не ми бешe поента да се курчам нешто. Сум се залагал за вакцинација одсекогаш, ама има разлика од нусефекти и смрт. Без разлика на процентот и шансите.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom