Коронавирус (COVID-19) - Општа дискусија

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.662
Поени од реакции
28.062
Инаку мене ме премисли извештајот од ЕМА, не е баш reashuring за млади лица.
Да се врати назад времето,дечкото што почина на 23 години од вакцина на Астра Зенека(уште се испитуе случајот) сигурно не би се вакцинирал,додека пак невакцинираната девојка што почина на 24 години од Ковид 19 боса би трчала до Србија да ја прими истата вакцина.Што мислиш,како ке испадне на крај работата?
 
Член од
18 мај 2008
Мислења
7.561
Поени од реакции
17.594
Изгледа имаш дупка во сеќавање или не дај боже друго нешто - понудени беа кинески и руски вакцини кои заев ги одби.... и не се вклучувајте во сериозна тема само да лупате
Да, веројатно ги одби за процентче од профитот на Систина и Филип 2 по цена да го дупи Вучиќ, како и Бојко и да му паѓа рејтингот и владата заради тоа што сме во групата на Европски држави со најмалку набавени вакцини по глава на жител. Да не напоменувам тука дека сите кои се надвор од ЕУ(освен Србија) на Балканов се во слична ситуација, а и дека ден денес една Германија има недостаток на вакцини, па што остана за земји како Хрватска или Бугарија. Има логика во сериознава дискусија која ја начна.
Дај бе не тресете зелени постојано со вакви коперациски муабети, типични за сумњичаво Македонче. :facepalm: Све некоја теорија на заговор ви е во главата.
 
Член од
15 јануари 2008
Мислења
5.041
Поени од реакции
12.031
Да, веројатно ги одби за процентче од профитот на Систина и Филип 2 по цена да го дупи Вучиќ, како и Бојко и да му паѓа рејтингот и владата заради тоа што сме во групата на Европски држави со најмалку набавени вакцини по глава на жител. Да не напоменувам тука дека сите кои се надвор од ЕУ(освен Србија) на Балканов се во слична ситуација, а и дека ден денес една Германија има недостаток на вакцини, па што остана за земји како Хрватска или Бугарија. Има логика во сериознава дискусија која ја начна.
Дај бе не тресете зелени постојано со вакви коперациски муабети, типични за сумњичаво Македонче. :facepalm: Све некоја теорија на заговор ви е во главата.
Се ова е точно ама ние не сме дел од ЕУ за да ги следиме нивните политики. Факт е дека не прифати руски вакцини поради лигавење кон ЕУ или други причини. Факт е дека луѓево не ги интересира политика кога здравјето е во прашање.
 
Член од
26 септември 2012
Мислења
8.077
Поени од реакции
6.699
Да, веројатно ги одби за процентче од профитот на Систина и Филип 2 по цена да го дупи Вучиќ, како и Бојко и да му паѓа рејтингот и владата заради тоа што сме во групата на Европски држави со најмалку набавени вакцини по глава на жител. Да не напоменувам тука дека сите кои се надвор од ЕУ(освен Србија) на Балканов се во слична ситуација, а и дека ден денес една Германија има недостаток на вакцини, па што остана за земји како Хрватска или Бугарија. Има логика во сериознава дискусија која ја начна.
Дај бе не тресете зелени постојано со вакви коперациски муабети, типични за сумњичаво Македонче. :facepalm: Све некоја теорија на заговор ви е во главата.
Не е теорија туку ПРОФИТ, 2300 евра на ден за болнички услуги во ПАНДЕМИЈА и продадени лекови и витамини по аптеки во ненормални количини, лекови од кои резистентност ќе стекнат доста бактерии и за кои ќе треба нови ЛЕКОВИ види ти кој прави ќар цело време и дали се грижи некој за популацијата..... Можеш слободно во чек дис аут да се префрлиш да не замараш овде
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.856
Поени од реакции
17.654
Да се врати назад времето,дечкото што почина на 23 години од вакцина на Астра Зенека(уште се испитуе случајот) сигурно не би се вакцинирал,додека пак невакцинираната девојка што почина на 24 години од Ковид 19 боса би трчала до Србија да ја прими истата вакцина.Што мислиш,како ке испадне на крај работата?
Работата е што може да почекаш и да добиеш вакцина од која нема ризик да умреш. 1 година не сум фатил, ќе почекам уште некое време да се расчисти ова. Нормално колку си поризичен поголем ризик е да чекаш, кад тад ќе го фатиш. Само како пример, у норвешка е стопирана зашто поише млади им умреле нус ефектот него од корона.
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.662
Поени од реакции
28.062
Работата е што може да почекаш и да добиеш вакцина од која нема ризик да умреш. 1 година не сум фатил, ќе почекам уште некое време да се расчисти ова. Нормално колку си поризичен поголем ризик е да чекаш, кад тад ќе го фатиш. Само како пример, у норвешка е стопирана зашто поише млади им умреле нус ефектот него од корона.
Тоа навистина не сум знаел за у Норвешка,во статистиките што ги читав по некои портали беше околу 1 смртен случај на 100 000 вакцинирани.
 

DimceY

Jimmy
Член од
20 ноември 2007
Мислења
5.727
Поени од реакции
5.397
Работата е што може да почекаш и да добиеш вакцина од која нема ризик да умреш. 1 година не сум фатил, ќе почекам уште некое време да се расчисти ова. Нормално колку си поризичен поголем ризик е да чекаш, кад тад ќе го фатиш. Само како пример, у норвешка е стопирана зашто поише млади им умреле нус ефектот него од корона.
друже nothing personal ама го отече максималноооо
имаш прилика да се вакцинираш и тоа го претставуваш као да имаш прилика да идеш на Марс... и као сеа сакам, ама не се сакам, ај да видам што совети ќе ми дадете, ама млад сум, ама 1 година не сум фатил... во кратки црти шо би рекол големиот мислител Зоран З. сакам да водам љубов, ама никако да се прегрнам со партнерот...



Sent from my SM-G980F using Tapatalk
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.856
Поени од реакции
17.654
Тоа навистина не сум знаел за у Норвешка,во статистиките што ги читав по некои портали беше околу 1 смртен случај на 100 000 вакцинирани.
Да ама земи у предвид дека секаде се почнува со вакцинирање на постари, а кај нив ги немало овие нусефекти. Значи голем дел од овие бројки и бројки се извадено спрема целосната популација, сеуште бројот на млади е многу мал, медицински лица и луѓе што се снашле. На 120 000 вакцини во данска 5 смртни слуачи не е мал процент, поготово што кај нив не беснее епидемија ко кај нас. Така да има за што да се размисли, поготово коа сите ти викаат со своја одговорност идеш у странска земја да се вакцинираш.
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.291
Поени од реакции
36.184
Работата е што може да почекаш и да добиеш вакцина од која нема ризик да умреш. 1 година не сум фатил, ќе почекам уште некое време да се расчисти ова. Нормално колку си поризичен поголем ризик е да чекаш, кад тад ќе го фатиш. Само како пример, у норвешка е стопирана зашто поише млади им умреле нус ефектот него од корона.
Ова е и за Фајзер. Исто во Америка ако не се лажам имаше слични случаи до Фајзер и Модерна.

Лично мислам дека ова е малку намерна хајка против Астра Зенека, зашто истата кошта 4$ и се чува во обичен фрижидер, додека Фајзер е 20$ и се чува во фрижидер со -20.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.856
Поени од реакции
17.654
друже nothing personal ама го отече максималноооо
имаш прилика да се вакцинираш и тоа го претставуваш као да имаш прилика да идеш на Марс... и као сеа сакам, ама не се сакам, ај да видам што совети ќе ми дадете, ама млад сум, ама 1 година не сум фатил... во кратки црти шо би рекол големиот мислител Зоран З. сакам да водам љубов, ама никако да се прегрнам со партнерот...



Sent from my SM-G980F using Tapatalk
Секој има прилика да иде, нит праам со тебе муабет нит ме заболе што мислиш. Чисто зборам со членот дека не се рекла казала муабети, а форумов е за тоа за да дискутираме.
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.992
друже nothing personal ама го отече максималноооо
имаш прилика да се вакцинираш и тоа го претставуваш као да имаш прилика да идеш на Марс... и као сеа сакам, ама не се сакам, ај да видам што совети ќе ми дадете, ама млад сум, ама 1 година не сум фатил... во кратки црти шо би рекол големиот мислител Зоран З. сакам да водам љубов, ама никако да се прегрнам со партнерот...
Дали знаеш што ќе се случи ако имаме само еден смртен случај како последица од вакцина? Посебно ако тоа биде млад човек! Ние сме на вулканско тло, потребен е само мал потрес и овие 37% што сакаат да се вакцинираат ќе испарат преку ноќ. Подобро е да се биде претпазлив и да се чека, отколку да се брза. Зборувам само и само за младите луѓе.
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.662
Поени од реакции
28.062
Ова е и за Фајзер. Исто во Америка ако не се лажам имаше слични случаи до Фајзер и Модерна.

Лично мислам дека ова е малку намерна хајка против Астра Зенека, зашто истата кошта 4$ и се чува во обичен фрижидер, додека Фајзер е 20$ и се чува во фрижидер со -20.
+1
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.856
Поени од реакции
17.654
Ова е и за Фајзер. Исто во Америка ако не се лажам имаше слични случаи до Фајзер и Модерна.

Лично мислам дека ова е малку намерна хајка против Астра Зенека, зашто истата кошта 4$ и се чува во обичен фрижидер, додека Фајзер е 20$ и се чува во фрижидер со -20.
Ова не е исто со тоа што го зборам, сосема различна ситуација е кај астра зенека. Ова е чиста случајност, починале стари лица пред умирање во домови. Со астра зенека починале 5 медицински лица испод 55, од ретка компликација што се јавува кај 1 во милион луѓе. А стаиле 120000 вакцини. Така да со право е стопирано. Во најмала рака треба да знаат докторите што да ти праат ако ти се счучи некаква реакција.
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.662
Поени од реакции
28.062
Дали знаеш што ќе се случи ако имаме само еден смртен случај како последица од вакцина? Посебно ако тоа биде млад човек! Ние сме на вулканско тло, потребен е само мал потрес и овие 37% што сакаат да се вакцинираат ќе испарат преку ноќ. Подобро е да се биде претпазлив и да се чека, отколку да се брза. Зборувам само и само за младите луѓе.
Па ради тие потреси сабајле вакцини стигнаа и кај нас,и ради тие потреси у Србија ни дозволија да се вакцинираме.Да не беа "потресите" нула број на вакцинирани ке имавме
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.992
Па ради тие потреси сабајле вакцини стигнаа и кај нас,и ради тие потреси у Србија ни дозволија да се вакцинираме.Да не беа "потресите" нула број на вакцинирани ке имавме
Со секоја теорија на заговор (вклучувајки ја и онаа дека намерно се саботира вакцината на АЗ- само паѓа довербата во вакцините) и се намалува интересот за вакцина. Башка шансите млада здрава личност да почине од Корона се скоро пак нула.

Во озбир не се зема интересот за вакцина во Србија и само трупај. Ако народот не сака вакцина од АЗ тогаш и не ја носи. И тука важи принципот понуда и побарувачка.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom