Коронавирус (COVID-19) - Општа дискусија

Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.598
Поени од реакции
38.749
Ти е страв да не го повика Грим Рипер?
Стварно не го сфаќам муабетот со пречење на тетоважи, може да има истетовирана цела рака и да бидне најдобар лекар/ка или најдобар болничар/сестра кој ќе те боцне без и да почувствуваш у споредба со некоја тип топ според правилник уредна што при земање крв ќе ти избуши вени и ќе носиш оток.

Глупо е да се генерализира и да се носат заклучоци базирани на некои размислувања у доцен 20ти век, а за тие правилници и сите тие јавни установи и организации ич не ми е гајле. Се виде со пандемијава дека сите тие организации и асоцијации си тераат како ќе им дојде од рака. Утре ради нечиј интерес да треба некој што ќе ја води СЗО а да има тетоважи на рака ќе рипнат ќе сменат правилник и тоа е тоа.
друже знам дека телото ти е канвас врз кој слободно се изразуваш, али мене тоа не ме занима. Тетоважи аутоматски ме асоцираат со наркоманија и сатанизам.
 

chipicaoo

unknown
Член од
11 септември 2011
Мислења
763
Поени од реакции
873
...све што е негативно, во последно време нормално ние го прифаќаме затоа што мислиме дека ќе бидеме на исто ниво напредни до тие држави, само лаик може вака да размислува, оти во болнички услови нема да лечи насмевка ако закачи некој ,,МРСА,, , најголем проблем се токму тие ,,болнички патогени, бактерии,, што може да биде фатално за пациентот , а не од основната болест за што болнички се лекува,
...кој сака тетоважа, а сака да биде и работи во болнички услови со пациенти ќе си ја направи ,,скриена,, а не да се гледа, штом тетоважата и е поважна од тоа како треба да изгледа еден медицински работник, па сака да се гледа со разни закачени пирсови, местото не и во медицината и во лечење на пациентот и би требало секој од општа култура да знае како треба да изгледа и однесува еден здравствен работник, затоа што додека пациентот чека терапија или боца кислород при тешката болест КОВИД19 сестрата ќе лакира нокти, а докторот ќе гледа фудбал зошто тоа било кул во друга држава,
Размислување како оние бабине што седат и оговараат и се знаат само за себе не знаат како да си помогнат.Не суди човек по надворешен изглед суди го по неговите успеси и неуспеси.Па тие таквите фини што ги бараш еве отиди градска ке ги видиш како седат и молат уште некој да им донесе кока кола и кафе за завршена работа.Изгледа за тебе кога ке видиш човек во одело е врх а не знаеш дека токму луѓето во вратоврски се најголеми кримоси.Никад не ги разбирам луѓето што одма судат по изглед и жално ми е што таквите постојат и ми шират бесмислени теории.
Автоматски споено мислење:

друже знам дека телото ти е канвас врз кој слободно се изразуваш, али мене тоа не ме занима. Тетоважи аутоматски ме асоцираат со наркоманија и сатанизам.
зашто мозокот во процес на еволуција некаде застанал ете затоа не ти е јасно
 
Член од
16 мај 2010
Мислења
6.132
Поени од реакции
5.240
друже знам дека телото ти е канвас врз кој слободно се изразуваш, али мене тоа не ме занима. Тетоважи аутоматски ме асоцираат со наркоманија и сатанизам.
Здраво Рон, 2021 Европа тука, дали би можел да ни доловиш како е Кореја во 1960та?
 
Член од
5 март 2018
Мислења
15.132
Поени од реакции
16.638
друже знам дека телото ти е канвас врз кој слободно се изразуваш, али мене тоа не ме занима. Тетоважи аутоматски ме асоцираат со наркоманија и сатанизам.
Леле како комшивката Стојна да ја слушам 80 години има инаку :D
 

Freddy Krueger

The Dream Master
Член од
18 март 2009
Мислења
2.236
Поени од реакции
2.028
Голем фан на тетоважи, ама да, на многу работни места препорачливо е тетоважите да бидат прикриени, доколку е можно. Сепак имаш контакт и служиш луѓе/пациенти кое се приоритет, и ете како членот погогре, може да им сметаат. Многу луѓе може да одбијат грижа, или во ресторан да бидат услужени од луѓе со тетоважи, баш поради тоа, страв, дека сите што имаат тетоважи нели автоматски се сатанисти, наркомани, убијци, силувачи. Секое работно место си има бонтон. На некои места е дозволено, на некои не, на крајот на денот, не ти забрануваат да се тетовираш, туку тие 8 часа да ги прикриеш..
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.534
Поени од реакции
34.686
...се мислам како им е раката на тие што ја примиле први вакцината, посебно кај докторка инфектолог на инфективна,
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.184
Поени од реакции
21.311
у право е бијонс, тетоважите и да ги има некој треба да се покриени. Делува скроз непрофесионално да гледам некој со костурска глава да ми се шета наоколу а сум дошол да се вакцинирам.
Можеби, ама факт е дека оваа жена има помогнато на многу луѓе и спасено многу животи. Бијонс дава предност на изглед пред стурчност. Фала Богу поминаа тие времиња.
 
Член од
1 март 2010
Мислења
7.885
Поени од реакции
14.366
...токму тоа, најдобар лекар нема тоа да си го дозволи, затоа е најдобар!

во тој контекс што ако според тебе, најдобар лекар при преглед на пациенти на главна визита ќе облече сукња, штикли и обетки? а пациентот со сатурација испод нормала сврзан со кислородни довод уплашен од болеста КОВИД19 ќе го види?
А, замисли пак како ќе им биде кога ќе прочитаат твој извештај каде ниедно правописно правило не е запазено и сите реченици ги почнуваш со три точки и мала буква?
 
Член од
16 мај 2010
Мислења
6.132
Поени од реакции
5.240
Голем фан на тетоважи, ама да, на многу работни места препорачливо е тетоважите да бидат прикриени, доколку е можно. Сепак имаш контакт и служиш луѓе/пациенти кое се приоритет, и ете како членот погогре, може да им сметаат. Многу луѓе може да одбијат грижа, или во ресторан да бидат услужени од луѓе со тетоважи, баш поради тоа, страв, дека сите што имаат тетоважи нели автоматски се сатанисти, наркомани, убијци, силувачи. Секое работно место си има бонтон. На некои места е дозволено, на некои не, на крајот на денот, не ти забрануваат да се тетовираш, туку тие 8 часа да ги прикриеш..
Мене ова ми спаѓа у ист ешалон со празноверието дека жена ако има црвена коса (и зелени очи) е вештерка.

И замисли ти доаѓа лик што му смета жена со црвена коса и бара друг да го прегледа, глупо е.

Имаше ситуација на гинекологија у Куманово еден од брачата одбил трудницата да му бидне прегледана зашто во моментот имало само доктор гинеколог на смена.

Кромањонски размислувања се ова не приличат на 21ви век.

Не напаѓам никој но ако некој одбие здравствена нега поради тетоважа ја утнал клиниката.

Sent from my SM-A705FN using Tapatalk
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.641
Поени од реакции
27.890
Какви глупости сачувај боже.Па тие што претерале со тетоважи и пирсови и делуваат невкусно не ми се пријатни ни во автобус,ни во маркет ни на клиника.Меѓутоа тоа си е нивна одлука,сакал нејкел ке си гледаш луѓе што не ти се по твој вкус насекаде,но тоа е небитно,секој како сака со својот изглед нека си прави.Една симпатична сестра што ми вадеше крв недела дена не можев рука да мрднам од болови и модрица имав.Не мртвачки глави,џелат глави како сече нека има ако не осетиш дека те боцнала.Да ти биде шубе дека имала тетоважи докторката или сестрата :pos:
Автоматски споено мислење:

Така на времето пред 10тина години у Влае у школото поставија директорка со тетоважа,на цело маало 2 години им беше топ тема,ебате луѓето без свои животи
 
Последно уредено:
Член од
20 април 2012
Мислења
3.678
Поени од реакции
9.689
Ти е страв да не го повика Грим Рипер?
Стварно не го сфаќам муабетот со пречење на тетоважи, може да има истетовирана цела рака и да бидне најдобар лекар/ка или најдобар болничар/сестра кој ќе те боцне без и да почувствуваш у споредба со некоја тип топ според правилник уредна што при земање крв ќе ти избуши вени и ќе носиш оток.

Глупо е да се генерализира и да се носат заклучоци базирани на некои размислувања у доцен 20ти век, а за тие правилници и сите тие јавни установи и организации ич не ми е гајле. Се виде со пандемијава дека сите тие организации и асоцијации си тераат како ќе им дојде од рака. Утре ради нечиј интерес да треба некој што ќе ја води СЗО а да има тетоважи на рака ќе рипнат ќе сменат правилник и тоа е тоа.
Абе на маж личи тетоважа.Ама ко ќе видам некоја супер женска истеовирана ко камионџија одма ми ствара одбивност.Исто тетоважите не се така безбедни.На мој познаник при тетовирање му зафатија бемка,триста заебанци го снајдоја.Така да секој со својот памет.Излеговме малку од темава ама ок.
 
Последно уредено:
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.598
Поени од реакции
38.749
зашто мозокот во процес на еволуција некаде застанал ете затоа не ти е јасно
баче зошто навреди? тоа што ја и мнозинството не го гледаме телото како канвас за слободно изразување не значи дека имаме некој хејт према вас. Само асоцијацијата е наркоманија и криминалитет, тоа е општо прифатено мислење. Иначе не идете офтопик, темата е за корона вирус, а не за вашите сликички.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom